Ουγγαρία Mέσα Μαζικής Μεταφοράς- Βουδαπέστη

Μηνύματα
15
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Αυτό τις μετράνε ημερολογιακα και όχι ποτέ θα ενεργοποιηθεί δηλαδή αν την πάρεις 11 στις 23:00 απλά χάνεις μια μέρα τζαμπα για μια ώρα..Το κακό είναι ότι σίγουρα θες εισιτήρια 11 που φτάνεις κ 15 που φεύγεις ..Εγω θα έπαιρνα εβδομαδιαία δεν θα έμπαινα σε διαδικασία για 800 HUF που είναι 2.63 ευρω..είναι μικρό το ποσό μην το σκεφτείς καν...
Σε ευχαριστω! Οσο πλησιαζει ο καιρος αγχωνομαι και πιο πολυ! Για οπιαδηποτε απορια δεν θα διστασω να στειλω!
 

Olyxen

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Καλησπέρα, διάβασα όλα τα σχόλια και η αλήθεια είναι ότι με βοήθησαν αρκετά. Εμείς είμαστε παρέα 8 άτομα και πετάμε για Βουδαπέστη μέσα Δεκέμβρη. Κοίταξα το site με όλα τα εισιτήρια και αν κατάλαβα καλα αφού είμαστε 8 άτομα μας συμφέρει να βγάλουμε 6 group travel card, 2 για κάθε μέρα παρά να αγοράσει ο καθένας μια για 72 ώρες. Το ιδιο δεν είναι σε θέμα παροχες στα μμμ σωστα; Και αν ναι γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να τις βγάλουμε όλες μαζι ή θα πρέπει να βγάζουμε 2 κάθε μέρα;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πρώτα από όλα θέλω να πω ότι τα εισιτήρια όπως φαίνεται στο site τους ισχύουν από την ώρα ενεργοποίησης, οπότε αυτό που έγραψα πάνω είναι λάθος.Δεν ξέρω αν το άλλαξαν πρόσφατα ή ίσχυε πάντα, λίγο σημασία έχει πλέον...Από εκεί και πέρα για να απαντήσω στην ερώτηση της @Olyxen το μοναδικό εισιτήριο που έχει για γκρουπ είναι το 24ωρο για 1-5 άτομα που ταξιδεύουν μαζί...
-Αν κόψετε ο καθένας 72ωρες κάρτα θα δώσετε 4150*8=33200...
-Αν κόβατε 24ωρη ατομικη θα σας πήγαινε 1650*8*3=39600
Αν το κάνετε όπως το λες εσύ με 24ωρη κάρτα για 5 άτομα θα δώσετε 3300*3*2=19800 .Μπορείτε να τις πάρετε αμέσως τις κάρτες και όχι να κόβετε κάθε μέρα..
Από εκεί και πέρα αν θέλετε να κερδίσετε χρόνο και χρήμα μπορείτε να ρίξετε και μια ματιά για μεταφορά από το αεροδρόμιο απευθείας στο ξενοδοχείο σας με κάποια από τις εταιρείες μεταφοράς..
Π.χ http://www.airporttransferbudapest.com/ βλέπω έχει μια τιμή 35 ευρώ για τα 8 άτομα για να σας πάρει από το αεροδρόμιο και να σας πάει στη πόρτα του ξενοδοχείου σας..Αν αποφασίσετε κάτι τέτοιο καλό θα είναι να τους έχετε στείλει ένα μαιλ πρώτα και να τους ρωτάτε για 8 άτομα και τόσες βαλίτσες που θα έχετε πόσα λεφτά θέλουν για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο..
Capture.JPG
 

Olyxen

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Πρώτα από όλα θέλω να πω ότι τα εισιτήρια όπως φαίνεται στο site τους ισχύουν από την ώρα ενεργοποίησης, οπότε αυτό που έγραψα πάνω είναι λάθος.Δεν ξέρω αν το άλλαξαν πρόσφατα ή ίσχυε πάντα, λίγο σημασία έχει πλέον...Από εκεί και πέρα για να απαντήσω στην ερώτηση της @Olyxen το μοναδικό εισιτήριο που έχει για γκρουπ είναι το 24ωρο για 1-5 άτομα που ταξιδεύουν μαζί...
-Αν κόψετε ο καθένας 72ωρες κάρτα θα δώσετε 4150*8=33200...
-Αν κόβατε 24ωρη ατομικη θα σας πήγαινε 1650*8*3=39600
Αν το κάνετε όπως το λες εσύ με 24ωρη κάρτα για 5 άτομα θα δώσετε 3300*3*2=19800 .Μπορείτε να τις πάρετε αμέσως τις κάρτες και όχι να κόβετε κάθε μέρα..
Από εκεί και πέρα αν θέλετε να κερδίσετε χρόνο και χρήμα μπορείτε να ρίξετε και μια ματιά για μεταφορά από το αεροδρόμιο απευθείας στο ξενοδοχείο σας με κάποια από τις εταιρείες μεταφοράς..
Π.χ http://www.airporttransferbudapest.com/ βλέπω έχει μια τιμή 35 ευρώ για τα 8 άτομα για να σας πάρει από το αεροδρόμιο και να σας πάει στη πόρτα του ξενοδοχείου σας..Αν αποφασίσετε κάτι τέτοιο καλό θα είναι να τους έχετε στείλει ένα μαιλ πρώτα και να τους ρωτάτε για 8 άτομα και τόσες βαλίτσες που θα έχετε πόσα λεφτά θέλουν για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο..
View attachment 222476
ναι ετσι το σκεφτηκαμε και εμεις, για την μεταφορα μας στην πολη βρηκαμε διαδρομες με την συγκοινωνια αφου χρονος υπαρχει, κατι αλλο π ηθελα να σε ρωτησω. ειδα σε πολλα ποστ να αναφερουν κατι για μια ιστορια π εχεις γραψει για την βουδαπεστη. που μπορω να την βρω να παρω και αλλες πληροφοριες?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ναι ετσι το σκεφτηκαμε και εμεις, για την μεταφορα μας στην πολη βρηκαμε διαδρομες με την συγκοινωνια αφου χρονος υπαρχει, κατι αλλο π ηθελα να σε ρωτησω. ειδα σε πολλα ποστ να αναφερουν κατι για μια ιστορια π εχεις γραψει για την βουδαπεστη. που μπορω να την βρω να παρω και αλλες πληροφοριες?
χαχα πως ξέρεις ότι την έχω γράψει εγώ, είναι τόσο πολλά τα θέματα εδώ που και να συζητάει κάποιος την ιστορία μου μπορεί να μην το πάρω χαμπάρι :)
https://www.travelstories.gr/community/threads/Βουδαπέστη-2016-πλήρης-ταξιδιωτικός-οδηγός.55362/
Αν χρειαστείς κάτι άλλο μου λες είτε σε μήνυμα ή στην ιστορία από κάτω γιατί αυτό το θέμα είναι για τα μέσα μόνο και θα μας κράξουν τα παιδιά και με το δίκιο τους...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
χαχα πως ξέρεις ότι την έχω γράψει εγώ, είναι τόσο πολλά τα θέματα εδώ που και να συζητάει κάποιος την ιστορία μου μπορεί να μην το πάρω χαμπάρι
Χα, χα! Είσαι σταρ φίλε μου! :lol:
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.195
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Πρώτα από όλα θέλω να πω ότι τα εισιτήρια όπως φαίνεται στο site τους ισχύουν από την ώρα ενεργοποίησης, οπότε αυτό που έγραψα πάνω είναι λάθος.Δεν ξέρω αν το άλλαξαν πρόσφατα ή ίσχυε πάντα, λίγο σημασία έχει πλέον...Από εκεί και πέρα για να απαντήσω στην ερώτηση της @Olyxen το μοναδικό εισιτήριο που έχει για γκρουπ είναι το 24ωρο για 1-5 άτομα που ταξιδεύουν μαζί...
-Αν κόψετε ο καθένας 72ωρες κάρτα θα δώσετε 4150*8=33200...
-Αν κόβατε 24ωρη ατομικη θα σας πήγαινε 1650*8*3=39600
Αν το κάνετε όπως το λες εσύ με 24ωρη κάρτα για 5 άτομα θα δώσετε 3300*3*2=19800 .Μπορείτε να τις πάρετε αμέσως τις κάρτες και όχι να κόβετε κάθε μέρα..
Από εκεί και πέρα αν θέλετε να κερδίσετε χρόνο και χρήμα μπορείτε να ρίξετε και μια ματιά για μεταφορά από το αεροδρόμιο απευθείας στο ξενοδοχείο σας με κάποια από τις εταιρείες μεταφοράς..
Π.χ http://www.airporttransferbudapest.com/ βλέπω έχει μια τιμή 35 ευρώ για τα 8 άτομα για να σας πάρει από το αεροδρόμιο και να σας πάει στη πόρτα του ξενοδοχείου σας..Αν αποφασίσετε κάτι τέτοιο καλό θα είναι να τους έχετε στείλει ένα μαιλ πρώτα και να τους ρωτάτε για 8 άτομα και τόσες βαλίτσες που θα έχετε πόσα λεφτά θέλουν για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο..
View attachment 222476 [/QUO
Ωραιος vagar78,αυτο λεγεται οικονομοτεχνικη μελετη και μαλιστα την υπεβαλες και γραπτη.
Τι αλλη δουλεια κανεις;
Σοβαρα τωρα,εισαι τεραστια πηγη πληροφορησης, αρα συνεχισε ...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πιστεψε με,γι'αυτον που το ελαβε -και για τους μελλοντικους αναγνωστες- ησουν υπεροχος.
τα παιδιά ταξιδεύουν 10 άτομα και μπράβο τους εμείς δεν μπορούμε να κανονίσουμε να πάμε τόσοι ούτε για καφέ :) :) .. Να είσαι καλά για τα καλά σου λόγια όπου μπορούμε να βοήθησουμε χαρά μου να το κάνω...
 
Last edited:

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Στις 27 Δεκεμβρίου πηγαίνω με την παρέα μου Βουδαπέστη και ενδιαφέρομαστε για κρουαζιέρα στον Δούναβη από το φόρουμ μου πρότιναν ως καλύτερη λύση τις γραμμές d11 και d12 αντί τις ιδιωτικές εταιρίες και μας φάνηκε συμφέρουσα πρόταση καθώς θα έχουμε και κάρτες απεριορίστων διαδρομών.Με μια έρευνα που έκανα στο σαιτ των μμεε της βουδαπέστης (που δεν έβγαλα και πολύ άκρη) κατάλαβα πως στην περίοδο που πηγαίνουμε λειτουργεί μόνο η γραμμή 11...Η διαδρομή που κάνει έχει μεγάλη διαφορά με την γραμμή 12;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.729
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom