OΣΕ, το φαινόμενο :-(

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.008
δεν ξερω, οι ωρες που ειδα μου φαινονται τελειες. αν χρειαζομουν να παω πανω ασυζητητι θα επαιρνα τραινο παρα να τα δινω σε λεωφορεια, αεροπλανα κλπ. οτι μα οτι κ να γινει απο τη στιγμη που πουληθηκε το '17 ειναι χαραγμενη η πορεια: θα επικρατησει. τα ασχξμα τα ξερουμε, χειροτερα δεν γινεται, ειναι μια αλλαγη θετικη.
Το κλεισιμο των σταθμων σε ολη τη Β Ελλαδα, μιλαμε για κλειδωμα, που γεμιζε τα τρενα απο τις γυρω πολεις δεν ειναι καλος οιωνος. Εγω που ουσιαστικα μεγαλωσα στα τρενα και τα αγαπω πολυ αδυνατω να ξαναπαρω. Δεν υπαρχουν πια υπαλληλοι να σηκωσουν τηλεφωνο. Αν οι Θεσσαλονικοι για Αθηνα τα γεμισουν θα ειναι θαυμα. Με 200 ευρω το ζευγαρι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το κλεισιμο των σταθμων σε ολη τη Β Ελλαδα, μιλαμε για κλειδωμα, που γεμιζε τα τρενα απο τις γυρω πολεις δεν ειναι καλος οιωνος. Εγω που ουσιαστικα μεγαλωσα στα τρενα και τα αγαπω πολυ αδυνατω να ξαναπαρω. Δεν υπαρχουν πια υπαλληλοι να σηκωσουν τηλεφωνο. Αν οι Θεσσαλονικοι για Αθηνα τα γεμισουν θα ειναι θαυμα.
το βλεπω λιγο εκτος κ πρακτικα. αν μενει καποιος Αθηνα περιξ κεντρου σε 4 ωρες ειναι κεντρο Θεσσ κ δεν θα το παρει αλλα θα προτιμησει να τρεχει σπατα με λεωφορεια, μετρο κ εκει αναμονες, ουρες, κ Θεσσ αλλο λεωφορειο και και? η ευκολια μου φαινεται εμφανης κ αν κατεβει οπως λενε ο χρονος στις 3.15-3.30 σε 2 χρονια , ε ειναι νομοτελειακο το τελος της αεροπορικης συνδεσης οπως την ξερουμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.008
το βλεπω λιγο εκτος κ πρακτικα. αν μενει καποιος Αθηνα περιξ κεντρου σε 4 ωρες ειναι κεντρο Θεσσ κ δεν θα το παρει αλλα θα προτιμησει να τρεχει σπατα με λεωφορεια, μετρο κ εκει αναμονες, ουρες, κ Θεσσ αλλο λεωφορειο και και? η ευκολια μου φαινεται εμφανης κ αν κατεβει οπως λενε ο χρονος στις 3.15-3.30 σε 2 χρονια , ε ειναι νομοτελειακο το τελος της αεροπορικης συνδεσης οπως την ξερουμε.
Οκ, ισως να γινει ετσι. Ποιος δεν θελει να ξυπναει στις 5 το πρωι για να φτασει σταθμο Λαρισης στις 6.30 , αλλιως δεν εχει αλλο γρηγορο ως το βραδυ? Κτελ εχει καθε μια ωρα και βραδινα.
(Εχει ξαναγινει, point to point Αθηνα Θεσσαλονικη εδιναν και δωρεαν φαι και ταινιες και πηγε απατο λεμε).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οκ, ισως να γινει ετσι. Ποιος δεν θελει να ξυπναει στις 5 το πρωι για να φτασει σταθμο Λαρισης στις 6.30 , αλλιως δεν εχει αλλο γρηγορο ως το βραδυ? Κτελ εχει καθε μια ωρα και βραδινα.
(Εχει ξαναγινει, point to point Αθηνα Θεσσαλονικη εδιναν και δωρεαν φαι και ταινιες και πηγε απατο λεμε).
στο ποστ σου λεει 07.22 κ 17.22. δεν μπορω να φανταστω πιο βολικα ωραρια. τεσπα θα δουμε, τωρα εχει frecciabianca οχι αστεια...
κτελ? ουτε να με πληρωνουν απαπα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.008
30 ευρω με Aegean, και 2100 μιλια ο καθενας λογω blac Friday.
Καταργησε ακομη και την καρτα πιστοτητας ο ΟΣΕ στα 6 προαγορασμενα ταξιδια 1 δωρο.
Πολυ λιγος. (Οχι οτι θα την επσιρναν πολλοι τωρα 600 ευρω κασερι μπροστα, αλλα λεμε..).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.008
Αποχαιρετισμος στις εκπτωσεις των εισιτηριων που ξεραμε, πλεον μονο 10% για μεγαλες κατηγοριες ταξιδιωτων.

Screenshot_20220510-192845_Drive.jpg
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αποχαιρετισμος στις εκπτωσεις των εισιτηριων που ξεραμε, πλεον μονο 10% για μεγαλες κατηγοριες ταξιδιωτων.
Μιας και τα ξέρεις καλά.
Τι εκπτώσεις καταργούνται; 🤔
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.008
Μιας και τα ξέρεις καλά.
Τι εκπτώσεις καταργούνται; 🤔
Το νεανικο που μας αφορα ειχε 20%
Υποθετω οτι των ΑΜΕΑ πρεπει να ηταν μεγαλυτερο, δεν το θυμαμαι.
Οι εκπτωσεις εφαρμοζονταν και στην Α θεση, τωρα οχι.
Οι εκπτωσεις ηταν αθροιστικες, δηλ εκλεινες -25% στην επιστροφη συν μειωμενο νεανικο. Τωρα δεν αθροιζονται αλλα διαλεγεις μια.

Δεν σχολιαζω αλλο, στην Ιταλικη Τρενιταλια εκλεισα προχθες να ταξιδεψει ο ενας δωρεαν σε ομαδα 2 ατομων και φετος οπως και αλλες φορες.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Aχ! Πανε εκεινες οι εποχες που κοβαμε φοιτητικο-πολυτεκνο μεχρι Λάρισα και πηγαίναμε Αθήνα με το βραδινο, χωρίς να είμαστε πολύτεκνοι και έχοντας ξεχάσει να βγάλουμε πάσο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.008
Aχ! Πανε εκεινες οι εποχες που κοβαμε φοιτητικο-πολυτεκνο μεχρι Λάρισα και πηγαίναμε Αθήνα με το βραδινο, χωρίς να είμαστε πολύτεκνοι και έχοντας ξεχάσει να βγάλουμε πάσο.
Οχι ρε συ, επαιζε ελεγχος μετα τη Λαρισα. Μηπως τους υπνωτιζατε?
(Εγω ειχα δωρεαν πρωτη θεση οσο ημουν προστατευομενο μελος σε ολη την Ελλαδα, δεν χρειαστηκε ποτε).
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.398
Τα τρενολόγια της τρελοσε... Εγω ως πολύ τεκνός δεν έχω δικαίωμα έκπτωσης στο γρήγορο των 3h 55' αλλά στο αργό των 4h 13' και μάλιστα στη Α θέση με 26,30 και σε βαγόνι με μονά καθίσματα δεξιά και αριστερά..
Ρεε τι πίνετε και δεν μας δίνετε..


τρελοσε.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom