Αζερμπαϊτζάν Nagorno Karabakh

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Eίσαι σίγουρος ότι είναι επισκέψιμο το Agdam? Θεωρείται εμπόλεμη ζώνη και πιθανόν να σε σταματήσουν
Το γνωρίζω αλλά ψάχνοντας βρήκα πως το έχουν επισκεφθεί αρκετοί,πρέπει να βρείς όμως άτομο(συνήθως ταξιτζίδες) που να γνωρίζει στρατιωτικούς από την βάση εκεί ώστε να σε συνοδεύσουν και να σε αφήσουν να φωτογραφίσεις.
Πάντως, Βαγγέλη, δε νομίζω οι ντόπιοι να είναι τόσο ευεπίφοροι σε πρακτικές προσέγγισης Παοκτζίδικου τύπου σαν τους ιθαγενείς της Αιθιοπίας! ;)

Ωστόσο, δε χάνεις και τίποτα αν προσπαθήσεις να έλθεις σ' επαφή με τύπους σαν κι αυτούς...

FK Qaraba

Ποτέ δεν ξέρεις! :haha:

Μέχρι στιγμής κάτι έχω στα υπόψιν αλλά το ψάχνω περισσότερο για σιγουριά (εξάλου αυτό το ταξίδι προέκυψε τις τελευταίες μέρες)
Μμμμ... κάτι μου λέει ότι βλέπεις στο μέλλον... τα πράγματα δεν πάνε καλά και μάλλον ψάχνεις για επαγγελματικές εναλλακτικές λύσεις... π.χ. Ανταποκριτής της METROSPORT ή άνθρωπος ειδικών αποστολών της γνωστής υπηρεσίας της Μεγάλης μας Φίλης πέραν του Ατλαντικού... :D

Επί του προκειμένου:

Δεν ξέρω αν έχεις δει τους παρακάτω συνδέσμους, εγώ τους παραθέτω για να βρίσκονται και για όσους άλλους τύχει να ενδιαφερθούν:

Πληροφορίες για ταξίδι στην Αρμενία

Armenia Travel and Tourism - Armeniapedia.org

Stone Garden Productions


Πληροφορίες για το Ναγκόρνο Καραμπάχ και την πόλη-φάντασμα Άγκνταμ (και βίντεο)

Nagorno-Karabakh « The Velvet Rocket

Visiting Aghdam (Agdam) « The Velvet Rocket

Aghdam in Nagorno Karabakh: the World's most Dehumanised City? | Suite101.com

Karabakh.org | Aghdam – small Hiroshima - Karabakh.org

Nagorno-Karabakh travel guide - Wikitravel

News - NKR

Main Page - Janapar

... κάποια πράγματα σχετικά, στο γνωστό φόρουμ του LP

Photography in Nagorno Karabakh - Lonely Planet travel forum
 
Last edited by a moderator:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Mικρός ταξιδιωτικός πλεονέχτης είσαι, ίδια ταξιδιωτική ράτσα με το ροζουλί γουρούνι. Ντάλε κουάλε
Αλλά λοξοδρόμησες προς Βαλτική
Μη μου το θυμίζεις, μη μου το θυμίζεις...που λοξοδρόμησα κιόλας!
Εγώ για Ισλανδίες, Γροιλανδίες ξεκίνησα, στη μέση βρέθηκε Αρμενία-Γεωργία-Αζερμπαϊτζάν, αλλά κανένας εθελοντής...Ε και αφού έκλεισα για Βαλτική, μου την λέτε κιόλας! :D
Αλλάξαμε τελείωςε το θέμα, αλλά έπρεπε να αποκαταστήσω την ταξιδιωτική μου τιμή.

Βαγγέλη, θα επικοινωνήσω μόλις έχω νεότερα περί του θέματος.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Λάζαρε το Stepanakert δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα για να το επεσκεφθείς ,δυσκολία υπάρχει για να επισκεφθείς το Agdam χωρίς να είναι ακατόρθωτο .
Φυσικά θα πουλήσω την ανταπόκριση (και ακριβά μάλιστα) αλλά δεν είμαι ακόμη σίγουρος για Metrosport ,προς στιγμήν είμαι σε συζήτηση με τηλεοπτική εκπομπή (κάποιοι από την πίτα της Κοζάνης γνωρίζουν).
Αλλά μέχρι τότε νομίζω θα έχει αλλάξει ο τηλεοπτικός χάρτης .
ΥΓ ευχαριστώ για τα links θα τα δώ το μεσημέρι με το που θα φθάσω σπίτι.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Toumpiotis ο ένας φίλος είπε ότι πηγαίνουν εκδρομές εκεί (πουλαμν, ταξί κλπ) αλλά δεν γνωρίζει (ούτε ο πατέρας του) για το Agdam.
Επίσης, μου είπε να μη ρωτήσω τους Αζέριους γιατί το πιο πιθανό είναι να ''φάνε'' κι εμένα (δεν ήξερε για ποιόν ρωτούσα πληροφορίες).
Περιμένω την απάντηση της κοπέλας που μένει Αρμενία, μήπως ξέρει τίποτα περισσότερο...
Πάντως -αν και πιθανότατα το γνωρίζεις- είναι πολύ χάλια η κατάσταση λέει εκεί, στρατιώτες σκοτώνονται σχεδόν καθημερινά!
Δεν τ'αφήνεις το ταξίδι λέω γω για...όταν βρεθεί κάποια ''λύση'' στην περιοχή;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πήρε θάρρος μετά τους Μουρσί ο toumpiotis
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πάντως από τις φωτό των συνδέσμων που παρέθεσε ο baba δεν μου φάνηκε κάτι το ενδιαφέρον. Ακόμα κι αν ψάχνει για πόλεις φαντάσματα υπάρχουν ανά το κόσμο πιο ενδιαφέρουσες ακόμα και στην Ελλάδα. Αν θες βομβαρδισμένη πόλη (αλλά ουχί φάντασμα) πολύ ενδιαφέρουσα ήταν η Massawa στην Ερυθραία (συμφωνείς baba?)
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Πάντως από τις φωτό των συνδέσμων που παρέθεσε ο baba δεν μου φάνηκε κάτι το ενδιαφέρον. Ακόμα κι αν ψάχνει για πόλεις φαντάσματα υπάρχουν ανά το κόσμο πιο ενδιαφέρουσες ακόμα και στην Ελλάδα. Αν θες βομβαρδισμένη πόλη (αλλά ουχί φάντασμα) πολύ ενδιαφέρουσα ήταν η Massawa στην Ερυθραία (συμφωνείς baba?)
Η ιδέα για Agdam μου ήρθε διαβάζοντας την παρακάτω ιστορία ενός Σέρβου : http://www.serbiatravelers.org/en/travelogues/565-nagorno-karabakh-agdam
Ούτως η άλλως ημερήσια εκδρομή θα είναι απο Stepanakert .Τώρα το γιατί είναι σχετικό με το τι θέλει ο καθένας.Προσωπικά θα ήθελα να περπατήσω σε μία πόλη που πριν απο μερικά χρόνια έσφυζε από ζωή και τώρα είναι έρημη τελείως . Θέλω να δώ τους δρόμους τα σπίτια και να προσπαθήσω να φανταστώ την ιστορία που έχει να μου πεί το καθένα. Δεν είναι απαραίτητο να μου αρέσει απλώς θέλω να εισπράξω το συναίσθημα ,το τι θα πάρω όταν το καταθέσω στο "ταμείο" θα το ξέρω όταν γυρίσω.
Σαφώς Παναγιώτη και η Ελλάδα έχει έρημα χωριά ,αρκεί να πάει κάποιος στην Καστοριά /Φλώρινα και θα τα δει .Το καθένα έχει την Ιστορία του.Το Agdam μπήκε διότι θα είμαι Ερεβάν και Nagorno Karabakh ,δεν είναι όμως ο σκοπός του ταξιδιού.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Toumpiotis ο ένας φίλος είπε ότι πηγαίνουν εκδρομές εκεί (πουλαμν, ταξί κλπ) αλλά δεν γνωρίζει (ούτε ο πατέρας του) για το Agdam.
Επίσης, μου είπε να μη ρωτήσω τους Αζέριους γιατί το πιο πιθανό είναι να ''φάνε'' κι εμένα (δεν ήξερε για ποιόν ρωτούσα πληροφορίες).
Περιμένω την απάντηση της κοπέλας που μένει Αρμενία, μήπως ξέρει τίποτα περισσότερο...
Πάντως -αν και πιθανότατα το γνωρίζεις- είναι πολύ χάλια η κατάσταση λέει εκεί, στρατιώτες σκοτώνονται σχεδόν καθημερινά!
Δεν τ'αφήνεις το ταξίδι λέω γω για...όταν βρεθεί κάποια ''λύση'' στην περιοχή;
Από Ερεβάν για Stepanakert στο Nagorno Karabakh τα πράγματα είναι εύκολα ,υπάρχουν και μίνι λεωφορεία (πως σου τα είπε ο Thanasis ? Marsrutka ?)Από Stepanakert για Agdam θέλει τύχη να βρείς οδηγό για να σε πάει και να μην σε γυρίσουν πίσω στα Αρμένικα μπλόκα έξω από την πόλη. Έχω ήδη το τηλ ενός πρώην ταξιτζή ,αλλά θα δω όταν πάω εκεί πως θα πάει.
Το Nagorno Karabakh αν και θεωρητικά είναι Αζερμπαιτζανικό έδαφος είναι υπό Αρμένικη κατοχή (μήπως από εδώ βγήκε το Αρμένικη βίζιτα ;) ? )και θέλει να γίνει αυτόνομο κράτος (μέχρι στιγμής έχει αναγνωριστεί μόνο από την Τρασνιστερία,Οσετία και την Απχαζία).
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Βαγγέλη μου έστειλε και η αρμένισα φίλη σήμερα. Είπε ότι θα προσπαθήσει να βρεί πληροφορίες και να μου πεί. Εν αναμονή λοιπόν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.183
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom