Musica Latina!

latinmania

Member
Μηνύματα
54
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό ξανά και ξανά!!!!
son by four καταπληκτικοι, κριμα που διαλυθηκανε
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
son by four καταπληκτικοι, κριμα που διαλυθηκανε
:roll::roll: διαλυθηκε το γκρουπ? Δεν το ηξερα αυτο latinmania..εχω καιρο να τους ακουσω και εψαχνα το "a puro dolor" σε ενα λαιβ που τους ειχα ακουσει , αλλα το εβρισκα ειτε μισο , ειτε ολο στα αγγλικα σαν purest of pain. Δεν ηθελα να το ποσταρω στα αγγλικα , οχι μονο γιατι ειμαστε λατινολατρες αλλα και γιατι εχουμε πει οτι καμια σχεση τα τραγουδια στα αγγλικα..χανουν πολυ! Και το βρηκα σε bachata :) κι εμενα μου αρεσει πολυ ετσι!
Που εμαθες οτι διαλυθηκαν? Ποτε εγινε? Κριμα ηταν υπεροχο γκρουπακι με πολλες επιτυχιες..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
από τον πορτορικάνο Jose Feliciano και την πανέμορφη Vina del Mar ένα υπέροχο τραγούδι που έγινε γνωστό πρώτα στα ιταλικά από τον Jimmy Fontana..
Que sera..

 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μια και αναφεραμε το φεστιβαλ μερενγκε στις fiestas latinas , ας βαλουμε και μια μερενγκε κι ας μην ειναι απο τους πολυ αγαπημενους μου ρυθμους (η bachata κερδιζει βλεπετε :lol:)
 
Last edited by a moderator:

latinmania

Member
Μηνύματα
54
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό ξανά και ξανά!!!!
:roll::roll: διαλυθηκε το γκρουπ? Δεν το ηξερα αυτο latinmania..εχω καιρο να τους ακουσω και εψαχνα το "a puro dolor" σε ενα λαιβ που τους ειχα ακουσει , αλλα το εβρισκα ειτε μισο , ειτε ολο στα αγγλικα σαν purest of pain. Δεν ηθελα να το ποσταρω στα αγγλικα , οχι μονο γιατι ειμαστε λατινολατρες αλλα και γιατι εχουμε πει οτι καμια σχεση τα τραγουδια στα αγγλικα..χανουν πολυ! Και το βρηκα σε bachata :) κι εμενα μου αρεσει πολυ ετσι!
Που εμαθες οτι διαλυθηκαν? Ποτε εγινε? Κριμα ηταν υπεροχο γκρουπακι με πολλες επιτυχιες..

μια φίλη μου , μου το είπε έκτος αν τους μπέρδεψα με τους sin bandera.τους ξερεις ?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι τους ξερω τους sin bandera , τους αναφερω σε καποιο απο τα πρωτα μου ποστ εδω σαν γκρουπ που μου αρεσε. Μονο που τα τραγουδια τους ακουγονται λυπημενα ακομα και αν οι στιχοι ειναι αισιοδοξοι , δεν ξερω ...εχουν κατι στη μουσικη ή στην ερμηνεια που τα κανει λυπημενα..Ισως μπερδεψες τα γκρουπ , γιατι οντως οι sin bandera διαλυθηκαν το 2007.
Για τους sonby4 δεν εχω ακουσει κατι.
 

latinmania

Member
Μηνύματα
54
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό ξανά και ξανά!!!!
ισως.... εχουν βγαλει ομως κανενα καινουργιο cd?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
νομιζω αυτο acover6.cduniverse.com_MuzeAudioArt_980_989497.jpg Large Front

ηταν το τελευταιο τους το 2007 :roll:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
καλό παλιό samion

νόμιζα πως ήταν τούτο:
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οντως πολυ καλο κομματι Samion και ο Feliciano ειναι καταπληκτικος κιθαριστας. Εμενα μου αρεσει πολυ σε αυτη τη ρουμπα. Πολυ γνωστο τραγουδι το Cuando pienso en ti!
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Latin clubs στην Αθήνα



PALENQUE

Όχι το καλλιτεχνικό και αρχιτεκτονικό μνημείο των Μάγιας του Μεξικού αλλά ένα ατόφιο κομμάτι μουσικής κουλτούρας της Λατινικής Αμερικής.

Από το 1994 λειτουργεί ο 'ναός' της λάτιν μουσικής που μπαίνοντας μέσα, από την πρώτη στιγμή βρίσκεσαι στην ψυχή ενός εξωτικού και σαγηνευτικού τρόπου διασκέδασης που για τους λατίνους είναι τρόπος ζωής. Οι τοιχογραφίες, οι πίνακες και η γενικότερη διακόσμηση του χώρου δημιουργούν μια αυθεντική εικόνα Λατινικής Αμερικής.

Αυτόν τον τρόπο ζωής μυείσαι στο Palenque που είναι το στέκι εκλετών θαμώνων και ξεχωριστών μορφών του χώρου της λάτιν μουσικής.

Όλοι όσοι ψάχνουν την αυθεντική, ποιοτική και ξέφρενη διασκέδαση, στο μοναδικό περιβάλον του Palenque μπορούν να μυηθούν στην χορευτική τεχνική των χορών: σάλσα, μάμπο, ρούμπα, μερέγκε, κούμπια, τσα-τσα, και Αργεντίνικου τάνγκο από Λατινοαμερικάνους χορευτές. Έμπειροι Λατίνοι δάσκαλοι, που με απλά μαθήματα σε εντάσουν στο ρυθμό και σε μαθαίνουν με μοναδική επιδεξιότητα να χορεύεις σαν αυθεντικός λατίνος.

PALENQUE Φαραντάτων 41 Αμπελόκηποι, ιστοσελίδα




ENZZO DE CUBA

Στην πολύβουη πιάτσα στο Μπουρνάζι, ένα club-πολυχώρος, το «Enzzo De Cuba», έχει κρύψει στην εσωτερική του αυλή μια μικρογραφία γειτονιάς από την εξωτική Αβάνα. Βέβαια με το bar και το cafe του καλύπτει μουσικά και τους mainstream και rock fans, κυρίως όμως ενθουσιάζει τους λάτρες της λάτιν.

Εδώ έχει στηθεί ένα εντυπωσιακό -θα μπορούσε να χαρακτηριστεί χολιγουντιανό- σκηνικό που αποτελεί πιστό αντίγραφο μιας γειτονιάς της Αβάνας. Προσόψεις παραδοσιακών κουβανέζικων αρχοντικών πλαισιώνουν την αυλή, στο κέντρο της οποίας δεσπόζουν δύο τεράστιοι φοίνικες που πάνω στους κορμούς τους πλέκεται κισσός.

ENZZO DE CUBA Αγ. Παρασκευής 70, Μπουρνάζι, 2105782610-11. ιστοσελίδα


CUBANITA

Το Cubanita είναι το μόνο κουβανέζικο bar - restaurant στο κέντρο της Αθήνας, στην πλατεία Ψυρρή (Καραϊσκάκη 28, τηλ. 210 33 14 605 - Cubanita ) που λειτουργεί από το 1999 και έκτοτε αποτελεί πόλο έλξης για όλους τους λάτρεις της λάτιν μουσικής σκηνής!

Ο μοναδικός σκηνογράφος Μανώλης Μαριδάκης, πέτυχε με το ξύλο, την πέτρα, τα έντονα χρώματα στους τοίχους και τα έπιπλα, να μεταφέρει με τρόπο αυθεντικό την ατμόσφαιρα και τη ζωντάνια της Κούβας.

Μπαίνοντας στο Cubanita σας περιμένει το περίφημο humidor, με μια μεγάλη συλλογή πούρων, αυθεντικών κουβανέζικων CD ' S και αναμνηστικών όπως τα Παναμέζικα καπέλα.

Στο κέντρο της σάλας εδρεύει το κιόσκι όπου γίνεται το "πάντρεμα" του live με το πλατώ. Tο πρώτο επίπεδο προσφέρεται για χορό και άμεση επαφή με τη σκηνή. Στο δεύτερο επίπεδο βρίσκεται ο χώρος του εστιατορίου, που φιλοξενεί ταυτόχρονα έως και 75 άτομα.

Κάθε νύχτα στο Cubanita είναι μία μοναδική εμπειρία. Οι ζωντανές εμφανίσεις συγκροτημάτων από το εξωτερικό, καθώς και των guest djs παρέα με τις χορεύτριες παρασύρουν καθημερινά τον κόσμο σε βραδιές μοναδικής latin διασκέδασης.

Οι χορευτικοί, αλλά και αισθησιακοί ρυθμοί της salsa, bossa nova, son cubano, samba y mambo δίνουν ένα ξεχωριστό χρώμα στις νύχτες στο πιο hot spot της Αθήνας.

Cubanita Πλατεία Ψυρρή Καραϊσκάκη 28, Τηλ.: 210 3314605 - 7 ιστοσελίδα


EL FUEGO

Το αυθεντικό λάτιν κλαμπ.

Ομήρου 69 Νέα Σμύρνη, Τηλ. 210 9319075
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα ελεγα οτι το αγαπημενο μου ειναι το Enzzo de Cuba με το Cubanita δευτερο.
Απο τα παραπανω κλαμπς δεν εχω επισκεφτει ποτε το Fuego - κατι πρεπει να κανω γι'αυτο συντομα :bounce:. Εχει παει κανεις? Εντυπωσεις?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom