Ηνωμένο Βασίλειο London's Christmas Xristo's

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Καλως το αγορι το ζουμπουρλουδικο!! Καλως τον χορηγο !!!
Παλι με συνολακι Burberry σε κοβω να γυρισες!!
Αντε περιμενουμε την συνεχεια!!
Που το πηγες το παιδι??
Σε ποια σκοτεινα μονοπατια εσυρες το σαρκιο σου??:xmas_twisted:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Χρόνια πολλα Χristo άντε τι καλά που γύρισες και δεν μπορούσα να τα βγάλω πέρα μόνη!:xmas_mrgreen:
ωραίο το Λονδίνο σου..το ξαναβιώνω...εκείνο το princi, το 1821 που πήγα εγώ μάλλον δεν υπήρχε...:xmas_cheesygrin:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ωραία η ιστορία σου!Πάνε πολλάαααα χρόνια πού είχα βρεθεί τέτοιες μέρες στο Λονδίνο...,μού θύμισες την εορταστική ατμόσφαιρα και μέσα από την περιγραφή σου και μέσα από τις πολύ όμορφες φωτογραφίες!
Ομολογώ ότι για μένα το Λονδίνο δεν είναι από τους αγαπημένους προορισμούς.(και μην παρεξηγηθεί κανείς γιατί τόχω ζήσει και όχι μόνο ως τουρίστρια).,ωστόσο κάτι τέτοιες περιόδους λόγω της ιδιαίτερης ατμόσφαιρας που επικρατεί(και αν δεν έχει ψοφόκρυο βέβαια:xmas_lol:)αξίζει!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ημέρα 3η η συνέχεια ......

Φεύγουμε από Tate διασχίζουμε την Millenium Bridge και μπροστά μας ο καθεδρικός του St Paul's ..κόσμος λίγος άμεσα εισιτήριο ( ακριβό 11 λίρες ενηλικας και 3,5 παιδικό ) αλλα είπαμε λονδίνο και και φθηνά δεν γίνετε !!!
το να γράψω τωρα οτι είναι απο τους πιό εντυπωσιακούς Ναούς που εχω δεί με εναν τρούλο ΤΕΡΑΣΤΙΟ !!!!!!! οπότε δεν χρειάζονται περισσότερα
πραγματικά άξιζε η επίσκεψη εκει.

φευγουμε γραμμή tube circle με κατευθυνση London Tower και Tower Bridge γεφυρα σύμβολο για Λονδίνο

περνάμε γεφυρα στρίβουμε δεξιά περιοχή Bermondsey με υπέροχα μοντέρνα κτίρια
και κτίρια γραφείων ....το HMS BELFAST ( πλωτο μουσείο πλέον ) στέκει εκει να θυμίζει τους θριάμβους του Ηνωμένου Βασιλείου ......

λίγο πιο κάτω η Hay's Galleria ενα υπέροχο σύμπλεγμα κτηρίων με ενα υπέροχο αίθριο με cafe και κυριλάτα εστιατόρια για τους εργαζόμενους των κτιρίων
η συνέχεια έχει Borough Market και λίγο πιο κάτω Vinopolis

Τελικά αυτή η γειτονία του Λονδίνου είναι πάρα πολύ ωραία και η διαδρομή υπέροχη

επιστροφή στο London Eye και αναμονή τουλάχιστον 30-40' για την βόλτα
εγω βρήκα ευκαιρία να βγάλω τις φωτό μου με θεμα το νυχτερινό Big Ben και κτίριο
κοινοβουλίου
:: ::

αύριο η τελευταία ημέρα .....
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Φανταστικές οι νυχτερινές σου φωτό...Ερώτηση:επειδή το Λονδίνο είναι χαοτική πόλη και με πολύ κίνηση τέτοια εποχή δεν κουράστηκε η μικρή σας?Τι ηλικίας είναι?Δεν έχω τολμήσει να πάρω τον δικό μου ακόμη μαζί μου σε μεγαλούπολη-ξεκινήσαμε με τα πιο εύκολα Κρακοβία,Δαλματικές,Μπρατισλάβα.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ημέρα 4η

Τελευταία μέρα και όπως πάντα ανάμεικτα συναισθήματα σε ανάλογες περιπτώσεις.

Βρέχει σχεδόν όλη νύχτα και η μέρα μας βρίσκει στο γνωστό πρωινό μας στέκι με βροχή και κρύο μπρρρρ ...δηλαδή κλασικός λονδρέζικος καιρός
δεν μας πτοει τίποτα ΄...
στα πεζοδρόμια δεν γινετε ο χαμός των προηγουμένων ημερών τουλάχιστον απο το πρωί και ξεκινάμε με Bus No 15 Regent Street και ψώνια ...ψώνια ..ψώνια

Xρώσταγα μια επίσκεψη στο National Geographic Store στην Regent street 83-97
την προγούμενη φορά δεν είχα τον χρόνο να μέινω όσο ήθελα ....
Με τρία μόνο καταστήματα σε όλο τον πλανήτη νομίζω οτι κάθε ταξιδευτής πρέπει να μπει σε κάποιο απο αυτά..εχει υπεροχα πράγματα να δεις και να αγοράσεις
έστω και ιντερνετικά πάρτε μια ιδέα
Welcome to the National Geographic Store
έχει και ωραίο χώρο για cafe και φαγητό στα γρήγορα ,δεν κάτσαμε εκεί

περνώντας έξω απο μια βιτρίνα

Δίπλα ακριβώς στον αριθμό 79-81 υπάρχει ενα ωραιότατο cafe το caffe concerto
Caff? Concerto
όπου είπιαμε υπέροχη ζεστή σοκολάτα και απολάυσαμε και ωραιότατο γλυκάκι !!!

Εξω η βροχή συνεχής
bus No14 και γραμμή για Sloane Street και Brompton Road
Harvey Nichols, το θρυλικό Harrods με υπέροχη τουριστική διαφήμιση με περιοχές του τόπου μας μεσω του visitgreece.gr ....πραγματικά ωραία δουλειά !!!
είδα Βρετανούς να γράφουν σε ατζετάκια το site του οργανισμού τουρισμού μας

Η ώρα περνά και πρέπει να γυρίσουμε στο ξενοδοχείο μας να πάρουμε τα πράγματα μας και να πάμε μέσω Paddington με Ηeathrow Connect ( 7,40 λίρες to one way ) και σε 25' μεσω terminal123 είμαστε terminal 5 .
αυτο το terminal τουλάχιστον για βρεττανία είναι οτι πιο συγχρονο οπότε είναι ενδιαφερον απο μόνο του και μόνο
με υπεροχα μαγαζιά ωραιότατα εστιατόρια και υπέροχη θέα πρός τα gate και τους διαδρόμους .
φτάσαμε έγκαιρα γιατί όλο και θα κάναμε την βολτούλα μας
κανουμε μόνοι μας check in στα ατομικά μηχανήματα στην συνεχεια δίνουμε τις 3 υπέρβαρες οριακά βαλίτσες μας και με 3 χειραποσκευές σε βαρος extra large βαλίτσας
( εδω να πω οτι η british εχει ως όριο στις βαλίτσες που δίνουμε τα 23 ευρώ και είναι αρκετα χαλαροί στο μέγεθος των χειραποσκευών )

λέω δεν μπορεί να τελειώσαμε έτσι απλά και γρήγορα !!!στον έλεγχο πλέον και αφού βγάλαμε παπούτσια ,ζωνες ,μπουφάν κτλ...για να μην κουράζω περνάνε όλοι εκτός φυσικά της αφεντιάς μου !!! θες το μελαχρινό μου χρώμα χειμωνιάτικα ,θες τα γενια
θες ο άλλος ο ζωσμένος 3 μερες πρίν στην ολλανδία ..... και να είμαι στα ιδιαίτερα
του χώρου και να ο πρωτος σωματικός έλεγχος και να ο δέυτερος μόνο σε μαγνητική δεν με υποβάλλανε .
ψαχνω τα παπούτσια μου !!..ευτυχώς τα βρίσκω ψαχνω την χειραποσκευή ?? άφαντη
ψαξε ..ψαξε ... την πηγαινοφέρνουν απο το μηχάνημα συνεχώς !!
και ξεκινάμε με τις κλασικές ερωτήσεις :
κύριε ..μόνος σας φτιάξατε την βαλίτσα σας ?
τι έχετε μεσα ? ρούχα του απαντώ
κύριε .. έχετε στην βαλίτσα σας όπλα και πυρομαχικά ???
λέω πώς !!!
κύριε έχετε ευφλεκτα υγρά στην τσάντα σας ???
οχι του απαντώ !! μόνο κατι τσάγια !!!του απαντώ
ανοίγω την βαλίτσα ...ψαξε ...ψαξε ...δεν θα το βρείς !!!!! πέρνει τα τσάγια τα δείχνει στον ανωτερο του ...τα κοιτανε απο εδώ ...τα κοιτάνε απο εκεί ...
λέω :ρε μπας και βλέπουν πρώτη φορά τσάι ????
μετα πολλα και μετα απο κανα 20' μου ζητούν συγνώμη για την καθυστερηση και μου ευχονται καλό ταξίδι !!!
την πανακόλλα μου @##@@ πάλι έχασα την ρομάτζα και το view απο τις τζαμαρίες του terminal
η τελευταία αναγγελία της πτήσης ΒΑ634 με προορισμό ATH είναι γεγονός
και εμείς τρέχουμε να μην κλέισει το gate 13
μπαίνουμε τελευταίοι και ιδρωμένοι πίσω μας κλείνει η πόρτα του 767 και η ωραία βόλτα στο χριστουγεννιάτικο λονδίνο
απολάυσαμε την πτήση το καλό φαγητό και το κρασί μας
ήρθαμε και 30' νωρίτερα απο την αναμενόμενη ώρα άφιξης και όλα ξεχάστηκαν στην στιγμή .....

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
1) η AEGEAN και η BA σταθερές αξίες
καινούργια αεροπλάνα τουλάχιστον της Α3 αν και το 767 ( έστω και ραδιενεργά
που λέει και ο φίλος μου ο Νίκος) υπεράνω άνεσης για τον συγκεκριμένο
προορισμό ... service ( φαγητό, χαμόγελο, δωράκια η Α3 λόγω των ημερών )
υπεράνω ..ακριβής στις ώρες τους .
2) Οι Ελληνες κατέκλυσαν το λονδίνο !! ΜΥΘΟΣ !!! μας έφαγαν λάχανο οι Ισπανοί... παντού άκουγες μόνο ισπανούς ειτε ατομικά ειτε σε group ....παντού άκουγες ισπανικά .....περισσότεροι ηταν μαλλον στο λονδίνο παρά στην βαρκελώνη και την Μαδρίτη.
3) H Boxing day και γενικά οι πρώτες μερες των εκπτώσεων είναι ο παραδεισος των shoppers !!!αν δεν ειστε τέτοιοι μην πλησιάσετε καλύτερα θα αγχωθείτε χωρίς λόγο
4) Οι τιμές λόγω εκπτώσεων είναι υπερβολικά χαμηλότερες για τα αντίστοιχα προιόντα με την ελλάδα ..σε ρουχα , παπούτσια ,ηλεκτρονικές συσκευές οι τιμές ειναι οι μισές !!!!
5) για φαγητό τι να πώ !! τα εχουν πει άλλοι που έχουν τόσοι και τόσοι πρίν απο εμάς ....αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση οτι ολα τα μαγαζία για φαγητό ήταν γεμάτα με κόσμο απο το καλύτερο εως τον μεγαλύτερο πάτο !!!!!

that's london adventure ....... :xmas_smile::xmas_smile::xmas_smile:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Χρήστο ευχαριστούμε!

Δεν μας είπες όμως πως ήταν τα εστιατόρια που πήγες...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλά xristo εσύ μας έδωσες ταξιδιωτικό οδηγό κανονικό!!
πάρε το τάδε λεωφορείο κατέβα εκεί,ξανανέβα,στρίψε δές κλπ...
το national g store τέλειο..εκεί θα πάω για καφέ και φαγητό..να μείνω μερικες μέρες:xmas_mrgreen:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
χρήστο καλή χρονιά και πάντα καλοτάξιδοι να είσαστε:xmas_biggrin: η ιστορία σου με ταξίδεψε πραγματικά και μου άνοιξε νέους ορίζοντες για μελλοντικές βόλτες
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
την πανακόλλα μου
ειχα πολλά χρονια να διαβασω η και να ακουσω αυτή την λέξη....την ελεγε ο παππους μου αμνημονευτα χρονια πριν...
καλή χρονιά σε όλους!!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
χρονια πολλα Χρηστο!!! πολυ ενδιαφερουσα η οδηγια σου... :) θα μας χρειαστει... ακουτε κοριτσια???????????????
και εις αλλα με υγεια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.995
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom