Mεσσηνιακή σαγήνη...

efiVa

Member
Μηνύματα
51
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Cuba
Στη Γιαλοβα ειναι η Κυπρια πολυ καλο μαγαζι (αλλα δεν ειναι αυτο το ονομα,αν ρωτησεις το ξερουν) κ στην Πλατεια πανω ειναι το νιοκαστρο (παλι αν θυμαμαι καλα) ειναι γωνιακο!φυισκα κ στη μοναδικη πιτσαρια που εχει που ειναι απεναντι απο τo sugar που μπαινες μεσα κ εχει αυλη με φοινικες!στα λεω αυτα γιατι δουλευα για την κατασκευη ενος ξενοδοχειου κ καθε μερα τρωγε εκει το βραδυ.οποτε εγγυημενα ειναι τα καλυτερα.η κυπρια παντως ειναι προς το τελος του δρομου!
 

efiVa

Member
Μηνύματα
51
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Cuba
Αχ ναι το Σπιτικο εννοω!!!απο εκει εισαι;
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου...
Καλησπέρααα!!ήρθε η ώρα να κλείσουμε κι εμείς τις διακοπές μας με το αγόρι μου (τελευταία στιγμή ως συνήθως) και θέλουμε να πάμε νότια Μεσσηνία. Θα είμαστε εκεί 6/8 για 5 ή 6 βράδια. Στόχος είναι να δούμε από Πύλο (Βοϊδοκοιλιά κλπ), Μεθώνη, Φοινικούντα, Κορώνη, και να φτάσουμε αν μας φτάνει ο χρόνος Καρδαμύλη και τριγύρω, Αρεόπολη, σπήλαιο Διρού κλπ.
Θα ήθελα λοιπόν οι γνώστες της περιοχής να μας βοηθήσουν σχετικά με τη/τις βαση/εις. Πού είνα καλύτερα να μείνουμε και να γυρνάμε;Θα μπορούσαμε να μείνουμε τρεις μέρες στο ένα πόδι τρεις στο άλλο. Αλλά που;

Είμαστε με μηχανή και δεν έχουμε θέμα να κάνουμε χιλιόμετρα αλλά όχι να κάνουμε ΜΟΝΟ χιλιόμετρα. Ιδανικά θα θέλαμε εκεί που θα μείνουμε να έχει λίγο κόσμο το βράδυ, λίγη διασκέδαση. Όχι τίποτα κλαμποκατάσταση, αλλά χαλαρά μπαράκια καφέ κλπ.Να γίνεται περαντάδα!Καταλάβατε τώρα!Χαχαχαχα!!!
Ευχαριστώ εκ των προταίρων!
 

efiVa

Member
Μηνύματα
51
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Cuba
Λοιπον!προτεινω 2 διανυκτερευσεις στην πυλο και 4 διανυκτερευσεις καλαματα!με βαση την πυλο θα δειτε κορωνη,μεθωνη,βοιδοκοιλια κ γιαλοβα!θα βγειτε γιαλοβα η οποια ειναι 10 λεπτα αποσταση!!!!η καλαματα ειναι 1 ωρα αποσταση!η καλαματα
Εχει τρελη ζωη!!!!ειδικα στην περιοχη της βεργας που η θεα ειναι μαγικη!κ απο εκει θα πατε κ δηρου κ καρδαμυλη κ στουπα!νομιζω οτι ειναι οτι πρεπει ωστε τα βραδια σας να εχουν ζωη!
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου...
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Στην Πύλο δηλαδή είναι πιο ωραία από Κορώνη;Γιατί διάβαζα ότι η Κορώνη είναι γραφική κι έχει και τουρισμό ενώ η Πύλος λένε είναι ήσυχη. Καλαμάτα είναι η μόνη που έχω πάει από κει και δεν μου αρέσει καθόλου.Μπορεί να έχει ζωή αλλά την βρίσκω άσχημη πόλη (προσωπική άποψη πάντα).Θα θέλαμε κάτι πιο γραφικό πιο νησί κατάσταση. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την Αρεόπολη. Τι λέτε;
 

efiVa

Member
Μηνύματα
51
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Cuba
Ναι ισως Κορωνη να ειναι καλυτερα απο αποψη γραφικοτητας απλα με βαση την Πυλο πας πιο ευκολα Βοιδοκοιλια κ στην απεραντη παραλια που ειναι στο χωριο Ρωμανου. Οσο για Αρεοπολη νομιζω ανηκει σε Λακωνια. Αλλα απο Καρδαμυλη και Στουπα και μετα εκει τα μερη εχουν μια διαφορετικη ομορφια...πολυ ωραια παντως!!!!!
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου...
Δεν με πειράζει αν κάνουμε μερικά χλμ παραπάνω αλλά προτιμάμε να μείνουμε κάπου γραφικά και με στοιχειώδη ζωή το βράδυ.Αρεόπολη πράγματι είναι Λακωνία αλλά θα θέλαμε να πάμε κι από κει (στη δυτική πλευρά της Λακωνίας), οπότε λέγαμε να το χωρίσουμε (3 βράδια στο ένα πόδι και 2 στο άλλο). Γι' αυτό ρωτάω πού είναι καλύτερα για βάση σε κάθε πλευρά. Στο ένα πόδι είμαστε μεταξύ Κορώνης, Φοινικούντας και Πύλου και στο άλλο μεταξύ Αρεόπολης και Καρδαμύλης. Φυσικά είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Εγώ σου προτείνω να μείνεις 2 βράδια κάπου κοντά στην Πύλο ή Κορώνη ώστε να πας Βοϊδοκοιλιά, Φοινικολυντα κτλ (αν και στη μέση των 2 είναι η Μεθώνη), και μετά να συνεχίσεις προς μεσσηνιακή Μάνη Στούπα Καρδαμύλη δηλαδή (αν θέλετε διανυκτέρευση Καρδαμύλη καλύτερα η Στούπα πήζει άσχημα. Στην Καρδαμύλη έχει ωραίο μπαράκι την Τίκλα και μπάνιο στην παραλία Φονέας.
Μετά θα συνεχίσετε Λακωνική Μάνη, η Αρεόπολη είναι καλή επιλογή αν και δεν έχει θάλασσα ώστε να πάτε σπήλαια Δυρού και οπωσδήποτε βόλτα Γερολιμένα και Λιμένι για ψαράκια και φρέσκα αστακουδάκια.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Εγω προτεινω τη Μεθωνη στον Ακριτα ..το καστρο της ειναι πολυ ρομαντικο και ειναι 10 λεπτα απο την Πυλο ..για περισσοτερη βραδινη ζωη.
Η Φοινικουντα δε μου αρεσε ..μου εβγαλε μια βαρεμαρα ..η Κορωνη δεν ειναι ασχημη ..αλλα εγω προτιμω Μεθωνη....και βολευει για το γυρισμα του ποδιου.
Απο Καλαματα τωρα ερχονται για ημερησιες στη Μανη ..εγω δε θα το προτεινα ....ειναι κουραστικο και τη λακωνικη Μανη δεν τη βλεπεις καλα (Αρεοπολη-Λιμενι-Οιτυλο-Διρο-Γερολιμενα-Μεζαπο-Ακροταιναρο-Μαρμαρι και επιστροφη απο την Προσηλιακη/Ανατολικη Μανη)
Εχω διλημμα τι να σας προτεινω ..Καρδαμυλη ή Αρεοπολη ..αγαπημενες κ οι 2..πιο θαλασσινη η Καρδαμυλη ..πιο γραφικη η Αρεοπολη.
Η ζυγαρια κλινει προς τη δευτερη ,γιατι η Καρδαμυλη ειναι στην εισοδο της Μανης ..η Αρεοπολη ειναι στην καρδια του ποδιου και βολευει καλυτερα να πας κ Καρδαμυρη -Στουπα (κανενα μισαωρο δρομος) ..αλλα κ μεσα Μανη.
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου...
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!Τελικά κλείσαμε 3 βράδια Κορώνη (ουσιαστικά 2 μέρες γιατί φθάνουμε αργά) και θα γυρίσουμε όλη την περιοχή μέχρι Βοϊδοκοιλιά, Γιάλοβα, λέμε Πολυλίμνιο κλπ. Και μετά θα πάμε για 2 νύχτες Αρεόπολη για να δούμε εκείνη την πλευρά από Καρδαμύλη μέχρι Γερολιμένα. Φεύγοντας θα πάμε από Γύθειο Μονεμβασιά και θα ανέβουμε προς τα πάνω παραλιακά για την επιστροφή. Θα είμαστε με μηχανή οπότε πιστεύω να ευχαριστηθούμε τις διαδρομές!
Να ρωτήσω κάτι άλλο. Μου έχουν πει ότι από Κορώνη Φοινικούντα Πύλο κλπ οι θάλασσες είναι καταπληκτικές, αλλά δεν έχω ακούσει κάτι για τη Μάνη.Εσείς τι λέτε; Έχει ωραίες θάλασσες ή απλά θα απολαύσουμε το τοπίο;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.721
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom