Ολλανδία low budget amsterdam? βοηθεια!!

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Σχεδιαζω να παω το καλοκαιρι Αμστερνταμ 5-7 μερες. Γενικα διαβαζω οτι ειναι ακριβη πολη. Ισχυει αυτο απο την εμπειρια σας; Αν ειναι οντως ακριβη, υπαρχει τροπος να αντιμετωπιστει;
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
βρες φτηνο hostel με πρωινο, παρε οποιο walking tour σου φανει ενδιαφερον, ψαξε για το που τρωνε οι locals για να βρεις πιο φτηνα μερη να φας. Βαλε ενα σχεδιο να ξοδευεις περιπου 50-60 ευρω την ημερα....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Για να μην αναγκαστείς να μείνεις σε hostel με κοινό μπάνιο, δες τη διαμονή στο αντίστοιχο easyhotel, να εξασφαλίσεις τουλάχιστον ένα δωμάτιο στο κέντρο της πόλης και με δικό του μπάνιο σε σχετικά λογική τιμή για τα δεδομένα της πόλης.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Βασικά είναι μια πόλη που απο Αθήνα έχει σχετικά ακριβή μετάβαση, οπότε πρέπει να την υπολογισεις στο μπατζετ σου. Ειδικα το καλοκαίρι.

Οταν είχα κοιτάξει τα ξενοδοχεία στο Αμστερνταμ ήταν όντως τσιμπημενα αλλα ευτυχώς δν χρειάστηκα γιατί αφού υπήρχε αυτοκίνητο μεναμε σε μια πόλη κοντά στην Ουτρεχτη με 50€ το βράδυ 3* τετράκλινο
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
εγώ 3 μέρες την έβγαλα με πατάτες τηγανιτές και βάφλες, και επέζησα! ;)
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Σχεδιαζω να παω το καλοκαιρι Αμστερνταμ 5-7 μερες. Γενικα διαβαζω οτι ειναι ακριβη πολη. Ισχυει αυτο απο την εμπειρια σας; Αν ειναι οντως ακριβη, υπαρχει τροπος να αντιμετωπιστει;
Είναι όντως ακριβή πόλη κυρίως σε διαμονή και ΜΜΕ.Όσον αφορά τη διαμονή μπορείς να μείνεις είτε σε χόστελ(όπως προαναφέρθηκε)είτε σε διαμέρισμα.Για τη δεύτερη εκδοχή έχω την παρακάτω πρόταση όπου έμεινα παραπάνω από ικανοποιημένη.https://www.airbnb.com/rooms/83988
Για τα ΜΜΕ τώρα θα σου πρότεινα για αποστάσεις μέσα στην πόλη να χρησιμοποιήσεις τα ποδαράκια σου ή ποδήλατο(ενδείκνυται άλλωστε!).Για μεγαλύτερες αποστάσεις(βλέπε γύρω χωριά,ε ok! θα ρυθμίσεις το μπάτζετ σου.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
εγώ 3 μέρες την έβγαλα με πατάτες τηγανιτές και βάφλες, και επέζησα! ;)
μα γιατί τον λες σαν μεγάλη θυσία αυτό?
εγώ το βρίσκω ονειρικό, ειδικά αν η βάφλα είχε και παγωτό cookies!!! :lol:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
η βάφλα μου είχε απλά ζάχαρη άχνη ή το πολλή πολλή καμιά καραμέλα πάνω, άλλα και πάλι ήταν μια χαρά ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom