Musica Latina!

mariadegrecia

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Mexico Ελπίζω!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό κ Αργεντινή
Γεια σας και από μένα!!! Χρόνια ασχολούμαι με λάτιν μουσική και ακούω γενικότερα! Αν και κυρίως προς Μεξικό μεριά είμαι χιχι!
Να σχολιάσω πρώτα κάποια από τα πολλά σας μηνύματα!
Κλασσικά και εγώ από την Ταλία ξεκίνησα! Πιστεύω οτι πολύ κόσμος ξεκίνησε λόγω των σειρών και μετά τελικά αγάπησε τη μουσική και τον πολιτισμό! Έτσι και εγώ τα πρώτα μου ακούσματα ήταν Ταλία και Ναταλία Ορέιρο και τώρα έχω φτάσει να τις ακούω πολύ σπανίως χιχι
Επίσης το τραγούδι Hoy της Gloria Estefan πολύ μαρέσει! Δεν είχα δει το βίντεο! Το τραγουδάκι το πρωτοάκουσα σε τίτλους αρχής μιας τελενοβέλας που έβλεπα πριν από ένα χρόνο...
Αγαπημένοι καλλιτέχνες πολλοί δικοί μου!!!
RBD,Lucero,Pablo Montero,David Bisbal,Juanes,Timbiriche καθώς και σαν ξεχωριστές καριέρες πχ τα τραγούδια του Benny Ibarra είναι απλά καταπληκτικά.... Από ποπ μου αρέσουν και τα τραγούδια της Paulina Rubio ,Jaime Camil, Jan, Carlos Ponce ,Sin Bandera,Christian Castro , καθώς και η εκτέλεση των διασκευασμένων τραγούδιων του Emmanuel από τον Patricio Borgetti. Και πάαααρα πολλά άλλα κομάτια. Λατρεύω τη φωνή του Mijares για παράδειγμα στις μπαλλάντες του! Μου αρέσουν τα ισπανικά και όχι μόνο του Ρίκι Μάρτιν, μου αρέσει και η κούμπια αρκετά καθώς και μερικά ροκ κομμάτια από Αργεντινή... γενικά πάαααρα πολλά τραγούδια!!!
Χάρηκα που σας βγήκα και θα ανταλάσουμε τις απόψεις μας!!!! Θα σας βάλω και μερικά λινκ από αγαπημένα μου κομμάτια...και ξεκινάω με το θεικό... LA OTRA-PEDRO FERNANDEZ... Το πρωτοάκουσα σε μια σειρά και το έχω λατρέψει!

EDIT: Ξέχασα να αναφέρω οτί μαρέσουν επίσης τρελά τα μπολερό τραγούδια!!! Από τα παλιά τα χρόνια και όχι μόνο! Για αυτό μαρέσουν πολύ τα κομμάτια του Πάμπλο... με μεταφέρουν με τη μελωδία τους και τα λόγια τους σε άλλα μέρη και μου δίνουν μια ηρεμία....αχχχ να ξανα ακούσω Πάμπλο έχω να τον ακούσω από τη περασμένη βδομάδα χεχε
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.986
Likes
9.507
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλως ηρθες στο σαιτ και στους Λατινολατρες maria :)
Ευχαριστω που μου γνωρισες τον καταπληκτικο Pablo Montero! Αχ αυτα τα μπολερο ειναι υπεροχα!
Απ΄ότι βλεπω μας αρεσουν οι ιδιοι καλλιτεχνες και γκρουπ οπως οι sin bandera. Οσο για cumbia , εφερα απο το Μπελιζ ενα cd των Kumbia Kings (κατα τυχη το αγορασα) και το εχω λιωσει!
Μου αρεσε το la otra και περιμενω κι αλλες προτασεις ;)
 

mariadegrecia

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Mexico Ελπίζω!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό κ Αργεντινή
Καλώς σας βρήκα τότε!
Η αλήθεια είναι οτι με τους Σιν Μπαντέρα δεν ασχολούμαι πολύ πια... αλλά μου άρεσε τρελά το πρώτο τους cd!!!
Λίγο πριν φύγω για δουλειά σας βάζω μερικά από τα αγαημένα μου κομμάτια από διάφορους!!!

Lucero Toda la noche

Lucero y Mijares Cuatro veces amor ( είναι παντρεμένοι και απο το 1997 και αυτό το κομμάτι απλά... το λατρεύω!!)

Benny Ibarra -Cielo

Mariana Seoane- Una de dos

Pablo Montero - Cuando calienta el sol

Pablo Montero - Deja que salga la luna... θεικό...

Pablo Montero - Cuando ya no me quieres

Αχ άργησααα μετά θα σας βάλω και άλλα αγαπημένα...αν σας άρεσε τέτοιο στυλ!!
Φιλιά!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.719
Likes
6.360
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Kαλώς όρισες Μαρία κι από μένα

Τα τραγούδια σου που κατέβασες μου άρεσαν αρκετά
αφού σου αρέσουν και τα παλιά boleros βρες να ακούσεις τον Pedro Infante
"tu amor y mi amor", "historia de un amor" kai τον Javier Solis "prisionero del mar".
πάω να βρω και τα υπόλοιπα που έγραψες
τα λέμε
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.986
Likes
9.507
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Maria εμενα σιγουρα μου αρεσουν αυτα τα τραγουδια αλλα οσα κι αν ακουσα απο Παμπλο , πρωτο παραμενει το Que voy hacer sin ti :) ακομα καταζητειται το flor y espina..οποιος το βρει παρακαλειται να ποσταρει λινκ :lol: θελω να το ακουσω και δεν το βρισκω πουθενα!

Φιλοι Μεξικανολατρες , oμορφες εικονες απο το mexico με τη φωνη του αγαπημενου μου Luis Miguel αφιερωμενο σε σας το 'Mexico en la piel'

Asi se siente Mexico, asi se siente Mexico,
Asi como unos labios por la piel
Asi te envuelve Mexico, asi te sabe Mexico
Y asi se lleva Mexico en la piel

 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.986
Likes
9.507
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ευχαριστουμε Soudianos , ακουω καθημερινα Universo latino αλλα θα ριξω ενα αυτι και κατα το σταθμο που προτεινεις.

Ας βαλουμε κι ενα τραγουδακι απο Βραζιλια μερια..ο γνωστος στη χωρα του και ως King of the favelas΄ , Zeca Pagodinho με το τραγουδι Caviar. Οι παρευρισκομενοι με το ζορι κρατιουνται στις καρεκλες τους :lol:
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.758
Likes
50.990
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάλι Hoyo Colorao, πάλι εικονογραφημένο κλιπάκι, αυτή τη φορά αντιπολεμικό.

 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.758
Likes
50.990
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και ολίγον από Gerardo Alfonso, πιστός στην κουβανέζικη παράδοση του να γράφεις τραγούδια που έχουν στιχουργικά και κάποιο νόημα, με ένα τραγουδάκι για τα όνειρα στο νησάκι μας.

 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.385
Πολλάκις σε συζητήσεις περί μουσικής έχω ρωτήσει "Σας αρέσει η latin μουσική?" και πολλάκις έχω πάρει την ίδια απογοητευτική απάντηση: "Ποιά καλέ? Αυτά τα καρναβαλίστικα?"..... Πολύς κόσμος συγχέει τα τραγούδια που ακούγονται στα καρναβάλια με την εν γένει latin μουσική? Δεν είναι φοβερό?

Εμένα από παλιά μου άρεσε πολύ η κουβανέζικη μουσική και φυσικά τζαμαϊκανή.... μέχρι που πήγα στον Άγιο Δομήνικο..... εκεί λάτρεψα την μπατσάτα κυρίως αλλά και την μερένγκε.....
Το τραγούδι που πάντα όταν το ακούω "ταξιδεύω" στον αγαπημένο Άγιο Δομήνικο είναι το "No es una novela":

Γυρίζοντας πια στην Ελλάδα έκανα και μαθήματα χορού μπατσάτα αλλά δεν είναι το ίδιο να χορεύεις σε μία αίθουσα με το να χορεύεις σε ένα ένα ειδυλιακό περιβάλλον όπως στο video, ε?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.385
Επίσης ενδιαφέρουσα πρόταση αποτελούν οι Bajofondo μιας και παντρεύουν το tango με ηλεκτρονικούς ήχους δίνοντας μία πολύ ατμοσφαιρική μουσική.΄Εχουν παίξει και στην Αθήνα. Το πιο γνωστά τους είναι:


 
Last edited by a moderator:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.719
Likes
6.360
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Έτσι είναι φίλε(η) μου VarioAthens. Δεν έχουν ιδέα. Κάτι τους έφερε ο Νταλάρας αλλά κι αυτά ξeχάστηκαν. Τα Latinos είναι για τους "μυημένους"!!!. Μόνο όταν τα ακούσεις από τη πηγή τους, όπως κι' εσύ βλέπω, τότε θα τ΄ αγαπήσεις. Κάθε φορά που ήμουν περαστικός από εκείνα τα μέρη το ραδιόφωνο ήταν ανοικτό όλη μέρα. Γινόταν χαλασμός. ο ένας σταθμός καλύτερος απ΄τον άλλο, και κάθε σταθμός διαφορετικό κρατίδιο της Καραιβικής. Θυμάμαι ακόμα σταθμούς, "radio tropical" "havana de cuba" "la onta del aregria" klp, klp .
Tώρα και τα ελληνικά τραγούδια είναι της μιας εβδομάδας, για να γίνεται τζίρος στα μπουζουξίδικα. όταν όμως τυχαίνει να ακούσωμε κάποιο του 70 ή 80 τότε λέμε: τι ωραίο τραγουδάκι!!!.-
τα ξαναλέμε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.603
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom