OΣΕ, το φαινόμενο :-(

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν δεις την ταινια και το καθεστως μετα τις ιδιωτικοποιησεις, τις εκπτωσεις στα θεματα ασφαλειας (η ιλιγγιωδης αυξηση των τιμων ηρθε μετα, με αποτελεσμα πριν λιγο καιρο να δημοσιευθει αρθρο πως πηγε απο βορεια Αγγλια φθηνοτερα με τον λιγδη στο Λονδινο ενας τυπος μεσω Μαγιορκας παρα πληρωνοντας το τρενο) θα δεις οτι η ταινια θα γινει πολυ πολυ επικαιρη.
Λαϊκισμοί των Βρεττανικών media τύπου Daily Torygraph kai Giatampazardian. Kι ενός κομματικά βαμμένου κινηματογραφιστή της κακιάς ώρας. Δεν είναι να τους παίρνεις σοβαρά... Φωνάζουν για τις τιμές των τρένων, την ώρα που σε αρκετές ώρες/μέρες βρίσκεις εισιτήρια σε εντελώς σκοτωμένες τιμές. Έχω πετύχει ακόμα και London-Birmingham με 1 λίρα (με τα τρένα μερικές ώρες πριν ή μετά να κάνουν γύρω στις 6-7 λίρες - κι όλα αυτά ψάχνοντας για τη μέρα και ώρα που με βόλευε, όχι ότι να 'ναι). Κι από θέματα ασφαλείας, γνωρίζω από μέσα από μια τουλάχιστον από τις εταιρίες ότι είναι ασψυκτικές οι συνθήκες ελέγχου. Και τα στοιχεία το επιβεβαιώνουν (πηγή: Wikipedia):

 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
@taver θα κανω την προσπαθεια μου για φτηνα εισιτηρια φετος, μετα απο χρονια που μετακινουμαστε με αυτοκινητο αποκλειστικα εκει γιατι βρισκαμε το τρενο ασυμφορο. Συνηθως το ψαχνω πολυ νωρις. Ελπιζω να βρω χαμηλες τιμες.
 

dimpep

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Σε τι κατάσταση είναι τα ημερήσια ταξίδια Αθ-Θεσ με intercity (πχ IC50) άπο άποψης ώρας/κόσμου/ποιότητας κλπ;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά, να σας ρωτήσω κάτι, περισσότερο για να το ξέρω σαν πληροφορία.
Έχουμε κλείσει ένα Αθήνα-Θεσσαλονίκη με τραίνο, επειδή ψιλοτελευταία στιγμή που το έψαξα βρήκα αεροπορικά σε νορμάλ τιμές μόνο για την επιστροφή.
Διαπίστωσα λοιπόν ότι το νυχτερινό τραίνο είναι τώρα στα 25 (μέχρι πριν λιγότερο από χρόνο ήταν στα 19), ενώ δεν έβλεπα πουθενά διαβαθμίσεις στις τιμές των εισιτηριών στα υπόλοιπα δρομολόγια. Έβλεπα σταθερή τιμή 45 euros! Δηλ. πηγαινέλα 90! Ισχύει αυτό; Έχουν σταματήσει οι εκπτώσεις; Για ποιό λόγο να επιλέξει κάποιος να πάει με τραίνο (και συγκεκριμένα με ΟΣΕ) και να πληρώσει 90 euros, αν εξαιρέσουμε το οικολογικό της υπόθεσης; :rolleyes-80:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Θα σου πω γιατι το επελεξα τα Χριστουγεννα: για τη μεγαλη βαλιτσα πηγαινε ελα και την αφιξη και αναχωρηση απο κεντρο Αθηνας σε κεντρο Θεσσαλονικης.
Με μικρη βαλιτσα και εγγυτητα σε πραστεια κοντα στα αεροδρομια δεν βολευει.
Οι προσφορες τελος αλλα μιλια ×8 συν μπονους στον ΟΣΕ για εξαργυρωση εισιτηριου τρενων μονο. Εκπτωση 30% στο εισιτηριο επιστροφης, πετυχα εκπτωση αλλο 10% κλεινοντας απο την εφαρμογη και αν βρεις εισιτηριο τουλαχιστον ενα μηνα πριν , αλλο 10%. Αυτες ειναι οι εκπτωσεις αντι για προσφορες. Δεν ειναι κι ασχημα, κατεβαζει πολυ την τιμη απο τα 90 ευρω γιατι ειναι αθροιστικες.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα σου πω γιατι το επελεξα τα Χριστουγεννα: για τη μεγαλη βαλιτσα πηγαινε ελα και την αφιξη και αναχωρηση απο κεντρο Αθηνας σε κεντρο Θεσσαλονικης.
Με μικρη βαλιτσα και εγγυτητα σε πραστεια κοντα στα αεροδρομια δεν βολευει.
Οι προσφορες τελος αλλα μιλια ×8 συν μπονους στον ΟΣΕ για εξαργυρωση εισιτηριου τρενων μονο. Εκπτωση 30% στο εισιτηριο επιστροφης, πετυχα εκπτωση αλλο 10% κλεινοντας απο την εφαρμογη και αν βρεις εισιτηριο τουλαχιστον ενα μηνα πριν , αλλο 10%. Αυτες ειναι οι εκπτωσεις αντι για προσφορες. Δεν ειναι κι ασχημα, κατεβαζει πολυ την τιμη απο τα 90 ευρω γιατι ειναι αθροιστικες.
Paefstra μου μπερδεύτηκα λίγο με τις προσφορές. Έχω δει ότι εδώ και αρκετό καιρό συνεργάζεται η trainose με την alpha, επειδή παίρνω συχνά-πυκνά τον Προαστιακό για Πελοπόννησο. Αλλά αυτά τώρα με τις εκπτώσεις που λες με μπέρδεψαν. Έχει app η trainose; Έχεις κάποιο link μήπως να τα δω αυτά μαζεμένα;

Από εκεί και πέρα αυτά που λες περί βαλίτσας και κέντρων πόλεων είναι fair enough. Προσωπικά έκλεισα τώρα με τα 25/άτομο απλά επειδή θα πάρουμε νυχτερινό. 45 δε θα έδινα για τραίνο.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Αν κλείνεις απο το app έχεις κάποια έκπτωση (δεν ξέρω το ποσοστό αλλά το υπολογίζω κοντά στο 10%-15%) + ότι παίρνεις x4 bonus/μίλια στην alpha

Για Αθήνα πλέον με τα αεροπορικά κοντά στα 100ε λόγω φυγής ryainair το τρένο κάποιες φορές βολεύει. Αν σου πετύχει όμως καθυστέρηση (που δεν είναι καθόλου σπάνιο φαινόμενο τελευταία) απλά βλαστημάς την ώρα και τι στιγμή που το επέλεξες.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Υπαρχει πλεον app το οποιο τα χριστουγεννα που το χρησιμοποιησα εριξε την τιμη. Επισης βρηκα τη μεταβαση πανω απο ενα μηνα πριν. Γενικα αν θυμαμαι καλα πρεπει να κοστισε 65 η καπου τοσο με επιστροφη και μεγαλες βαλιτσες. Εγω βρισκω την τιμη ελκυστικη με αυτους τους ορους.
Τα ειδα στο σαιτ της τρενοσε, θελει λιγο ψσξιμο στη σελιδα με τις εκπτωσεις.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ευχαριστώ παιδιά, θα τα ψάξω.
Όπως και να έχει οι τιμές για την ποιότητα των υπηρεσιών είναι εξωφρενικές.
 

dimpep

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ευχαριστώ παιδιά, θα τα ψάξω.
Όπως και να έχει οι τιμές για την ποιότητα των υπηρεσιών είναι εξωφρενικές.
Πηγαινε έλα με τις προσφορές ο ΟΣΕ είναι στα 65-70 ευρώ. Αεροπορικό θες 120 ευρώ. Δε νομίζω το 40% φτηνοτερα να ναι άσχημο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Πηγαινε έλα με τις προσφορές ο ΟΣΕ είναι στα 65-70 ευρώ. Αεροπορικό θες 120 ευρώ. Δε νομίζω το 40% φτηνοτερα να ναι άσχημο
Βραδινο με εκπτωση σε κουπε 6 θεσεων που για καποιο λογο τελικα ειναι βαγονι 1ης θεσης με φαρδια βελουδινα καθισματα που ξαπλωνουν και πριζα για φορτιση κινητου (αν ειμαστε ευγενικοι η προνοητικοι φερνουμε πολυπριζο για τους συνεπιβατες) συν βαλιτσα ειναι αψογο σε σχεση με γαλαταδικη πρωινη πτηση!!
 

dimpep

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Βραδινο με εκπτωση σε κουπε 6 θεσεων που για καποιο λογο τελικα ειναι βαγονι 1ης θεσης με φαρδια βελουδινα καθισματα που ξαπλωνουν και πριζα για φορτιση κινητου (αν ειμαστε ευγενικοι η προνοητικοι φερνουμε πολυπριζο για τους συνεπιβατες) συν βαλιτσα ειναι αψογο σε σχεση με γαλαταδικη πρωινη πτηση!!
Από ποιότητα στον ΟΣΕ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom