Lufthansa - Worldwide summer sale

DimiT

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Ίσως πρέπει να ανοίξω καινούριο thread, πείτε μου να το κάνω αν είναι.
Στις περισσότερες περιπτώσεις, το μετ' επιστροφής εισητήριο είναι πιο φθηνό από το απλής διαδρομής.
Έχω τις εξής δύο ερωτήσεις:
1) Γιατί συμβαίνει αυτό; Κάποια εξήγιση;
2) Μπορώ να αγοράσω μετ' επιστροφής και να χρησιμοποιήσω μόνο το "έλα"; Στο "πήγαινε" φυσικά και δεν σε ελέγχει κανείς, αλλά στην πρώτη περίπτωση, μπορούν όντως να δουν αν έχεις κάνει χρήση του εισητηρίου.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.376
Ίσως πρέπει να ανοίξω καινούριο thread, πείτε μου να το κάνω αν είναι.
Στις περισσότερες περιπτώσεις, το μετ' επιστροφής εισητήριο είναι πιο φθηνό από το απλής διαδρομής.
Έχω τις εξής δύο ερωτήσεις:
1) Γιατί συμβαίνει αυτό; Κάποια εξήγιση;
2) Μπορώ να αγοράσω μετ' επιστροφής και να χρησιμοποιήσω μόνο το "έλα"; Στο "πήγαινε" φυσικά και δεν σε ελέγχει κανείς, αλλά στην πρώτη περίπτωση, μπορούν όντως να δουν αν έχεις κάνει χρήση του εισητηρίου.
Αρκετές εταιρειες ακυρώνουν το "ελα" αν δεν κάνεις το "πήγαινε"..Η το ανάποδο,γενικά αν δεν κάνεις το ένα σκέλος.Ειχε γραφεί κάτι αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.
 

DimiT

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Αρκετές εταιρειες ακυρώνουν το "ελα" αν δεν κάνεις το "πήγαινε"..Η το ανάποδο,γενικά αν δεν κάνεις το ένα σκέλος.Ειχε γραφεί κάτι αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.
Το ανάποδο δεν γίνεται. Δηλαδή θα με εμποδίσουν να πάω επειδή δε θα επιστρέψω με αυτούς; Δεν το ξέρουν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ίσως πρέπει να ανοίξω καινούριο thread, πείτε μου να το κάνω αν είναι.
Στις περισσότερες περιπτώσεις, το μετ' επιστροφής εισητήριο είναι πιο φθηνό από το απλής διαδρομής.
Έχω τις εξής δύο ερωτήσεις:
1) Γιατί συμβαίνει αυτό; Κάποια εξήγιση;
2) Μπορώ να αγοράσω μετ' επιστροφής και να χρησιμοποιήσω μόνο το "έλα"; Στο "πήγαινε" φυσικά και δεν σε ελέγχει κανείς, αλλά στην πρώτη περίπτωση, μπορούν όντως να δουν αν έχεις κάνει χρήση του εισητηρίου.
1) Γιατί έτσι θέλουν να το χρεώνουν οι εταιρίες. Να διασφαλιστούν από επιβάτες που πάνε με μια εταιρία και γυρνάνε με μια άλλη.
2) Όχι. Αν δε χρησιμοποιήσεις το "πήγαινε", το υπόλοιπο εισιτήριο ακυρώνεται. Και το "μόνο πήγαινε" μπορείς να το κάνεις, αλλά τότε ενδεχομένως η εταιρία να σε κυνηγήσει για να εισπράξει τη διαφορά μέχρι τον one-way ναύλο (εν γένει δε θα το κάνει, παρά μόνο αν το κάνεις σύστημα...)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αρκετές εταιρειες ακυρώνουν το "ελα" αν δεν κάνεις το "πήγαινε"..Η το ανάποδο,γενικά αν δεν κάνεις το ένα σκέλος.Ειχε γραφεί κάτι αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.

Σε όλες τις εταιρείες, όταν το εισιτήριο είναι ενιαίο, αν δε χρησιμοποιήσεις το "πήγαινε" ακυρώνεται αυτόματα και το "έλα".

Το ανάποδο δε συμβαίνει. Αν πας, δε γνωρίζουν ότι δε θα γυρίσεις.
Αν όμως αυτό το δεύτερο το κάνεις συστηματικά, μπορεί να βρεθείς σε black list, ανάλογα με την αεροπορική.

Edit: Γράφαμε ταυτόχρονα με τον taver.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.376
Taver+Anny μας τα θυμίσατε πολύ ωραία.Είχαν ξαναγραφεί αυτά αλλά δεν θυμόμουν αυτό με το Black-list για να το πώ στον φίλο που ρωτούσε.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
470
Likes
1.545
Αναρωτιεμαι αν υπάρχει νόημα να συζητάμε για ταξίδια 4 μηνες μετά, όταν δε ξερουμε αν θα χρεοκοπήσουμε σαν κρατος πολύ νωρίτερα..Πήρα όμως το ρίσκο κ επένδυσα σε ένα ταξίδι στην Άπω Ανατολή..Να δούμε τι είναι και αυτό το Α380....!!Καλή συνέχεια συνταξιδιώτες...!!
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Αναρωτιεμαι αν υπάρχει νόημα να συζητάμε για ταξίδια 4 μηνες μετά, όταν δε ξερουμε αν θα χρεοκοπήσουμε σαν κρατος πολύ νωρίτερα..Πήρα όμως το ρίσκο κ επένδυσα σε ένα ταξίδι στην Άπω Ανατολή..Να δούμε τι είναι και αυτό το Α380....!!Καλή συνέχεια συνταξιδιώτες...!!
Εγώ που έκλεισα για 9 (!!!!!!!!!) μήνες μετά τι να πω?????:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom