Γενικά Low cost νησακια αιγαιου

adamantia77

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα
θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με καποιους οικονομικους προορισμους στο Αιγαιο
Ευχαριστω εκ των προτερων:)
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Σικινος και Κιμωλος μου ερχονται στο μυαλο που τα εχω επισκεφθει σχετικα προσφατα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Προτείνω να κοιτάξεις τα πιο μεγάλα νησιά των Κυκλάδων: Νάξο, Πάρο. Έχουν πληθώρα φθηνών καταλυμάτων, εύκολη πρόσβαση με φθηνά εισιτήρια και βρίσκεις να φας οικονομικά και καλά.
Αν τώρα, σύμφωνα με τον τίτλο που έβαλες, σε ενδιαφέρουν "νησάκια", κοίτα προς Αστυπάλαια, Σίκινο, Ηρακλειά (με μια επιφύλαξη για την τελευταία, ως προς τις τιμές των δωματίων, έχω καιρό να πάω).
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Low Cost και νησάκια Αιγαίου δεν πάνε συνήθως μαζί, ειδικά τον Αύγουστο.
Παρόλα αυτά η Νάξος (μιας και την ανέφεραν) είναι ένα νησί που μπορείς να κάνεις λίγο πιο οικονομικές διακοπές.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αν μιλάμε για Κυκλάδες, νομίζω πως η Κύθνος είναι ένα τέτοιο νησί. Τουλάχιστον από την πρόσφατη αναζήτηση πληροφοριών που έκανα για το εν λόγω νησί. Ομως τέλη Ιουλίου που θα πάω θα αποκτήσω πιστεύω πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Η Σκύρος είναι σίγουρα λόου κοστ και με εξαιρετική απόδοση στη σχέση τιμής - ποιότητας των παρεχομένων υπηρεσιών.
Η Ικαρία με τους Φούρνους επίσης. Και τέλος η Κως για μένα ήταν μια ευχάριστη έκπληξη όσον αφορά το οικονομικό σκέλος και όχι μόνο.;)
 

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
οικονομικος προορισμος ειναι και η Ανδρος και η Σεριφος,αλλα εξαρταται πως το βλεπει καποιος
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Την Κύθνο δεν την λες και την επιτομή του loco... μέτριο φαγητό, ακόμη πιο μέτρια καταλύματα και όλα αυτά σε τιμές αλμυρούτσικες συν το ότι χωρίς δικό σου μέσο είσαι τελειωμένος. Στον αντίποδα έχει ωραίες θάλασσες μια καλούτσικη χώρα και ένα ομορφούτσικο χωριό...

Η Σκύρος είναι loco αλλά δεν είναι και το ωραιότερο νησί της Ελλάδας... αν σκοπός σου είναι να κάνεις loco διακοπές και δεν σε ενδιαφέρει τίποτε άλλο ναι η Σκύρος είναι καλή περίπτωση, αλλά σε καμία περίπτωση μην περιμένεις ότι το νησί θα σε απογειώσει... με δυο λόγια μέτρια πράγματα...

Για την Κω τι να πω... είναι μακριά, έχει μέτριο φαγητό, έχει χάλια τουρισμό και από οικισμούς μηδέν... στα συν οι πραγματικά καταπληκτικές παραλίες, η ενδιαφέρουσα αρχιτεκτονική της χώρας και τα φτηνά καταλύματα...

Η Άνδρος είναι πανάκριβη... μην λέμε ότι θέλουμε...

Δεν το κοιτάς για κάτι άλλο?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
οικονομικος προορισμος ειναι και η Ανδρος και η Σεριφος,αλλα εξαρταται πως το βλεπει καποιος
Αν τα 70+ ευρώ για ενοικιαζόμενο δωμάτιο σας φαίνονται φυσιολογική τιμή, οκ. Εγώ για να βρω καλή τιμή στη Χώρα της Άνδρου έκλεισα μήνες πριν. Προσωπικά βρήκα φτηνότερη όλων των νησιών που πήγα τη Λήμνο, αλλά δεν μου άρεσε ιδιαίτερα κιόλας.
 

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Αν τα 70+ ευρώ για ενοικιαζόμενο δωμάτιο σας φαίνονται φυσιολογική τιμή, οκ. Εγώ για να βρω καλή τιμή στη Χώρα της Άνδρου έκλεισα μήνες πριν. Προσωπικά βρήκα φτηνότερη όλων των νησιών που πήγα τη Λήμνο, αλλά δεν μου άρεσε ιδιαίτερα κιόλας.
οχι για ενοικιαζομενο δωματιο 70 ευρω ειναι πολλα ,πραγματι αν και εγω περισσοτερο μιλουσα για ξενοδοχειο οχι στην Χωρα
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αλλο λοκο κι άλλο το ομορφότερο νησί της Ελλάδας.
Για μένα πάντως μετράει η συνολική αίσθηση που μου αφήνει κάποιος τόπος. Δηλαδή μπορεί η Πάρος να έχει σούπερ θάλασσες, το λιμανάκι της Νάουσας να είναι γραφικότατο κλπ και εν γένει να πέρασα αξέχαστα εκεί, από την άλλη όμως θεωρώ ότι οι Παριανοί έχουν πάρει πολύ ψηλά τον αμανέ ;) και σε κοιτάν σαν τσέπη στεγνά. Τουλάχιστον αυτήν τη συμπεριφορά αντιμετώπισα εγώ πριν αρκετά χρόνια, σε αντίθεση με τη Νάξο που πήγα την ίδια εποχή και που πραγματικά οι άνθρωποι εκεί μας φέρθηκαν άψογα. Οπότε η συμπεριφορά των ντόπιων για μένα μετράει εξίσου ή και περισσότερο από τις τέλειες παραλίες ας πούμε.
Κάπως έτσι λοιπόν η Σκύρος είναι ψηλά στην κατάταξή μου. Όπως και η Ικαρία.
Οι Κώτες δε, είναι οι πιο σοβαροί επαγγελματίες του τουρισμού από όσους έχω γνωρίσει. Τονίζω πως δεν έχω πάει στην Κρήτη που από όσο ξέρω κρατούν γερά τα σκήπτρα σ' αυτόν τον τομέα.
Η Τζια και η Ανδρος είναι όντως αρκετά αλμυρές.
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Απο μια ερευνα που έκανα πριν 1-2 μηνες διάλεξα μερικους απο τους πιο οικονομικούς προορισμούς όσον αφορά την διαμονή και τους ποστάρω:

Προορισμός Ημέρες Διαμονή Μεταφορικά Σύνολο Καράβι
Φούρνοι 10 220 72 292 NEL Lines
Ηρακλειά 10 300 40 340 Blue Star Ferries
Σχοινούσσα 10 300 40 340 Blue Star Ferries
Σύρος 10 300 40 340 Blue Star Ferries
Τήλος 10 270 40 310 Blue Star Ferries
Κάρπαθος 10 300 82 382 AEGEON PELAGOS

Ο υπολογισμός έγινε για 2 άτομα δηλαδη , δίκλινο δωμάτιο και εισιτήρια "πήγαινε-έλα" για 2 άτομα.
Δωμάτια υπάρχουν και φθηνότερα αλλά και ακριβότερα για τον κάθε προορισμό , εγώ διάλεξα ενδιάμεσες τιμές.
(το ψαχτήρι έγινε στο booking)

Ελπίζω να σε βοηθήσει!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.834
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom