Μεξικό MÉXICO - Μi Αmor!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
α)έχουμε 4 μέρες ολόκληρες μέξικο σίτυ και αν μας περισσέψει μέρα θα θέλαμε να πάμε μια μονοήμερη , έχετε να προτείνετε κάποια πόλη εντός 1.5 -2 ωρών που να αξίζει απίστευτα να την επισκεφτούμε ή καλύτερα να παραμείνουμε μέξικο σίτυ ?
Oι περισσότεροι πάνε Puebla ή Taxco. Όμορφα και τα δύο, άχαστα όχι. Cuernavaca έχει ενδιαφέρον, έχω δει κόσμο να κάνει μέχρι και το Guanajuato ημερήσια, αλλά για μένα παραείναι μακριά και δε θα το δείτε και βράδυ (που είναι όλα τα λεφτά, φοβερή πόλη). Το San Miguel de Allende είναι αναμφισβήτητα κουκλίστικο αλλά μακριά και αφόρητα τουριστικό (ατελείωτοι Αμερικανοί, είτε επειδή έχουν αγοράσει όλο το ιστορικό κέντρο είτε για να σπουδάσουν Ισπανικά, είτε επιδή παντρέυονται, καμιά φορά και 5 γάμοι Αμερικανών ταυτόχρονα). Προτιμώ μικρά ασημοχώρια τύπου Tepoztlan (ατμοσφαιρικά αρχαία και φύση εκτός αποικιακή αρχιτεκτονική και ντόπια ατμόσφαιρα), που έχει πολλά η περιοχή.

β) στην Οαχάκα έχουμε 2.5 μέρες ολόκληρες , το monte alban και το hierve el agua αξίζουν ?
Για μένα και τα δύο.
γ) θα μπορούσατε να μου γράψετε 3-4 σενότες και παραλίες που είναι ξεχωριστές , χωρίς πολύ κόσμο ?(χρόνος στη χερσόνησο (7 μέρες)...
Δεν το έχω με τις παραλίες, δεν πηγαίνω. Kάποτε ήταν παράδεισος το Holbox, όχι πια:
10 Things Nobody Tells You About Visiting Isla Holbox Mexico (2023) αλλά ακόμη μπορείς να κολυμπήσεις με φαλαινοκαρχαρίες εκεί.

Για cenotes εδώ τα εξηγούν καλά:
Yucatan & Tulum Cenote Guide for December 2023
Γενικότερα μια συμβουή για τα must-see
Εξαρτάται κι από τα γούστα σας, εγώ πχ τα αρχαία τα παίρνω όλα σβάρνα. Μου άρεσε πολύ το Calakmul ας πούμε, σε αντίθεση με το Τσίτσεν Ιτσα. To Uxmal και το Edzna ήταν πολύ ατμοσφαιρικά για μένα, αλλά δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα. Για ακόμη πιο πολλή μοναξιά το Xcambo, το τεράστιο Sayil , η διαδρομή Puuc (λιγότερο). Αξίζει πάντως να σημειώσετε κάποιο off the beaten track, μην πάτε μόνο σε ανακατασκευασμένα (δυστυχώς με αρκετό κιτς) τύπου Chitzen Itza ή ινσταγκραμικά όπως του Τουλούμ (φοβερή τοποθεσία πάντως).

Από αυτά που ΔΕΝ θα πάτε για μένα η κορυφή είναι το Yaxchilan/Bonampak: συγκλονιστικά αρχαία, τρομερή περιπέτεια για να πας, φοβερή φύση, ανατριχίλα τα αρχαία στη μέση του πουθενά με ελάχιστο κόσμο και howler monkeys. Θα άλλαζα την ΟΑχάκα για να πήγαινα εκεί και στο ΠΑλένκε και θα ήταν το αρχαιολογικό μου χάιλάιτ.
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Καλησπέρα επειδή τα'χω γράψει και τα'χω ξαναγράψει και ψιλοβαριεμαι, γιατι στα φορουμ συνεχιζεται η κουβεντα και παει λεγοντας σαν θελεις περισσοτερα PM.
Πολη Μεξικου > Guanajuato με λεωφορειο 4.45-6 ωρες, πολλοι μνηστηρες ΕΤΝ, Primera κλπ. Παρομοιες εταιρειες για το San Miguel de A, απο τον Βορειο τερματικο, στις 4-5 ωρες. Εκμεταλλευσου την χλιδα των λεωφορειων της 1ης ταξης, και κανε βραδυνο δρομολογιο. Ουτε σύγκριση με τα ποιο κηριλε της Ευρωπης, με διπλες τουαλετες (καθεπτης/νιπτηρας κλπ) και τεραστιο χωρο για ανακλιση! Η flix ειχε κλειδωμενο (τον 1 και μοναδικό καμπινέ, φέτος στο δρομολόγιο Faro>Seville), όσο για κλιματισμο και στην Rede Expessos ειχα το BO του διπλανου... μου και των αλλων συνεπιβατων και φορεσαμε οικογενειακως μασκες. Μου θυμισανε τα λεωφορεια του Κονσολα που επαιρνα απο Λονδινο τελη του 70 και το Μagic Bus!

Εκμεταλλευσου τα βραδυνα δρομολογια μονο κουβαλα και μπουφαν γιατι παραΑμερικανιζουνε πολυ οι Μεξικανοι με τον κλιματισμο.

Για το Μοντε απο την κ. πλατεια εχει collectivo, ειναι αρκετα μεγαλο και να σου πω την αληθεια δεν το ειδα ολο, γιατι ηθελα να χωρεσω την τελευταια μου μερα στη Γουαχακα οσο ποιο πολλα μπορουσα παιρνοντας το βραδυνο λεοφωρειο για Βερακρουζ. Ειμαι εγωιστης, μου αρεσουνε οι αρχαιολογικοι με λιγο κοσμο καληωρα Calakmul, El Tajin, Bonampak που δεν ειναι γεματοι με τουριστες. Ειναι πηγαινε ελα παιρνει 3-4 ωρες μες το νερο. Το Hierve el Agua το κανα εκδρομη ημερησια μαζι με την Mitla, ενα αποστακτηριο/συσκευαστηριο mezcal, και το δενδρο της Τουλες, για Ισπανοφωνους απο την κ. πλατεια, με ενα βανακι. Το δενδρο δεν με τρελανε, το αποστακτηριο ητανε ολα τα λεφτα για αφ'ενος ηταν ενδιαφερον αφ'εταιρου η καταναλωση/δοκιμη ηταν δωρεαν:).
Μου διεφυγε να σου γραψω στο 3ωρο απο το νοτιο τερματικο πας στο Τaxco, τελευταια το χε επισκευθει και ο @Γιαννης Σαρτο. Σταματας σα θελεις και στη Cuernavaca την πολη της συνεχους ανοιξης, αλλα και των απαγωγων, τπτ το σπουδαιο, αλλα ειναι στο δρομο σου.
Εχει/ειχε φτηνο εισητηριο τον Μαρτη η Turkish (multiple destinations/multi destino) Μεξικο (πολη) επιστροφη απο Κανκουν με βαλιτσα €760, προχθες το εκλεισα. Φετος με stop over στην Ατλαντα ειχα δωσει της Delta κατι λιγοτερα απο €900.

Αααα και κατι αλλο! Πας Puebla, μενεις μια μερα, φευγεις για Γουαχακα. Ειναι στο δρομο σου και για Πουεμπλα που πηγα 2 φορες τελευταια, εχει κατευθειαν λεωφορειο απο το αεροδρομιο. Μετα απο το CAPU συνεχιζεις για Oaxaca.

Σα πας αργοτερα, μετα τον Μαρτη με αεροπορικες των ΗΠΑ (Delta κλπ), κοιτα τι παιζει με τις τιμες απο το αεροδρομιο της Τουλουμ, γιατι το βρηκα φτηνοτερο στην εσωτερικη πτηση που θα κανω. Εαν παρακαμψεις το Κανκουν και πας Βαλαδολιντ ειναι πιο ιδανικο αεροδρομιο και κοντινο και παρακαμπτεις την αμερικανια που λεγεται Κανκουν. Το τρενο Μαγια εχει αρχισει δρομολογια, αλλα μονο το Καμπετσε - Μεριδα προ ημερων, αν και τωρα ειδα οτι εχει και απο Κανκουν και αλλα 2 ακομα. Καλα σου ταξιδια.
 
Last edited:

Eva Bag

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Oι περισσότεροι πάνε Puebla ή Taxco. Όμορφα και τα δύο, άχαστα όχι. Cuernavaca έχει ενδιαφέρον, έχω δει κόσμο να κάνει μέχρι και το Guanajuato ημερήσια, αλλά για μένα παραείναι μακριά και δε θα το δείτε και βράδυ (που είναι όλα τα λεφτά, φοβερή πόλη). Το San Miguel de Allende είναι αναμφισβήτητα κουκλίστικο αλλά μακριά και αφόρητα τουριστικό (ατελείωτοι Αμερικανοί, είτε επειδή έχουν αγοράσει όλο το ιστορικό κέντρο είτε για να σπουδάσουν Ισπανικά, είτε επιδή παντρέυονται, καμιά φορά και 5 γάμοι Αμερικανών ταυτόχρονα). Προτιμώ μικρά ασημοχώρια τύπου Tepoztlan (ατμοσφαιρικά αρχαία και φύση εκτός αποικιακή αρχιτεκτονική και ντόπια ατμόσφαιρα), που έχει πολλά η περιοχή.


Για μένα και τα δύο.

Δεν το έχω με τις παραλίες, δεν πηγαίνω. Kάποτε ήταν παράδεισος το Holbox, όχι πια:
10 Things Nobody Tells You About Visiting Isla Holbox Mexico (2023) αλλά ακόμη μπορείς να κολυμπήσεις με φαλαινοκαρχαρίες εκεί.

Για cenotes εδώ τα εξηγούν καλά:
Yucatan & Tulum Cenote Guide for December 2023

Εξαρτάται κι από τα γούστα σας, εγώ πχ τα αρχαία τα παίρνω όλα σβάρνα. Μου άρεσε πολύ το Calakmul ας πούμε, σε αντίθεση με το Τσίτσεν Ιτσα. To Uxmal και το Edzna ήταν πολύ ατμοσφαιρικά για μένα, αλλά δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα. Για ακόμη πιο πολλή μοναξιά το Xcambo, το τεράστιο Sayil , η διαδρομή Puuc (λιγότερο). Αξίζει πάντως να σημειώσετε κάποιο off the beaten track, μην πάτε μόνο σε ανακατασκευασμένα (δυστυχώς με αρκετό κιτς) τύπου Chitzen Itza ή ινσταγκραμικά όπως του Τουλούμ (φοβερή τοποθεσία πάντως).

Από αυτά που ΔΕΝ θα πάτε για μένα η κορυφή είναι το Yaxchilan/Bonampak: συγκλονιστικά αρχαία, τρομερή περιπέτεια για να πας, φοβερή φύση, ανατριχίλα τα αρχαία στη μέση του πουθενά με ελάχιστο κόσμο και howler monkeys. Θα άλλαζα την ΟΑχάκα για να πήγαινα εκεί και στο ΠΑλένκε και θα ήταν το αρχαιολογικό μου χάιλάιτ.
Πραγματικά δεν εχω λόγια !!!! Χιλια ευχαριστω για τις πληροφορίες :) θα τα μελετήσω και μακάρι να δω όσα περισσότερα μπορώ και να τα απολαύσω ! Να ειστε καλά

Καλησπέρα επειδή τα'χω γράψει και τα'χω ξαναγράψει και ψιλοβαριεμαι, γιατι στα φορουμ συνεχιζεται η κουβεντα και παει λεγοντας σαν θελελεις περισσοτερα PM.
Πολη Μεξικου > Guanajuato με λεωφορειο 4.45-6 ωρες, πολλοι μνηστηρες ΕΤΝ, Primera κλπ. Παρομοιες εταιρειες για το San Miguel de A, απο τον Βορειο τερματικο, στις 4-5 ωρες. Εκμεταλλευσου την χλιδα των λεωφορειων της 1ης ταξης, και κανε βραδυνο δρομολογιο. Ουτε σύγκριση με τα ποιο κηριλε της Ευρωπης, με διπλες τουαλετες (καθεπτης/νιπτηρας κλπ) και τεραστιο χωρο για ανακλιση! Η flix ειχε κλειδωμενο (τον 1 και μοναδικό καμπινέ, φέτος στο δρομολόγιο Faro>Seville), όσο για κλιματισμο και στην Rede Expessos ειχα το BO του διπλανου... μου και των αλλων συνεπιβατων και φορεσαμε οικογενειακως μασκες. Μου θυμισανε τα λεωφορεια του Κονσολα που επαιρνα απο Λονδινο τελη του 70 και το Μagic Bus!

Εκμεταλλευσου τα βραδυνα δρομολογια μονο κουβαλα και μπουφαν γιατι παραΑμερικανιζουνε πολυ οι Μεξικανοι με τον κλιματισμο.

Για το Μοντε απο την κ. πλατεια εχει collectivo, ειναι αρκετα μεγαλο και να σου πω την αληθεια δεν το ειδα ολο, γιατι ηθελα να χωρεσω την τελευταια μου μερα στη Γουαχακα οσο ποιο πολλα μπορουσα παιρνοντας το βραδυνο λεοφωρειο για Βερακρουζ. Ειμαι εγωιστης, μου αρεσουνε οι αρχαιολογικοι με λιγο κοσμο καληωρα Calakmul, El Tajin, Bonampak που δεν ειναι γεματοι με τουριστες. Ειναι πηγαινε ελα παιρνει 3-4 ωρες μες το νερο. Το Hierve el Agua το κανα εκδρομη ημερησια μαζι με την Mitla, ενα αποστακτηριο/συσκευαστηριο mezcal, και το δενδρο της Τουλες, για Ισπανοφωνους απο την κ. πλατεια, ενα βανακι. Το δενδρο δεν με τρελανε, το αποστακτηριο ητανε ολα τα λεφτα για αφ'ενος ηταν ενδιαφερον αφ'εταιρου η καταναλωση/δοκιμη ηταν δωρεαν:).
Μου διεφυγε να σου γραψω στο 3ωρο απο το νοτιο τερματικο πας στο Τaxco, τελευταια το χε επισκευθει και ο @Γιαννης Σαρτο. Σταματας σα θελεις και στη Cuernavaca την πολη της συνεχους ανοιξης, αλλα και των απαγωγων, τπτ το σπουδαιο, αλλα ειναι στο δρομο σου.
Εχει/ειχε φτηνο εισητηριο τον Μαρτη η Turkish (multiple destinations/multi destino) Μεξικο (πολη) επιστροφη απο Κανκουν με βαλιτσα €760, προχθες το εκλεισα. Φετος με stop over στην Ατλαντα ειχα δωσει της Delta κατι λιγοτερα απο €900.

Αααα και κατι αλλο! Πας Puebla, μενεις μια μερα, φευγεις για Γουαχακα. Ειναι στο δρομο σου και για Πουεμπλα που πηγα 2 φορες τελευταια, εχει κατευθειαν λεωφορειο απο το αεροδρομιο. Μετα απο το CAPU συνεχιζεις για Oaxaca.

Σα πας αργοτερα, μετα τον Μαρτη με αεροπορικες των ΗΠΑ (Delta κλπ), κοιτα τι παιζει με τις τιμες απο το αεροδρομιο της Τουλουμ, γιατι το βρηκα φτηνοτερο στην εσωτερικη πτηση που θα κανω. Εαν παρακαμψεις το Κανκουν και πας Βαλαδολιντ ειναι πιο ιδανικο και κοντινο. Το τρενο Μαγια εχει αρχισει δρομολογια, αλλα μονο το Καμπετσε - Μεριδα προ ημερων, αν και τωρα ειδα οτι εχει και απο Κανκουν. Καλα σου ταξιδια.
Σας ευχαριστώ και εσας πάρα πολύ γαι τις επίσης χρησιμες πληροφορίες και που διαθέσατε το χρόνο σας !καλά μας ταξίδια με υγεία !
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αντί επιλόγου




Και το Μεξικό, συγκεκριμένα, μου γέννησε απίστευτα συναισθήματα!
Δεν είναι απλώς ότι έχει αρχαία, παραλίες και τεκίλα... τα έχει και αυτά και άλλα πολλά: αποικιοκρατικό χρώμα, ζούγκλα στην ενδοχώρα, σενότες, ινδιάνικες μικρές πόλεις, ενδιαφέρουσα πρωτεύουσα, μουσική που σε ταξιδεύει... αλλά κυρίως είναι η αλληλεπίδραση με τους ανθρώπους... είναι αυτό το απροσδιόριστο "κάτι" στην ατμόσφαιρα που χαρακτηρίζει τις χώρες της Λατινικής Αμερικής και προσωπικά μου ασκεί τρομερή γοητεία.

Νομίζω ότι έχω βρει την γωνιά της υφηλίου που μου ταιριάζει και που αισθάνομαι σαν το σπίτι μου...
Latin America it is!
Αυτή η παράγραφος σου μοιάζει σαν να την πήρες από τις σελίδες της ιστορίας μου "Veracruz Mexico" . Όπου περιγράφω την κοινωνία της πόλης στην οποία έζησα 2,5 μήνες συνολικά το 1976 και χαίρομαι που τώρα ακόμα το 2024 η ατμόσφαιρα της αλεγρίας δεν έχουν σβήσει από τη μεξικάνικη κοινωνία.
Σχετικά με τη λέξη Γκρίνκος μου είχαν πει ότι προέχεται από την επανάληψη της λέξης green, στα τραγούδια των γελαδάρηδων των ΗΠΑ οι οποίοι τις κρύες νύχτες διασκέδαζαν τραγουδώντας γύρω από φωτιές.
Το "amore" σου ξεπέρασε την Ινδία σου?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Αυτή η παράγραφος σου μοιάζει σαν να την πήρες από τις σελίδες της ιστορίας μου "Veracruz Mexico" . Όπου περιγράφω την κοινωνία της πόλης στην οποία έζησα 2,5 μήνες συνολικά το 1976 και χαίρομαι που τώρα ακόμα το 2024 η ατμόσφαιρα της αλεγρίας δεν έχουν σβήσει από τη μεξικάνικη κοινωνία.
Σχετικά με τη λέξη Γκρίνκος μου είχαν πει ότι προέχεται από την επανάληψη της λέξης green, στα τραγούδια των γελαδάρηδων των ΗΠΑ οι οποίοι τις κρύες νύχτες διασκέδαζαν τραγουδώντας γύρω από φωτιές.
Το "amore" σου ξεπέρασε την Ινδία σου?

Καλε τι μνημονικο ειναι αυτο!!!
Λοιπον, το σκεφτομουν τις προαλλες... Η Ινδια ήταν πολυ δυνατη ταξιδιωτικη εμπειρια (ισως και η δυνατοτερη) αλλα δεν μπορω να πω οτι ενιωσα την "συνδεση" που ενιωσα στο Μεξικο...
Βεβαια ο Ρουβας της Ινδιας δεν ξεπερνιεται ποτεΣ
1703016082816.png
 

Eva Bag

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Καλε προς Θεου, αστειευτηκα! Ευχαριστω πολυ! Σιγουρα θα περασετε τελεια! Περιμενε και τον ειδημωνα να σε βοηθησει!!! ;)
Η προσμονή για το ταξίδι τεράστια ... τώρα προσπαθώ να κλείσω τα εισητηρια για frida kahlo ... διαβασα οτι εσεις κανατε ανθρωπολογικο και φριντα την ιδια ημερα συν πολλα αλλα ...ηταν οκ 2 μουσεια την ιδια μερα ?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Η προσμονή για το ταξίδι τεράστια ... τώρα προσπαθώ να κλείσω τα εισητηρια για frida kahlo ... διαβασα οτι εσεις κανατε ανθρωπολογικο και φριντα την ιδια ημερα συν πολλα αλλα ...ηταν οκ 2 μουσεια την ιδια μερα ?
Στην Φριντα ηταν ενα γρηγορο μπες-βγες γιατι για να σου πω την αληθεια πιο πολυ με ενδιεφερε να περπατησω στο Coyoacan, να δοκιμασω τακος, παγωτο και να χαζεψω τους ντοπιους στην κυριακατικη βολτα τους... ειναι και μικρο αλλωστε... οποτε προλαβαινεις
 

Eva Bag

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Στην Φριντα ηταν ενα γρηγορο μπες-βγες γιατι για να σου πω την αληθεια πιο πολυ με ενδιεφερε να περπατησω στο Coyoacan, να δοκιμασω τακος, παγωτο και να χαζεψω τους ντοπιους στην κυριακατικη βολτα τους... ειναι και μικρο αλλωστε... οποτε προλαβαινεις
💃☺
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλε τι μνημονικο ειναι αυτο!!!
Λοιπον, το σκεφτομουν τις προαλλες... Η Ινδια ήταν πολυ δυνατη ταξιδιωτικη εμπειρια (ισως και η δυνατοτερη) αλλα δεν μπορω να πω οτι ενιωσα την "συνδεση" που ενιωσα στο Μεξικο...
Βεβαια ο Ρουβας της Ινδιας δεν ξεπερνιεται ποτεΣ
View attachment 449126
Τι βλέπουν πρωί πρωί τα μάτια μου και δεν τα βγάζω.... Ντροπηηηηηηη :innocent:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολύ ωραία ιστορία και ήδη ονειρεύομαι τεκίλες, ζούγκλες, φυτείες αγαύης, παραλιάρρρρεεεςςς.
Ευτυχώς που με τις γιορτές θα περάσει γρήγορα ο καιρός μέχρι το Μάρτιο 1703180061236.png
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Πολύ ωραία ιστορία και ήδη ονειρεύομαι τεκίλες, ζούγκλες, φυτείες αγαύης, παραλιάρρρρεεεςςς.
Ευτυχώς που με τις γιορτές θα περάσει γρήγορα ο καιρός μέχρι το Μάρτιο View attachment 449294
Ευχαριστω πολυ!!!! Οτι ανυπομονω κι εγω να πας για να "ακουσω" νεα απο την αγαπημενη χωρα και να διαβασω την ιστορια σου?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχαριστω πολυ!!!! Οτι ανυπομονω κι εγω να πας για να "ακουσω" νεα απο την αγαπημενη χωρα και να διαβασω την ιστορια σου?
Κι εγώ ανυπομονώ για ιστορία για μία από τις πιο συναρπαστικές χώρες του κόσμου και περιγραφή παραλιών από την επίσημη παραλιολόγο του φόρουμ @go2dbeach
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom