"No photos, please!"

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Σας λέει κάτι η φράση του τίτλου; Έχει τύχει να την ακούσετε στα ταξίδια σας; Σας έχουν αρνηθεί την απαθανάτιση των αναμνήσεών σας;


Και ποια ήταν η δική σας αντίδραση; Συμμορφωθήκατε με το "γράμμα του νόμου" ή το αγνοήσατε όταν εκείνο κοίταζε αλλού;


Καταγράψτε τις εμπειρίες σας εδώ (εξαιρούνται περιπτώσεις που αφορούν σχετικές απαγορεύσεις λήψης φωτογραφιών κατά την προσγείωση/απογείωση καθώς υπάρχει ήδη topic για το εν λόγω θέμα).


Ξεκινώντας πρώτη αναφέρω πως στην Ρώμη, στην Santa Maria della Concezione dei Cappuccini, δεν μας επιτράπηκε η φωτογράφιση στην κρύπτη των καπουτσίνων μοναχών. Δυστυχώς οι υπεύθυνοι μάς παρακολουθούσαν όλοι την ώρα και ούτε να εμφανίσω την κάμερα δεν μπορούσα.
 

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
Α! και βέβαια! Κάπου στη Ρώμη νομίζω ήμουν κ εγώ μέσα σε κάποια εκκλησία και κάποια στιγμή που απομακρύνθηκα τσουπ την τράβηξα τη φωτό μου (χωρίς φλας εννοείται). Θεωρώ άλλο να σου λένε απαγορεύεται η φωτογράφηση για λόγους ασφαλείας των εκθεμάτων (π.χ. σταλακτίτες και σταλαγμίτες) και άλλο για διαφορετικό λόγο. Από τι στιγμή που δέχεται ένα μέρος τουρίστες είναι αναμενόμενο να φωτογραφίζεται.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Α! και βέβαια! Κάπου στη Ρώμη νομίζω ήμουν κ εγώ μέσα σε κάποια εκκλησία και κάποια στιγμή που απομακρύνθηκα τσουπ την τράβηξα τη φωτό μου (χωρίς φλας εννοείται). Θεωρώ άλλο να σου λένε απαγορεύεται η φωτογράφηση για λόγους ασφαλείας των εκθεμάτων (π.χ. σταλακτίτες και σταλαγμίτες) και άλλο για διαφορετικό λόγο. Από τι στιγμή που δέχεται ένα μέρος τουρίστες είναι αναμενόμενο να φωτογραφίζεται.
Aν και έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αυτό παλιότερα (κάπου θα το ξεθάψει η υπέροχη Anny!!! :clap:) προσωπικά είμαι αντίθετη σ'αυτό που λες. Τι σημαίνει ότι ένα μέρος δέχεται τουρίστες και είναι αναμενόμενο να φωτογραφίζεται; Αν σου λένε απαγορεύεται, απαγορεύεται. Μπορεί να είναι για λόγους προστασίας εκθεμάτων, για λόγους πνευματικής ιδιοκτησίας, για λόγους άλλης φύσεως (πχ θρησκευτικοί χώροι).
Ειδικά για την τελευταία περίπτωση, θεωρώ εντελώς απαράδεκτους τους τουρίστες που φωτογραφίζουν και τραβούν βίντεο σε χώρους κατάνυξης και ειδικά εν ώρα λειτουργίας. Οποιασδήποτε θρησκείας.
 
Last edited by a moderator:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
υπάρχουν μέρη ιερά, τα οποία δε μπορείς να βγάλεις φωτογραφία, και τέλος. Λίγο σεβασμός σε μερικά πράγματα δε βλάπτει.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Α! και βέβαια! Κάπου στη Ρώμη νομίζω ήμουν κ εγώ μέσα σε κάποια εκκλησία και κάποια στιγμή που απομακρύνθηκα τσουπ την τράβηξα τη φωτό μου (χωρίς φλας εννοείται). Θεωρώ άλλο να σου λένε απαγορεύεται η φωτογράφηση για λόγους ασφαλείας των εκθεμάτων (π.χ. σταλακτίτες και σταλαγμίτες) και άλλο για διαφορετικό λόγο. Από τι στιγμή που δέχεται ένα μέρος τουρίστες είναι αναμενόμενο να φωτογραφίζεται.
αυτο με τα σπήλαια μου εχει κάνει εντύπωση η απαγόρευση φωτογράφησης.
καταλαβαίνω οτι η χρηση του φλας να δημιουργεί πρόβλημα
η μη χρήση του φλας ομως, τι πρόβλημα ασφάλειας δημιουργεί;

μηπως απαγορεύεται η φωτογράφηση επειδή πολλοι τουρίστες/επισκέπτες δεν απομονώνουν τη χρήση του φλας και ετσι μαζί με τα ξέρα καιγονται και τα χλωρά, βλ επισκέπτες που θελουν να φωτογραφήσουν χωρις να χρησιμιμοποιήσουν το φλας γνωρίζοντας πως να το αποφύγουν

κατι αντιστοιχο νομίζω οτι συμβαίνει κ σε μουσεία!
 
Last edited by a moderator:

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
υπάρχουν μέρη ιερά, τα οποία δε μπορείς να βγάλεις φωτογραφία, και τέλος. Λίγο σεβασμός σε μερικά πράγματα δε βλάπτει.
Εκτός από τα ιερά αυτά μέρη που σου επιτρέπουν επί πληρωμή να βγάλεις φωτογραφίες βέβαια.Τότε ο σεβασμός παρακάμπτεται από τους άγιους ταμείες...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
να σου πω, εγώ ήμουν κατά αυτού του φαινομένου, και πληρωμή και φωτογράφιση σε εκλησίες. Σε ελάχιστες έχω βγάλει φωτογραφίες, και αν βγάζω, βγάζω την αρχιτεκτονική της εκλησίας ή κάτι το διαφορετικό που έχει (σπάνια ιερά τμήματα της). Στην μονή των Καπουτσίνων, ξέρω ότι απαγορεύεται και δε βγάζω.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Απαράδεκτο και αυτό maltakias. Αλλά ποιοι παίζουν το παιχνίδι ποιων; Εμείς το δικό τους ή τούμπαλιν; Νόμος προσφοράς και ζήτησης είναι.
Εμμένω πάντως στο ότι αν - για οποιοδήποτε λόγο, ακόμα και κερδοσκοπικό - μου ζητήσουν να μη φωτογραφίσω, δε θα κάνω την επανάσταση των μπολσεβίκων μέσα στο μνημείο/εκκλησία/θεάτρο/γκαλερί κοκ
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Επίσης κάποιες φορές απαγορεύεται η φωτογράφηση απλά και μόνο για να κινείται καλύτερα το "κύμα" των τουριστών. Δε θυμάμαι πού ακριβώς μου συνέβη πέρσι κάτι παρόμοιο, αλλά ο υπεύθυνος μας είπε ότι όταν απαγορεύεται η φωτογράφηση, οι επισκέπτες κινούνται πιο γρήγορα και δεν συνωστίζονται μπροστά από κάθε σημείο που έχει ενδιαφέρον για να το φωτογραφήσουν και/ή να φωτογραφηθούν μαζί του.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.994
Στην Κένυα μας είχε προειδοποιήσει ο οδηγός ότι οι Κενυάτες δεν θελουν να τους βγαζεις φωτογραφιες και ειδικα οι Μασαι... ήταν πολυ αρνητικοι οντως... στην Μπομπασα ειδικα, ενας με κολλησε στον τοιχο και απειλουσε να μου ξεκρεμασει απο τον λαιμο την μηχανη για να σβησει τις φωτος που τον ειχα βγαλει... Οταν ρωτησα καποια ντοπια γιατι ειναι τοσο αρνητικοι, μου απαντησε οτι ειναι θεμα νοοτροπίας κι κουλτουρας, θεωρουν οπως και οι Ινδιανοι οτι η φωτογραφια φυλακιζει το πνευμα τους...Βέβαια, πολλοι ντοποιοι και ειδικα οι Μασαι οταν εβλεπαν τουριστα ζητουσαν χρηματα και μετα ξεχνουσαν και κουλτουρα και ολα και ποζαραν κιολας με πολυ επαγγελματισμο μαλιστα! :)
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Επίσης κάποιες φορές απαγορεύεται η φωτογράφηση απλά και μόνο για να κινείται καλύτερα το "κύμα" των τουριστών. Δε θυμάμαι πού ακριβώς μου συνέβη πέρσι κάτι παρόμοιο, αλλά ο υπεύθυνος μας είπε ότι όταν απαγορεύεται η φωτογράφηση, οι επισκέπτες κινούνται πιο γρήγορα και δεν συνωστίζονται μπροστά από κάθε σημείο που έχει ενδιαφέρον για να το φωτογραφήσουν και/ή να φωτογραφηθούν μαζί του.
Ναι καλα, εσυ δεν εισαι που κανεις οτι δεν καταλαβαινεις και βγαζεις αβερτα φωτο και μετα σου κανουν παρατηρηση;
Πλακα κανω μη με παρεξηγεις, απλα θυμηθηκα που το ελεγες στη ιστορια σου!!! :bleh::bleh::bleh:
- Και παλι μπραβο για την ιστορια, θα σε εχω στη βαλιτσα με τον οδηγο!!!:D
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επίσης κάποιες φορές απαγορεύεται η φωτογράφηση απλά και μόνο για να κινείται καλύτερα το "κύμα" των τουριστών. Δε θυμάμαι πού ακριβώς μου συνέβη πέρσι κάτι παρόμοιο, αλλά ο υπεύθυνος μας είπε ότι όταν απαγορεύεται η φωτογράφηση, οι επισκέπτες κινούνται πιο γρήγορα και δεν συνωστίζονται μπροστά από κάθε σημείο που έχει ενδιαφέρον για να το φωτογραφήσουν και/ή να φωτογραφηθούν μαζί του.
Αυτό μάλιστα.Το δέχομαι αδιαμαρτύρητα.Εμένα μου συνέβη στα ανάκτορα της Βιέννης.

Τα μέρη που απαιτούν σεβασμό πρέπει κατ'αρχήν να σέβονται τον εαυτό τους.Έχω δει άπειρα ξεφτιλίκια σε "ιερά" μέρη.Πρέπει επίσης να καταλάβουν κάποια ιερά μέρη ότι αποτελούν πλέον μέρος μιας παγκόσμιας κληρονομιάς κι όχι τσιφλίκι της χ,ψ θρησκείας.Αλλιώς να το κλειδώσει και να το ανοίγει μόνο στους πιστούς της.Όταν όμως ζητάει τον οβολό μου πρέπει να κάνει και υποχωρήσεις κι όχι να θυμάται τον σεβασμό αφού τα κονομήσει.

Όταν τίθενται ζητήματα φθοράς,ασφάλειας ή εξυπηρέτησης κόσμου είμαι πρόβατο.Επίσης όταν ένας ιερός χώρος μου προσφέρεται δωρεάν για να τον εκτιμήσω ακολουθώ αυστηρά όποιον κανόνα μου επιβληθεί.Όταν όμως έχει έξτρα άδειες φωτογράφισης,ηλεκτρονικά κεράκια με κερματοδέκτη,το άγιο πασούμι κλπ ε εκεί είμαι λίγο πιο χαλαρός.

Πείτε ότι θέλετε αλλά εγώ σας λέω ειλικρινά τι νοιώθω.

Τη μεγαλύτερη,δε,κατάνυξη την νοιώθω σε αρχαιολογικούς χώρους.Τελεία.Μπορώ να αρπάξω άνθρωπο αν τον δω να κάνει καραγκιοζιές.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.490
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom