Ιταλία Napoli-Napoli-Napoli...e Caserta!

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Αψογη περιγραφη!
Παρα πολλες ενδιαφερουσες λεπτομερειες,τις οποιες δεν μπορει να συλλεξει ο τουριστας των 5 ημερων και της πρωτης φορας αλλα μονο καποιος που πηγαινει και ξαναπηγαινει στο αγαπημενο του μερος.
Πιστευω οτι εχει γινει σαν δευτερη πατριδα πια για σενα η Ναπολη.
Και τι να πουμε για την κουζινα και τα φοβερα συστατικα της ........!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το ξέρετε οτι οι Ναπολετάνοι έχουν ιδιαίτερο τρόπο οδήγησης! Βέβαια, δεν ξεχωρίζουν πλέον πολύ απο τον τρόπο οδήγησης που βλέπετε στους ελληνικούς δρόμους...
απο το Sorrento, άφθονο μοσχομυριστό πλατύφυλλο βασιλικό και φυσικά μην παραλείψετε ενα cornetto alla nutella!
ξεχωρίζουν πολύ, προς το καλύτερο, όμως όταν προκειται για μεγάλους δρόμους σαν superstrada, statale, autostrada. οι έλληνες απλά δεν έχουν οδηγική παιδεία για τέτοιους δρόμους.
το Limoncello δεν το πες..
να ρωτήσω για το cornetto? γιατι το ξεχώρισες από όλα τα φοβερά ναπολιτάνικα γλυκά? να το δοκιμάσουμε όταν πάμε..
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
O γύροs του κόσμου!
Αψογη περιγραφη!
Παρα πολλες ενδιαφερουσες λεπτομερειες,τις οποιες δεν μπορει να συλλεξει ο τουριστας των 5 ημερων και της πρωτης φορας αλλα μονο καποιος που πηγαινει και ξαναπηγαινει στο αγαπημενο του μερος.
Πιστευω οτι εχει γινει σαν δευτερη πατριδα πια για σενα η Ναπολη.
Και τι να πουμε για την κουζινα και τα φοβερα συστατικα της ........!!!
όντως, τη νιώθω σαν δεύτερη πατρίδα τη Νάπολη και δεν είναι τυχαίο που κάθε φορά που φεύγω, περνώντας απο την tagenziale απ'όπου φαίνεται όλη η πόλη μέχρι τη θάλασσα και το Vesuvio , τα μάτια μου δακρίζουν και το μόνο που σκέφτομαι εκείνη τη στιγμή είναι πότε θα επιστρέψω πάλι εκεί!
Όσο για την κουζίνα της, είναι πολύ πολύ καλή και guess what: όλα όσα έγραψα (κι άλλα ακόμα) έχω μάθει να τα μαγειρεύω με τον παραδοσιακό Ναπολετάνικο τρόπο, μιας και η μαγειρική είναι άλλο μεγάλο πάθος μου!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Μη λες τετοια ..μη λες τετοια γιατι θα εχεις απροσκλητους μουσαφιρηδες καποια στιγμη.....
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
O γύροs του κόσμου!
Μη λες τετοια ..μη λες τετοια γιατι θα εχεις απροσκλητους μουσαφιρηδες καποια στιγμη.....
Με μεγάλη μου χαρά! Ούτως ή άλλως, (παρασυρμένη κι εγω απο τους Ναπολετάνους φίλους) συχνά πυκνά καλώ φίλους στο σπίτι και διοργανώνω "θεματικές βραδιές": βραδιά pizza, βραδιά κινέζικης κουζίνας, βραδιά spaghetti κλπ!:lol:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Χε χε γεματο το βλεπω να ειναι το σπιτι σου ..καθε τρεις και λιγο..
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
O γύροs του κόσμου!
ξεχωρίζουν πολύ, προς το καλύτερο, όμως όταν προκειται για μεγάλους δρόμους σαν superstrada, statale, autostrada. οι έλληνες απλά δεν έχουν οδηγική παιδεία για τέτοιους δρόμους.
το Limoncello δεν το πες..
να ρωτήσω για το cornetto? γιατι το ξεχώρισες από όλα τα φοβερά ναπολιτάνικα γλυκά? να το δοκιμάσουμε όταν πάμε..
Καλά, για την ανύπαρκτη οδηγική παιδεία των Ελλήνων (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων!) να μη μιλήσουμε γιατί θα γράψουμε βιβλίο!
Λοιπόν, έχεις δίκιο το Limoncello δεν το ανέφερα παρόλο που είναι προιόν που φτιάχνεται και πίνεται συχνά στα σπίτια των Ναπολετάνων και που κάθε φορά που φεύγω όλο και κάποιο μπουκάλι μου δίνουν να πάρω κοντά!
Το cornetto, το ξεχώρισα γιατί έχω μανία με τη Nutella και αποτελούν λαχταριστό συνδυασμό μαζί, όπως θα μπορούσα να μιλήσω και για τα πολύ ωραία παγωτά τα οποία όμως βρίσκεις πλέον σ'όλη την Ιταλία! Απο κει και πέρα , δεν επεκτάθηκα στα γλυκά γιατί έχει τόσο νόστιμα φαγητά η Νάπολη που...ασχολούμαι πολύ περισσότερο μαζί τους!:haha:
 

Napoletano

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καθε φορα που διαβαζω για τη Ναπολη,βλεπω φωτογραφιες ή εστω τα προσωπα των γραφικων,τρελων κ αγαπημενων μου Ναπολιτανων το μυαλο μου "χανεται" στις εντονες αναμνησεις αυτης της πολυδιαστατης και υπεροχης πολης.
Μιας και δεν μπορω να κανω δικο μου θεμα για το ταξιδι μου το καλοκαιρι στη Ναπολη,θα αρκεστω σε ελαχιστες γραμμες να σας εκφρασω μια απο τις πιο εντονες στιγμες μου μεχρι σημερα.

Φτανοντας στο τελευταιο βραδυ της πενθημερης διαμονης στη Ναπολη,με θεα το Καστελ Νουοβο και την Mergellina απο το δωματιο του ξενοδοχειο,δεν μπορουσα να διανοηθω οτι την πολη που αγαπω απο πιτσιρικας πλεον την ειχα μπροστα στα ματια μου,για 2η φορα και επρεπε δυστυχως την επομενη μερα να την αποχαιρετησω.
Το πρωι ειχα κανονισει με φιλο μου που μενει εκει να ξαναπαμε στο Ποσίλιπο,ωστε να την αποχαιρετησω φευγοντας με κατεβασμενα μουτρα σε μερικες ωρες για Ρωμη.Οταν τελειωσε και βρεθηκα στο σταθμο των τραινων,αναμενοντας για Ρωμη,ενιωθα λες και αφηνα πισω μου τον ευατο μου και την οικογενεια μου.Αφου σχεδον βουρκωμενος επιβιβαστηκα για τη Ρωμη,σ'ολη τη διαδρομη ακομα και μεχρι σημερα ενα πραγμα μετανιωνω....που δεν εσκισα τα εισητιρια επιστροφης μου.

Napoli,la citta piu bella del mondo......FORZA NAPOLI
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom