Newbie: online check in ή οχι ?

griego

Member
Μηνύματα
15
Likes
34
Θέλω να ρωτήσω κάτι παρεμφερές.
Σκοπεύω να κάνω online checkin μία μέρα πριν την πτήση, αλλά δεν έχω εκτυπωτή. Πειράζει να μην έχω τυπώσει το e-ticket και να πάω με άδεια χέρια? Θα τους πω βέβαια ότι έκανα online checkin.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.408
Likes
14.383
Θέλω να ρωτήσω κάτι παρεμφερές.
Σκοπεύω να κάνω online checkin μία μέρα πριν την πτήση, αλλά δεν έχω εκτυπωτή. Πειράζει να μην έχω τυπώσει το e-ticket και να πάω με άδεια χέρια? Θα τους πω βέβαια ότι έκανα online checkin.
Δεν τυπώνεις το e-ticket(αυτό δεν χρειάζεται αλλά μόνον ο αριθμός της κράτησης ειναι αρκετός) αλλά την κάρτα επιβίβασης(boarding pass) που έχει το bar code που σκανάρουν στα μηχανήματα για την επιβίβαση.Δεν ξέρω αν μπορεί να τυπωθεί στο αεροδρόμιο όταν τους πείς οτι έκανες ήδη check-in.Φαντάζομαι οτι θα γίνεται,δεν το έχω κάνει.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Κάποιες αεροπορικές σου στέλνουν το boarding pass και στο κινητό. Αν το κινητό σου είναι καινούριας γενιάς, θα παραλάβεις το barcode και θα μπορέσεις να το δείξεις ως έχει κατά την επιβίβαση. Επίσης, αν έχεις αποσκευή να παραδώσεις, εκ των πραγμάτων δεν θα κρατήσεις το εκτυπωμένο σου boarding pass. Θα το δείξεις αλλά στην συνέχεια θα σου βγάλουν κανονικό. Mου είχε τύχει μόνο μια φορά παλαιότερα να μου γκρινιάξει μια υπάλληλος που δεν είχα το boarding μαζί μου εκτυπωμένο αλλά τελικά το ξεπεράσαμε (υπάλληλος του check in έτσι, όχι του boarding gate...)
 

georgiaP

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι στην Τανζανία!
Γεια σας κι από μένα! Ξέρει κανείς να μου πει αν έχει ειδικά σημεία παράδοσης αποσκευών και η easy jet στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης? Στο σάιτ τους δεν γράφει κάτι...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θέλω να ρωτήσω κάτι παρεμφερές.
Σκοπεύω να κάνω online checkin μία μέρα πριν την πτήση, αλλά δεν έχω εκτυπωτή. Πειράζει να μην έχω τυπώσει το e-ticket και να πάω με άδεια χέρια? Θα τους πω βέβαια ότι έκανα online checkin.
Μπορείς να κάνεις check-in χωρίς να έχεις τυπώσει την καρτα επιβίβασης, απλά θα χρειαστεί μετά να πας σε ένα γκισσε check-in για να παραλάβεις την κάρτα επιβίβασης και ενδεχομένως να παραδόσεις την αποσκευή. Σε ορισμένες εταιρείες αυτό γίνεται και σε ειδικά μηχανήματα για check-in, που συνήθως υπάρχουν πριν από τα γκισέ. Δε ξέρω κατα πόσο θεμιτό είναι να χρησιμοποίησεις το drop-off desk εφόσον δεν έχει κάρτα επιβίβασης, παρόλο που έχεισ κάνει check-in, αλλά αυτό εξαρτάται απο σένα. Και αν έχεις κάρτα επιβίβασης που τύπωσες εσύ, δεν έπεται ότι θα σου δωσουν καινούργια, απλά θα κολλήσουν πάνω της το απόκομα της αποσκευής.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.767
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Γεια σας κι από μένα! Ξέρει κανείς να μου πει αν έχει ειδικά σημεία παράδοσης αποσκευών και η easy jet στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης? Στο σάιτ τους δεν γράφει κάτι...
Όχι δεν έχει. Πας στο κανονικό check-in desk.
 

georgiaP

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι στην Τανζανία!
Κρίμα! Και μου δημιουργήθηκε μία ελπίδα οτι θα γλυτώσω την ουρά αυτή τη φορά. Ευχαριστώ mariath!
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
Μια μικρή βοήθεια παρακαλώ...
Έκλεισα εισιτήρια για Παρίσι μέσω του site της Air France, η οποία κάνει αυτόματο check in 30 ώρες πριν τη πτήση και θα μας στείλει το boarding pass μέσω mail.
Ωραία όλα αυτά! Και μετά, τι κάνω;
Τυπώνω αυτά που θα μου στείλουν και με αυτά πάμε σε ειδικό γκισέ της Air France (αν έχει τέτοιο) για να δώσουμε βαλίτσες;
Το ότι αυτό γίνεται αυτόματα απο την εταιρία, σημαίνει ότι δεν έχω επιλογή θέσης;
Και με την επιστροφή τι γίνεται; Θα γίνει πάλι αυτόματα 30 ώρες πριν και θα πρέπει να βρώ υπολογιστή για να τα τυπώσω;
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Μια μικρή βοήθεια παρακαλώ...
Έκλεισα εισιτήρια για Παρίσι μέσω του site της Air France, η οποία κάνει αυτόματο check in 30 ώρες πριν τη πτήση και θα μας στείλει το boarding pass μέσω mail.
Ωραία όλα αυτά! Και μετά, τι κάνω;
Τυπώνω αυτά που θα μου στείλουν και με αυτά πάμε σε ειδικό γκισέ της Air France (αν έχει τέτοιο) για να δώσουμε βαλίτσες;
Το ότι αυτό γίνεται αυτόματα απο την εταιρία, σημαίνει ότι δεν έχω επιλογή θέσης;
Και με την επιστροφή τι γίνεται; Θα γίνει πάλι αυτόματα 30 ώρες πριν και θα πρέπει να βρώ υπολογιστή για να τα τυπώσω;
To βασικο ειναι οτι εσυ διαλεγεις την θεση σου στο αεροπλανο. Ναι το τυπωνεις και πας απο τον γκισε που λεει για οσους εχουν κανει on line, ειναι πιο γρηγορο.
 
  • Like
Reactions: vpg

mixter

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Μια μικρή βοήθεια παρακαλώ...
Έκλεισα εισιτήρια για Παρίσι μέσω του site της Air France, η οποία κάνει αυτόματο check in 30 ώρες πριν τη πτήση και θα μας στείλει το boarding pass μέσω mail.
Ωραία όλα αυτά! Και μετά, τι κάνω;
Τυπώνω αυτά που θα μου στείλουν και με αυτά πάμε σε ειδικό γκισέ της Air France (αν έχει τέτοιο) για να δώσουμε βαλίτσες;
Το ότι αυτό γίνεται αυτόματα απο την εταιρία, σημαίνει ότι δεν έχω επιλογή θέσης;
Και με την επιστροφή τι γίνεται; Θα γίνει πάλι αυτόματα 30 ώρες πριν και θα πρέπει να βρώ υπολογιστή για να τα τυπώσω;
Ουφ αυτό ακριβώς. Η Swiss μου έστειλε σήμερα boarding pass (πετάω αύριο ξημερώματα για Άμστερνταμ). Ευτυχώς άνοιξα κατά τύχη το mail μου, το είδα και το εκτύπωσα
Λέει για αυτόματο check in. Άρα και από Άμστερνταμ όταν είναι να γυρίσω, θα μου στείλουν email μια μέρα πριν. Που να ψάχνω εκεί εκτυπωτές. Αν πάω άμεσα στο αεροδρόμιο και τους αναφέρω ότι έγινε αυτόματο online check in αλλά δεν έχω το απόκομμα ελπίζω να μην υπάρξει θέμα ε; :(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.713
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom