Μεξικό Mexico 2016-Riviera Maya

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το Τουλούμ το θέλω μόνο και μόνο για να κάνω διάφορες εκδρομές από εκεί για όλες τις πυραμίδες και τα αξιοθέατα.

Το isla mujeres θα το δω και μάλλον θα μείνω και 1-2 βραδια
Αν θυμαμε καλά είναι απέναντι από την πλαγια ντελ Κάρμελ όποτε μπορώ να αφήσω έδρα εκεί και να πάω με το καραβάκι απέναντι

Είδα ότι έχει και Marriott ξενοδοχείο που στην αλυσίδα εργάζομαι όποτε θα πάω καλή τιμή.

Το Κανκούν είναι απλά να πούμε ότι μείναμε στην περιοχή τον πλουσίων... οκ όλα καλά

Στην Καρμεν θα μείνω να ξεκουραστώ μιας και από τον Μάιο μέχρι και 10/10 δουλεύω 10:00-22:00 7 ημέρες

Όποτε θέλω να λιώσω σε μια ξαπλώστρα...
Το Isla Mujeres είναι απέναντι από το cancun. Απέναντι από την Playa Del Carmen είναι το Cozumel.
Καλή ξεκούραση εύχομαι λοιπόν και καλό ταξίδι.Kαι όταν γυρίσεις να μας κάνεις ένα update με πολλές φωτογραφίες
 

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
μια ερωτηση σε οποιον ξερει να μου πει.
με ιντερνετ χωρις περιαγωγη τι παιζει εκει?
υπαρχει τουριστικη καρτα που να εχει ιντερνετ η να παρω αυτο?
https://www.mexicosimcard.com/pages/wifi-hotspot
Δεν ξερω τι παιζει και αν ειναι οκ , λεει για απεριοριστο ιντερνετ για 22 ημερες με 200€
Βεβαια δεν εχω βρει τροπο να κανω παραγγελια.
Μοντεμ εχω , καρτα με απεριοριστο ιντερνετ θα βρω?
δεν ειναι οτι δεν εχω ιντερνετ στο ξενοδοχειο , αλλα στο ΚΑΝΚΟΥΝ ειναι το μοναδικο με εξτρα χρεωση , και επειδη το θεωρω κοροιδια δεν τα δινω....

Οτι πληροφορια......
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.311
Αργα το΄δα https://www.telcel.com/personas/telefonia/amigo/paquetes#!paquetes-amigo-sin-limite
απο 1-45 μερες, απεριοριστη τηλ. & SMS Βορειου Αμερικης, 2,500ΜΒ για σερφαρισμα +1,500ΜΒ για fb, whatsap, twitter, instagram. €23 με τιμη συναλλαγματος σημερινη, η των 45 μερων, βεβαια αν εχεις δολαρια στην πιατσα για μενα εχουν καλιτερο exchange rate παρα το ευρω! Μιλαμε για τιμες απο casa de cambio ΟΧΙ απο τραπεζα! Τα €23=€20 απο casa de cambio! Μαλλον καθυστερησα & εχεις ηδη φυγει!

Απο προηγουμενο post σου "3 ημερες κανκουν , 4 ημερες τουλουμ , 10 πραγια ντελ καρμεν" Πολλες μερες βαζεις! 4 Τουλουμ & 10 Πλαγια! Τι θα κανεις συναυλιες;
 
Last edited:

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Αργα το΄δα https://www.telcel.com/personas/telefonia/amigo/paquetes#!paquetes-amigo-sin-limite
απο 1-45 μερες, απεριοριστη τηλ. & SMS Βορειου Αμερικης, 2,500ΜΒ για σερφαρισμα +1,500ΜΒ για fb, whatsap, twitter, instagram. €23 με τιμη συναλλαγματος σημερινη, η των 45 μερων, βεβαια αν εχεις δολαρια στην πιατσα για μενα εχουν καλιτερο exchange rate παρα το ευρω! Μιλαμε για τιμες απο casa de cambio ΟΧΙ απο τραπεζα! Τα €23=€20 απο casa de cambio! Μαλλον καθυστερησα & εχεις ηδη φυγει!

Απο προηγουμενο post σου "3 ημερες κανκουν , 4 ημερες τουλουμ , 10 πραγια ντελ καρμεν" Πολλες μερες βαζεις! 4 Τουλουμ & 10 Πλαγια! Τι θα κανεις συναυλιες;
Δεν έχω φύγει ακόμα

21/10 πετάω για Καναδά και από εκεί για Μεξικό

Κάνω τουρ όποτε δεν με νοιάζει να αλλάζω τοπία

Θα μένω σε διαφορετικά μέρει και από εκεί θα πηγαίνω σε αξιοθέατα

Αλήθεια αν μπορεί κανείς μπορεί να μου πει για το προγραμμα που έχω τι να κάνω και τι να δω;


Ευχαριστω για τις πληροφορίες για την sim θα την πάρω αν και θα ήθελα περισσότερο Ίντερνετ
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.311
Επειδη εδω ειναι γεματο κατεχαρηδες θα'μαι επιφυλακτικος σε τι θα σου γραψω. Μπορεις να μου στειλεις & pm, το Μεξικο το κατεχω καλιτερα & απο τον τοπο μου. Ντρεπομαι που το λεω αλλα ετσι ειναι. Οταν εχω καιρο γραφω 1-2 κουβεντες στο φορουμ εν ωρα εργασιας, για να σκοτώσω την ωρα μου, γιατι ο χρονος ειναι πολυ περιορισμενος! Μερικες προκαταρτικες γιατι απο Καναδα, που καθεται το αεροπλανο στο DF στο Cancun; Αν ειχαμε επικοινωνησει απο πριν θα σε στελνα στο Puerto Vallarta (εκει ξεχειμωνιαζουνε Καναδοι) & μεσω Guadalajara θα κατεβαινες κατω. Πες μου που θα κατσει το αεροπλανο & απο κει αρχιζομε. Το Cancun ειναι μια Αμερικανια XXL. Ξενοδοχεια που δεν εχεις ξαναδει, τι Φλοριδα & Καναρια νησια, τι Ιμπιζες & Βαρκελωνη, τιποτα μπροστα στο Cancun. Βεβαια ALL IN! Παραλιες ασπρες, νερα στο χρωμα του τρικουαζ, μονο για τους Μεξικανους τους φτωχους η πραμα Αγγλους/Ολλανδους & αλλους Ευρωπαιους. Αμερικανοι στις πισινες των ξενοδοχειων! Τulum μια επισκεψη, εχει & μια Cenote εκει & την Coba αν δεν κανω λαθος την πιο ψηλη πυραμιδα. Aλλα αυτα ειτε τα βλεπεις απο Cancun η Playa del C. σαν τα'χεις βαση. Η Playa με απογοητευσε ολοι οι Ευρωπαιοι (Βοριο...) φυγανε απο το μεγαλο του Cancun και πηγανε εκει & τους εβλεπα στα μπαρ μερα μεσημερι 1,2, 3 tequila! σαν την Lloret de Mar, την Χερσονησο, Μαλλια & Φαληρακι μου φανηκε! Μονο οχι τοσο μεγαλο & επιβλητικο οπως το Cancun. Βεβαια η παραλια απο Cancun>Tulum και βαλε ειναι γεματη all in ξενοδοχεια! Isla Mujeres 1 μερα, σε 2-3 ωρες με golf cart την ειδες. Εχει βεβαια κατι παρκα, Xelha & Escaret, αυτα θελουν ολοκληρη μερα. Το downtown Cancun ειναι μηδεν, για τους εργαζομενους στα ξενοδοχεια με σουπερ μαρκετ & ο κοσμος ειναι στο strip (zona hotelera). Απο το Cancun πας στο Chichen Itza, αλλα μπορεις και απο την Ασπρη Πολη την Merida, πουνε πιο γραφικη. Αυτα απο κει κατω, αν κατσεις στο Juarez τοτε κοιταξε το ποστ της kalove
https://www.travelstories.gr/community/threads/mexico-city-Αναζητώντας-τον-Ντιέγο.56798/

Ξερω και γω, αλλα βαρεμαι σημερα, θα γεμιζα το forum, με το κουταλι την εχω φαει αυτη την χωρα & καθε τοσο ξαναπηγαινω, εννοω απο Cd Juarez μεχρι Chetumal. Κατι αλλο ολες οι πτησεις για Κανκουν ειναι φτηνες, πχ Mexico DF η Veracruz>Cancun, οι μη δημοφιλεις προορισμοι ακριβοτεροι! Havana απο Merida <$200 πηγαινε-ελα με InterJet! Καληνυχτα η οπως λενε οι χωριανοι muy buenas noches.
 

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Βγάλαμε εισιτήρια μέσω καναδα μας βγήκε ποιο φτηνό


Αθήνα καναδα , Καναδά Μεξικό σιτυ
Μεξικό σιτυ Κανκούν και επιστροφή Κανκούν Καναδά και μετά βουνό η επιστροφή...

Θα κάτσουμε στο Mexico City 3 ημέρες και από εκεί θα πάμε 3 Κανκούν και 4 Τουλούμ αν θυμάμαι καλά και τέλος πλαγιά ντε καρμεν τις υπόλοιπες 10 ημέρες για ξεκουράσει και λιώσιμο στα ALL IN

Από Τουλούμ θα πάω στο τσιτσεν ιτζα και όπου άλλου πρέπει
Στην πόλη θα πάω στα μουσεία και σε κάποιους ναούς που τώρα δεν θυμάμαι καλά.

Έχω βρει διαφορά άρθρα για το Μεξικό αλλά και το ποστ που μου λες αναζητώντας τον ντιεγκο λέει πολλά.

Από την πόλη θέλω να αγοράσω και μερικά Πούρα να έχω μαζί μου
Τώρα τα υπόλοιπα θα βγουν και μόλις φτάσουμε


Πες κανένα καλό φαγάδικο ( είμαστε vegetarian) λατρεύουμε τα καφτερα
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.311
Chitzen Itza απο Cancun, οχι απο Tulum. Ειναι σαν να σαι στον Βολο & θες να πας Θεσ/νικη απο την Λειβαδια :). Κρεατοφαγος ειμαι, τα Μεξικανικα βοειδη (και δη απο Τσιουαουα) εισαγωνται στο Τεξας & τα βουγια του Τεξας πανε Ιαπωνια & Νεα Υορκη. Θυμαμαι τα τρενα στο puente negro στα συνορα Τεξας με το Μεξικο οταν το διασχιζανε/η περιμανε να περασουν & ητανε γεματα livestock! Πουρα, αν εχει ο Καναδας την ιδια πολιτικη με τις ΗΠΑ θα στα κατασχεσουν και θα πληρωσεις προστιμο! Ρωτα 1α! Δεν ξερω πως το βρηκες το φτηνο εισητηριο, με TUI fly (formerly JetFly) απο Βελγιο €145, one way. Αν εισαι Αθηναιος εισαι προυχοντας! Εγω ειμαι επαρχιωτης & ακουμπω €550 AMS>OAX μεσω ΜΕΧ & επιστροφη ΜID>AMS μεσω ΜΕΧ+€265 Επαρχια>ΑΤΗ>ΑΜS πηγαινε ελα+ $55 VER>MID. ΟΛΑ ΜΕ ΕΞΤΡΑ ΒΑΛΙΤΣΑ. Δηλαδη Aegean>Aeromexico>Aerobus. Καλο σου ταξιδι, ειναι το σαββατικο μου ετος φετος & θα μου βγαλουν την αλυσιδα και θα κατηφορισω μονος, στις 27 φευγω! OAXACA, Huatulco, P. Escondido, Veracruz, Papantla, Merida για να κατηληξω με ενα φιλο απο τα παλια στο Puerto Telchac, 17 χρονια εχω να τον δω, μια φιλια, 8 χρονων, ενος ντοπιου & ενος μεσογειακου στην παγωμενη βορια κεντρικη Ευρωπη. Στην μερια του κολπου, Καραϊβικη, ισως εχει βροχοπτωσεις, οι τυφωνες αν θυμαμαι η σεζον τελειωνει τα τελη του Οκτωβρη, τοτες ειναι και των ψυχων εκει! Dia de los Muertos! Que te vaya bien;).
 
Last edited:

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.311
Καλησπέρα. Νομίζω ότι οι 10 μέρες για Playa del Carmen είναι πάρα πολλές όπως και οι 3 στο Cancun. Το Cancun σαν πόλη δεν λέει τίποτα, η zonal hostelera εχει ώραία θάλασσα αλλά αν το στυλ τις εκδρομής σου δεν είναι αράζω σε ένα all inclusive ξενοδοχείο δεν θα το συνιστούσα. Αντί για Cancun θα έβαζα Isla Mujeres και Μerida και θα έκοβα μέρες τόσο απο Playa del Carmen όσο και από Tulum και θα έβαζα Valladolid και Chetumal-Beliz.

ΠΕΣΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ, ΠΕΣΤΑ! ΤΟΥΣ ΤΑ'ΠΑ ΚΑΙ ΓΩ!
 

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Τις 10 μερες στην Πλαγια τις εχω βαλει καθαρα για ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ και τιποτα αλλο.
Οτι βολτες εχω να κανω θα τις κανω απο τα ενδιαμεσα μεροι που θα ειμαι.
Απο την πλαγια μονο στο νησακι θα παω και τιποτα αλλο
θα λιωσω σε ενα ALL IN ξενοδοχειο μεχρι τισ 11/11 που πρεπει να επιστρεψω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom