Κίνα Made in china

GTS

Member
Μηνύματα
6.801
Likes
18.737
GTS έχω ήδη αρχίσει καλλιέργεια μέντας στον κήπο μου. Για τα μοχίτο σου φυσικά.
Αααα, ευχαριστώ πάρα πολύ!....ξέρω ξέρω τι σκέφτεσαι, "πίνεις γυναικεία ποτά"..."δε καπνίζεις, δε πίνεις, δε ξενυχτάς"....όλα κι όλα. Κίνα όμως όπως πήγες πάω άνετα....

Εγώ γουστάρω πάντως το στόρυ όπως είναι. Όχι ότι παραμερίζω τα υπόλοιπα αριστουργήματα της συγγραφέως, αλλά ο πολυτάλαντος άνθρωπος δε μπαίνει σε νόρμες.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Ισαβέλλα, και εσύ της συνομοταξίας μπίχλα? Μαζί με τον Υδρονέτα, στο ίδιο θρανίο και μην κρυφοκοιτάς στα διαγωνίσματα.
Ερωτηματικό σε μένα ως προς την μπίχλα?? Α, δεν πάμε καθόλου καλά μου φαίνεται! Υπαινίσσεσαι δηλαδή ότι θα μπορούσα να κοιμηθώ σε δωμάτιο χωρίς κατσαρίδες? Να βρω την γαλήνη χωρίς λιωμένα ζωίφια και απροσδιορίστου υφής δαχτυλιές στους τοίχους; Να ισορροπήσω ψυχικά χωρίς το σασπένς κάποιου αρουραίου στο διάδρομο; Τέτοια δημόσια προσβολή από σένα Dim δεν την περίμενα. Πάλι καλά που μ' έβαλες να κάτσω με τον Hydronetta να'χω καλή παρέα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ήταν ένα βαρετό βράδυ, το μοναδικό που έμεινα στην απίστευτα βαρετή πόλη του Μίρι στο Σάραβακ (πριν από δυο χρόνια και κάτι), όταν κάνοντας ζάπινγκ στην τηλεόραση έπεσα πάνω σ' ένα ντοκυμαντέρ του Ντισκάβερυ Τσάνελ για τις φυλές της Νότιας Κίνας που μαγνήτισε το βλέμμα μου κι από τότε δεν μπορώ να το ξεχάσω. Έκτοτε, ο προορισμός αυτός επαναλαμβάνεται κάθε φορά σαν η μία εναλλακτική επιλογή μου για το επόμενο ταξίδι. Μέχρι σήμερα δεν του κλήρωσε. Ελπίζω να μην αργήσει. Το θετικό στην υπόθεση είναι ότι όταν θα πάω (γιατί θα πάω) θα έχω ήδη στο τσεπάκι μου τις πολύτιμες πληροφορίες σου. Και γι' αυτό, ένα απλό ευχαριστώ με το κουμπάκι είναι πολύ λίγο.

ΥΓ. Αν διαβάσω παρακάτω ότι πήγατε και σ' εκείνο το χωριό που μοναδική πρόσβαση έχει με γάντζο σε σκοινί πάνω απ' το ποτάμι (κάτι σαν αυτό δηλαδή)

awww.weirdasianews.com_wp_content_uploads_2007_09_cross_bridge_cable.jpg


σου τ' ορκίζομαι, θα πηδηχτώ απ' το μπαλκόνι απ' τη ζήλεια μου!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
εγω εχω παρει μπυρα στο χερι και παρακολουθω απ το παραθυρο, δεν θελω να μπω στην ταξη:D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αχχχχ babadumaki... αναφέρεσαι στα χωριά των Lisu στην Γιουνάν στην περιοχή Fugong
, τα οποία βρίσκονται γύρω απο τον ποταμό Nujiang. Λόγω της αγριότητας του
συγκεκριμένου ποταμού, ο μοναδικός ασφαλής τρόπος να περάσεις απέναντι είναι αυτά
τα σκοινιά. Αποτελούν παραδοσιακό τρόπο μεταφοράς των ανθρώπων της φυλής και
αποτελούν μέρος της καθημερινότητάς τους. Είχα σκόπο, αλλά με πρόδωσε ο χρόνος και
οι τεράστιες αποστάσεις της χώρας (φαντάσου 3 εβδομάδες και δεν πρόλαβα να
προσεγγίσω την Γιουνάν!!). Πάντως η Ν. Κίνα είναι γεμάτη απο τέτοια χωριά. Ενα
ταξίδι που θα σου πρότεινα και που το έχω ψάξει (Θα ενδιαφέρει και τον Elgeo) είναι
πρόσβαση απο Ταυλάνδη και συγκεκριμένα απο το Τσιάνγκ Ραι (Chiang Saen Port) με
speed boat (9 ώρες περιπου). Πρέπει να είναι απαραίτητα περίοδος βροχών για να έχει
ικανή ποσότητα νερού το ποτάμι. Περνάς μέσα απο το χρυσό τρίγωνο, δηλαδή Βιρμανία,
Ταυλάνδη, Λάος , ΔΕΝ απαιτείται βίζα ούτε για Λάος ούτε για Βιρμανία, και καταλήγεις
-μέσω του Μεκόνγκ πάντα- στην Jinghong-. Απο εκεί εκτός απο τις καταπληκτιμές
εκδρομές που μπορείς να κάνεις, μπορείς να συνεχίσεις προς Βορρά και να καταλήξεις
Κούνμινγκ (730 χλμ), Λιτζιανγκ, Νταλι και φυσικά θα περάσεις απο Fugong. Εκπληκτικό
ταξίδι, μακρυά απο τουριστικά μέρη όπως Λάος Ταυλάνδη κλπ. Αρνητικό είναι ότι
υπάρχει περίπτωση να "σε κρεμάσει" το ποταμόπλοιο γιατί δεν έχει συγκεκριμένα
δρομολόγια. Για εκδρομές, πληροφορίες, κρατήσεις κλπ ρίξε μια ματιά εδώ
Trekking & walking tour, tea tour, forest&jungle tour, bus tour, boat to Thailand, hotel in Jinghong, in Xishuangbanna, Yunnan, South China. Ευγενέστατοι και θα σου απαντήσουν μέσα σε 24
ώρες. Δυστυχώς η κράτηση (απο ότι μου είπαν) μπορεί να γίνει μόλις μια εβδομάδα πριν
και πάλι σίγουρο δεν είναι. Αξίζει όμως να δοκιμάσεις. Αμα βέβαια τα καταφέρεις και το
πραγματοποιήσεις, πολύ απλά μετά θα σε μισώ και θα σε ζηλεύω θανάσιμα.
Α! και κάτι άλλο. Το εισιτήριο για το πλοίο είναι κατα την γνώμη μου πολύ ακριβό. 100-120 ευρώ one way. Αλλά δεν βαριέσαι, δεν θα κολλήσουμε σε λεπτομέρειες
Ελενάρα, άσε τις κοπάνες..... κινδυνεύεις απο απουσίες.
Ισαβέλλα, έχεις απόλυτα δίκιο, αλλά το ερώτημα ήταν καθαρά ρητορικό και δεν έκρυβε αναμονή απάντησης. Ζητώ ταπεινά συγγνώμη. Ορισε τιμωρία
GTS σε πάω κόντρα....
Τριπάκια, είμαι πολύ απλά περίπτωση Δρ Τζεκιλ και Μιστερ Χαιντ.
Μανελάκι, υπομονή και οικονομία, υπομονή και οικονομία....
Σπύρο, πραματικά.... δεν υπάρχει ελπίδα για εμένα..... έχει δικιο η τραβελίνα, η πυρηνική σχάση μου φαίνεται πιο βατή και πιο κατανοητή..

Ασχετο, γιατί δεν μπορώ να στοιχίσω το κείμενο και μου βγαίνει σαν μεθυσμένος Ρωσος ναύτης?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
αναφέρεσαι στα χωριά των Lisu στην Γιουνάν στην περιοχή Fugong , τα οποία βρίσκονται γύρω απο τον ποταμό Nujiang.
Ναι, ναι! Αυτά ακριβώς εννοούσα, στο Γιουνάν. Εγώ σκεφτόμουνα να το κάνω από Κουνμίνγκ για να έχω την ευκαιρία να επισκεφθώ ακόμα μια φορά το αγαπημένο Βιετνάμ. Από κει και πέρα δεν είχα πλάνο πού θα καταλήξω. Όπου μ' έβγαζε δια της κλασσικής μεθόδου "βλέποντας και κάνοντας". Η διαδρομή που λες είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Το ταξίδι, έτσι κι αλλιώς, θα γίνει Ιούλιο - Αύγουστο οπότε είμαστε μέσα στην περίοδο των βροχών. Το ερώτημα είναι: Γίνεται να κατέβεις αντί ν' ανέβεις το ποτάμι? Ξέρεις τίποτα επ' αυτού?
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Φυσικά γίνεται. Απλά εγώ θεώρησα προσωπικά το να μπεις απο Ταυλάνδη, και να βγεις απο Κίνα προτιμότερο. ΑΛΛΑ αφού θέλεις να το συνδυάσεις με Βιετνάμ σου έχω λύση.
Θα ξεκινήσεις απο Γκουαντζού και με τρένο ή ΚΤΕΛ ή αεροπορικώς θα πας Νανινγκ. εχει πολύ συχνά δρομολόγια με όλα τα ΜΜΜ. Για βίζα Βιετνάμ μην νοιάζεσαι γιατί έχει πρεσβεία και στην βγάζουν εκεί. Υπάρχουν πούλμαν που εκτελούν δρομολόγια Νανινγκ-Ανόι. 7 ώρες΄και είσαι στην πρωτεύουσα του Βιετνάμ. Στην πρωτεύουσα! όχι απλά στα σύνορα. Αφού καθήσεις όσο γουστάρεις, φεύγεις ή αεροπορικώς για Κουνμινγκ ή οδικώς με τον τρόπο που μπήκες και συνεχίζεις για Κούνμινγκ. Απλούστατο!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Φυσικά γίνεται. Απλά εγώ θεώρησα προσωπικά το να μπεις απο Ταυλάνδη, και να βγεις απο Κίνα προτιμότερο. ΑΛΛΑ αφού θέλεις να το συνδυάσεις με Βιετνάμ σου έχω λύση.
Θα ξεκινήσεις απο Γκουαντζού και με τρένο ή ΚΤΕΛ ή αεροπορικώς θα πας Νανινγκ. εχει πολύ συχνά δρομολόγια με όλα τα ΜΜΜ. Για βίζα Βιετνάμ μην νοιάζεσαι γιατί έχει πρεσβεία και στην βγάζουν εκεί. Υπάρχουν πούλμαν που εκτελούν δρομολόγια Νανινγκ-Ανόι. 7 ώρες΄και είσαι στην πρωτεύουσα του Βιετνάμ. Στην πρωτεύουσα! όχι απλά στα σύνορα. Αφού καθήσεις όσο γουστάρεις, φεύγεις ή αεροπορικώς για Κουνμινγκ ή οδικώς με τον τρόπο που μπήκες και συνεχίζεις για Κούνμινγκ. Απλούστατο!
Μμμμ... ναι, δεν εννοούσα ακριβώς αυτό αλλά ευχαριστώ για την υπόδειξη και αυτής της εναλλακτικής. Η δική μου σκέψη ήταν πιο απλή (και φτηνότερη - νομίζω): Αεροπορικώς στο Ανόι, μια μέρα ξεκούραση (έτσι κι αλλιώς τρίτη φορά θα είναι που θα βρίσκομαι εκεί), μετά με τραίνο στο Λάο Κάι στα σύνορα με Κίνα και διάβαση πεζή τη γέφυρα για το Κουνμίνγκ απέναντι. Δεν ξέρω, βέβαια, τι παίζει με τη βίζα της Κίνας γι αυτόν τον τρόπο εισόδου στη χώρα, αλλά ό,τι κι αν είναι, θα είναι θέμα χρημάτων και χρόνου, δε νομίζω να υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Μπαίνω σφήνα στην συντροφιά σας για να δηλώσω το αντίθετο από αυτό που δηλώνουν οι άλλοι. Εγώ αγαπητή φίλη δεν έχω διαβάσει καθόλου την ιστορία σου. Είδα τις φωτογραφίες, είδα και τον ενθουσιασμό των άλλων και πρασίνισα από την ζήλια μου. Κυρίως αυτή η γέφυρα που έχεις βάλει στην αρχή με έχει σκλαβώσει. Θέλω να πάω και να εγκατασταθώ εκεί για κανέναν μήνα. Θα κάνω ένα μικρό διαλογισμό και θα αποφασίσω αν θα διαβάσω τι γράφεις ή θα περιμένω να μου τα πει όλα ο Γκιούλι από την δική του ματιά. Σε αυτή την περίπτωση θα έχω και την ελπίδα ότι θα ακούσω την ιστορία μέχρι το τέλος.

Στην αρχή έλεγα να σου στείλω το παραπάνω μήνυμα σε πμ, για να μην διατυμπανίσω την ζήλια μου δημοσίως και τσαλακώσω την καλή μου φήμη. Και μετά σκέφτηκα, "ποια καλή μου φήμη;"
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
απο αυτα τα συνορα θα περασετε ....

Εσύ πολλά ξέρεις... ;)

Έχε χάρη που

1) ο φωτογράφος (ποιός να ήταν άραγε? ) που μου έβγαλε φωτογραφία εκεί δεν τόνιζε αρκετά την προσωπικότητά μου :bleh:

2) Εγώ τότε δεν χρησιμοποιούσα ψηφιακή μηχανή

κι έτσι σου άφησα πεδίο ελεύθερο ν' ανεβάσεις την πολύ ωραία δική σου και να ξυπνήσεις όμορφες αναμνήσεις! :clap:
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Ισαβέλλα, έχεις απόλυτα δίκιο, αλλά το ερώτημα ήταν καθαρά ρητορικό και δεν έκρυβε αναμονή απάντησης. Ζητώ ταπεινά συγγνώμη. Ορισε τιμωρία
Τιμωρία μετά από συγνώμη δεν νοείται. Είμεθα μεγαλόψυχοι.
Αν πάλι είχα τρόπο να σε υποχρεώσω να γράφεις, αυτό μάλιστα, να'σαι βέβαιη πως θα τον χρησιμοποιούσα. Αλλά φευ, είμαστε στο έλεος σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.578
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom