No-show σε πτήση - Ερωτήσεις

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
  • 1.Τα εισιτήρια πρέπει να εκδοθούν 3 ημέρες πριν την αναχώρηση της πτήσης.
  • 2.Σε περίπτωση μη εμφάνισης στο αεροδρόμιο no-show επιβάλλεται χρηματικό πρόστιμο.
2.αυτο μπορει να ισχυει;...αν δεν εμφανιστεις να εχεις προστιμο;
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Eννοούν να κάνεις check in και να μη πας; Ή να έχεις αγοράσει εισητήρια και να μη πας; Σήμερα θα πέταγα με aegean αλλά τελευταία στιγμή άλλαξαν τα σχέδια και δεν έκανα ακύρωση..
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Εγώ έχω άλλη απορία. Εχω κλείσει εισιτήρια με ενδιάμεση Αθήνα, απο Θεσσαλονίκη. Αν τελικά πάρω την πτήση κατεύθειαν από Αθήνα, υπάρχουν κυρώσεις; 'Εχω λάβει απαντήσεις από την εταιρία από "όχι", μέχρι ότι ακυρώνεται κατευθειαν ολόκληρο το εισιτήριο αν δεν εμφανιστώ από το πρώτο σκέλος.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
εγώ ξέρω ότι ακυρώνεται(συνήθως) όλο το υπόλοιπο αλλά ψάχνωντας δεν βρήκα κάτι τέτοιο για την Aegean.Πήρες τηλέφωνο και σου είπαν διαφορετικά πράγματα;
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
εγώ ξέρω ότι ακυρώνεται(συνήθως) όλο το υπόλοιπο αλλά ψάχνωντας δεν βρήκα κάτι τέτοιο για την Aegean.Πήρες τηλέφωνο και σου είπαν διαφορετικά πράγματα;
ναι, δεν εβγαλα ακρη.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Βρε παιδιά αυτός ο όρος περί χρηματικού προστίμου σε περίπτωση μη εμφάνισης δεν είναι τελείως κουλός; Πώς ακριβώς θα σου το επιβάλλουν;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Βρε παιδιά αυτός ο όρος περί χρηματικού προστίμου σε περίπτωση μη εμφάνισης δεν είναι τελείως κουλός; Πώς ακριβώς θα σου το επιβάλλουν;
έλα ντε!; μήπως εννοούν οτι σε περίπτωση no show έτσι και δικαιούσαι επιστροφή χρημάτων (ή επιστροφή μόνο φόρων) από αυτή θα αφαιρείται το πρόστιμο;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.653
Αυτο εννοουν. Οτι στα χρηματα που δικαιουσαι ως επιστροφη, αναλογα το ναυλο, υπαρχει αφαιρεση ενος ποσου penalty. Οχι οτι θα φας και προστιμο απο πανω, δηλαδη να χρωστας κι ολας :).
Για να απαντησω σε ετερο ερωτημα, οταν δεν επιβιβαστεις στο πρωτο σκελος μιας πτησης, αυτο λογιζεται σαν non show και φυσικα ακυρωνεται, δε μπορεις ξαφνικα να εμφανιστεις οπως ο φιλος παραπανω στην Αθηνα ενω η πτηση ξεκινησε απο Θεσσαλονικη. Αυτο που μπορεις να κανεις ομως, ειναι να αλλαξεις το εισιτηριο ωστε να εκκινεις απο Αθηνα κι οχι απο Θεσσαλονικη.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.459
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σε αυτό το θέμα συζητάμε ό,τι σχετικό με το no-show των επιβατών στις αεροπορικές πτήσεις. Τα μηνύματα σας μεταφέρθηκαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom