ΗΠΑ Los Angeles-San diego

panel8385

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα,

Συγχαρητήρια για το forum πολύ κατατοπιστικό και γενικά άψογο το site.
Θα πάμε μήνα του μέλιτος τέλος Αυγούστου και θα είμαστε για λίγες μέρες (3 μόνο ) στο Los Angeles και θα ήθελα να ξέρω αν αξίζει η μονοήμερη εκδρομή στο San Diego. Περισσότερες μέρες θα είναι στη Νέα Υόρκη, San Fransisco, Vegas.

Ευχαριστώ
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα,

Συγχαρητήρια για το forum πολύ κατατοπιστικό και γενικά άψογο το site.
Θα πάμε μήνα του μέλιτος τέλος Αυγούστου και θα είμαστε για λίγες μέρες (3 μόνο ) στο Los Angeles και θα ήθελα να ξέρω αν αξίζει η μονοήμερη εκδρομή στο San Diego. Περισσότερες μέρες θα είναι στη Νέα Υόρκη, San Fransisco, Vegas.

Ευχαριστώ
Το LA είναι τόσο αχανές που δεν έχει νόημα να δαπανήσετε μια μέρα για το San Diego. Σαν πόλη μόνο έχει επίσης πολλά διαφορετικά μέρη να δείτε, και προσωπικά τη βρήκα αρκετά πιο ενδιαφέρουσα από το San Diego.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εμένα πάλι μου άρεσε η βόλτα στο San Diego, το βρήκα πολύ γραφικό, σχεδόν κουκλίστικο, και δε το μετάνιωσα που πήγα.
 

panel8385

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Εμένα πάλι μου άρεσε η βόλτα στο San Diego, το βρήκα πολύ γραφικό, σχεδόν κουκλίστικο, και δε το μετάνιωσα που πήγα.
Ευχαριστώ! Και γω άκουσα είναι πολύ γραφικό απλά σκέφτομαι ότι δεν έχουμε αρκετές μέρες στο LA
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Άποψή μου, ότι σας βγει πιο εύκολο. Ο χρόνος σας είναι τόσο λίγος, τα μέρη είναι τόσο σημαντικά....
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Κατ' αρχάς ούτε οι 3 μέρες στο Los Angeles σε φτάνουν. Δεν ξέρω, πιθανολογώ ότι και οι δυο είστε μαραθωνοδρόμοι και προσπαθείτε να σπάσετε κάνα πανελλήνιο ή παίρνετε μέρος σε κανα πρόγραμμα τηλεόρασης και βγάζετε φωτογραφίες με καμμια ταμπέλα "I am at...."!
Vegas 1 μέρα είναι αρκετό, θέλετε (αναφέρομαι στο πληθυντικό) εκτός αν θέλετε να πετάξετε πάνω από lake Mead, Grant Canyon κλπ, η εχετε προγραμματισει να δειτε καμμια παρασταση (Cirque du Soleil/κανα κονσερτο/καμια παράσταση μάγου-ταχυδακτυλουργου/illusionist). Τα καζίνα είναι ίδια σχεδόν, το ένα ποιο φανταχτερό απο τ'αλλο. Αν είναι το Hoover Dam το χωράς είτε στην είσοδο η στην έξοδο, ανάλογα από που έρχεσαι η φεύγεις.
Το San Diego όπως λέει και ο Defkalion είναι γραφικότατο & κουκλίστικο, η απόσταση μεταξύ τους 120 mi (190km), μην το βλέπεις λίγο, γιατί μέχρι να βγεις η να μπεις από/στο το LA και εάν ειναι ο σταθμός έλεγχου διαβατηρίων στον Ι-5 η Ι-15) ανοικτός θα έχεις κάποια καθυστέρηση.
Σου εύχομαι στην επόμενη επέτειο σας, χρυσή, ασημένια, κλπ να κάνετε χρόνο να το δείτε! Μονο και μόνο ο ζωολογικός του κήπος που θεωρείται ενας από τους καλύτερους στον κόσμο σε μια μέρα με την ψυχή στο στόμα βλέπεται. Και δεν αναφέρω Balboa Park, Sea World, Safari Park, κλπ
Τελειώνοντας, εκ των προτέρων να ζήσετε...και καλά καλά ταξίδια.
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Οι 3 μέρες στο Λος Άντζελες είναι πολύ λίγες. Είναι μεγαλούπολη με πλήθος αξιοθέατων. Μουσεία (Getty, LACMA κλπ), Χόλιγουντ/Μπέβερλι Χιλς, Σάντα Μόνικα/Μαλιμπού, Θεματικά Πάρκα (Universal, Disneyland κλπ), Γρίφιθ Παρκ κλπ. Εμείς είχαμε μείνει 2 μέρες απλά σαν ενδιάμεση στάση, αλλά δεν είχαμε προσδοκίες να δούμε την πόλη (την αφήσαμε για επόμενη φορά :)).

Το Σαν Ντιέγκο είναι πολύ πιο βολικό για το τριήμερο, πιο γραφικό, και δεν θα είστε όλη μέρα στο πόδι όπως στο Λος Άντζελες.

Πάντως Λας Βέγκας, Αύγουστο, μου φαίνεται ταλαιπωρία, κυρίως αν θέλετε να γυρίσετε και τα φυσικά αξιοθέατα γύρω από την πόλη. Καζίνο έχει και Ευρώπη.

Γενικά, θα πρότεινα Σαν Ντιέγκο αντί για Λος Άντζελες, αν θέλετε να ακολουθήσετε το πρόγραμμα Νέα Υόρκη - Σαν Φρανσίσκο - Λας Βέγκας. Εναλλακτικά, θα έβγαζα τελείως το Λας Βέγκας και είτε θα περιοριζόμουν στα βασικά στο Λος Άντζελες είτε θα μοίραζα τις μέρες του σε Νέα Υόρκη - Σαν Φρανσίσκο (ή και Σαν Ντιέγκο).

@agmi Έχει έλεγχο διαβατηρίων μεταξύ Λος Άντζελες - Σαν Ντιέγκο; :confused: Ή δεν κατάλαβα κάτι σωστά;
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Απαντηση για τον @Nikos1986, 25-75 mi η τοσα μιλια εντoς των ΗΠΑ εχει το ΙΝS/ICE checkpoint, σημειο ελεγχου, εγω απο οτι θυμαμαι εχει ενα μετα το El Paso, στον Ι-10 πριν το Van Horn, Tx, ενα αλλο μετα το Las Cruces NM, και πριν το Deming NM, αλλο πριν το T or C (Truth or Consequence) NM, αλλο πριν το Alamogordo (λιγο πριν πλησιασουμε το White Sands) ΝM, αλλο στον Ι-8, πριν την Yuma Az, κλπ. Oι ελεγχοι γινονται απο προσωπικο του Homeland Security δλδ κατα το πλειστον Border Patrol. To ιδιο ισχυει και για τα βορεια συνορα, χωρις να'χω παει απο κει, αλλα το΄χω ακουσει. Και εκει που πας με καμμια 70mph στον I-5 η στον Ι-15 βλεπεις ενα μποτιλιαρισμα, πατας τα φρενα, σκεφτομενος τι @#$%^ γινεται, κανα ατυχημα; Και ελεγχουν id's, διαβατηρια, αδειες αδηγησης/παραμονης κλπ.
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Απαντηση για τον @Nikos1986, 25-75 mi η τοσα μιλια εντoς των ΗΠΑ εχει το ΙΝS/ICE checkpoint, σημειο ελεγχου, εγω απο οτι θυμαμαι εχει ενα μετα το El Paso, στον Ι-10 πριν το Van Horn, Tx, ενα αλλο μετα το Las Cruces NM, και πριν το Deming NM, αλλο πριν το T or C (Truth or Consequence) NM, αλλο πριν το Alamogordo (λιγο πριν πλησιασουμε το White Sands) ΝM, αλλο στον Ι-8, πριν την Yuma Az, κλπ. Oι ελεγχοι γινονται απο προσωπικο του Homeland Security δλδ κατα το πλειστον Border Patrol. To ιδιο ισχυει και για τα βορεια συνορα, χωρις να'χω παει απο κει, αλλα το΄χω ακουσει. Και εκει που πας με καμμια 70mph στον I-5 η στον Ι-15 βλεπεις ενα μποτιλιαρισμα, πατας τα φρενα, σκεφτομενος τι @#$%^ γινεται, κανα ατυχημα; Και ελεγχουν id's, διαβατηρια, αδειες αδηγησης/παραμονης κλπ.
Δεν ήξερα την ύπαρξη τους, γι αυτό μου έκανε εντύπωση το να συναντήσεις τέτοιο checkpoint βόρεια του Σαν Ντιέγκο (που έχεις δηλαδή ήδη μπει στη χώρα). :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.250
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom