Κίνα Made in china

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Πολλά έχουν δει τα μάτια μου, μα αυτό μου φέρνει τρόμο!!!!!!

Γύρισα. Τα κατάφερα αν και ομολογώ, ότι υπήρξαν στιγμές που αμφέβαλα. 3 εβδομάδες στην Νότια Κίνα, πάνω απο 2.500 χιλιόμετρα οδικώς με τοπικά κινεζικά ΚΤΕΛ (!!!!!!!), 3.000.000.000 λίτρα μπύρα, χόστελ με 3 ευρώ το άτομο (οκ... πολυτέλειες, το παραδέχομαι), διαμονή σε χωριό σε ξύλινο σπίτι φυλής ντονγκ, αρρώστιες, παντελή έλλειψη συνενόησης, λεωφορεία με γουρούνια κότες, πάπιες, κάπνα απο τα τσιγάρα, λιπάσματα, ξεράσματα, καλάθια, χωρικούς που σε κοίταγαν σαν Αλιεν σε δρόμους με
κρατήρες, ύπνος απο τις 8 το βράδυ, χωριά μειονοτήτων, φωτογραφήσεις για την διαφημιστική καμπάνια της εθνικής τράπεζας της Κίνας (δόξες!!!), εγκλωβισμός σε πόλη χωρίς συνάλλαγμα αλλά και χωρίς άμεση δυνατότητα να βρείς, (απίστευτη σφαλιάρα!!!), κράχτες, πείνα, πείνα, πείνα, +100 χιλιόμετρα σε μια μόλις ημέρα με βέσπα σε απάτητες περιοχές, εμετοί, ψήσιμο απο πυρετό σε ένα χωριουδάκι χωρίς δυνατότητα εύρεσης γιατρού , αιματοπτύσεις, ρίγη, ροχαλητά, φτυσίματα, βρώμα,
σκουπίδια, ευμάρεια, φτήνεια όλων των μορφών, αθλιότητα, απελπισία, ιδρώτας, ζέστη, υγρασία, πορνεία, αξεπέραστη τιμιότητα, σκοτεινά βρώμικα και άθλια καλντερίμια σε πόλεις των 12.600.000 πλαισιωμένα με αιωνόβιους κυρτούς κινέζους που έριχναν απόκοσμες σκιές στους πνιγερούς τοίχους, διαμονή σε ετοιμόροπα ξύλινα χόστελ που τα διάκενα στις μεσοτοιχίες ήταν κλεισμένα με χαρτί υγείας και τραπουλόχαρτα για να μην
παίρνουν μάτι οι διπλανοί και αράχνες μεγέθους μαμούθ στα σεντόνια με ιδιοκτήτη του έρημου, απομονωμένου και στοιχειωμένου χόστελ τον Νόρμαν Μπέιτς απο το Ψυχώ ο οποίος είχε όμως ψυχή μικρού παιδιού, αναγκαστική σίτηση σε πάγκους (φάε ή ψόφα απο ασιτία) ή σε εστιατόρια που οι θαμώνες έφτυναν συνεχώς στο πάτωμα μέχρι να φτιάξουν λίμνη και μετά ερχόταν ο εστιατορας και έβαζε πάνω στα σάλια τα τρόφιμα
για να τα ετοιμάσει προς βρώση για την επομένη, ασπρόμαυρες μουντές, πόλεις-τρύπες που αν τις δεις τρομάζεις (κοντέψαμε να ξεμείνουμε σε μια τέτοια ) , αρχαίες πόλεις που δυτικοί τουρίστες αποτελούν άγνωστο είδος, ξενοδοχεία που όταν έβλεπες την είσοδο με ούρα και σκουπίδια στους σκοτεινούς διαδρόμους νόμιζες ότι ήσουν σε τούρκικες φυλακές, χωριουδάκια που όταν πέσει η νύχτα ...... κηδείες, γάμοι, ατυχίες, ταξίδι με λεωφορείο σλίπερ με κατσαρόλες στους διαδρόμους και σεντόνια με λεκέδες απο αίμα, εμετό κλπ, παντελή απουσία τουριστών, υπαίθρια χασάπικα με νεκρά κρέατα να σαπίζουν κάτω απο τον καυτό ήλιο και μύγες να τα φλερτάρουν ασύστολα, φωτογραφήσεις απο κινέζους σε "αυτήν την φυλή με μη σχιστά μάτια", δημόσιες τουαλέτες ανεπανάληπτες χωρίς πόρτες με αυλάκι απο κάτω που την ώρα που ουρείς σε χαιρετούν με απόλυτη φυσικότητα οι περαστικοί και μερικοί σου πιάνουν και κουβέντα,
700 χλμ οδικώς σε μόλις 2 ώρες με τρένο, αλλά και 100 χλμ σε 4 ώρες, δάση απο μπαμπού, ομίχλη, απέραντοι οριζώνες, ποτάμια, βουνά, κωνικά καπέλα, γέφυρες του ανέμου και της βροχής, κόκκινα φανάρια, και άλλα πολλά και ενδιαφέροντα που θα διηγηθώ προσεχώς.
Μέχρι τότε, όποιος ετοιμάζει ανεξάρτητο ταξίδι σε Νότια Κίνα, ας
ρωτήσει ότι θέλει ελεύθερα. Είμαι τίγκα στις πληροφορίες.
Η παλιά Κίνα ζει, και βασιλεύει ή τουλάχιστον το παλεύει. Θέλει κόπο να την βρεις, αλλά αν ψάξεις την ανακαλύπτεις. Αρκεί να κάνεις υποχωρήσεις. Αντέχεις?
Καλώς σας βρήκα.


afarm7.static.flickr.com_6185_6092167692_60ca4fffd0.jpg


afarm7.static.flickr.com_6196_6092167188_c6b955f0d9.jpg


afarm7.static.flickr.com_6191_6092166310_2274a93e9b.jpg

afarm7.static.flickr.com_6210_6092165770_f4c0214286.jpg
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Και τί; Νομίζεις πως θα τη γλιτώσεις έτσι; Με ένα απλό, καλογραμμένο φυσικά και λεπτομερέστατο post?
Δημητρούλα μου αμάν κάναμε να γυρίσετε- καταρχήν σώοι- και να μάθουμε τις Γκιουλιστορίες....Σου αφήνω μια εβδομάδα ανασύνταξης- φτάνει νομίζω- και μετά βουρ στο ψητό.
Υποψιάζομαι πως το Μαρόκο και η Καμπότζη ωχριούν μπροστά στο έπος που θα γραφεί!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πως πω εισαγωγή. Αηδουνίστηκα!! Καλώς μας όρισες
Μια χαρα πέρασες το βλέπω. Αναμένουμε το εκτενές ρεπορταζ το οποίο το θελω μέσα στη μπίχλα παρακαλώ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.736
Έλα, καλώστην!!!! :clap:

Τσίρλα και ξερατά κι εσείς? Να ανταλλάξουμε πληροφορίες για χρώμα και σύνθεση, preferably σε κανά επίσημο σουαρέ με φράκο και τουαλέτα (αμφίσημο αυτό, το ξέρω).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ήδη έχω αρχίσει το copy/paste.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
GTS σε πάω κόντρα. Μιλάμε για πολύ εμετό, πυρετό, αρρωστιες κλπ
Γουρούνι η μπίχλα αφιερωμένη σε εσένα.
Twinkιe μου, αφού ξέρεις.... το Μαρόκο ήταν σκέτη πολυτέλεια μπροστά σε αυτό το επικό "βρωμοτάξιδο"
baba, τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς
Επανέρχομαι
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Έλα, καλώστην!!!! :clap:

Τσίρλα και ξερατά κι εσείς? Να ανταλλάξουμε πληροφορίες για χρώμα και σύνθεση, preferably σε κανά επίσημο σουαρέ με φράκο και τουαλέτα (αμφίσημο αυτό, το ξέρω).
αχ σας παρακαλώ αφήστε με να σας μαγνητοφωνήσω!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
καλώς όρισες βρε χαμένο κορμί. Είναι μεγάλη μου η χαρά που γύρισες και δεν έχω όρεξη να σε αρχίσω στις γρήγορες από τώρα. Θα περιμένω κάνα δύο μερούλες και μετά....:shark:

:hug::hug::love2::kiss::love1::welcome:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Καλως ηρθατε!!!! αυτη τη φορα πιστευα οτι ο Γκιουλιβερ θα σε πνιξει ....ηρωας ο ανθρωπος....

φυσικα περιμενουμε λεπτομερεστατη αφηγηση στο προσεχες μελλον!!!!!!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
ανανεωμένη σε βρίσκω...τελικά η πολυτέλεια σου πάει πολύ!:bleh:
καλώς ήρθες!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.295
Likes
1.371
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
αααααααααα!!!!! ή μαλλον ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι που ελεγε και η ζουμπουλια!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.736
Καλως ηρθατε!!!! αυτη τη φορα πιστευα οτι ο Γκιουλιβερ θα σε πνιξει ....ηρωας ο ανθρωπος....
Το ερώτημα είναι αν ο δύστυχος άνθρωπος γύρισε ή σαπίζει σε καμιά φυλακή-νοσοκομείο της Ν. Κίνας. Εναλλακτικά, μπορεί να έμεινε αρχηγός σε κανά χωριό όπου τον λατρεύουν σα θεό, παρέα με 10 τόνους χασίσι και 80 παλλακίδες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.558
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom