ΗΠΑ New York κ το όνειρο μου έγινε πραγματικότητα!!

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Εγώ θα έχω 5 μέρες κανονικές -τις 2 άφιξης και αναχώρησης τις βγάζω εκτός .Φανταζομαι 10 αξιοθέατα δεν θα τα προλάβω . Περιμένω να ακούσω για Woodburry εντυπώσεις, αξίζει η βολεύει και το century21?
Αφού δεν έχεις πολλές μέρες βολεύει το century
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
18/5/17
Σήμερα πρωινό ξύπνημα στις 8 αφού το πρόγραμμα έχει Woodbury Commons..το λεωφορείο ξεκινούσε στις 9:30 από το ξενοδοχείο row (νομίζω 44th,8)..η διαδρομή υπέροχη κ κράτησε μια ώρα. Καταπράσινα μέρη είδαμε με ωραία σπίτια..κοιμηθηκαμε κ λίγο αφού ήμασταν κομμάτια από χτες.. φτάσαμε στο εκπτωτικό χωριό κ η πρώτη δουλειά είναι να μπεις στο welcome store κ να πάρεις χάρτη κ τα εκπτωτικά κουπόνια..το λεωφορείο θα έφευγε πίσω στις 16:00..αγώνας δρόμου στα μαγαζιά..ο παράδεισος της γυναίκας...κάναμε συνετές αγορές μπαίνοντας σε αυτά που μας ενδιέφεραν με την βοήθεια του χάρτη..πρέπει να διαχειριστείτε σωστά τον χρόνο εκεί..στην μέση των αγορών βρήκαμε το manolia bakery μπροστά μας κ απολαύσαμε τον καφέ μας με την ξακουστή κρέμα με μπανάνα (διαλέξαμε την σοκολάτα)..δεν έχω λόγια..το μαγαζί της Disney το τίμησα ιδιαίτερα,polo,Tomi hilfinger,Levi's κτλ..τρελή ζεστή σήμερα.. είδαμε όλες τις κλιματικές συνθήκες στην ν.υ...στις 16:00 στο λεωφορείο της επιστροφής..κάναμε κοντά 2ωρες να επιστρέψουμε λόγω κίνησης..πάλι ύπνος κ ξεκούραση που χρειαζόμασταν..κατά τις 18:00 φτάσαμε στο row hotel απ'οπου ξεκινήσαμε..ώρα για φαγητό..ξανά στο Dallas BBQ..αυτή την φορά θέλαμε να δοκιμάσουμε steak..πήρα ένα πιάτο combo που είχε κοτόπουλο ψητό με σως, μπριζόλα με κρεμμύδια τηγανητά κ 5 τηγανητές γαρίδες στα 20$..α!!το συγκεκριμένο μαγαζί μετά το φαγητό κερνάει cupcake με top φραουλα.. συνέχεια στα Macy's που τα βρήκα ακριβά κ δεν ψώνισα τίποτα.. το βράδυ σε μπαρ στο Hell's kitchen (44th,10χωρις να είμαι σίγουρη)... ωραία ατμόσφαιρα,μουσική, κόσμος..αύριο σειρά έχει το πάρκο κτλ..
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
12/5/17
ένα εμπορικό κέντρο που είχε σκέπη ιδιαίτερη (νομίζω το κατασκεύασε ο Καλατράβα).
Είναι σταθμός τρένων της PATH (Port Authority). Εξυπηρετούν τη γραμμή από Manhattan στο New Jersey. Και μέσα είναι πολύ ωραίο. Ο Καλατράβα έχει κάνει ωραία δουλειά:clap:.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
19/5/17
Πρωινό ξύπνημα στις 7:00.. ξεκινήσαμε στις 8:00 με το hop on-off ώστε να κάνουμε την διαδρομή uptown.. ξεκινήσαμε από 42th,8 κ ανεβήκαμε colombus circle, ψηλά ανεβήκαμε στον μεγαλύτερο καθολικό ναό του κόσμου,στο Καπιτώλιο κ μετά Χάρλεμ.. Guggenheim museum (στο οποίο δεν μπήκα μέσα γιατί δεν είμαι λάτρης του είδους) κ κατεβήκαμε από το λεωφορείο στην είσοδο του πάρκου από δεξιά κάτω στο 59thεννοώ..περιήγηση στο πάρκο..πήραμε χάρτη δωρεάν από ένα γκισέ με πληροφορίες που μας χάραξε την διαδρομή που έπρεπε να κάνουμε για να δούμε κ τα διάφορα μνημεία κ λίμνες του πάρκου...βγήκαμε από αριστερά (νομίζω στο 78) κ πήγαμε στο μουσείο φυσικής ιστορίας..μετά τον έλεγχο η ουρά που αντικρίσαμε ήταν τεράστια..δεν μπαίναμε ούτε στο κλείσιμο..για καλή μας τύχη κ πάνω που λέγαμε να φυγουμε,μια φύλακας μας είπε να πάμε στο 81th που έχει άλλη είσοδο κ θα εξυπηρετηθούμε..όντως στο τέλος του δρόμου στρίψαμε αριστερά και μηδενική ουρά..ήμασταν μόνες στο ταμείο..το εισιτήριο είναι donation εκτός αν κάνεις κ κάποια από τα ιδιαίτερα θέματα που τα πληρώνεις 10$ έκαστο..ήταν πάρα πολύ ωραίο..σαν αληθινά τα ζωάκια..στο τμήμα με την γαλάζια φάλαινα μου άρεσε μια σκηνή με προτζεκτορα που ξαπλωνες κ περνούσαν στην οροφή της σκηνής μέδουσες όλων των ειδών..μόλις τελειώσαμε το μουσείο κατεβήκαμε στο Lincoln center κ μετά στο century 21 για τα υπόλοιπα ψώνια..καλές τιμές σε επώνυμα είδη ...ξαναπήγαμε το λεωφορειακι για midtown κ από εκεί πήραμε το άλλο για downtown..κάναμε όλο το τουρ για να ακούσουμε από τον πολύ καλό ξεναγό την ιστορία όλων αυτών που είχαμε δει..το hop on-off αξίζει πάρα πολύ..με αυτό έκλεισαν τα 10 αξιοθέατα που βάλαμε στην city explorer pass..βάλαμε τα πιο ακριβά δηλ empire 38$,top of the Rock 38$,hop on-off για 2 μέρες 60$,κρουαζιέρα 40$,intrepid νομίζω 30$,the Ride 70$, Woodbury Commons 42$, madam Tussauds 30$, Ripley 26$,statue liberty and Ellis 18$..συνολο 392$ δηλαδή 350€ ενώ εγώ τα πλήρωσα 155€!!!!!..οπότε κατεβήκαμε με μια στάση κάτω στο century 21 για άλλα ψώνια κ σε Levi's stores για τα τελευταία..γυρίσαμε βράδυ στην Τάιμς ,όπου γυρίσαμε βόλτες κ φαγητό..δεν κατάλαβα πως πέρασε αυτή η μέρα..πολύ γρήγορα..αύριο η τελευταία μας ημέρα με πτήση επιστροφής στις 19:30 από jfk
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
20/5/17
... τελευταίο πρωινό μας ξύπνημα στην Νέα Υόρκη...ενώ είμαστε δέκα μέρες εδώ,νιώθω πως δεν την χόρτασα καθόλου..μετά το πρωινό,κάνουμε check out,έχοντας κλείσει ήδη από Ελλάδα με το μέλος του travelstories boxeraki (Γιώργος) το ραντεβού μας στις 16:00 για την μεταφορά μας στο jfk στην τιμή των 30$!!!!θα κάνω αναφορά αργότερα σε αυτό.. τελευταίες ώρες επιλέξαμε να τριγυρίζουν είναι γύρω από την Τάιμς ,Broadway ktl..μπήκα στο κατάστημα της Disney που ήταν διόροφο..σαν παραμύθι..ψώνισα τα κορίτσια μου κ ένιωσα παιδί..naked cowboy ,τα κορίτσια ημίγυμνα για φωτό,κάθε λογής καρτούν στους δρόμους για να βγεις φωτό...επιλέξαμε να πιούμε καφέ στο ξενοδοχείο Marriott πάνω στην times square..το λόμπι στον 8o όροφο..απίστευτο εσωτερικά,τεράστιο..κ μην με πείτε "χωριατακι" αλλά μου έκανε εντύπωση που πατάς τον όροφο που θέλεις στον διάδρομο εξω από τα ασανσέρ κ σου λέει σε ποιο ασανσέρ θα σε πάει..ο καφές 6,5$ κ η θέα στην Τάιμς φοβερή..ωραία εμπειρία..φαγητό επιλέξαμε ένα εστιατόριο δίπλα στο μετρό 42,8 (herald's κάτι..)..δοκίμασα ένα μπέργκερ με κρέας σε λεπτές φέτες βοδινό,τηγανιτα κρεμμύδια,κασέρι κτλ..πολύ ωραίο..κ δεν φεύγουμε από νέα Υόρκη χωρίς να δοκιμάσουμε δίπλα στην γωνία το 'κανολι' του (Carlo's bakery νομίζω) που πάντα είχε τεράστια ουρά..4$ το κανολι...στις 16:00 στην ώρα του ήρθε ο Γιώργος να μας παραλάβει..το ταξί ανετοτατο,με μεράκια,με ταμπλετ για ότι θες να δεις κ τα πόδια σου απλωμένα..ο Γιώργος μας έλυσε όλες τις απορίες κ μας μίλησε για την ζωή στην Αμερική κ το αμερικανικό όνειρο..βασικά εγώ προτιμώ να πηγαίνω ως τουρίστας κ όχι να ζω μες στο άγχος της καθημερινότητας τους..ένα άλλο που θα σημειώσω φεύγοντας είναι ότι δεν περίμενα να είναι τόσο βρώμικη πόλη..με ποντίκια σαν κατοικίδια να γυρνούν παντού..κατά τα άλλα ξετρελαθηκαμε κ δώσαμε υπόσχεση να ξανάρθουμε στο μεγάλο μήλο..έλεγχος στο jfk κ το αεροπλάνο μας στην ουρά για απογείωση..13 αεροπλάνα μέτρησα απογειωθηκαν πριν το δικό μας.. εντυπωσιακό..το γεύμα της επιστροφής ήταν παραδοσιακό σερβικό chicken muskalica κ ήταν πεντανόστιμο..κ η μηλόπιτα επίσης..φτάσαμε Βελιγράδι 10:20 το πρωί..3 ώρες αναμονή κ πτήση για Θεσσαλονίκη..δυστυχώς στην Θεσσαλονίκη είχε καταιγίδα κ είχαμε ένα μεγάλο κενό αέρος κατεβαίνοντας τα σύννεφα..φοβήθηκα πολύ..αλλά τίποτα δεν με πτοεί να ταξιδέψω ξανά κ ξανά παντού...το όνειρο μου πραγματοποιήθηκε κ πάμε για άλλα πιο μεγάλα..αυτό ήταν η αρχή!!!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Αχχχχ υπεροχη περιεκτική περιγραφη! Γουρλωσαν τα ματια μου με τα ψωνια!!!!! Δεν φανταζεσαι πως περιμενω την μερα!!!!!

Αντε και σε αλλο με το καλο!
 

vanessachai

Member
Μηνύματα
44
Likes
94
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ
Πάντα τέτοια υπέροχα ταξίδια εύχομαι! Αναμένουμε φωτογραφίες!
 

gkemma13

Member
Μηνύματα
14
Likes
17
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αγαπητή @thalia tsif ,
Η περιγραφή της επίσκεψής σου στη Νέα Υόρκη:clap: με κάνει να προσμένω με υψηλότερες προσδοκίες την ώρα του δικού μου ταξιδιού εκεί, όπου και για μένα αποτελεί ταξίδι ζωής:xalara:... Kαλό καλοκαίρι και καλά ταξίδια!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom