Live from... (click and post one photo)

duty_free

Member
Μηνύματα
905
Likes
3.237
(αρχαία) οδος από το αστυ προς τις Αχαρνές. Ανακαλυφθηκε κατα τα εργα της αττικης οδου, δεν ειναι και στα εντελως καλύτερα της (η αρχαία, ουχί η αττική). Παράδρομος αττικης οδου, στο υψος περιπου, του σιδ. σταθμου αχαρνων. ιδου το στιγμα : ἀρχαία ὁδὸς · Παράδρομος, Aττική Οδός, Αχαρνές, Ελλάδα

ε.jpg





900 μέτρα δυτικα, δεξαμενη υστερης ρωμαϊκης εποχης και εντελως διπλα της (ερειπια) ρωμαϊκη(ς) οικία(ς). (στίγμα πρώτης: Δεξαμενή Ύστερης Ρωμαικής Εποχής · Aττική Οδός, Αχαρνές 136 75, Ελλάδα, στίγμα δευτέρας: Ῥωμαϊκὴ Οἰκία · ὁδὸς Τενέδου, Ι. Ρίτσου καὶ, Αχαρνές, Ελλάδα)


δεξ.JPG


ρωμ.JPG



η εγκαταλειψη σε αυτά τα δύο ειναι τετοια ωστε η πινακιδα με τις πληροφορίες εχει ξεθωριασει εντελώς απο τον ηλιο.

πινακ.JPG


το τι εχει προκυψει σε μια τοσο γεματη ιστορικως περιοχη απο τις ανασκαφες για αττική οδο και λ. κύμης, ειναι εκπληκτικο.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
8.031
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
View attachment 428739
Είναι πολύυυυυυ μπροστά.
Μέσα στο τρένο θέσεις για τα ποδήλατα.
... την δεκαετία του 70 (παιδάκι αμούστακο) που έβαζα εγώ το ποδήλατο στο βαγόνι σκευοφόρος του ηλεκτρικού (για να πάμε βόλτα από τον Περισσό στην Κηφισιά ή στον Πειραιά ) ! αυτοί δεν είχαν τρένα .....σσσσσ .....αν υπήρχε τώρα βαγόνι σκευοφόρος, θα είχαμε πρίζες φόρτισης τους.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
... την δεκαετία του 70 (παιδάκι αμούστακο) που έβαζα εγώ το ποδήλατο στο βαγόνι σκευοφόρος του ηλεκτρικού (για να πάμε βόλτα από τον Περισσό στην Κηφισιά ή στον Πειραιά ) ! αυτοί δεν είχαν τρένα .....σσσσσ .....αν υπήρχε τώρα βαγόνι σκευοφόρος, θα είχαμε πρίζες φόρτισης τους.
Μετά πλουτισαμε και κυκλοφορούμε με κούρσες και σταμάτησε να υπάρχει σκευοφορος;;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι χρόνος απαιτείται από Τίρανα προς Πρίζρεν και από εκεί προς Πρίστινα;
Τιρανα -> Prizren 2.5-3 ώρες μαζί με μια δεκάλεπτη στάση και τα σύνορα.
Prizren -> Prishtina 1 ώρα με αμαξι, 2 με το ΚΤΕΛ (το δικό μου τουλάχιστον πήγε από την παλιά εθνική).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom