Μεξικό MÉXICO - Μi Αmor!

gkalla

Member
Μηνύματα
1.266
Likes
6.796
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Πραγματικά χάρηκα την ιστορία σου. Ελπίζω να ακολουθήσω κι εγώ τα βήματα σας, σύντομα.

Υ.Γ. Εντύπωση μου έκανε η ψύχραιμη αντίδραση σας στο περιστατικό στο σούπερ μάρκετ, δε ξέρω τι θα έκανα σε ανάλογη περίπτωση...
Στην δικιά σου περίπτωση θα έτρεχαν να φύγουν οι επίδοξοι ληστές… :haha: :haha: :haha:
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.541
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Πολύ ωραία πράγματα. Σε ευχαριστούμε που μας ταξίδεψες στην αγαπημένη αυτή χώρα. Ανυπομονώ να ξαναπάω.

Για την λέξη gringo υπάρχει και η θεωρία ότι προέρχεται από την λέξη griego. Κάμερα στον Λιακοπουλο!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.043
Πολύ ωραία πράγματα. Σε ευχαριστούμε που μας ταξίδεψες στην αγαπημένη αυτή χώρα. Ανυπομονώ να ξαναπάω.

Για την λέξη gringo υπάρχει και η θεωρία ότι προέρχεται από την λέξη griego. Κάμερα στον Λιακοπουλο!
Ευχαριστω πολυ!! Οντως τωρα; Τι δουλεια ειχε ο ελληνας εκει περα; 😳
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.541
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ευχαριστω πολυ!! Οντως τωρα; Τι δουλεια ειχε ο ελληνας εκει περα; 😳
Ναι γιατί λένε ότι μπορεί να ξεκίνησε η έκφραση απ'τους Ισπανούς πριν την ιστορία με τους Αμερικανούς. Την έκφραση την χρησιμοποιούν γενικά στη λατινική Αμερική. Οι Ισπανοί πλέον μας λένε guiri😢
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.043
Ναι γιατί λένε ότι μπορεί να ξεκίνησε η έκφραση απ'τους Ισπανούς πριν την ιστορία με τους Αμερικανούς. Την έκφραση την χρησιμοποιούν γενικά στη λατινική Αμερική. Οι Ισπανοί πλέον μας λένε guiri😢
Ελπιζω το guiri να μην ειναι απο το γκιαούρη γιατι θα συγχυστω
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.541
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ελπιζω το guiri να μην ειναι απο το γκιαούρη γιατι θα συγχυστω
😄 όχι μόνο τους Έλληνες έτσι λένε όλους τους ξένους με ιδιαίτερη μνεία στους κοκκινομαγουλακηδες, κάλτσα μέχρι το γονα και φωτογραφική μηχανή να κρέμεται στην κοιλιά τουρίστες.
 

Eva Bag

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Σήμερα Queretaro, πάμε για Morelia, Tzintzuntzan, Janitzio κλπ για τους εορτασμούς. Στο Κανκούν δεν είδα καθόλου φύκια. Η χώρα είναι σαφώς πιο ακριβή από πρόπερσι, πέραν του πληθωρισμού το μεξικάνικο έχει ανέβει σε δυο χρόνια (ακριβώς ίδιες ημερομηνίες ήμουν πρόπερσι) 21%.
καλησπέρα σας , επειδή έχω καταλάβει πως έχετε μεγάλη εμπειρία απο το Μεξικό θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις και αν μπορείτε να με συμβουλεύσετε :
α)έχουμε 4 μέρες ολόκληρες μέξικο σίτυ και αν μας περισσέψει μέρα θα θέλαμε να πάμε μια μονοήμερη , έχετε να προτείνετε κάποια πόλη εντός 1.5 -2 ωρών που να αξίζει απίστευτα να την επισκεφτούμε ή καλύτερα να παραμείνουμε μέξικο σίτυ ?
β) στην Οαχάκα έχουμε 2.5 μέρες ολόκληρες , το monte alban και το hierve el agua αξίζουν ?
γ) θα μπορούσατε να μου γράψετε 3-4 σενότες και παραλίες που είναι ξεχωριστές , χωρίς πολύ κόσμο ?(χρόνος στη χερσόνησο (7 μέρες)...
Γενικότερα μια συμβουή για τα must-see
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.043
Ο Γιωργος θα στα πει πολυ καλυτερα αλλα
μιας και η ερωτηση γινεται μεσα στην ιστορια μου 😜 να πω οτι εγω αν ειχα χρονο θα πηγαινα στο San Miguel de Allende που ειναι κανενα 4ωρο βεβαια, αλλα μου φαινεται ονειρο. Η συνηθεστερη ημερησια απο Mexico City παντως ειναι η Puebla.
 

Eva Bag

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Ο Γιωργος θα στα πει πολυ καλυτερα αλλα
μιας και η ερωτηση γινεται μεσα στην ιστορια μου 😜 να πω οτι εγω αν ειχα χρονο θα πηγαινα στο San Miguel de Allende που ειναι κανενα 4ωρο βεβαια, αλλα μου φαινεται ονειρο. Η συνηθεστερη ημερησια απο Mexico City παντως ειναι η Puebla.
Αρχικά με συγχωρείτε που δεν σχολίασα την ιστορία σας ,την οποία εχω διαβασει 3 φορες και με ταξίδεψε πραγματικά :) ευχαριστω πολυ για τις ομορφες εικόνες και πληροφορίες ! Χαίρομαι που περασατε τοσο ομορφα ! Μακαρι να περασουμε και εμεις αντιστοιχα ..να σας πω την αληθεια ,εχω διαβασει και εγω οτι ειναι ονειρο το san miguel ...το μονο που με προβληματιζει ειναι το 4ωρο πηγαινε και το 4ωρο ελα ...σιγουρα αξιζει η ταλαιπωρια ,αλλα εχει νόημα ,υποθετω δηλαδη οτι εκει ενα 3ωρο θα μας αφησει μια αντιστοιχη εκδρομη ? Αν μου πει εστω ενας ναι ,θα παμε ☺ !
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.043
Αρχικά με συγχωρείτε που δεν σχολίασα την ιστορία σας ,την οποία εχω διαβασει 3 φορες και με ταξίδεψε πραγματικά :) ευχαριστω πολυ για τις ομορφες εικόνες και πληροφορίες ! Χαίρομαι που περασατε τοσο ομορφα ! Μακαρι να περασουμε και εμεις αντιστοιχα ..να σας πω την αληθεια ,εχω διαβασει και εγω οτι ειναι ονειρο το san miguel ...το μονο που με προβληματιζει ειναι το 4ωρο πηγαινε και το 4ωρο ελα ...σιγουρα αξιζει η ταλαιπωρια ,αλλα εχει νόημα ,υποθετω δηλαδη οτι εκει ενα 3ωρο θα μας αφησει μια αντιστοιχη εκδρομη ? Αν μου πει εστω ενας ναι ,θα παμε ☺ !
Καλε προς Θεου, αστειευτηκα! Ευχαριστω πολυ! Σιγουρα θα περασετε τελεια! Περιμενε και τον ειδημωνα να σε βοηθησει!!! ;)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.233
Μηνύματα
884.409
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom