Logbook πτήσεων...

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Ανοίγω αυτό το θέμα, για να μοιραστώ μαζί σας (και να μάθω και από εσάς), τον τρόπο που κρατάτε (αν κρατάτε) αρχείο πτήσεων.

Εκτός από το flightmemory & flightdiary χρησιμοποιώ και παραδοσιακούς τρόπους.
1) Κρατάω ΟΛΑ τα boarding passes & luggage tags. Μάλιστα, αφού κάνω web checkin και τυπώσω τις κάρτες, στο αεροδρόμιο ζητάω να μου τυπώσουν τις κάρτες επιβίβασης. Πέραν της αποθήκευσης σε ζελατίνες, σκανάρονται τα πάντα.

2) Έχω αγοράσει logbook (το δευτερο κατά σειρά) όπου καταγράφω επακριβώς όλα τα στοιχεία της πτήσης (ημ/νια, αριθμός πτήσης, στοιχεία αεροσκάφους (τύπος επακριβώς -πχ Α320-214- , registration ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, cn, όνομα αν έχει) , αεροδρόμια, αριθμό θέσης, ώρα push back/take off/landing, διάδρομο απογείωσης & προσγείωσης και αν είναι δυνατόν τα ονόματα των πιλότων και cruising altitude. Ενίοτε, το logbook παραδίδεται στον κυβερνήτη για υπογραφή.

Όλα τα στοιχεία περνιούνται σε EXCEL αρχείο, όπου υπάρχει καταγραφή : πρώτης άφιξης σε καινούριο αεροδρόμιο (ημ/νια, διαδρομή, στοιχεία αεροσκάφους), πρώτης πτήσης σε συγκεκριμένο τύπο αεροπλάνου (ημ/νια, διαδρομή, πλήρη στοιχεία αεροσκάφους) και συνολικός χρόνος πτήσης ανά τύπο αεροσκάφους.

Ελπίζω να μη σας κούρασα.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
respect....
αλλά κουράστηκα μόνο που το σκέφτηκα :p
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Με κουραζει απιστευτα ολοι αυτη η γραφεικρατεια. Δεν κραταω καμμια χαρτουρα που να εχει σχεση με τα ταξιδια μου και δεν ειναι και πολλα αλλα δεν το 'χω. Μπραβο στο κουραγιο σου παντως...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ή είσαι aviation enthusiast ή όχι. Μέση λύση δεν υπάρχει.
Είναι επίσης σημαντικό, ως επιβάτης, να είσαι όσο inconspicuous χρειάζεται. Το logbook ξεπερνά, για μένα, αυτό το όριο.
Επίσης, έχει σημασία και τι σόι "aviation enthusiast" είσαι. Για μένα, π.χ. έχει περισσότερη σημασία να καταγράψω π.χ. τα lounge offerings, το πως κινούνται οι ουρές στο security ή το boarding procedure, παρά, π.χ. το διάδρομο απογείωσης.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Έτσι δικαιολογείται κατά τι το μισό username αν και για να πω την αλήθεια νόμιζα ότι το flying είχε σχέση περισσότερο με την αγάπη για πιλοτάρισμα έστω και σε simulation....
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Αγαπητέ Taver, κινούμαστε σε διαφορετικό μήκος κύματος. Μπορεί να μην πετάω αεροπλάνα, για διάφορους λόγους, ούτε ν' ασχολούμαι με το flight simulation για τον απλούστατο λόγο flight simulation = virtual sex (so fucking what? μοναχός σου εκτονώσου...), αλλά το αεροπλάνο είναι η μεγάλη μου αγάπη παιδιώθεν.

Από τότε που ασχολήθηκα για πρώτη φορά με το planespotting, εδώ κι 7 χρόνια, το αεροπλάνο και οτιδήποτε σχετίζεται μ' αυτό, είναι η προτεραιότητα στο ταξίδι. Οι πτήσεις μου επιλέγονται πολλές φορές με βάση την εταιρέια και τον τύπο του αεροπλάνου κι όχι με την τιμή και τα connections. Μάλιστα, όσα περισσότερα connections τόσο το καλύτερο (μέχρι στιγμής το ρεκόρ μου είναι το SKG-SXB-SKG με 8 πτήσεις συνολικά και 4 διαφορετικές εταιρίες).

Κι εμένα μ' ενδιαφέρουν οι παροχές των lounges μιας και τα χρησιμοποιώ συχνά, αλλά περισσότερη σημασία δίνω στο αεροπορικό κομμάτι του ταξιδιού. Γούστα είναι αυτά.

Όσο γα τη διακριτικότητα που ανέφερες, πίστεψέ με, τα πληρώματα είναι μερικές φορές πολύ φιλικά ως προς τους aviation freaks, ειδικά σε μέλη οργανωμένων συλλόγων όπως εγώ, και τη συλλογή μου κοσμούν δωρα όπως aviation charts, FMC reports (πληροφορίες πτήσης από το FMC του αεροπλάνου) και φυσικά πάμπολλες φωτογραφίες στο cockpit.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Αγαπητέ Taver, κινούμαστε σε διαφορετικό μήκος κύματος. Μπορεί να μην πετάω αεροπλάνα, για διάφορους λόγους, ούτε ν' ασχολούμαι με το flight simulation για τον απλούστατο λόγο flight simulation = virtual sex (so fucking what? μοναχός σου εκτονώσου...), αλλά το αεροπλάνο είναι η μεγάλη μου αγάπη παιδιώθεν.
Δεν ξέρω αν flight simulation = virtual sex αλλά σίγουρα είναι μια ικανοιποίηση για κάποιους όπως πολλές άλλες και αναγκαίο για το real piloting που παρεπιπτόντως είναι μια εξαιρετικά φοβερή και ανεπανάληπτη εμπειρία (μην το συγκρίνεις με το real sex, αν και πολλοί το κάνουν) ....

Εξ άλλου και αυτό που κάνεις και μπράβο σου σου προκαλεί μια ικανοποίση αλλά για άλλους είναι τελείως αδιάφορο....

Πάντως το καταλαβαίνω απόλυτα μιας και κρατώ και γω ανάλογα αναμνηστικά απο ταξίδια όπως χάρτες πόλεων κάτι εισητήρια απο τρένα, μουσεία, διαφημιστικά κλπ
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Flightdiary και αρχείο με όλα τα boarding passes κι εγώ! :)
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
flying Doc Υπάρχει ένα σχετικό θέμα στα Γκρουπ του TravelStories «Φωτογρ. αεροπλάνων & αεροδρομίων». Θα ήταν ενδιαφέρον να μας παραθέσεις μερικές φωτο από τη συλλογή σου. Εγώ κρατώ αναμνηστικά ανάλογα με αυτά που αναφέρει ο chrisbd δηλ. χάρτες πόλεων, εισιτήρια και διαφημιστικά και τα έχω ταξινομημένα σε 4 κουτιά : Ελλάδα, Ευρώπη, Κόσμος και Συχνά ταξίδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom