"No photos, please!"

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ναι καλα, εσυ δεν εισαι που κανεις οτι δεν καταλαβαινεις και βγαζεις αβερτα φωτο και μετα σου κανουν παρατηρηση;
Πλακα κανω μη με παρεξηγεις, απλα θυμηθηκα που το ελεγες στη ιστορια σου!!! :bleh::bleh::bleh:
Λέω κάτι τέτοιο στην ιστορία μου και δεν το ξέρω;:roll:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ναι καλα, εσυ δεν εισαι που κανεις οτι δεν καταλαβαινεις και βγαζεις αβερτα φωτο και μετα σου κανουν παρατηρηση;
Μμμμ... μεγάλωσε, φαίνεται, από τότε, και συμμορφώνεται προς τας υποδείξεις! :roll:

Επί του θέματος, επιτρέπεται - δεν επιτρέπεται η φωτογράφηση μέσα στους ιερούς χώρους, θεωρώ δεδομένο ότι πρέπει να σέβεται κανείς τους πιστούς και - το πολύ πολύ - να φωτογραφήσει κανείς τον χώρο (όπως ο Θανάσης). Θεωρώ γελοίο (και μ' εκνευρίζει αφάνταστα) να βλέπω τύπους/τύπισσες να φωτογραφίζονται δίπλα σε μια εικόνα ή το άγαλμα ενός αγίου (του Βούδα, της θεάς Κάλι, κλπ.).
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
λαθος εκανα; Η υπευθυνη στην πινακοθηκη στη Βουδαπεστη δεν σας ειπε οτι επιτρεπεται ενω τελικα απαγορευοταν;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.092
Αρκετές φορές έχει τύχει όπως π.χ. στο Palacio Real στην Μαδρίτη σε εσωτερικούς χώρους.Ωστόσο πολλοί έβγαλαν κρυφά.Ειδικά ένα γκρουπ με Άραβες έβγαζαν συνέχεια μέχρι που τελικά τους πήραν χαμπάρι οι Ισπανοί και φώναζαν.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
...να βλέπω τύπους/τύπισσες να φωτογραφίζονται δίπλα σε μια εικόνα ή το άγαλμα ενός αγίου (του Βούδα, της θεάς Κάλι, κλπ.).
Εμένα ενοχλεί να πιάνουν από τον ώμο αγάλματα λες και βγήκαν για καφεδάκι στην παραλιακή.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αυτό μάλιστα.Το δέχομαι αδιαμαρτύρητα.Εμένα μου συνέβη στα ανάκτορα της Βιέννης.

Τα μέρη που απαιτούν σεβασμό πρέπει κατ'αρχήν να σέβονται τον εαυτό τους.Έχω δει άπειρα ξεφτιλίκια σε "ιερά" μέρη.Πρέπει επίσης να καταλάβουν κάποια ιερά μέρη ότι αποτελούν πλέον μέρος μιας παγκόσμιας κληρονομιάς κι όχι τσιφλίκι της χ,ψ θρησκείας.Αλλιώς να το κλειδώσει και να το ανοίγει μόνο στους πιστούς της.Όταν όμως ζητάει τον οβολό μου πρέπει να κάνει και υποχωρήσεις κι όχι να θυμάται τον σεβασμό αφού τα κονομήσει.

Όταν τίθενται ζητήματα φθοράς,ασφάλειας ή εξυπηρέτησης κόσμου είμαι πρόβατο.Επίσης όταν ένας ιερός χώρος μου προσφέρεται δωρεάν για να τον εκτιμήσω ακολουθώ αυστηρά όποιον κανόνα μου επιβληθεί.Όταν όμως έχει έξτρα άδειες φωτογράφισης,ηλεκτρονικά κεράκια με κερματοδέκτη,το άγιο πασούμι κλπ ε εκεί είμαι λίγο πιο χαλαρός.

Πείτε ότι θέλετε αλλά εγώ σας λέω ειλικρινά τι νοιώθω.

Τη μεγαλύτερη,δε,κατάνυξη την νοιώθω σε αρχαιολογικούς χώρους.Τελεία.Μπορώ να αρπάξω άνθρωπο αν τον δω να κάνει καραγκιοζιές.
Ααααχ στην Ιταλία κυρίως ε; Αθάνατοι καθολικοί...
Στα ανάκτορα της Βιέννης εμάς μας άφησαν εντελώς ελεύθερους να βγάζουμε φώτος! Λογικά λόγω εποχής (Νοέμβρης με πολλά χιόνια), δεν είχε κόσμο οπότε μας ξαμόλησαν :lol:

Όσο για τα αρχαία, +1000. Ξεφεύγω λίγο από το θέμα, αλλά υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν και αναμνηστικά από αρχαιολογικούς τόπους :shock:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
λαθος εκανα; Η υπευθυνη στην πινακοθηκη στη Βουδαπεστη δεν σας ειπε οτι επιτρεπεται ενω τελικα απαγορευοταν;
Ε, οκ. Εκεί το "λάθος" δεν ήταν δικό μου. Ρώτησα, μου είπαν ότι επιτρεπόταν, πλήρωσα το έξτρα ποσό που ζήτησαν για τη φωτογράφηση, πήγα να τραβήξω και με σταμάτησαν λέγοντάς μου ότι απαγορεύεται. Εννοείται ότι δεν τράβηξα φωτο και ότι αν από την αρχή μου είχαν πει ότι απαγορεύεται δε θα είχα κανένα πρόβλημα:)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στα ανάκτορα της Βιέννης εμάς μας άφησαν εντελώς ελεύθερους να βγάζουμε φώτος!
Μιλάμε για μέσα πάντα έτσι;
Τυχερή ήσουν.Δεν έχω ούτε μια.

υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν και αναμνηστικά από αρχαιολογικούς τόπους :shock:
Ή σκαλίζουν τα ονόματά τους πάνω στα μάρμαρα.

Εντάξει ρε φίλε,το καταλάβαμε ότι είσαι απ'ευθείας απόγονος του Κρο-Μανιόν,μην το διατυμπανίζεις κιόλας!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Ε, οκ. Εκεί το "λάθος" δεν ήταν δικό μου. Ρώτησα, μου είπαν ότι επιτρεπόταν, πλήρωσα το έξτρα ποσό που ζήτησαν για τη φωτογράφηση, πήγα να τραβήξω και με σταμάτησαν λέγοντάς μου ότι απαγορεύεται. Εννοείται ότι δεν τράβηξα φωτο και ότι αν από την αρχή μου είχαν πει ότι απαγορεύεται δε θα είχα κανένα πρόβλημα:)
ναι, το είχες διευκρινίσει, απλά το θυμήθηκα που ήταν αστείο το γεγονός...
 

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
Άλλο περιστατικό που θυμήθηκα, Ρόδος - κοιλάδα με πεταλούδες, μας είχαν πει σε σημεία που είναι μαζεμένες πολλές πεταλούδες απαγορεύεται η φωτογράφηση και ο παραμικρός θόρυβος διότι ήταν περίοδος αναπαραγωγής και χρειάζονταν απόλυτη ησυχία. Κάποιοι Ισπανοί τουρίστες παρέβλεψαν την προειδοποίηση και έκαναν το οτιδήποτε για να ξεκινήσουν να πετάνε. Έλεος, η γυφτιά τελικά είναι παγκόσμιο φαινόμενο! Όσο για εκκλησίες κ ιερούς χώρους να ναι καλά οι καρτ ποστάλ, εννοείται αυτό!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μιλάμε για μέσα πάντα έτσι;
Τυχερή ήσουν.Δεν έχω ούτε μια.



Ή σκαλίζουν τα ονόματά τους πάνω στα μάρμαρα.

Εντάξει ρε φίλε,το καταλάβαμε ότι είσαι απ'ευθείας απόγονος του Κρο-Μανιόν,μην το διατυμπανίζεις κιόλας!
Ναι μέσα! Ήταν το μοναδικό τυχερό σκηνικό της εβδομάδας, γιατί δεν είχε σταματήσει να χιονίζει και είχαμε μεγάλες δυσκολίες σε μετακίνηση και βόλτες :mad:

Αν είναι Ιταλοί, βάζουν και κλειδαριές στα μνημεία. Ερωτύλοι :bleh:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Εμένα ενοχλεί να πιάνουν από τον ώμο αγάλματα λες και βγήκαν για καφεδάκι στην παραλιακή.
το έχω δει στην Πολωνία αυτό όταν άνθρωποι βγάζαν αναμνηστικές φωτογραφίες στο κρεματόριο του Άουσβιτς ή κάτω από την πύλη του.

Δε θα ξεχάσω ένα φοβερό γεγονός. Είμαι με γκρουπ στο Άουσβιτς, τους λέω την ιστορία του, και έρχετε ένα γκρουπ νέων (14-16 χρονών) από την Γερμανία, με Γερμανό ξεναγό, που να τους επιτρέπει να τραγουδάνε το Erika (τραγούδι των SS) ή το Deutschland uber alles κάτω από την πινακίδα Arlbet Mecht Frei. Απολογισμός ο ξεναγός τους έχασε δύο δόντια από μπουνιά μου, και πέρασε όλη την νύχτα στο κρατητήριο περιμένοντας την δίκη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom