OΣΕ, το φαινόμενο :-(

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Λιγο πιο πανω ποσταραμε το αρμεγμα κρατικου χρηματος. Βγαζει λεφτα αλλα οχι με τον τροπο που νομιζεις.
Ετσι δεν θα εχεις αλλες αποριες, γιατι σε βλεπω πολυ απορημενο, ενω οι δικες μας που ταξιδευαμε με ΟΣΕ γιατι μας αρεσε απαντηθηκαν πολυ ξεκαθαρα.
 
D

Delmem38110

Guest
αυτές είναι δίκιες σου αβάσιμες θεωρίες συνωμοσιολογίας.
το πιο πιθανό είναι να μην τους αφήνουν να δουλέψουν όπως θέλουν.
θα έπρεπε να έχουν αλλάξει τις γραμμές 50 φορές μέχρι τώρα.
και το Αθήνα Θεσσαλονίκη να γίνετε σε 3 ώρες γιατί την τεχνογνωσία και την τεχνολογία την έχουν.
το πεντολίνο κυκλοφορεί εδώ και χρόνια στη διπλανή χώρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
αυτές είναι δίκιες σου αβάσιμες θεωρίες συνωμοσιολογίας.
το πιο πιθανό είναι να μην τους αφήνουν να δουλέψουν όπως θέλουν.
θα έπρεπε να έχουν αλλάξει τις γραμμές 50 φορές μέχρι τώρα.
και το Αθήνα Θεσσαλονίκη να γίνετε σε 3 ώρες γιατί την τεχνογνωσία και την τεχνολογία την έχουν.
το πεντολίνο κυκλοφορεί εδώ και χρόνια στη διπλανή χώρα.
Η ΓΑΙΑΟΣΕ δεν ειναι σε χερια Ιταλων. Κατι κανεις λαθος. Και ειναι αβασιμα τα δικα μου οταν δεν ξερεις τι ακριβως πουληθηκε...
 
D

Delmem38110

Guest
την κυρία δεν την ξέρω και δεν με ενδιαφέρει να την γνωρίσω.
άλλο ερώτησα εγώ και αλλού απάντησες εσύ.
εγώ αν ερχόμουνα να αγοράσω μια εταιρία θα αγόραζα ότι είχε σχέση με αυτή η θα υπέγραφα ανεμπόδιστη διαχείριση την επιχείρησης μου προς όφελος της.
και καμία κυρία δεν θα στεκόταν εμπόδιο στην πρόοδο.
άρα ας σταματήσουμε τις συνωμοσιολογίκες υποθέσεις και ας πούμε κάτι χειροπιαστό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
την κυρία δεν την ξέρω και δεν με ενδιαφέρει να την γνωρίσω.
άλλο ερώτησα εγώ και αλλού απάντησες εσύ.
εγώ αν ερχόμουνα να αγοράσω μια εταιρία θα αγόραζα ότι είχε σχέση με αυτή η θα υπέγραφα ανεμπόδιστη διαχείριση την επιχείρησης μου προς όφελος της.
και καμία κυρία δεν θα στεκόταν εμπόδιο στην πρόοδο.
άρα ας σταματήσουμε τις συνωμοσιολογίκες υποθέσεις και ας πούμε κάτι χειροπιαστό.
Ξεκινα διαβασμα, εχεις κενα στην ενημερωση γι αυτο και οι δημοσιες αποριες οτι σου φαινονται ανεξηγητα, ζητωντας απαντησεις που οταν δεν σου αρεσουν κανεις χαρακτηρισμους. Φορουμ ειναι, απανταει οποιος θελει.
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
μα γι αυτό κάνω ερωτήσεις αλλά οι απαντήσεις που παίρνω είναι του καφενέ σε χωριό την Κυριακή το μεσημέρι λίγο πριν το φαγητό.
αβάσιμες.
και πραγματικά θα ήθελα να ξέρω ποιος βάζει το χεράκι του για να μην καρποφορήσει αυτή η επιχείρηση.
που έχει όλα τα χαρτιά να πάει μπροστά. αλλά δεν προχωράει.
περιμένοντας λογικές απαντήσεις, με βάση, αποχωρώ. 😜
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Προφανως και εχοντας ατομο της οικογενειας δοοικητικο του οργανισμου για χρονια εχω απαντησεις, αλλα δεν σου αρεσουν.
Ξεκουρασου.
 
D

Delmem38110

Guest
από προσωπική πείρα, μια εταιρία όταν προχωράει σε εξαγορά μιας άλλης το παλιό διοικητικό προσωπικό πετάει πρώτα έξω ώστε να αποκλείσει ενδεχόμενη ζημιά στα μελόντικα της σχέδια.
άρα καλά να πάθουν οι Ιταλοί...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Με 50 εκ στην τσεπη καθε χρονο απο τον ΚΡΑΤΙΚΟ προυπολογισμο και αδεια τρενα τις καθημερινες, οι Ιταλοι δεν παθανε. Εμεις θα παθουμε. Εξαλλου στην ΤΡΕΝΟΣΕ που πουληθηκε επικεφαλης ειναι Ιταλος. Στις αλλες δυο που δεν πουληθηκαν οχι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
"Σύμφωνα με πληροφορίες του «ethnos.gr», πάντως, το εισιτήριο για απλή μετάβαση χωρίς επιστροφή από την Αθήνα έως την Θεσσαλονίκη θα κοστίζει 65 ευρώ για την α΄ θέση και 55 ευρώ για τη β΄ θέση."

Αλλαγη σελιδας το οτι θα ξεκουραζονται κι αλλο οι υπαλληλοι σε αδεια τρενα.
Αθήνα – Θεσσαλονίκη με τρένο σε λιγότερο από 4 ώρες: Πρεμιέρα για τα «βέλη» της ΤΡΑΙΝΟΣΕ – Πόσο θα κοστίζει το εισιτήριο
 
D

Delmem38110

Guest
Με 50 εκ στην τσεπη καθε χρονο απο τον ΚΡΑΤΙΚΟ προυπολογισμο και αδεια τρενα τις καθημερινες, οι Ιταλοι δεν παθανε. Εμεις θα παθουμε. Εξαλλου στην ΤΡΕΝΟΣΕ που πουληθηκε επικεφαλης ειναι Ιταλος. Στις αλλες δυο που δεν πουληθηκαν οχι.
Το Άδεια τρένα πάλι το ξέρεις από πρώτο χέρι η σου το είπε ο δικός σου. Γιατί και άλλοι μιλάνε για άδεια αεροπλάνα και πλοία και Λεωφορεία και ταξί αλλά ειναι πίτα.
και τα 50 μυρια δεν μου φαίνονται και πολλά για κρατικη επιχορήγηση αν τα παίρνει ο ΟΣΕ, μια εταιρεία τέτοιου μεγέθους. Σιγά τα λεφτά.
αλλα για ποιο λόγο του τα δίνουν;
Είναι στην αρχική συμφωνία; Ειναι σε αθέτηση συμβολαίων; Εχει γίνει κάτι άλλο;
σε αυτές τις ερωτήσεις θέλω απάντηση. Όχι πετάμε ένα 50 και γεια σας.
γιατί όλα ειναι περίεργα.
Όπως περίεργη και η φραπορτ με τη διαχείρηση των αεροδρομίων και την εχθρική της σχέση με την Ράιαν και τις λοου κόστ γενικα. Ειδικά στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης.
στο ένα παράδειγμα βλέπουμε μια εταιρία να εχει το πάνω χέρι με καλό επενδυτικό πρόγραμμα και στο άλλο την τρένοσε να τρέχει με ρυθμούς σαλιγκαριού. Αν δεν γνώριζα την δύναμη της σαν μητρική εταιρία δεν θα έκανα καμία ερώτηση. Αλλα μου Φαίνεται περίεργο που συμβιβάζετε με 50 Ψωροεκατομμύρια ετησίως και κάθετε,ενώ θα μπορούσε να είχε κάνει το σιδηροδρομικό Δίκτυο αστραπή. Και να βγάζει πολυ περισσότερα.
το ξέρεις ότι αν καταφέρουν να κανουν τη διαδρομή Αθήνα Θεσσαλονίκη σε 3 ωρες, πτήσεις εμείς απο δω, θα παίρνουμε μόνο αν έχουμε ανταπόκριση από το ελβελ.

αυτά ειναι συμπεράσματα δικά μου λανθασμένα η όχι.
και εδώ κλείνω αυτή τη συζήτηση γιατί δεν εχει Νόημα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Δεν το τεκμηριώνεις όμως. Ασυναρτησίες για καφεδε και μέντιουμ πετάς.εγω κάνω μια λογική σκέψη που αν ειναι λανθασμένη κάποιος που ξέρει ας μου απαντήσει σωστά για να μάθω κι εγω. γι αυτό είμαστε εδώ. Το καφεδάκι και ο γνωστός του γνωστού δεν φέρνουν λύσεις. Ευχαριστώ.
Δεν το ειπα οτι θα επανελθεις?
1) Οι Ιταλοι βγαζουν.
2) η συμφωνια ειναι αποικιοκρατικου τυπου. Γιατι να τρεξουν κι αλλο την ΤΡΕΝΟΣΕ? Βλακες ειναι?
3) Τα γρηγορα τρενα θα εχουν την τυχη που ειχε και στο παρελθον το Αθηνα Λαρισα Θεσσαλονικη 2 φορες τη μερα χωρις ενδιαμεσες στασεις. Τοτε ειχε και φαι η Α θεση στην τιμη. Θα το κλαψουμε πιο συντομα λοιπον. Δεν ειναι η πρωτη φορα που παιζεται το εργο. Για να μαθαινουν οι νεοτεροι και να θυμουνται οι παλιοι.
Δεν βλεπω να σου απανταει αλλος και φοβαμαι οτι ισως θεωρουν αγενεια το οτι χαρακτηριζεις ασυναρτητο οποιον ξερει καλυτερα απο σενα που δηλωνεις και δειχνεις αδαης και ασχετος.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.894
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom