Lufthansa για Λατινική Αμερική

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.024
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αντί να πεθαίνεις αφεντικό δεν πετάγεσαι μέχρι το Mexico City να δεις γιατί η ΝΥ είναι απλή οδοντόκρεμα μπροστά στην υπέρτατη μεγαλούπολη;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προς το παρόν είμαι πιο κάτω, πολύ πιο κάτω. Αλλά μάλλον θα γυρίσω σύντομα στην Κούβα, που είναι δίπλα στο αγαπημένο μας Μεξικό, οπότε ευκαιρία είναι να κάνεις και καμιά επίσκεψη και στο αντίπαλον δέος (λέμε τώρα...). Έτσι θα έχεις δει τη μεγαλούπολη του Μέξικο Σίτυ, την πιο ρομαντική πρωτεύουσα του κόσμου (Αβάνα) και όταν σε ρωτάνε για τη Νέα Υορκη θα λες "Νέα Υόρκη; Καλό το χωριουδάκι σας, δε λέω...".

Στην Αβάνα τα mojitos τα κερνάω εγώ (χωρίς πλάκα, ακόμη δεν έχω ημερομηνία επιστροφής, μόλις έχω θα σου πω πάραυτα).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γάτος είσαι... Άσε που κάνουν ό,τι μπορούν να επιβεβαιώσουν τη φήμη τους... Το φοβερό είναι ότι -θεωρώντας πως μόνο αυτοί είναι πανέξυπνοι και οι υπόλοιποι είμαστε μόγγολα- σου μιλάνε αργά-αργά για να τους καταλάβεις, λες και μιλάνε σε πεντάχρονο, ενώ κάθε πέντε λεπτά (μετά από πολλές ερωταπαντήσεις στα Ισπανικά) ρωτάνε "καταλαβαίνετε Ισπανικά, ε;". Σε τι γλώσσα μιλάμε τόση ώρα, στα ούγγρικα;;;;

Κι επειδή γηράσκω αεί διδασκόμενος εχθές έμαθα ότι το Guantanamera και το El Condor pasa είναι αργεντίνικα τραγούδια (ο σωβινισμός πάει σύννεφο κι όταν ντουμπλάρεται με ασχετοσύνη βγάζει ένα φοβερό αργεντίνικο κοκτέηλ) κι όταν τόλμησαν τρεις Κουβανοί να πουν το αντίθετο τους χλεύασαν κιόλας ("άκου τι λένε οι άνθρωποι"). Μακάριοι οι Αργεντινοί τω πνεύματι...

Επίσης καταπληκτικό πως στις μπροσούρες του Υπ. Τουρισμού η ουρουγουανική Colonia πλασάρεται ως "ένα από τα θαύματα της Αργεντινής" και πως "στην Αργεντινή βρίσκει κανείς όλα τα κλίματα και τοπία του πλανήτη" (τσάμπα τρέχαμε στην Ινδονησία και τη Βενεζουέλα βρε, εδώ είναι όλα σε ένα νοικοκυρεμένα).

Καλά να' ναι οι άνθρωποι να μας διασκεδάζουν, τουλάχιστον από μπριζόλες σκίζουν (αν και στα σημεία κερδίζει η Βραζιλία) και οι γυναικάρες κοσμούν τους δρόμους της Κόρδοβα και του Μπ.Άιρες.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Γάτος είσαι... Άσε που κάνουν ό,τι μπορούν να επιβεβαιώσουν τη φήμη τους... Το φοβερό είναι ότι -θεωρώντας πως μόνο αυτοί είναι πανέξυπνοι και οι υπόλοιποι είμαστε μόγγολα- σου μιλάνε αργά-αργά για να τους καταλάβεις, λες και μιλάνε σε πεντάχρονο, ενώ κάθε πέντε λεπτά (μετά από πολλές ερωταπαντήσεις στα Ισπανικά) ρωτάνε "καταλαβαίνετε Ισπανικά, ε;". Σε τι γλώσσα μιλάμε τόση ώρα, στα ούγγρικα;;;;
Μα γιατι το λες αυτο;;; Απορω!!! :D
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20

  • Αγορά Μέχρι: 23.02.2010

  • Για αναχώρηση: 19.04.2010-30.06.2010
  • Για επιστροφή: 21.02.2010-30.07.2010
  • Ελάχιστη παραμονή: ένα Σάββατο βράδυ ή 6 ημέρες
  • Μέγιστη παραμονή: 1 μήνας
Lufthansa - Flight offers ? Flights Caracas ? Flights Mexico ? Flights Sao Paulo ? Flights Buenos Aires
Καλά, δεν είναι λίγο κουφό;
Αναχώρηση από 19/4 και επιστροφή από 21/2;
Συμπεριλαμβάνουν και ένα ταξίδι με μηχανή του χρόνου ενδιάμεσα;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Προς το παρόν είμαι πιο κάτω, πολύ πιο κάτω. Αλλά μάλλον θα γυρίσω σύντομα στην Κούβα, που είναι δίπλα στο αγαπημένο μας Μεξικό, οπότε ευκαιρία είναι να κάνεις και καμιά επίσκεψη και στο αντίπαλον δέος (λέμε τώρα...). Έτσι θα έχεις δει τη μεγαλούπολη του Μέξικο Σίτυ, την πιο ρομαντική πρωτεύουσα του κόσμου (Αβάνα) και όταν σε ρωτάνε για τη Νέα Υορκη θα λες "Νέα Υόρκη; Καλό το χωριουδάκι σας, δε λέω...".

Στην Αβάνα τα mojitos τα κερνάω εγώ (χωρίς πλάκα, ακόμη δεν έχω ημερομηνία επιστροφής, μόλις έχω θα σου πω πάραυτα).

yorgo τι τιμες παιζουν απο caracas-habana-caracas
y mexico city - habana - mexico ;

μπηκα στο airtickets και μου δινει γαι το πρωτο 500 ευρω
με ενδιαμεση στάση. πολλα δεν ειναι ;
σε ευχαριστω εκ των προτερων
φιλακια στους Αργεντινους (ως γνωστον τρεφω μεγαλη συμπαθεια για αυτους :bleh: )
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
yorgo τι τιμες παιζουν απο caracas-habana-caracas

Με την Aeropostal συνήθως είναι γύρω στα 350-400 ευρώ, αλλά παίζει πολύ αυτό, άμα πλακώσουν οι Βενεζουελάνοι φοιτητές εκτινάσσονται τα εισιτήρια. Επειδή είναι εταιρειάρα τύπου Cubana, το σάιτ τους δε δουλεύει (κι αν δουλέψει θα σε δουλεύουνε, στάνταρ αυτό).

Με την COPA (καταπληκτική εταιρεία, αρκεί να πας 4 ώρες πριν για check-in, αλλιώς το έφαγες το overbooking σίγουρα) βγαίνει με τις ημερομηνίες που έβαλα τώρα 330 ευρώ και ο Παναμάς είναι πολύ ενδιαφέρων. Συνιστάται.

Τέλος, με την αγαπημένη μου TACA, δυστυχώς πανάκριβα. Με την Cubana δεν ξέρω και πιστεύω πως δεν ξέρουν ούτε κι αυτοί (πάρε κανένα πρακτορείο τηλέφωνο).
mexico city - habana - mexico
Άμα παίξεις λίγο με τις ημερομηνίες, η COPA στο δίνει 320 ευρώ. Η Cubana βγάζει πολύ συχνά κάτι 250άρια, ενώ η Mexicana 310. H ΤACA προς το παρόν δίνει κάτι 500άρια, αλλά βγάζει κάτι προσφορές κουλές για 220 ευρώ πολύ συχνά (και με 72 κιλά περιθώριο!!! η χαρά του Μαϊάμι, έρχονται όλα τα σκουληκάκια με τα κουζινικά τους)

Ε, τα βασικά τα έχεις, βάλε τις δικές σου ημερομηνίες, ψάξε τα ΄σαιτη της κάθε εταιρείας και βλέπεις. Αυτά μέχρι να αρθεί το εμπάρκγο και να μπορούμε να κλείνουμε κατευθείαν από τα ψαχτήρια σαν άνθρωποι, ή να πετάμε μέσω ΗΠΑ οπότε και θα ήταν τσάμπα. Fat chance...

ΥΓ: Αν δεν έχεις πάει Παναμά να πας και φτου σου που δεν έχεις πάει. Αν δεν έχει πάει Μέξικο Σίτυ δυο φορές φτου σου...

ΥΓ2: φιλακια στους Αργεντινους (ως γνωστον τρεφω μεγαλη συμπαθεια για αυτους )
Φαντάζομαι δεν εκπλήσσεσαι που ο μόνος άνθρωπος που τους βρίσκει και ευχάριστους (!!!) αλλά και ευφυείς (!!!!!!!!) σε αυτό το φόρουμ είναι ο Traveller. Άβυσσος η ψυχή του...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση , mi tesoro ....
δεν εχω παει Παναμα ούτε Μεχικο , εχεις δικιο που με φτυνεις ...

Η Κουβα φταιει ομως που μου τρωει ολα τα λεφτα στα αεροπορικα
και δεν περισευουνε για τις γυρω χωρες !!
σε ρωτησα για τιμες , γιατι φλερταρα τα 400 της LH , εως καρακας
και απο εκει τσακ Αβανα (ξανά )!!!
Κουβα και ξερο ψωμι ή μαλλον ρυζι και φασολια !
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom