Ουγγαρία Mέσα Μαζικής Μεταφοράς- Βουδαπέστη

Klair

Member
Μηνύματα
2.202
Likes
25.593
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλημέρα,είμαστε Βουδαπέστη.Θα ήθελα να ρωτήσω από πού μπορούμε να πάρουμε τα πλοία d11 ,d12 για μία βόλτα στο Δουναβη.Τα δρομολόγια τους διαφέρουν ή οποίο και να πάρουμε είναι το ίδιο?Ευχαριστώ!
http://www.szeretlekmagyarorszag.hu/bkv-hajok-a-menetrend/
Για ρίξε μία ματιά εδώ
 
Μηνύματα
15
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Καλησπερα σε ολους! Σας βρηκα τυχαια καθως εψαχνα πληροφοριες για Βουδαπεστη, και χαιρομαι που ευτυχως υπαρχει αυτο το site. Tο απολυτο site για ταξιδιωτες!!

Παμε λοιπον στο δικο μου θεμα.
Εχουμε κλεισει μαζι με την κοπελα μου και ενα ακομα ζευγαρι τον Νοεμβρη (11-15) για Βουδαπεστη. Ανυπομονω να κανω βολτα στη γεφυρα των αλυσιδων, να χαζεψω το κοινοβουλιο μεσα απο μια βαρκαδα στον Δουναβη και τοοοσα ακομα πραγματα που εχω σκεφτει. Εχω ψαξει παρομοια αρθρα εδω για αυτο που με απασχολει (θα αναφερθω παρακατω) αλλα τα πιο πολλα, εαν οχι ολα, ειναι σχετικα παλια και δεν ξερω κατα το ποσο οι τιμες εχουν παραμεινει ιδιες ή εχουν παρει την ανηφορα. Τα δεδομενα μου ειναι: Φτανω Σαββατο 11 του Νοεμβρη με Ryanair στις 21:00 το βραδυ. Μου προτεινετε να παρω το Ε200 και μετα το μετρο για να φτασω στο ξενοδοχειο μου (και αν ναι ποσο θα ειναι το κοστος?) ή να παρω ταξι? Εδω να σας πω οτι το ξενοδοχειο που εχω κλεισει μας προσφερει την επιλογη να ερθουν να μας παρουν απο το αεροδρομιο με κοστος 29 ευρω, δηλαδη περιπου 7 ευρω το ατομο. Τι με συμφερει καλυτερα? Επισης η αλλη μου ερωτηση ειναι για την Budapest card. Με βαση οτι μας ενδιαφερουν μονο τα κυριως αξιοθεατα και δεν καιγομαστε για μουσεια φυσικης ιστοριας, μουσεια τεχνης και γενικα μουσεια και αναλογου ειδους αξιοθεατα, μας συμφερει οικονομικα να παρουμε την καρτα? Στην ουσια μονο οι απεριοριστες διαδρομες με τα ΜΜΜ ειναι που μου κεντριζουν το ενδιαφερον. Κοστιζει για 3 μερες 37 ευρω. Ειναι πολλα? Η γνωμη σας ειναι να την βγαλουμε ή οχι?

Ανυπομονω να ακουσω τις απαντησεις/προτασεις σας και ακομα πιο πολυ ανυπομονω να ερθει η ωρα για το ταξιδι μου και να περπατησω αυτη την πανεμορφη πολη!!
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Δεν έχει αλλάξει κάτι με τις μετακίνησεις απο το αεροδρόμιο...
Κόστος για το λεωφορείο δεν θυμάμαι για να πω την αλήθεια..
Υπάρχουν πολλές ιστορίες πρόσφατες , που έχουν αρκετές πληροφορίες..

Εμείς είχαμε αγοράσει την Budapest Card, αν και περπατιέται άνετα η πόλη και μπορεί να μην σου πολυχρειάζεται!
 
Μηνύματα
15
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Δεν έχει αλλάξει κάτι με τις μετακίνησεις απο το αεροδρόμιο...
Κόστος για το λεωφορείο δεν θυμάμαι για να πω την αλήθεια..
Υπάρχουν πολλές ιστορίες πρόσφατες , που έχουν αρκετές πληροφορίες..

Εμείς είχαμε αγοράσει την Budapest Card, αν και περπατιέται άνετα η πόλη και μπορεί να μην σου πολυχρειάζεται!
Στην ουσια αν βγαλώ την Budapest card θα την βγαλω λογω των free μεταφορων. Αν παιρνω καθε μερα τα εισητηρια που χρειαζομαι θα μου στοιχησει λιγοτερο? Ενα ενδικτικο κοστος για τα εισητηρια που θα χρειαστω σε μεσους ορους?
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Στην ουσια αν βγαλώ την Budapest card θα την βγαλω λογω των free μεταφορων. Αν παιρνω καθε μερα τα εισητηρια που χρειαζομαι θα μου στοιχησει λιγοτερο? Ενα ενδικτικο κοστος για τα εισητηρια που θα χρειαστω σε μεσους ορους?
Αφού θέλεις μόνο μετακινήσεις μπορείς να αγοράσεις κάρτα 72h μονο για τα μέσα μεταφοράς., συνολικό κόστος 4150 HUF~14€.

Επίσης για να πας απο το αεροδρόμιο στο κέντρο νομίζω είναι περίπου 3 ευρώ το άτομο με public trans...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Φώτη, καλώς ήρθες :)
Αναρωτιέμαι αν έχεις διαβάσει αυτή την ιστορία, όπου ο @vagar78 τα λέει ΟΛΑ. Συγκεκριμένα στο ποστ 213 αναφέρει για τις μετακινήσεις από αεροδρόμιο.

Εγώ όταν πήγα δεν αγόρασα κάρτα αλλά μια δεσμίδα. Βέβαια εμένα μου αρέσει να γράφω χιλιόμετρα με τα πόδια και στο τέλος να καταλήγω πάντα χωρίς ... πόδια :confused:

Ρίξε μια ματιά κι εδώ είμαστε.
www.travelstories.gr/community/threads/Βουδαπέστη-2016-πλήρης-ταξιδιωτικός-οδηγός.55362/
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπερα σε ολους! Σας βρηκα τυχαια καθως εψαχνα πληροφοριες για Βουδαπεστη, και χαιρομαι που ευτυχως υπαρχει αυτο το site. Tο απολυτο site για ταξιδιωτες!!

Παμε λοιπον στο δικο μου θεμα.
Εχουμε κλεισει μαζι με την κοπελα μου και ενα ακομα ζευγαρι τον Νοεμβρη (11-15) για Βουδαπεστη. Ανυπομονω να κανω βολτα στη γεφυρα των αλυσιδων, να χαζεψω το κοινοβουλιο μεσα απο μια βαρκαδα στον Δουναβη και τοοοσα ακομα πραγματα που εχω σκεφτει. Εχω ψαξει παρομοια αρθρα εδω για αυτο που με απασχολει (θα αναφερθω παρακατω) αλλα τα πιο πολλα, εαν οχι ολα, ειναι σχετικα παλια και δεν ξερω κατα το ποσο οι τιμες εχουν παραμεινει ιδιες ή εχουν παρει την ανηφορα. Τα δεδομενα μου ειναι: Φτανω Σαββατο 11 του Νοεμβρη με Ryanair στις 21:00 το βραδυ. Μου προτεινετε να παρω το Ε200 και μετα το μετρο για να φτασω στο ξενοδοχειο μου (και αν ναι ποσο θα ειναι το κοστος?) ή να παρω ταξι? Εδω να σας πω οτι το ξενοδοχειο που εχω κλεισει μας προσφερει την επιλογη να ερθουν να μας παρουν απο το αεροδρομιο με κοστος 29 ευρω, δηλαδη περιπου 7 ευρω το ατομο. Τι με συμφερει καλυτερα? Επισης η αλλη μου ερωτηση ειναι για την Budapest card. Με βαση οτι μας ενδιαφερουν μονο τα κυριως αξιοθεατα και δεν καιγομαστε για μουσεια φυσικης ιστοριας, μουσεια τεχνης και γενικα μουσεια και αναλογου ειδους αξιοθεατα, μας συμφερει οικονομικα να παρουμε την καρτα? Στην ουσια μονο οι απεριοριστες διαδρομες με τα ΜΜΜ ειναι που μου κεντριζουν το ενδιαφερον. Κοστιζει για 3 μερες 37 ευρω. Ειναι πολλα? Η γνωμη σας ειναι να την βγαλουμε ή οχι?

Ανυπομονω να ακουσω τις απαντησεις/προτασεις σας και ακομα πιο πολυ ανυπομονω να ερθει η ωρα για το ταξιδι μου και να περπατησω αυτη την πανεμορφη πολη!!
Με το που φτάσετε παίρνετε απο το γκισέ στο αεροδρόμιο κάρτες εβδομαδιαιες αφου 11 με 15 ειναι 5 ημερες κ δεν σας καλύπτουν οι 3ημερες... Οποτε πατε κεντρο με τις κάρτες σας χωρίς να δώσετε εξτρα λεφτα... Αφου ειστε 4 άτομα μπορειτε να πάρετε βαν η ταξι ... Υπάρχει κ η λυση του νεου λεωφορειου που σε παει κεντρο απευθείας με κοστος 3€ το άτομο αλλα αφου εχετε ανεση χρονου παίξτε με μετρο κ Ε200..Budapest card δε σας συμφέρει ετσι οπως μας τα λες.. Οτι αλλο θες εδω είμαστε δες κ απο την ιστορία τυχόν απορίες... @Dina Z εισαι παντου :)
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
514
Likes
1.065
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Εγώ θα πρότεινα να πάρεις την 7ήμερη κάρτα των ΜΜΜ. Κάνει γύρο στα 15ε και περιέχει και ένα καραβάκι για να κάνεις κ την βόλτα σου στο Δούναβη. Εμείς αυτό κάναμε,για τις ίδιες ακριβώς μέρες με σας. Το Ε200 είναι ότι πρέπει για να πας στην πόλη από το αεροδρόμιο.

Αν θες ρίξε μία ματιά και στην ιστορία μας,τα αναφέρουμε όλα,όπως φυσικά και στου vagar78 που είναι αναλυτικότατος.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το ταξι για κέντρο κοστίζει 22-25€ αναλογα την κίνηση, νομιζω δεν έχουν στάνταρ κοστολόγιο κ σε πανε με μετρητή.. Θα στο πρότεινα μονο αν πηγαίνατε διήμερο για να κερδίσετε χρονο κ μονο για τετράδα ατόμων που μοιράζεται το κόστος..
 
Last edited:
Μηνύματα
15
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Με το που φτάσετε παίρνετε απο το γκισέ στο αεροδρόμιο κάρτες εβδομαδιαιες αφου 11 με 15 ειναι 5 ημερες κ δεν σας καλύπτουν οι 3ημερες... Οποτε πατε κεντρο με τις κάρτες σας χωρίς να δώσετε εξτρα λεφτα... Αφου ειστε 4 άτομα μπορειτε να πάρετε βαν η ταξι ... Υπάρχει κ η λυση του νεου λεωφορειου που σε παει κεντρο απευθείας με κοστος 3€ το άτομο αλλα αφου εχετε ανεση χρονου παίξτε με μετρο κ Ε200..Budapest card δε σας συμφέρει ετσι οπως μας τα λες.. Οτι αλλο θες εδω είμαστε δες κ απο την ιστορία τυχόν απορίες... @Dina Z εισαι παντου :)
Ευχαριστω πολυ!!! Ηταν λαθος η διατυπωση μου! Θα μεινω 11 (βραδυ) με 15 (φευγω το μεσημερι), αρα ειναι 3 μερες γεματες! Μου προτεινεις να βγαλω την 3ημερη? Και οσες ωρες μου υπολειπονται να βγαλω κανονικα εισητηρια?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστω πολυ!!! Ηταν λαθος η διατυπωση μου! Θα μεινω 11 (βραδυ) με 15 (φευγω το μεσημερι), αρα ειναι 3 μερες γεματες! Μου προτεινεις να βγαλω την 3ημερη? Και οσες ωρες μου υπολειπονται να βγαλω κανονικα εισητηρια?
Αυτοι τις μετράνε ημερολογιακα και όχι με το ποτέ θα ενεργοποιηθεί, δηλαδή αν την πάρεις 11 στις 23:00 απλά χάνεις μια μέρα τζαμπα για μια ώρα..Το κακό είναι ότι σίγουρα θες εισιτήρια 11 που φτάνεις κ 15 που φεύγεις ..Εγω θα έπαιρνα εβδομαδιαία δεν θα έμπαινα σε διαδικασία για 800 HUF που είναι 2.63 ευρω..Είναι μικρό το ποσό μην το σκεφτείς καν...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.456
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom