OΣΕ, το φαινόμενο :-(

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Δυστυχως εδω και καποια χρονια κατηργησαν τα βαγονια με τις κουκετες....
Πολυ κριμα γιατι στα νυχτερινα δρομολογια ηταν μια πολυ καλη και ανετη λυση για να φτασει καποιος ξεκουραστος στη Θεσσαλονικη.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Λογικά θα έχει απαντηθεί ξανά το ερώτημα. Γνωρίζει κάποιος πόσο διάστημα νωρίτερα ανοίγουν τα εισητήρια για κράτηση μέσω της ιστοσελίδας/εφαρμογής του ΟΣΕ? Προς το παρόν βλέπω μπορείς να κάνεις κράτηση μέχρι Δεκέμβρη. Λογικά για τον Ιανουάριο θα τα ξεκινήσουν από 1 Νοεμβρίου?
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Πριν 2 ημερες επεστρεψα απο την Ιαπωνια εχοντας την αισθηση οτι στην Ελλαδα ζουμε πισω απο τον ηλιο. Σημερα επιβεβαιωθηκε η σκεψη μου
Παμε να ταξιδεψουμε με τον ΟΣΕ στη γραμμη Αθηνα-Θεσσαλονικη. Βλεπω ταμπελα οτι πλεον οι αποσκευες πρεπει να παραδιδονται υποχρεωτικα με κοστος 5ευρω ανα 2 αποσκευες. Διαφορετικα η καθε αποσκευη θα χρεωνεται 5 εντος της αμαξοστοιχιας. Βρισκω τον προισταμενο και τον ρωταω που αναγραφεται αυτο στους ορους του εισιτηριου, Η απαντηση ; Δεν ειναι υπευθυνος ο ΟΣΕ αλλα η εταιρεια που εκδιδει τα εισιτηρια οτι δεν αναφερεται στους ορους. Επιστροφη στην κανονικοτητα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πριν 2 ημερες επεστρεψα απο την Ιαπωνια εχοντας την αισθηση οτι στην Ελλαδα ζουμε πισω απο τον ηλιο. Σημερα επιβεβαιωθηκε η σκεψη μου
Παμε να ταξιδεψουμε με τον ΟΣΕ στη γραμμη Αθηνα-Θεσσαλονικη. Βλεπω ταμπελα οτι πλεον οι αποσκευες πρεπει να παραδιδονται υποχρεωτικα με κοστος 5ευρω ανα 2 αποσκευες. Διαφορετικα η καθε αποσκευη θα χρεωνεται 5 εντος της αμαξοστοιχιας. Βρισκω τον προισταμενο και τον ρωταω που αναγραφεται αυτο στους ορους του εισιτηριου, Η απαντηση ; Δεν ειναι υπευθυνος ο ΟΣΕ αλλα η εταιρεια που εκδιδει τα εισιτηρια οτι δεν αναφερεται στους ορους. Επιστροφη στην κανονικοτητα.
Ελλαδάρα!!!
Τι θα πει "παραδίδονται"; Τις βάζουν κάπου αλλού;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ελλαδάρα!!!
Τι θα πει "παραδίδονται"; Τις βάζουν κάπου αλλού;
Οι μεγάλες αποσκευές θυμάμαι πάντα παραδίδονταν και τις έπαιρνες όταν έφτανες (αν και πολλοί τις έβαζαν μέσα στο βαγόνι στη ζούλα και δημιουργούταν το αδιαχώρητο ενίοτε). Άλλο αυτές σε μέγεθος χειραποσκευής (βαλιτσάκια, backpacks) που χωρούσαν στα ράφια πάνω από τα καθίσματα. Αλήθεια @x7777 εσύ εννοείς ότι τώρα πρέπει κανείς να παραδίδει τα πάντα; Τελείως ασύμφορο κατάντησε το τραίνο.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ελλαδάρα!!!
Τι θα πει "παραδίδονται"; Τις βάζουν κάπου αλλού;
Τι βαζουν στο τελευταιο βαγονι και τις παιρνεις μονος σου αν σταματησεις σε ενδιαμεσο σταθμο και οχι στην Αθηνα.
Εμας μας ειπαν 10 λεπτα πριν φτασει η αμαξοστοιχια στον προορισμο μας να παμε στο τελευταιο βαγονι να της παρουμε :haha::haha: Τρομερες υπηρεσιες.
.Δυο εβδομαδες σε πολιτισμενη χωρα με εκαναν να σκεφτω διαφορετικα και να θεωρησω οτι αυτος ειναι ο κανονας.Μετα καταλαβα οτι λιγοι τις ειχαν δωσει. Οι προσσοτεροι τις ειχαν μαζι τους και δεν τους ειπε κανεις τιποτα

Οι μεγάλες αποσκευές θυμάμαι πάντα παραδίδονταν και τις έπαιρνες όταν έφτανες (αν και πολλοί τις έβαζαν μέσα στο βαγόνι στη ζούλα και δημιουργούταν το αδιαχώρητο ενίοτε). Άλλο αυτές σε μέγεθος χειραποσκευής (βαλιτσάκια, backpacks) που χωρούσαν στα ράφια πάνω από τα καθίσματα. Αλήθεια @x7777 εσύ εννοείς ότι τώρα πρέπει κανείς να παραδίδει τα πάντα; Τελείως ασύμφορο κατάντησε το τραίνο.
Μετα ειδα οτι 10 ατομα ειχαμε παραδώσει και οι αλλοι απλα δεν το ειχαν λαβει υποψη
Στην ανακοινωση/ταμπελα ελεγε μεγαλες αποσκευες (τρομερο κριτηριο ε ; ουτε κιλα ουτε διαστασεις, απλα μεγαλες).
 
Last edited:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Τις μεγάλες αποσκευές μπορούσες πάντα να τις παραδώσεις, με κάποιο κόστος βέβαια, αλλά μόνο και μόνο για να έχεις εσύ την άνεσή σου και να μην τις κουβαλάς.
Στη σελίδα της trainose λέει: Από 15.10.2019 το τέλος των εγγεγραμμένων αποσκευών διαμορφώνεται στα 5€ ανά 2 τεμάχια αποσκευών και συνολικού βάρους έως 40 κιλά (ανά επιβάτη). Αν οι αποσκευές ανά επιβάτη ξεπερνούν τα 2 τεμάχια ή τα 40 κιλά ο επιβάτης υποχρεούται να πληρώσει το ανάλογο πολλαπλάσιο κόμιστρο.
Αν κουβαλάς δυο μεγάλες βαλίτσες φυσικά και μπορεί να υπάρξει πρόβλημα. Με μια μεγάλη βαλίτσα όμως (για τις χειραποσκευές δεν τίθεται καν θέμα) ποτέ κανένας δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα όλα αυτά τα χρόνια που ταξιδεύω με τον ΟΣΕ. Άλλωστε στην είσοδο του κάθε βαγονιού υπάρχει ειδικός χώρος για τις βαλίτσες που δεν χωράνε στα ράφια πάνω από τα καθίσματα.

Κατά τη γνώμη μου, όταν η trainose μιλάει για ογκώδεις αποσκευές, αναφέρεται σε βαλίτσες "μαμούθ" (πάνω από 80 εκ.) που κουβαλάνε κάποιοι και δεν μπορούν ούτε καν να τις ανεβάσουν πάνω στο βαγόνι.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τις μεγάλες αποσκευές μπορούσες πάντα να τις παραδώσεις, με κάποιο κόστος βέβαια, αλλά μόνο και μόνο για να έχεις εσύ την άνεσή σου και να μην τις κουβαλάς.
Στη σελίδα της trainose λέει: Από 15.10.2019 το τέλος των εγγεγραμμένων αποσκευών διαμορφώνεται στα 5€ ανά 2 τεμάχια αποσκευών και συνολικού βάρους έως 40 κιλά (ανά επιβάτη). Αν οι αποσκευές ανά επιβάτη ξεπερνούν τα 2 τεμάχια ή τα 40 κιλά ο επιβάτης υποχρεούται να πληρώσει το ανάλογο πολλαπλάσιο κόμιστρο.
Αν κουβαλάς δυο μεγάλες βαλίτσες φυσικά και μπορεί να υπάρξει πρόβλημα. Με μια μεγάλη βαλίτσα όμως (για τις χειραποσκευές δεν τίθεται καν θέμα) ποτέ κανένας δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα όλα αυτά τα χρόνια που ταξιδεύω με τον ΟΣΕ. Άλλωστε στην είσοδο του κάθε βαγονιού υπάρχει ειδικός χώρος για τις βαλίτσες που δεν χωράνε στα ράφια πάνω από τα καθίσματα.

Κατά τη γνώμη μου, όταν η trainose μιλάει για ογκώδεις αποσκευές, αναφέρεται σε βαλίτσες "μαμούθ" (πάνω από 80 εκ.) που κουβαλάνε κάποιοι και δεν μπορούν ούτε καν να τις ανεβάσουν πάνω στο βαγόνι.

Αυτο που γραφεις ειναι επιλογη οχι υποχρεωση. Αυτο ειναι η διαφορα
Σε αυτο που ειδα εγω ελεγε υποχρεωτικα να παραδωθουν οχι αν θες. Εχει μια διαφορα νομιζω
Επισης το να πληρωνεις την αποσκευη, να την κουβαλας ο ιδιος μεχρι το βαγονι που τις αποθηκευουν και να πηγαινεις απο το 2ο βαγονι στο 6ο για να την παραλαβεις δεν το λες και υπηρεσια αποσκευων. Καραγκιοζιλικι το λες
Επισης για το τι μιλαει η Τραινοσε δεν πρεπει να το ξερει ο πελατης ; Με σαφη ορια και προδιαγραφες ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Πριν καποια χρονια στα intercity η παραδοση ηταν υποχρεωτικη, παντως. Η διαφορα ηταν οτι η παραδοση ηταν πολυ καλα οργανωμενη και παραλαμβανες την αποσκευη στον σταθμο και δεν ησουν υπευθυνος να πας να την παρεις, οποτε αξιζε τα λεφτα της η υπηρεσια. Μαλιστα τοτε την περιοδο των Χριστουγεννων που ειχε πολλες αποσκευες χρησιμοποιουσαν τον παιδοτοπο της Α θεσης, προς απογοητευση των μικρων. Απο τοτε που ο επιβατης ειναι υπευθυνος να ανεβασει και να βρει και κατεβασει ο ιδιος την αποσκευη, ειναι μια υπηρεσια για τα μπαζα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πριν καποια χρονια στα intercity η παραδοση ηταν υποχρεωτικη, παντως. Η διαφορα ηταν οτι η παραδοση ηταν πολυ καλα οργανωμενη και παραλαμβανες την αποσκευη στον σταθμο και δεν ησουν υπευθυνος να πας να την παρεις, οποτε αξιζε τα λεφτα της η υπηρεσια.
Κι εγώ αυτό θυμάμαι. Μια φορά είχα παραδώσει μόνο επειδή γενικά ταξιδεύω με χειραποσκευή και είχα παραλάβει τη βαλίτσα από το σταθμό άφιξης. Από εκεί και πέρα η υποχρεωτική παράδοση μεγάλων αποσκευών εμένα δε μου κακοφαινεται επειδή ουκ ολίγες φορές έχω βρεθεί σε φάσεις που γίνεται το αδιαχώρητο επειδή καθείς αφήνει την τεραστίων διαστάσεων βαλιτσάρα του όπου βρει παρεμποδίζοντας τους συνεπιβάτες. Αλλά να γίνεται σωστά. Όχι τα σκηνικά που περιγράφει ο @x7777 .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Κι εγώ αυτό θυμάμαι. Μια φορά είχα παραδώσει μόνο επειδή γενικά ταξιδεύω με χειραποσκευή και είχα παραλάβει τη βαλίτσα από το σταθμό άφιξης. Από εκεί και πέρα η υποχρεωτική παράδοση μεγάλων αποσκευών εμένα δε μου κακοφαινεται επειδή ουκ ολίγες φορές έχω βρεθεί σε φάσεις που γίνεται το αδιαχώρητο επειδή καθείς αφήνει την τεραστίων διαστάσεων βαλιτσάρα του όπου βρει παρεμποδίζοντας τους συνεπιβάτες. Αλλά να γίνεται σωστά. Όχι τα σκηνικά που περιγράφει ο @x7777 .
Κι εμενα μου αρεσει, αλλα με τον τροπο που γινεται η μονη ωφελεια ειναι οτι ελευθερωνονται οι διαδρομοι. Αν ομως πρεπει να περασω 5 βαγονια πηδωντας πανω απο τις αποσκευες οσων δεν παρεδωσαν (και να υπολογισω αν μου φτανουν 10 λεπτα γι αυτο) και να φορτωθω κιολας, τοτε και πληρωνω και επιβαρυνομαι χρονικα. Εχω παψει να παραδιδω προ πολλου, ενω μου αρεσε να τις ξεφορτωνομαι.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Τι να σας πω βρε παιδιά; Αυτό το υποχρεωτικό που λέτε ποτέ δεν το έχω δει στα 10 χρόνια που πηγαινοέρχομαι Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Αυτό που έλεγαν παλιότερα ήταν να τις παραδώσετε για να μην τις κουβαλάτε. Εγώ ποτέ δεν τις παρέδωσα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Και ποτέ κανείς δεν μου έκανε την παραμικρή παρατήρηση. Βέβαια μιλάω για μια βαλίτσα περίπου 65-70 εκατοστών. Πάντως αν κάτι είναι υποχρεωτικό θα έπρεπε να αναγράφεται στο εισιτήριο ή να γίνεται έλεγχος κατά την επιβίβαση, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει. Τώρα για τα υπόλοιπα που λέτε, συμφωνώ. Αν είναι να πληρώσεις πρέπει και να σου παρέχουν κάποιες υπηρεσίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom