Μιανμάρ (Βιρμανία) Myanmar Itinerary Proposals

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
Χάρη στην προσφορά της Qatar κλείστηκε επιτέλους ταξίδι ονειρεμένο!
Μετά από έρευνα αστραπή το πρόγραμμα διαμορφώθηκε ως εξής: https://goo.gl/pi5H5n
Πως σας φαίνεται;
Λογικά θα βγει άνετα, έχουμε 17 μέρες, η μεγαλύτερη άδεια που έχω αφιερώσει ποτέ σε μια χώρα!

Η διαδρομή που θα ακολουθήσουμε μέσες άκρες κ τα μέρη που θα πάμε είναι αυτή: https://goo.gl/pTIvDF


Σε αυτό το θέμα θα ποστάρω τις νεότερες πληροφορίες που θα βρίσκω μέχρι να γυρίσω γιατί τα δεδομένα στην αγαπημένη ασιατική χώρα πολλών απο μας αλλάζουν ραγδαία και ήδη κάποια θέματα που διάβασα έχουν παλιές πληροφορίες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.438
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάρτε πτήση για Mrauk U και αφιερώστε 2-3 μέρες εκεί. Πριν γίνει το νέο Ανγκορ Βατ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σωστό αυτό που λέει ο Γιώργος, αλλά τι να βγάλεις απ' το πρόγραμμα για να το χωρέσεις κι αυτό; Εδώ αυτά που έχεις βάλει και δεν βγαίνουν (στα χαρτιά μπορεί ναι, στην πράξη όχι).

Εξηγούμαι: Προσπαθώντας να συμπιέσεις το κόστος, χάνεις πολύ χρόνο. Οι μετακινήσεις με το λεωφορείο (ειδικά το νυκτερινό) είναι προς αποφυγήν - μεγάλη ταλαιπωρία. Προτίμησε το αεροπλάνο - όπου υπάρχει. Παράδειγμα: Το ποταμόπλοιο από Μανταλάι για Μπαγκάν. Μούφα. Δε θα δεις τίποτα σχεδόν, θα χάσεις άγνωστο πόσες ώρες (τουλάχιστον 10) και τις κόβεις απ' το Μπαγκάν στο οποίο αφιερώνεις μόνο μια μέρα. Άσε που κοστίζει και παραπάνω απ' το αεροπλάνο. Κατά την προσωπική μου άποψη, αν υπάρχει ένας μόνο λόγος για να πας στη Βιρμανία, αυτός είναι το Μπαγκάν (υπάρχουν κι άλλοι, βέβαια, αλλά αυτός είναι ο πρώτος - απ' όσα επισκέφτηκα, τουλάχιστον). Το αεροπλάνο κάνει μισή ώρα και κοστίζει 30 δολλάρια!

- Επίσης, από Ίνλε για Γιαγκόν - αεροπλάνο.
- Το Kalaw - Inle trekking με μόνο μία στάση σ' ένα χωριό, μόνο αν είσαι superman το βγάζεις. Και χωρίς νά'χεις κοιμηθεί το προηγούμενο βράδυ. Κανονικά θέλει 2 διαν/σεις - και θα ζοριστείς.
- Πέτα έξω το Kyaiktiyo. Σούπερ τουριστικοποιημένο. Χάσιμο χρόνου (θά'χεις πάθει και υπερ-βουδδίαση στο μεταξύ).

Εν κατακλείδι: Δώσε περισσότερο χρόνο στο Μπαγκάν και στο trekking και μείνε 2 μέρες (και 2 νύχτες, τις τελευταίες) στην Γιαγκόν. Φτάνουν. Μπορεί να ξοδέψεις κανένα κατοστάρικο παραπάνω, αλλά θα είσαι πιο άνετη και θ' απολαύσεις περισσότερο καλύτερα πράγματα.
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Πολυ ωραιο ταξίδι !!
Μου αρέσει πολυ η οργάνωση σου , ανυπομονώ να δω και συμβουλες που δινουν οι πιο έμπειροι έδω αλλα και φυσικα την ιστορια και τις φωτογραφίες οταν γυρισεις !!!
Δεν θα πω καλο ταξίδι απο τώρα θα πω καλη συνέχεια στην οργάνωση εξάλου ειναι και το πρώτο συναρπαστικό κομμάτι κάθε ταξιδιου!;)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Οι προλαλήσαντες εχουν πιο φρέσκες εμπειρίες και εγκυρότερες πληροφορίες, εγώ θα σου πρότεινα απλά να ξεκινήσεις από Yangon και να κινηθείς αποκλειστικά αεροπορικώς (είναι οικονομικές οι πτήσεις) Bagan-Mandalay-Inle-yangon για εξοικονόμηση χρόνου. Μεταξύ Kyaiktiyo και Mrauk-U δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Επισκέφθηα μόνο το πρώτο αλλά το 2006. Είχε πολύ κόσμο και τότε αλλά κυρίως ντόπιους και η όλη εμπειρία ειδικά το βράδυ μου άρεσε. Η εκδρομή προς τα κεί έχει νόημα μόνο αν σταματήσεις στο Bago για να επισκεφθείς μοναστήρι.
Γενικά κάθε μέρος θέλει τουλάχιστον 2 μέρες. Επίσης το τρέκκινγκ στο Kalaw ήταν το λιγότερο ενδιαφέρον οπότε για μένα αφιέρωσε αλλού τις μέρες.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Οι προλαλήσαντες εχουν πιο φρέσκες εμπειρίες και εγκυρότερες πληροφορίες, εγώ θα σου πρότεινα απλά να ξεκινήσεις από Yangon και να κινηθείς αποκλειστικά αεροπορικώς (είναι οικονομικές οι πτήσεις) Bagan-Mandalay-Inle-yangon για εξοικονόμηση χρόνου. Μεταξύ Kyaiktiyo και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Επισκέφθηα μόνο το πρώτο αλλά το 2006. Είχε πολύ κόσμο και τότε αλλά κυρίως ντόπιους και η όλη εμπειρία ειδικά το βράδυ μου άρεσε. Η εκδρομή προς τα κεί έχει νόημα μόνο αν σταματήσεις στο Bago για να επισκεφθείς μοναστήρι.
Γενικά κάθε μέρος θέλει τουλάχιστον 2 μέρες. Επίσης το τρέκκινγκ στο Kalaw ήταν το λιγότερο ενδιαφέρον οπότε για μένα αφιέρωσε αλλού τις μέρες.
Στο Mrauk-U ήθελα κι εγώ να πάω αλλά 1) δεν έφταναν οι μέρες μου (κι ας είχα 3 βδομάδες) και 2) δεν ήταν δυνατόν να πάω - λόγω ακαταλληλότητας της εποχής (περίοδος μουσσώνων) - διότι δεν υπήρχαν πτήσεις για Sittwe. Η εποχή που θα πάει η pixies είναι καλή, θα έχει πτήσεις, αλλά θα πρέπει να γίνει σωστός συντονισμός (λόγω σφιχτού χρονοδιαγράμματος) γιατί οι αλλαγές στις πτήσεις είναι συχνές (και οι "αλλαξοκωλιές" μεταξύ των εταιριών καθόλου σπάνιες), όπως και ακυρώσεις. Αν της αρέσουν τα αρχαία, μπορεί να μην κάνει το trekking και να πάει.

Ωστόσο, θα διαφωνήσω μαζί σου για το τρέκκινγκ στα χωριά. Ίσως όχι τόσο στην περιοχή του Kalaw που είναι και πιο τουριστική, όσο για πιο βόρεια: Hsipaw, Lashio, κλπ. Για μένα, μετά το Bagan από άποψη ενδιαφέροντος, έρχονται τα χωριά που ούτε τ' όνομά τους δε θυμάμαι και η επαφή μας με τους κατοίκους τους. Δεν πρόκειται να το ξεχάσω ποτέ (όχι γιατί χάθηκα και κόντεψα να πάθω ηλίαση, αφυδάτωση κι αποπληξία αλλά για τη χαρά που έκανε - μισή ώρα αργότερα - ένα ολόκληρο σχολείο - δάσκαλοι και μαθητές - όταν τους χάρισα μια μπάλα ποδοσφαίρου με τα χρώματα της Βραζιλίας). Και αυτός είναι ο δεύτερος μεγάλος λόγος για να επισκεφθεί κανείς αυτή τη χώρα.
 

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
Θα εξεταστεί το σενάριο για αεροπλανάκια γιατί προέκυψε το εξής:
Διαβάζουμε τυχαία αφού έχουμε κλείσει τα αεροπορικά οτι 17/4 είναι η Βιρμάνικη πρωτοχρονιά. Και είμαστε OMG YEAH!!!
Και μετά διαβάζουμε 4 μέρες αργία 17-20/4 λόγω εορτασμών, λεωφορεία γιόκ, τρένα ελάχιστα και το καραβάκι που θέλαμε μάλλον δεν παίζει λόγω χαμηλής στάθμης νερού!
Όμως για το ποταμόπλοιο από Μανταλάι για Μπαγκάν σκεφτόμασταν το 5ωρο, όχι αυτο που κανει 17 ωρες, με τη λογικη κιολας οτι ο ποταμος ειναι ενα αξιοθεατο απο μονος του. Αν παιξει τελικα δρομολογιο εκεινη την ημερομηνια θα το προτιμήσουμε νομίζω κ ας κανει 45$
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ωστόσο, θα διαφωνήσω μαζί σου για το τρέκκινγκ στα χωριά. Ίσως όχι τόσο στην περιοχή του Kalaw που είναι και πιο τουριστική, όσο για πιο βόρεια: Hsipaw, Lashio, κλπ. Για μένα, μετά το Bagan από άποψη ενδιαφέροντος, έρχονται τα χωριά που ούτε τ' όνομά τους δε θυμάμαι και η επαφή μας με τους κατοίκους τους. Δεν πρόκειται να το ξεχάσω ποτέ (όχι γιατί χάθηκα και κόντεψα να πάθω ηλίαση, αφυδάτωση κι αποπληξία αλλά για τη χαρά που έκανε - μισή ώρα αργότερα - ένα ολόκληρο σχολείο - δάσκαλοι και μαθητές - όταν τους χάρισα μια μπάλα ποδοσφαίρου με τα χρώματα της Βραζιλίας). Και αυτός είναι ο δεύτερος μεγάλος λόγος για να επισκεφθεί κανείς αυτή τη χώρα.
Μάλλον πήγες στο σωστό μέρος γιατί αυτό που κάναμε εμείς ήταν ψιλοαδιάφορο
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Όμως για το ποταμόπλοιο από Μανταλάι για Μπαγκάν σκεφτόμασταν το 5ωρο, όχι αυτο που κανει 17 ωρες, με τη λογικη κιολας οτι ο ποταμος ειναι ενα αξιοθεατο απο μονος του. Αν παιξει τελικα δρομολογιο εκεινη την ημερομηνια θα το προτιμήσουμε νομίζω κ ας κανει 45$
Κοίτα, αυτό πιστεύαμε κι εμείς, σκεπτόμενοι με τη δική σου λογική, το ίδιο θέλαμε να κάνουμε. Ωστόσο, όπως μας εξήγησαν ντόπιοι (που τους είχαμε σαν οδηγούς/ξεναγούς στις περιηγήσεις μας), το ποταμόπλοιο που χρησιμοποιούνταν παλιά για τις μετακινήσεις του κόσμου και έπιανε σε πολλά μέρη στις όχθες του ποταμού, τώρα, με την κατασκευή νέου δρόμου και γέφυρας, έχει σπάνια χρήση για τους ντόπιους, όλοι πάνε οδικώς, το πλοίο πιάνει μόνο σε ένα ακόμη σημείο ανάμεσα στο Μανταλάυ και το Μπαγκάν και πηγαίνει στη μέση του ποταμού που είναι πιο βαθειά τα νερά - αλλά η απόσταση από την ακτή είναι μεγάλη και βλέπεις λίγα πράγματα και μόνο από μακρυά. Τα δρομολόγια που κυρίως γίνονται είναι για τουριστικούς λόγους και γι αυτό είναι τόσο ακριβά. Από κει και πέρα, φυσικά, ο καθένας κανονίζει και πράττει ανάλογα με τις επιθυμίες του.
 

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
Σωστό, δε το είχα σκεφτεί από αυτή την άποψη, και όντως είναι πολύ ακριβό!

Ξέχασα να συμπληρώσω οτι το trekking μας εψησε από αυτα που διαβασαμε σε αυτο το μπλογκ: http://thehungrypartier.com/trekking-kalaw-inle-lake-myanmar-life-changing/ οπου ο τυπος προτεινει 3ημερο trekking κ συστηνει κ την εταιρια απο οπου το ειχε κλεισει κ αυτος στο site των οποιων ειδαμε οτι οργανωνουν κ 2ημερα trekking http://eversmiletrekking.com/ . Φαντάζομαι σε πάνε με μεταφορικό μέσο μέχρι καποιο σημειο της διαδρομης κ συνεχιζεις απο κει με τα ποδια...

@babaduma έχεις κρατήσει contacts απο κάποιο ντόπιο οδηγό/ξεναγο στο ταξίδι σας εκει?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.438
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμάς το τρέκκινγκ μας στο Καλάο ήταν εξαιρετικό, φανταστικά χωριά και ναι, με μια διανυκτέρευση αλλά μπόλικο περπάτημα, ΜΠΟΛΙΚΟ.

Μεταξύ Kyaiktiyo και Mrauk-U δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.
Το πρώτο είναι μια χαζομάρα εντελώς κατά τη γνώμη μου, το δεύτερο ό,τι καλύτερο είδα στη χώρα και μάλιστα όχι για τα αρχαία. Απίστευτες αγορές, χωριά χαμένα στο χρόνο, συν τις γυναίκες με τα τατού στο πρόσωπο (χωρίς επισκέπτες...ακόμη), φοβερά τοπία αν πάρετε ένα μηχανάκι και ζωή ανέγγιχτη (ακόμη) λόγω απομόνωσης, συγκρούσεων και έλλειψης τουρισμού. Αν ήταν να πας σε ένα μέρος στη χώρα, στο ΜΡαουκ Ου θα σου έλεγα να πας.

Τώρα...πέφτετε πάνω στο water festival; Θα δεινοπαθήσετε, τα έγραψα και στην ιστορία μου, τραγική περίοδος. Θα σας βρέχουν, μουσεία κλειστά, κίνηση παντού, αδύνατον να βρεις λεωφορείο ή ταξί. Αλλάξτε ημερομηνίες χτες.

- Πέτα έξω το Kyaiktiyo. Σούπερ τουριστικοποιημένο. Χάσιμο χρόνου (θά'χεις πάθει και υπερ-βουδδίαση στο μεταξύ).
Συμφωνώ 100%.

ΚΑι στη λίμνη Ίνλε άσε τις χαζοτουριστικές αγορές και πήγαινε πιο μέσα, νομίζω τα έχω γράψει στην ιστορία μου, φανταστικά μέρη, με ελάχιστο τουρισμό και οι αγορές πραγματικές , όχι για τους τουρίστες. Μιάμιση ώρα παραπάνω στη βάρκα να πας κι άλλο τόσο να γυρίσεις, αξίζει τον κόπο, το κόστος είναι γελοίο.
 

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
Ποια ιστορία; Δε βρήκα κάποια δικιά σου κ τις έχω διαβάσει όλες.
Λινκ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.402
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom