Ηνωμένο Βασίλειο Mια βραδυά στο Covent Garden..., Λονδίνο ξανά!

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο Covent Garden. :D Αμετανόητα...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αυτή η ιστορία , είναι πολύ ατμοσφαιρική και μου αρέσει πολύ. Θέλω συνέχεια....
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Tέταρτη μέρα(Νotting hill-Holland park-Little Venice!!!!-Camden lock)

Eίναι Κυριακή,προβλεπόταν καλός καιρός με λιακάδα,ότι πρέπει δηλ για εξόρμηση σε γραφικές γειτονιές και πάρκα!
Μετρό και στάση στο Notting Hill,καθ οδόν για την αγορά του Portobello στον ομώνυμο δρόμο.Ηταν νωρίς το πρωί και οι μαγαζάτορες ετοιμάζονταν και τότε στήναν τα εμπορεύματα τους...ευκαιρία να περιπλανηθώ για λίγο μέσα στους δρόμους της συνοικίας...καθώς διασχίζω την οδό Portobello παρατηρώ τα κτίρια αριστερά και δεξιά,είναι εκπληκτική η "ποικιλομορφία"η διαφορετικότητα χωρίς όμώς να είναι κακόγουστη κάθε άλλο!
Στη μία πλευρά ομοιόμορφα πολυώροφα κτίσματα εγώ τα λέω"τουβλόσπιτα"χιχι ξέρετε αυτά τα κτίρια με τα κόκκινα τουβλάκια,στην απέναντι πλευρά μικρά διώροφα η τριόροφα σπίτια όλα με αυλόγυρο.Στρίβοντας και μπαίνοντας σε παράπλευρες οδούς βλέπεις σε μιά περιοχή αρχοντικές κατοικίες , τριόροφες,μεζονέτες",σε άσπρο χρώμα με μαρμάρινες κολώνες στην είσοδο,μπαλκόνι στον πρώτο όροφο...,παρακάτω δε μετά την αγορά πιό μέσα στη συνοικία το τοπίο πάλι αλλάζει,δρόμος με κάτι εντυπωσιακά κίτρινα!σπίτια,μονοκατοικίες,παρακάτω νάσου πάλι τα πολυόροφα κόκκινα με το τουβλάκι..,ησυχία τριγύρω,θάταν δε θάταν 10 το πρωί,νά κι ένα πάρκο,όπου οι μόνοι θαμώνες εκείνη την ώρα ήταν δυό άστεγοι που απολάμβαναν ακόμα τον ύπνο τους στα παγκάκια.Εκεί κοντά βρίσκεται και μιά παλιά εκκλησία(all saints),χτίσθηκε από έναν γιατρό στη μνήμη των γονιών του στά μέσα του περασμένου αιώνα,υπέστη καταστροφές κατά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο,έκλεισε για αρκετά χρόνια κλπ κλπ ,λιτή στο εσωτερικό της,αυτό που χτυπάει στο μάτι είναι είναι ο χώρος του "ιερού"πολύ απλωμένος ανοιχτός φυσικά,με την πέτρινη Αγ.Τράπεζα στο κέντρο...θέλοντας να δείξουν μ αυτόν τον τρόπο ότι η λειτουργία,η συμμετοχή του κόσμου είναι η καρδιά και η ψυχή όλων όσων γίνονται εκεί.Πλησίαζε η ώρα της λειτουργίας,(στις 11)ήδη άρχισε να συγκεντρώνεται κόσμος,στην πλειοψηφία τους νέγροι.

Ξανά πίσω πρός την αγορά του Πορτομπέλο,ήδη είχε μαζευτεί κόσμος,τι να πώ πολύ ατμοσφαιρική με μαγαζιά πάσης φύσης από αντίκες,σουβενίρ,ρούχα,έθνικ φαγητά,φρούτα,τυριά,καφέ,τά πάντα!

Μιά στάση από κει με το μετρό και Holland park!Ηδη από τις πρώτες εικόνες βγαίνοντας από το μετρό καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για αριστοκρατική συνοικία,φαρδείς λεωφόροι με δέντρα,πολύ περιποιημένες μονοκατοικίες..,τυχαίο άραγε που και η ελληνική πρεσβεία βρίσκεται δίπλα από την κεντρική είσοδο του πάρκου;σ'ένα απλό κτίριο βέβαια....Προσπερνάω την πρεσβεία και κατηφορίζω στο δρόμο αυτό...ουάου πολύ χλιδάτες μονοκατοικίες (μου θύμισαν εκείνες τις άσπρες μεζονέτες του Νοτινγκ χιλ)με τις κολώνες κλπ,μία ξεχώριζε με κήπο γεμάτο παρτέρια από λουλούδια,ζαρντινιέρες,καθώς οι κουρτίνες ήταν τραβηγμένες φαινόταν μέσα καθώς ήταν αναμμένοι κάτι πολυέλαοι...Στον κήπο εκείνη την ώρα ήταν δυό κοπέλες με παραδοσιακό ανατολίτικο ντύσιμο,σε ερώτηση που τις έκανα μου απάντησαν ότι πρόκειται για ιδιωτικό χώρο,κατοικία κάποιας οικογένειας από το Ντουμπάι.

Ώρα όμως είναι να μπώ και στο πάρκο!Τέλειο,όπως όλα άλλωστε,απλά κάθε πάρκο τελικά έχει το κάτι τί του,κάτι που κάνει τη διαφορά από τα άλλα,εδώ η αίσθηση που αποκόμισα καθώς μπήκα ήταν σαν να ήμουν σε ζούγκλα!τόσο θεόρατα πανύψηλα τα δέντρα,τόσο πυκνή η βλάστηση,γεμάτο το χώμα κάτω από φύλλα και τα σκιουράκια να τρέχουν και να σκαρφαλώνουν από δω κι από κεί!Ενα άλλο χαρακτηριστικό αυτού του πάρκου είναι οι φράχτες!περιφραγμένοι δηλ χώροι που σου δίνουν την εντύπωση ότι κάθε κομμάτι του πάρκου είναι σαν ξεχωριστό "δωμάτιο"σ ένα υπαίθριο τεράστιο σπίτι!

Καθώς προχωράω πιό μέσα φτάνω σε μιά μακρόστενη περιοχή με κήπους!!τεράστια παρτέρια με πολύχρωμα λουλούδια,παγκάκια γύρω-γύρω...άλλος διάβαζε,άλλος μισοκοιμόταν και μιά παρέα με τα παιδάκια τους είχαν απλώσει κουβερτούλα κατα γής με τα φαγητά τους και τα ποτά τους κι έκαναν πικ νινκ..μην ξεχνιόμαστε ήταν μεσημέρι Κυριακής.
Παραμέσα στο πάρκο ένα όμορφο κτίσμα του 17ου αιώνα,που χρησιμοποιείται σαν ξενώνας γιά νέους και το πίσω μέρος του για θερινές συναυλίες...ένα καφέ ρεστωράν πιό πέρα...,περπατάω κι ακούω ήχους πουλιών..,βγαίνω από άλλη έξοδο,Oakwood road...εδώ βλέπω επταόροφες κόκκινες μοντέρνες όμως πολυκατοικίες,με μπαλκόνια!!πιάνω κουβέντα μ'ένα ζευγάρι και μου λένε ότι οι τιμές των flats εδώ είναι απλησίαστες....
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ωραίες οι περιγραφές σου, αλλά μας άνοιξες την όρεξη και θέλουμε και φωτογραφίες....
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
galat δυστυχώς κάποιες που τράβηξα δεν..βγήκαν κι αυτές που έχω δυσκολεύομαι:rolleyes:να τις βάλω...δεν το κατέχω,προς το παρόν αφήστε τη φαντασία σας ελεύθερη:haha:να φωτογραφίζει και βλέπουμε αν τα καταφέρω αργότερα..
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Η περιγραφή σου είναι υπέροχη! Ειδικά με το τελευταίο κομμάτι υπέροχες εικόνες σχηματίστηκαν στο μυαλό μου!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καιρός είναι όμως να επισκεφθώ και τη "Βενετία"μου!Μετρό,Bakerloo line και στάση Warwick avenue και βρίσκεστε στη Μικρή Βενετία!!Ναί,ναί,άλλο να σας το λέω και άλλο να το δείτε με τα μάτια σας,να το ζήσετε...,καλά όποιος πάει καλοκαίρι στο Λονδίνο και δεν έρθει εδώ δεν ξέρει τι χάνει!.Ξαφνικά βρίσκεσαι σε άλλο κόσμο,μακρυά από τις ορδές των τουριστών,άστους να στριμώχνονται για το ποιός θα πρωτομπεί στο Μπάκινχαμ...

Είμαστε στο βόρειο τμήμα του Regent's park!το οποίο σχεδιάστηκε από τον Τζόν Νάς αρχικά για τον βασιλιά Regent και εν συνεχεία άνοιξε για το κοινό το 1838.Μπροστά μας το κανάλι Grand Union Canal που καθώς έρχετα από το βορειοδυτικό τμήμα του Λονδίνου καταλήγει εδώ για να συνεχίσει την πορεία του μέσα στο πάρκο σαν regent's canal πλέον.
Το κανάλι πρωτοάνοιξε το 1820 με σκοπό να εξυπηρετεί στη μεταφορά εμπορευμάτων και προιόντων στην περιοχή,ο Τζόν Νάς το ήθελε να περνά από το κέντρο του πάρκου αλλά έπεσε πάνω στις αντιρρήσεις των κατοίκων της περιοχής που δεν ήθελαν την επαφή με τις δύσοσμες βάρκες ούτε με τα πληρώματα τους με αποτέλεσμα αυτό να τοποθετηθεί στη βόρεια πλευρά του πάρκου.

Τα κομψά σπίτια του 18ου αιώνα με τις σοβατισμένες προσόψεις γύρω-γύρω ,τα δέντρα,το υγρό στοιχείο,η ιστορία της περιοχής προσφέρουν ένα μοναδικό εντυπωσιακό σκηνικό εξ ού και το όνομα Little Venice!!

Aπό δω ξεκινάν καραβάκια που κάνουν τη διαδρομή στο κανάλι μέχρι το Camden Lock με ενδιάμεση στάση στον ζωολογικό κήπο που βρίσκεται επίσης στο Regent's park.H απλή διαδρομή κοστίζει 6,70 λίρες και διαρκεί περίπου 50 λεπτά.Πάμε λοιπόν,φύγαμε!!

Το καραβάκι ξεκινάει(δρομολόγια ανά ώρα περίπου)και κυττάζω γύρω μου εκστασιασμένη από την τόση ομορφιά!Αριστερά και δεξιά πανύψηλα δέντρα,στ αριστερά κατά μήκος του καναλιού υπάρχει μονοπάτι για περιπατητικές διαδρομές,γραφικές γέφυρες διασχίζουν το κανάλ..βλέπω κι ένα καφέ σε μιά γέφυρα από πάνω μας..!μα εδώ τρελλαίνεσαι..,θέλω να κατέβω η μάλλον να ξανάρθω να το περπατήσω,ν΄αράξω να πιώ έναν καφέ εκεί πάνω στη γέφυρα βλέποντας το κανάλι από ψηλά..ένα σωρό δραστηριότητες και το σημαντικότερο έχοντας την αίσθηση ότι ΔΕΝ είμαι στο Λονδίνο σ αυτή την μεγαλούπολη των 1Ο περίπου εκατομ...

Ανάμεσα στα δέντρα διακρίνονται κάθε τόσο και κάτι αρχοντικά σπίτια,κάτι επαύλεις!!Καθώς πλησιάζουμε στο τέρμα νάσου κι ένα πειρατικό κάστρο!!τι άλλο θα δώ;;το προσπερνάμε και άφιξη στο Camden Lock!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Στο Camden λοιιπόν αυτή τη φημισμένη περιβόητη αγορά του Βόρειου Λονδίνου που τα έχει όλα!!Στον κεντρικό δρόμο επικρατεί το αδιαχώρητο από κόσμο,στην πλατεία πάγκοι με φαγητά της ώρας,οι μυρωδιές να σου σπάνε τη μύτη και να μην ξέρεις τι να πρωτοδοκιμάσεις!Ανεβαίνω σκαλοπάτια,στο πάνω τμήμα γύρω-γύρω καφέ-εστιατόρια ,μαγαζιά με ρούχα,κοσμήματα...,ξανά κάτω,στριμωξίδι,μέχρι που κάποια στιγμή παθαίνω ένα τραλαλά από τον τόσο κόσμο και λέω,οκ!φτάνει τώρα ήρθε η ώρα για άλλα..

Λεωφορείο με κατεύθυνση το Regent's park!!Eίχε πάει ήδη σχεδόν 4 η ώρα ,σήμερα ο Θεός είχε συμμαχήσει μαζί μου και μου χάρισε την ωραιότερη μέρα με λιακάδα και καλές θερμοκρασίες γύρω στους 23 βαθ.Υπέροχα να περπατάς δίπλα στη λίμνη όπου μπορεί κάποιος να νοικιάσει βάρκα και να κάνει το γύρο της...
Τα σκιουράκια εδώ τα βρήκα πολύ φιλικά προς τους ανθρώπους,ένα σχεδόν άγγιξε το χέρι μου όταν πήγα να του δώσω κάτι..

Το καλύτερο μέρος αυτού του πάρκου βρίσκεται σ'έναν εσωτερικό κύκλο,είναι οι κήποι της βασ.Μαίρης με ποικιλίες από τριανταφυλλιές!γεμάτο με παρτέρια από τριαντάφυλλα σε διάφορα χρώματα...,πολλά καφέ μέσα στό πάρκο κι εκεί που κάθομαι και απολαμβάνω το τοπίο πιάνει το αυτί μου ήχους ;ζωντανής μουσικής.
Ναί,ναί,σ'έναν ανοιχτό χώρο μπροστά στη λίμνη,σε μιά εξέδρα,ένα συγκρότημα έπαιζε τζαζ μουσική και χύμα ο κόσμος είτε στις σεζ λόνκγ που υπήρχαν τριγύρω,είτε κάνοντας πικ νίκ στο γρασίδι.
Μα τι άλλο να ζητήσει κανείς από τη ζωή του για να νοιώσει ευτυχισμένος;;

Βγαίνοντας από το πάρκο κατευθυνόμενη πρός έναν κεντρικό δρόμο για να βρώ λεωφορείο βλέπω και το κεντρικό τζαμί του Λονδίνου που βρίσκεται εκεί,μ'έναν χαρακτηριστικό τρούλο και το μιναρέ του.
Τέλος τέταρτης μέρας.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.395
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom