OΣΕ, το φαινόμενο :-(

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Τα κουπε που αναφερει ο φιλος ειναι Α θεσης που υποβιβαστηκαν σε Β. Ανεση, βελουδινα καθισματα, πριζες. Και ναι εχεις λιγοτερες πιθανοτητες απο αεροπλανο. Φωτο δικη μου απο ταξιδι με κορωνοιο. Πολυ ανετο ταξιδι, οι θεσεις γινονται ανακλινομενες με μια κινηση, τραβας και την κουρτινα του δωματιου και εισαι πριβε Ειμασταν μονο 2 ατομα στο κουπε. Ο μονος λογος που πεταξαμε στην επιστροφη ηταν γιατι ειχα κλεισει αεροπορικα με 20 ευρω. Αλλιως θα επελεγα παλι τρενο σε κουπε. View attachment 325802
Καλά, ούτε ένα δωδεκάποντο?
Τι ξεπεσμός είναι αυτός?
:bleh:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.966
Καλά, ούτε ένα δωδεκάποντο?
Τι ξεπεσμός είναι αυτός?
:bleh:
Ταξιδευω casual για να μην καταστρεψω τα βελουδα με το τακουνι στιλετο. Οι λαμε τουαλετες και οι γοβες ειναι στη βαλιτσα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Με την κατασταση που ειναι τα βαγονια θα προτιμουσα χιλιες φορες να δωσω κατι παραπανω και να παω με αεροπλανο και να κατσω 40λεπτα με μασκα,παρα 5-6 ωρες...βεβαια αν σκεφτεσε συνεχεια το θεμα αερα και μη κολλησεις τοτε καλυτερα να πας καπου με δικο σου μεσο γιατι δε νομιζω οτι στο τρενο εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να κολλησεις απο το αεροπλανο....
Γιατί τι έχουν τα βαγόνια; Οι θέσεις του τραίνου για εμένα είναι πολύ πιο άνετες από αυτές του αεροπλάνου.

Το ταξίδι με τραίνο διαρκεί πλέον γύρω στις 4 ώρες. Του αεροπλάνου διαρκεί μεν 40 λεπτά αλλά αν προσθέσω σε αυτά ότι θα χρειαστεί να πάω γύρω στις δύο ώρες πιο μπροστά συν την μία ώρα εξτρά χρόνο για να πάω στο αεροδρόμιο Μακεδονία με το λεωφορείο επειδή μένω σχεδόν κέντρο συν άλλη μία ώρα περίπου εξτρά χρόνο για την μετάβαση από το αεροδρόμιο της Αθήνας προς το κέντρο που θέλω να πάω (σε αντίθεση με τον σταθμό Λαρίσης) συν τον χρόνο που θα περιμένω να παραλάβω την βαλίτσα καταλήγω στο ότι θα κάνω τον ίδιο χρόνο και περισσότερο ίσως με αεροπλάνο.

Την μάσκα επίσης την έχω συνηθίσει πλέον και δεν έχω ιδιαίτερο θέμα να την φοράω. Εδώ σε πόσα επαγγέλματα την φοράνε για ώρες κάθε ημέρα γιατί όχι και εγώ;

Πολύ καλή ιδέα αυτό το να πάω με δικό μου μέσον. Δεν το είχα σκεφτεί. Πάω να αγοράσω αύριο ένα αυτοκίνητο :haha: (σόρυ, ευχαριστώ για την συμβουλή πάντως)

Όταν κυκλοφορεί κάπου φρέσκος αέρας εννοείται ότι έχεις λιγότερες πιθανότητες να κολλήσεις οποιαδήποτε ιο σε αντίθεση με κάπου που δεν κυκλοφορεί καθόλου φρέσκος αέρας. Τα μικρόβια καταστρέφονται με τον φρέσκο αέρα σύμφωνα με πολλές έρευνες. Οσο περισσότερος τόσο καλύτερα. Γιαυτό και περιμένουν όλοι αύξηση των κρουσμάτων τους επόμενους μήνες. Γιατί θα αρχίσει να κλείνεται ο κόσμος μέσα σε χώρους που δεν αερίζονται
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Γιατί τι έχουν τα βαγόνια; Οι θέσεις του τραίνου για εμένα είναι πολύ πιο άνετες από αυτές του αεροπλάνου.

Το ταξίδι με τραίνο διαρκεί πλέον γύρω στις 4 ώρες. Του αεροπλάνου διαρκεί μεν 40 λεπτά αλλά αν προσθέσω σε αυτά ότι θα χρειαστεί να πάω γύρω στις δύο ώρες πιο μπροστά συν την μία ώρα εξτρά χρόνο για να πάω στο αεροδρόμιο Μακεδονία με το λεωφορείο επειδή μένω σχεδόν κέντρο συν άλλη μία ώρα περίπου εξτρά χρόνο για την μετάβαση από το αεροδρόμιο της Αθήνας προς το κέντρο που θέλω να πάω (σε αντίθεση με τον σταθμό Λαρίσης) συν τον χρόνο που θα περιμένω να παραλάβω την βαλίτσα καταλήγω στο ότι θα κάνω τον ίδιο χρόνο και περισσότερο ίσως με αεροπλάνο.

Την μάσκα επίσης την έχω συνηθίσει πλέον και δεν έχω ιδιαίτερο θέμα να την φοράω. Εδώ σε πόσα επαγγέλματα την φοράνε για ώρες κάθε ημέρα γιατί όχι και εγώ;

Πολύ καλή ιδέα αυτό το να πάω με δικό μου μέσον. Δεν το είχα σκεφτεί. Πάω να αγοράσω αύριο ένα αυτοκίνητο :haha: (σόρυ, ευχαριστώ για την συμβουλή πάντως)

Όταν κυκλοφορεί κάπου φρέσκος αέρας εννοείται ότι έχεις λιγότερες πιθανότητες να κολλήσεις οποιαδήποτε ιο σε αντίθεση με κάπου που δεν κυκλοφορεί καθόλου φρέσκος αέρας. Τα μικρόβια καταστρέφονται με τον φρέσκο αέρα σύμφωνα με πολλές έρευνες. Οσο περισσότερος τόσο καλύτερα. Γιαυτό και περιμένουν όλοι αύξηση των κρουσμάτων τους επόμενους μήνες. Γιατί θα αρχίσει να κλείνεται ο κόσμος μέσα σε χώρους που δεν αερίζονται
Δε θα κατσω να σχολιασω ολη τη αναλυση που εκανες(πραγματικα γελαω!)θα σταθω μονο στο οτι αν ειναι να πας ενα ταξιδι και να υπολογιζεις τα ποσα λεπτα και δευτερολεπτα θα κατσεις σε κλειστο χωρο για να δεις αν θα κολλησεις,δε προκειται να το απολαυσεις οποτε καλυτερα να μη πας καπου και οχι μονο εσυ ολοι οσοι σκεφτονται ετσι και υπερφοβουνται!κατα τ αλλα αν το παρεις αποφαση και πας καλο ταξιδι να χεις!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Χαίρομαι που έκανα κάποιον να γελάσει. Το γέλιο δίνει νόημα στην ζωή.

Να σου υπενθυμίσω απλά ότι εσύ ανέφερες πρώτα για το πόσο χρόνο θα φορέσει κάποιος μάσκα αν ταξιδέψει με αεροπλάνο και αντέκρουσα το επιχείρημα του χρόνου με ρεαλιστικά στοιχεία που έρχεται αντιμέτωπος κάποιος σε περίπτωση που χρησιμοποιήσει το αεροπλάνο.

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου για το να μην πάω αν φοβάμαι αλλά δεν πρόκειται να την ακολουθήσω, γιατί δεν φοβάμαι, γιατί δεν συμφωνώ με αυτόν τον τρόπο σκέψης και γιατί δεν πρόκειται να κάνω κάτι απλά επειδή το γράφει κάποιο άτομο που δεν γνωρίζω σε ένα forum στο internet.

Το ότι κάνω χρήση της καλύτερης επιλογής σύμφωνα με τις αποδεδειγμένες επιστημονικές έρευνες δεν σημαίνει ότι φοβάμαι αλλά απλά ότι κάνω την καλύτερη δυνατή επιλογή για την υγεία μου.

Όπως πχ. το ότι κάποιος δεν καπνίζει δεν πίνει υπερβολικά και προσέχει την διατροφή του δεν σημαίνει ότι ζει μέσα στον φόβο να μην πάθει κάτι αλλά ότι επίσης κάνει το καλύτερο που μπορεί για το δώρο της ζωής που έχει λάβει.

Η απόλαυση της ζωής και των ταξιδιών δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των ανθρώπων που δεν λαμβάνουν υπόψη τις εισηγήσεις των επιστημόνων η δεν ενεργούν κατόπιν σκέψης.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Οι εντυπώσεις μου μετά το τελευταίο ταξίδι που έκανα με τον ΟΣΕ πρόσφατα.

*Η φορά των θέσεων που κλείνεις μέσω internet είναι σχετική. Μπορεί να κλείσεις θέση που υποτίθεται ότι είναι σύμφωνα με την φορά του τραίνου και στην πραγματικότητα να είναι ανάποδα.

*Τα παραθυράκια που υπάρχουν πάνω από κάποιες θέσεις κλείνουν από μόνα τους όταν αναπτύσσει το τραίνο μεγάλη ταχύτητα. Ο μοναδικός τρόπος για να τα κρατήσεις ανοικτά είναι να βάλεις την κουρτίνα ενδιάμεσα. Μπορεί βέβαια να σου κάνουν παρατήρηση για αυτό οπότε δεν διαβάσατε ποτέ από εμένα την συγκεκριμένη πληροφορία:rolleyes:

*Οι τελευταίες θέσεις του βαγονιού και στο πήγαινε και στο έλα είχαν παράθυρο. Δεν γνωρίζω αν συμβαίνει σε όλα τα βαγόνια αυτό.

*Αν κάθεσαι στις τελευταίες θέσεις του βαγονιού εισπνέεις τον καπνό από όλους αυτούς που καπνίζουν στην τουαλέτα.

*Δεν ενδιαφέρει κανέναν να είναι το παράθυρο ανοικτό. Το αντίθετο μάλιστα. Όταν το παράθυρο είναι ανοικτό ακούγεται ο θόρυβος του τραίνου πάνω στις ράγες με αποτέλεσμα να σε κοιτάνε παράξενα όλοι που το έχεις ανοικτό η να μπουν και στην διαδικασία να σου πουν να το κλείσεις. Δεν μπορώ να διανοηθώ πως μέσα σε τόσο κόσμο που υπήρχε δίπλα στα παράθυρα και ζώντας μέσα σε μια πανδημία δεν υπήρχε ούτε ένας που να γνωρίζει για το πόσο σημαντικός είναι ο φρέσκος αέρας για την εξουδετέρωση του ιου και των μικροβίων.

*Οι μισοί στο τραίνο έχουν τις μάσκες κατεβασμένες η τις κατεβάζουν για να φάνε καθότι υποτίθεται ο ιος δεν εισέρχεται στο αναπνευστικό σύστημα την ώρα που τρως αλλά ούτε και μπορείς να τον μεταδώσειςo_O Δεν γίνεται παρατήρηση σε κανέναν. Αν βέβαια δεν είχαν εισιτήριο μια χαρά θα τους κατέβαζαν από το τραίνο αλλά τα χρήματα προφανώς έχουν μεγαλύτερη αξία από τις ζωές.

*Αν ψάξεις στις πληροφορίες της σελίδας του ΟΣΕ για την φύλαξη των αποσκευών σε ντουλάπια του σταθμού γράφει να πάρεις τηλέφωνο στα εκδοτήρια. Αν πάρεις στα εκδοτήρια σου λένε πάρε στον σταθμό και αν πάρεις στον σταθμό δεν σηκώνει κανείς το τηλέφωνο:rolleyes-80: Τελικά στον σταθμό Αθηνών( Λαρίσης) μου είπε ένας υπάλληλος ότι μπορείς να αφήσεις τις αποσκευές σου σε ντουλάπια με 2€ για 8 ώρες η με 3€ για μέχρι 24ωρο. Αυτά ίσχυαν τουλάχιστον μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα. Αρκετά χρήσιμη πληροφορία πιστεύω για κάποιον που χρειάζεται να φύγει από το δωμάτιο στις 12 και θέλει να κάνει κάποιες βόλτες μέχρι τις 6 που φεύγει το τραίνο
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Την περασμένη Κυριακή, καλός φίλος κόντεψε να χάσει το τρένο από Θεσσαλονίκη για Αθήνα, γιατί έλλειπε μια πολύ σημαντική πληροφορία στο μόνιτορ/ οθόνη που έδειχνε τα δρομολόγια.
Κάτι που δεν μου έχει ξανατυχει... IMG_20201011_181337.jpg
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στην Ελλάδα ένα από τα μεγαλύτερα «νεκροταφεία» τρένων στον κόσμο

Χιλιάδες βαγόνια και ντιζελομηχανές βρίσκονται ακινητοποιημένα για πάνω από 30 χρόνια στην ευρύτερη περιοχή της Νέας Ιωνίας Θεσσαλονίκης σε ακτίνα τεσσάρων και πλέον χιλιομέτρων.

Στην Ελλάδα ένα από τα μεγαλύτερα «νεκροταφεία» τρένων στον κόσμο
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Στην Ελλάδα ένα από τα μεγαλύτερα «νεκροταφεία» τρένων στον κόσμο

Χιλιάδες βαγόνια και ντιζελομηχανές βρίσκονται ακινητοποιημένα για πάνω από 30 χρόνια στην ευρύτερη περιοχή της Νέας Ιωνίας Θεσσαλονίκης σε ακτίνα τεσσάρων και πλέον χιλιομέτρων.

Στην Ελλάδα ένα από τα μεγαλύτερα «νεκροταφεία» τρένων στον κόσμο
Είχαμε πάει σε αυτόν τον χώρο για φωτογράφιση και βόλτα και από το βάθος ακουγόταν τροχός που έκοβε σίδερα. Άξιο απορίας το για ποιον λόγο τα έχουν εκεί και δεν ανακυκλώνουν όλο αυτό το σίδερο εφόσον δεν σκοπεύουν να τα χρησιμοποιήσουν κάπου
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.966
Είχαμε πάει σε αυτόν τον χώρο για φωτογράφιση και βόλτα και από το βάθος ακουγόταν τροχός που έκοβε σίδερα. Άξιο απορίας το για ποιον λόγο τα έχουν εκεί και δεν ανακυκλώνουν όλο αυτό το σίδερο εφόσον δεν σκοπεύουν να τα χρησιμοποιήσουν κάπου
Ο οντολογικος στοχος του ΟΣΕ ειναι να εχει ελλειμματα. Οχι κερδος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.214
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom