Mεσσηνιακή σαγήνη...

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Σούπερ!!!Ανυπομονώ να φύγω!Αν έχετε ωραίες και οικονομικές προτάσεις για φαγητό, ποτό, καφέ κλπ σε Κορώνη,Φοινικούντα, Πύλο, Γιάλοβα, Αρεόπολη, Καρδαμύλη, Λιμένι και γύρω περιοχές τις περιμένω εναγωνίως!!!!!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εγώ την αμαρτία μου θα την πω...η Κορώνη δε μου αρέσει καθόλου...μου φαίνεται οτι η αισθητική και τα μαγαζιά της έχουν τσακωθεί εδώ και χρόνια.
Γενικά τώρα στη Μεσσηνία το φαγητό είναι συνήθως οικονομικό και αξιοπρεπές...δε σου μένει αξέχαστο αλλά δεν πληρώνεις και μια περιουσία, εκτός και πας σε ψαροταβέρνες που βαράνε...Στην Αρεόπολη έχει πολλά μαγαζάκια και μαγειρεία με πάνω κάτω ίδιες τιμές κανά 15 το άτομο με τις μπύρες. π,χ Μπάρμπα Πέτρος, το Στέκι του Νικόλα...
Λιμένι είναι πιο τσιμπημένα αφού κατά κύριο λόγο έχει θαλασσινά αλλά κατά τη γνώμη μου αξίζει.
Τώρα Καρδαμύλη μια ωραία και εναλλακτική πρόταση είναι το Καφενείο Ανδρούβιστα με μεζεδάκια βασισμένα στα ντόπια προϊόντα. Και να μην παραλείψετε με τίποτα την Τίκλα (το πρώην Καφέ Αμάν) με φοβερό Med (ελληνική εκδοχή mojito με μαστίχα και βασιλικό) και μπρουσκετάκια με σολομό...και φοβερό ηλιοβασίλεμα!
Στο Πολυλίμνιο έχει επίσης ένα ταβερνάκι με ωραίο περιβάλλον, αν θυμάμαι καλά λέγεται Καταρράκτης.
Επίσης καλά λόγια μου έχουν πει για ένα μαγαζί στο Νεοχώρι (πάνω από τη Στούπα) το Φρύγανο αλλά μια φορά πήγα μεσημέρι και ήταν κλειστά...αν έχει πάει κανείς ας δώσει ένα report.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Για το Φρυγανο Νεντι θα ρωτησω την ξαδερφη μου που εχει παντρευτει Νιοχωριτη.
Και μενα δε μου αρεσει η Κορωνη..οσο για το καφε Αμαν ..εχουμε φαει τα νιατα μας εκει..αλλα γενικα ουτε αυτο ..ουτε η Καρδαμυλη ειναι απο τα αγαπημενα μου χωρια στην περιοχη.
Να προτεινω 2 μαγαζια στη Στουπα :
Το Ενιγκμα ..καφετερια σε ωραιο σημειο...ατμοσφαιρικο .
Διπλα του η ταβερνα Λιαστρες .Εμεινα ΠΟΛΥ ευχαριστημενη.Ωραιο φαγητο,καλες μεριδες ..τιμες ..ευγενικο σερβις και θεα τρελη ..τρελη..προς ολη τη Στουπα.
Εχει ταβερνακι και απο την ακριβως αντιθετη μερια της Στουπας παλι με τρελη θεα και θα παω φετος και θα σας πω .
Επισης κατω απο το χωριο Πλατσα υπαρχει το χωριο Πηγη ..αφηνεις το αμαξι στο δρομο και προχωρας στα καλντεριμια ..φτανεις σε μικρη πλατεια με εκκλησακι και μεγαλα δεντρα ..εκει υπαρχει παλι ενα ταβερνακι σε ωραιο περιβαλλον ..θα το δοκιμασω και αυτο φετος ..παλια ηταν πολυ καλο μεζεδοπωλειο ..σου εφερναν και το δισκο και διαλεγες ποικιλα εδεσματα.Για να δουμε φετος τι ρολο παιζει....
Στο ονειρεμενο και αγαπημενο μου χωριο Αγιο Νικολαο (Σελινιτσα ) -ειναι μετα τη Στουπα στο δρομο προς Αρεοπολη ..θα βρειτε το καφε Λιθος .Πολυ ωραιο με κρεπες ..γλυκα ..παγωτα ..στο γραφικο λιμανακι του Χωριου.
Στην παραλια Καλογρια ..πατε στο μπιτς μπαρ Παραλος (εκει περασαμε τα νιατα μας ..χεχεχε)...και στην ταβερνα ο Πριντζιπας .
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Καλημέρα! Λέω να επισκεφθώ κι εγώ νότια Μεσσηνία. Αλλά δεν ξέρω που να μείνω. Ψάχνω κάτι πιο για χαλάρωση, να μην είμαι συνέχεια αυτοκίνητο, αλλά να έχει να βγεις και μια βόλτα το βράδυ κάνα μπαράκι... Οι επιλογές είναι, μάραθοπολη, Μεθώνη, Φοινίκη, άγιος Ανδρέας Μεσσηνίας, Μεσσήνη, έξωχωριό Καρδαμυλης. Οι διανυκτερεύσεις θα είναι πέντε, όλες σε ένα κατάλυμα!
 

Cathy

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Μου είπανε για μια καλή ταβέρνα στις Λάμπες... Ξέρει κανείς άλλος τίποτα να το επιβεβαιώσει??? ;)
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
1. Cathy η ταβερνα στις Λαμπες ειναι μια χαρά και έχω να σου προτείνω και την ταβερνα της Ελενας στη Φοινικούντα.

2.Rebelle δεν ξερω την ηλικία σας, αλλά θα σου πρότεινα Φοινικούντα. Λόγω των πολλών καμπινγκ μαζεύει και νεολαία εκτός από οικογένειες. Οικιστικά δε λέει κάτι αλλά εχει πολύ ωραίες παραλίες και κάποια μπαρακια.
Για μπάνιο θα πας στις παραλίες στα καμπινγκ ανεμομυλος, αμμος κλπ και όχι μεσα στο λιμάνι.
Στα 3 χλμ είναι οι λάμπες, παραλία παρα πολύ ρηχη και ζεστή και ιδανική για παιδιά. Εχει και δυο καφε μπαρ καφε το destino και το zanzibar εκτός από την ομώνυμη ταβερνα.
Σε 35-40 λεπτά είσαι στις γνωστέςπαραλίες της Βοιδοκοιλιας και του Ρωμανού.
Σε 10 λεπτά Μεθώνη και σε ακόμη 10 Πύλο, ενώ και η Κορώνη είναι γύρω στα 20 λεπτά
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Χάζευκα κάποιες απο τις ιστορίες σου στην ελλάδα σήμερα και ζήλεψα πραγματικά!!Μια και μια !Πολύ όμορφες!!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Χάζευκα κάποιες απο τις ιστορίες σου στην ελλάδα σήμερα και ζήλεψα πραγματικά!!Μια και μια !Πολύ όμορφες!!!
Σ'ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να βρω κάποια στιγμή το χρόνο να γράψω και για άλλα μέρη ιδίως στην Πελοπόννησο που έχω γυρίσει πολύ! Οι ομορφιές είναι ανεξίτηλες και αποτελούν συνεχή έμπνευση για κοντινά ταξιδάκια!
 

Marie.

Member
Μηνύματα
47
Likes
7
θελουμε να παμε μεσσηνια για 3 διανυκτερευσεις και να παμε βοιδοκοιλια
πολυλιμνιο μεθωνη κορωνη φοινικουντα πυλο καλαματα
ψαχνουμε που θα μεινουμε για να βολευει για αυτες τις διαδρομες,θελουμε να χει νυχτερινη ζωη και κοσμο,ενταξει να μην γινεται και χαμος αλλα να μην ειναι οικογενειακα και ησυχα ,που προτεινετε? πυλο φοινικουντα εχει ζωη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.403
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom