Ουγγαρία Mέσα Μαζικής Μεταφοράς- Βουδαπέστη

blade_

Member
Μηνύματα
171
Likes
157
καλησπέρα
είμαστε 4 άτομα
για να πάμε από το Τέρμιναλ 2 έως το κέντρο , τι συμφέρει καλύτερα Ταξί ? η λεωφορείο και ποιο ??
το λεωφορειο 200
σε παει μεχρι ενα τερματικο απ οπου παιρνεις τη μπλε γραμμη του μετρο και εισαι κεντρο.Δειτε πιο πανω για πληροφοριες μετακίνησης με το budapest go
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.216
Likes
6.460
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
το λεωφορειο 200
σε παει μεχρι ενα τερματικο απ οπου παιρνεις τη μπλε γραμμη του μετρο και εισαι κεντρο.Δειτε πιο πανω για πληροφοριες μετακίνησης με το budapest go
Λόγω εκτεταμένων έργων στο μετρό δεν βολεύει η γραμμή 200Ε. Αντίθετα μια χαρά είναι η 100Ε που σε πάει κέντρο.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
500
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Λόγω εκτεταμένων έργων στο μετρό δεν βολεύει η γραμμή 200Ε. Αντίθετα μια χαρά είναι η 100Ε που σε πάει κέντρο.
μια χαρα βολευει το 200 και εχει και περισσοτερα δρομολογια και ειναι και οικονομικοτερο. Καρτα 1650 HUF το ατομο ημερισια 24 ωρων για ολα τα ΜΜ και κανεις σταση σε ενα τεραστιο MALL....στα μισα της διαδρομης αν εχει μαλιστα αρκετο χρονο στη διαθεση σου....στην επιστροφη. Και περισσοτερα δρομολογια πιο συχνα απο το 100

Στην συνεχεια παιρνεις το λεωφορειο και σταματας στο Αστορια ή οπου αλλου αγαπας!
Κανει λιγες στασεις παραπανω αλλα ειναι και οικονομικοτερο και εχει λιγοτερο κοσμο!!!! ειδικα αν πεσεις πανω σε μια φτηνη πτηση που η ουρα μπορει να ειναι για το 100 μεχρι 1 χλμ μακρια!
Εκδοτηρια εξω απο το λεωφορειο. Συμφερει η 24 ωρη!

25 λεπτα κανει το 100 Ε Αναλογα την κινηση!!!
το 40΄ λεπτο να φτανει το 200 παντα απο Αστορια μιλαω και οχι υπερβολικη κινηση!
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
500
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
μια χαρα βολευει το 200 και εχει και περισσοτερα δρομολογια και ειναι και οικονομικοτερο. Καρτα 1650 HUF το ατομο ημερισια 24 ωρων για ολα τα ΜΜ και κανεις σταση σε ενα τεραστιο MALL....στα μισα της διαδρομης αν εχει μαλιστα αρκετο χρονο στη διαθεση σου....στην επιστροφη. Και περισσοτερα δρομολογια πιο συχνα απο το 100

Στην συνεχεια παιρνεις το λεωφορειο και σταματας στο Αστορια ή οπου αλλου αγαπας!
Κανει λιγες στασεις παραπανω αλλα ειναι και οικονομικοτερο και εχει λιγοτερο κοσμο!!!! ειδικα αν πεσεις πανω σε μια φτηνη πτηση που η ουρα μπορει να ειναι για το 100 μεχρι 1 χλμ μακρια!
Εκδοτηρια εξω απο το λεωφορειο. Συμφερει η 24 ωρη!

25 λεπτα κανει το 100 Ε Αναλογα την κινηση!!!
το 40΄ λεπτο να φτανει το 200 παντα απο Αστορια μιλαω και οχι υπερβολικη κινηση!

εγω κατεβηκα απο αεροπλανο οντας ψαρομομενος με 900 HUF με το 100 εκδοση λιγο πριν βγω απο το αεροδρομιο σε γκισε με υπαλληλο....και επεστρεψα εχοντας 3 ωρες αναμονη με σταση 1,5 ωρας στο τεραστιο MALL με το 200E (εκδοση με ηλεκτρονικο μηχανημα εχει σε ολες τις Στασεις Μ και επισης σε σημαντικα σημεα πχ κοινοβουλιο κλπ)
 

blade_

Member
Μηνύματα
171
Likes
157
προσοχη το 100 δεν συμπεριλαμβανεται σε καποιο απο τα πακετα διαδρομων,αλλα βγαινει εξτρα. κατα την αποψη μου δεν αξιζει. εφτασα στον τερματικο σταθμο Kőbánya-Kispest και απο εκει εχεις την επιλογη με τραινο η με μετρο να κατεβεις κεντρο.
 

mega

Member
Μηνύματα
12
Likes
23
Καλησπέρα στην ομάδα .
να ρωτήσω ??το hop on hop off αξιζει να το παρουμε ??
και αν παει σε ολα τα βασικα αξιοθεατα ??
Θα το προτιμούσατε σε τριήμερο ταξίδι ???
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
500
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Καλησπέρα στην ομάδα .
να ρωτήσω ??το hop on hop off αξιζει να το παρουμε ??
και αν παει σε ολα τα βασικα αξιοθεατα ??
Θα το προτιμούσατε σε τριήμερο ταξίδι ???
νομιζω οτι το 33 αρι που θα δωσεις ειναι περιττο και το μονο που σου παρεχει ως αξιομνημονευτο ειναι η κρουαζιερα της μια μισης ωρας σε συγκεκριμενη ωρα και συγκεκρινη doc!
εγω θα σου αντιπροτεινα να βγαλεις 3 ημερισιες για ολα τα ΜΜΜ με λιγοτερα χρηματα (4 ευρω-1650HUF) και μια ημερισια με το καραβακι που σε αφηνει σε 5 στασεις και μπορεις να κανεις οσες φορες θες απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 9 το βραδυ παλι με λιγοτερα χρηματα (1500HUF).

Τωρα αν θες να εχεις ακουστικα την ωρα που μετακινησε και να σου εξηγει καποιος τι βλεπεις.....ειναι καλυτερα να δωσεις 33 ευρω για 1 ατομο για μια 1 ημερα!
 
Last edited:

mega

Member
Μηνύματα
12
Likes
23
νομιζω οτι το 33 αρι που θα δωσεις ειναι περιττο και το μονο που σου παρεχει ως αξιομνημονευτο ειναι η κρουαζιερα της μια μισης ωρας σε συγκεκριμενη ωρα και συγκεκρινη doc!
εγω θα σου αντιπροτεινα να βγαλεις 3 ημερισιες για ολα τα ΜΜΜ με λιγοτερα χρηματα (4 ευρω-1650HUF) και μια ημερισια με το καραβακι που σε αφηνει σε 5 στασεις και μπορεις να κανεις οσες φορες θες απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 9 το βραδυ παλι με λιγοτερα χρηματα (1500HUF).

Τωρα αν θες να εχεις ακουστικα την ωρα που μετακινησε και να σου εξηγει καποιος τι βλεπεις.....ειναι καλυτερα να δωσεις 33 ευρω για 1 ατομο για μια 1 ημερα!
γιατί έχει 33 ευρώ μόνο το hop on hop off ???
 

bialex

Member
Μηνύματα
26
Likes
34
Φοβερά εντυπωσιασμένοσ και εγώ από τα μέσα μαζικής μεταφοράς της Βουδαπέστης.

Συχνότητα δρομολογίων , ταχύτητα δρομολογίων , καινούργια οχήματα πλην των παραδοσιακών γραμμών , και καθαρά οχήματα , με σύστημα ενημέρωσης των επιβατών .
Πολύ συχνά γίνονται έλεγχοι εισιτηρίων , από δύο ελεγκτές .
Τι άλλο να ζητήσει κανείς?
Μάλιστα στο κάστρο της Βούδας κυκλοφορούν μόνο ηλεκτρικά μινιμπάς.
 
Last edited:
Μηνύματα
45
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μια ερωτηση. Κατεβασα την εφαρμογη BudapestGO και απ'οτι καταλαβα οι επιλογες μου ειναι δυο.
1)Monthly pass για φοιτητες
2)7-day travelcard
Η διαφορα στην τιμη ειναι γυρω στα 1500HUF(3500HUF και 5000HUF αντιστοιχα). Η ερωτηση μου ειναι η εξης, οι διαφορες ποιες ειναι; Παω ολοταχως για το monthly pass(εχω πασο ελληνικου πανεπιστημιου) ή υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω;

Επισης, αν βγαλω μια εκ των δυο καρτων, υπαρχει τροπος να μετακινηθω απο και προς το αεροδρομιο χωρις εξτρα χρεωση;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom