Ηνωμένο Βασίλειο Mια βραδυά στο Covent Garden..., Λονδίνο ξανά!

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πέμπτη μέρα(St.Katherine's Dock-Tower Bridge-Borough market)

Μετρό και στάση Τower hill.Κατευθύνομαι πρός τον Πύργο του Λονδίνου που φιλοξενεί το αυτοκρατικό στέμμα,συλλογές από όπλα και πανοπλίες..,προσπερνώ και πηγαίνω παραδίπλα,είμαστε πολύ κοντά στη γέφυρα του Πύργου,st.Katherine's dock.Παλιές αποβάθρες,η περιοχή ανακαινίστηκε στη δεκαετία του 1980 και σήμερα βλέπεις εκεί μιά εντυπωσιακή μαρίνα με τα γιότ κάποιων "φτωχών"...θνητών αραγμένα,μοντέρνες πολυόροφες κατοικίες γύρω-γύρω με μπαλκόνια!,καφετέριες,μαγαζιά καί...σ'ένα σημείο της μαρίνας νάσου και το πανδοχείο του Dicken's(Dicken's inn!)

Πρόκειται για ένα τριόροφο ξύλινο πανδοχείο από "καπνισμένο"σκούρο ξύλο,,με βεράντες-μπαλκόνια επίσης με ξύλινα κάγκελα και παρτέρια με πολύχρωμα λουλούδια κατά μήκος απ έξω από τα κάγκελα καί γλάστρες που κρέμονται από τις οροφές!Ενα χάρμα οφθαλμών!Μιά ταμπέλα απ'έξω έγραφε ότι από τώρα γίνονται κρατήσεις για την παραμονή των Χριστουγέννων!

Από κει διασχίζω την Τower bridge,πολύ σημαντικό αξιοθέατο του Λονδίνου,νεογοτθικής αρχιτεκτονικής και περνάω απέναντι στη νότια όχθη με κατεύθυνση την London bridge,την παλιά αυτή γέφυρα που οι καμάρες της φιλοξενούν διάφορα μαγαζιά.Είμαι πλέον στην περιοχή Borough,εκεί βρίσκεται το Borough market μιά παραδοσιακή κλειστή αγορά που όμως είναι ανοιχτή Πεμ-Παρ-Σάβ,ήταν Δευτέρα ...κρίμα παρ'όλα αυτά πήρα μιά γεύση,λίγα μαγαζιά ήταν ανοιχτά.
Αχ μαγαζιά με γλυκάκια,σοκολατοειδή,διάφορα είδη τυριών,πίττες...,εστιατόρια,καφέ-pub..,μαγαζιά με βαρέλια που το πάνω μέρος τους χρησιμεύει σαν τιμοκατάλογος και τραπέζι ταυτόχρονα κλπ.

Εδώ βρίσκεται και η Vinopolis-έκθεση οινοποιίας.Διαβάζω απ'έξω το σχετικό ενημερωτικό...Το 1865 ανασκαφές έφεραν στην επιφάνεια υπολείματα μιάς ρωμαικής αποθήκης κρασιών,απόδειξη ότι το κρασί ήταν ένα σημαντικό κομμάτι της ζωής σ'αυτήν εδώ την περιοχή του Λονδίνου για πάνω από 2000 χρόνια....
Εκτός από κρασιά βρίσκει κανείς εδώ μπύρες,ουίσκι,τζίν κλπ.Πολύ ατμοσφαιρική και γοητευτική γειτονιά!!

Στην ίδια περιοχή βρίσκεται και ο καθεδρικός ναός Southwark που θεωρείται εκτός από θρησκευτικό και κάτι σαν πολιτιστικό κέντρο της περιοχής.Χτίσθηκε τον 13ο αιώνα και το θεωρούν το"σημάδι"της παρουσίας του Θεού στον κόσμο και μάλιστα στην καρδιά μιάς εργατικής περιοχής.Γύρω από το ναό μιά αυλή με καφέ..τραπεζάκια έξω,πολύ κόσμο,πολύ νεολαία...πολύ ζωντάνια!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Επίλογος

Η ώρα περνάει,κοντεύει 4 και στις 8μιση πετάω για Ελλάδα...
Πηγαίνω πρός το ποτάμι,Southbank..,πίνω έναν καφέ και κυττάζω τριγύρω μου..ν'αρπάξω μια τελευταία εικόνα..την πεζογέφυρα μπροστά μου,το θέατρο του Shakespeare ακριβώς δίπλα μου...με κατακλύζουν τόσες σκέψεις,τόσα συναισθήματα.
Αλλες φορές όταν κόντευε η ώρα της επιστροφής χαιρόμουν που έφευγα,τώρα μελαγχολώ...

Ας είναι...με το ταξίδι αυτό"αποκαταστάθηκαν"οι σχέσεις μου μ'αυτήν την πόλη,το Λονδίνο κέρδισε μιά θέση στην καρδιά μου,τη θέση που του άξιζε,τη θέση που του έπρεπε!Ξέρω πλέον ότι θα ξανάρθω γιατί έχω αφήσει πράγματα στη μέση,είναι πολλά αυτά που με περιμένουν να δώ,να εξερευνήσω,άλλωστε έχω αποκτήσει εδώ και μιά καινούργια φίλη,τη Rose που με περιμένει..

Στο αεροδρόμιο κουβεντιάζοντας μ'ένα ζευγάρι συμπατριωτών μας πολυταξιδεμένων που όμως το Λονδίνο μέχρι τώρα τους είχε ξεφύγει,πρώτη φορά λοιπόν εδώ,σε ερώτηση που τους έκανα πως τους φάνηκε μου απάντησαν και οι δύο σχεδόν το ίδιο πράγμα,μάλιστα ο σύζυγος ήταν πιό "κάθετος"λέγοντας:ε δε μας άρεσε ιδιαίτερα,δεν είναι όμορφο το Λονδίνο,πως να συγκριθεί με το Παρίσι,τη Βιέννη,το Αμστερνταμ...πόλεις που πάμε και ξαναπάμε....,μπα ,κουραστική πόλη,κι αυτός ο καιρός...τι βροχή ήταν αυτή(σημειωτέον ότι έβρεξε ΜΟΝΟ μισή μέρα-που να έρχονταν και χειμώνα δηλαδή χαχα).
Ξεσπάω σε γέλια και τους απαντώ:Αυτά ακριβώς!έλεγα κι εγώ!προσέξτε μόνο μη σας πάρει 17 χρόνια όσα δηλαδή πήρε σε μένα για ν'αλλάξετε γνώμη..!

Ναί λοιπόν προσωπικά συμφωνώ ότι το Λονδίνο δεν είναι όμορφη πόλη,δεν έχει ομορφιά ούτε φινέτσα σερβιρισμένες έτοιμες στο πιάτο μπροστά σου...,έχει όμως πολλές ομορφιές που περιμένουν να τις ανακαλύψεις μόνος σου κι έναν μοναδικό δικό του τρόπο να σου προσφέρει ποικίλες συγκινήσεις!
Τέλος.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
τα μπράβο ειναι λίγα !!!!!!!! Romantic

αχ αυτο το Λονδίνο όλο το χρόνο τελικά είναι υπέροχο ........ πρέπει να πάω τελικά και καλοκαίρι ( αν και χειμώνα που πήγα 2 φορες λιακάδα ειχε !!!)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Χαίρομαι που σας άρεσε η ιστορία,ναι Χρήστο καλό και το χριστουγεννιάτικο Λονδίνο,θυμάμαι την περιγραφή σου...αλλά πως να το κάνουμε το καλοκαίρι είναι πολύ καλύτερο!!!
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Μπράβο romantic woman. Το Λονδίνο χωρίς να είναι όμορφη πόλη σε σημαδεύει με το χαρακτήρα του το feeling και τα vibes που εκπέμπει. Το λατρεύω και χαίρομαι που σε αυτό σου το ταξίδ, φέτος το καλοκαίρι το ξανα-ανακάλυψες , το είδες με άλλη ματιά και τελικά το εκτίμησες όπως του αξίζει.
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ταξίδι-Όνειρο
Ολη η Γη,μπορω;;;;
Παρα πολυ τελεια η ιστορια σου!!!!!!!!!!!Με μελαγχολησες πολυ...Θελω να παω παλι τωωωρα!:(Σ ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:clap:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Κάποτε μου έκανε από λίγο έως καθόλου κλικ να επισκεφθώ το Λονδίνο...Με τα χρόνια και τις ιστορίες άλλαξα άρδην γνώμη και ακόμα δεν έχω πάει!!! Ανυπομονώ τόσο να το οργανώσω και χαίρομαι που έπεσα πάνω στην ιστορία σου! Μαγικό :)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τwinkie σου το εύχομαι!αλλά να ξέρεις(το αναφέρω άλλωστε και μέσα)παίζει ρόλο και η εποχή που θα το επισκεφθείς και ο καιρός...
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Εμάς, ευτυχώς μας πήρε μια μέρα για να καταλάβουμε πόσες ομορφιές μπορεί να κρύβει! Περάσαμε πέντε αξέχαστες μέρες αυτού του Σεπτέμβρη, όχι και τόσο φθινωπορινές, ο καιρός ήταν καλός μαζι μας και μας είχε λιακάδα...και πραγματικά το αγαπήσαμε...Τα πάρκα πραγματικά μαγεία, όπως τα λες...και δεν προλάβαμε να τα χαρούμε όσο θα θέλαμε...Σίγουρα θέλουμε να ξαναπάμε και άμεσα...έχει δυο βδομάδες που γυρίσαμε και ακόμη το βλέπουμε στον ύπνο μας...Πολύ ωραία η ιστορία σου...νοσταλγική....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.151
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom