OΣΕ, το φαινόμενο :-(

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Τα τρενολόγια της τρελοσε... Εγω ως πολύ τεκνός δεν έχω δικαίωμα έκπτωσης στο γρήγορο των 3h 55' αλλά στο αργό των 4h 13' και μάλιστα στη Α θέση με 26,30 και σε βαγόνι με μονά καθίσματα δεξιά και αριστερά..
Ρεε τι πίνετε και δεν μας δίνετε..


View attachment 393557
,Πως κανείς έτσι για 18 λεπτά; 😁🤪😎
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Τα τρενολόγια της τρελοσε... Εγω ως πολύ τεκνός δεν έχω δικαίωμα έκπτωσης στο γρήγορο των 3h 55' αλλά στο αργό των 4h 13' και μάλιστα στη Α θέση με 26,30 και σε βαγόνι με μονά καθίσματα δεξιά και αριστερά..
Ρεε τι πίνετε και δεν μας δίνετε..


View attachment 393557
Ετσι ειχε παει απατο και το παλιο γρηγορο χωρις στασεις με φαρμακερο κομιστρο. Οποιος δεν μαθαινει απο τα λαθη του...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
,Πως κανείς έτσι για 18 λεπτά; 😁🤪😎
Ειναι 18 βασανιστικά λεπτά....

Το οξύμωρο προσπαθω να δειξω... Αλλά αν μου τυχαινε μια τετοια περιπτωση μια χαρα θα μου καθότανε το "αργό" με 26 ευρω..

δεν το κάνουν προαστιακό όλο Αθηνα Θεσσαλονίκη;; τι τα θέλουν αυτα; για να κοροϊδεύουν ποιον
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
το βλεπω λιγο εκτος κ πρακτικα. αν μενει καποιος Αθηνα περιξ κεντρου σε 4 ωρες ειναι κεντρο Θεσσ κ δεν θα το παρει αλλα θα προτιμησει να τρεχει σπατα με λεωφορεια, μετρο κ εκει αναμονες, ουρες, κ Θεσσ αλλο λεωφορειο και και? η ευκολια μου φαινεται εμφανης κ αν κατεβει οπως λενε ο χρονος στις 3.15-3.30 σε 2 χρονια , ε ειναι νομοτελειακο το τελος της αεροπορικης συνδεσης οπως την ξερουμε.
4 ωρες κανω συνολο να παω Θεσ/νικη και με αεροπλανο με ολη τη διαδικασια μεσα...δινεις τα μισα λεφτα απ οτι του τρενου,εχεις την θεσουλα σου,τα σνακ σου το μονο μειων ο περιορισμος στα κιλα βαλιτσας...δε βρισκω το λογο να δωσω τοσα λεφτα για το γρηγορο τρενο το οποιο θα ναι μες τη μπιχλα,θα ναι μεσα οποιος να ναι και θα γκαριζει,θα πρεπει να τσακωθω αν μου χουν παρει τη θεση,μονο κ μονο για να εχω παραπανω κιλα στη βαλιτσα μου...μπορει στις αρχες να μην ειναι οπως τα περιγραφω αλλα δωστε 2 μηνες λειτουργιας στη γραμμη και θα γινει ετσι κ χειροτερα,δυστυχως!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Πάντως σε σύγκριση με italotreno σε πιάνει μια απελπισία, για να πειράξω και τον @Samion
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως σε σύγκριση με italotreno σε πιάνει μια απελπισία, για να πειράξω και τον @Samion
εμενα? σε λιγο θα συγκρινεις κ με τα ιαπωνικα bullet...για να συνελθουμε. η συγκριση γινεται μονο με την ελληνικη προ 2017 κατασταση. τοτε που τα τραινα φωτογραφιζονταν μανιωδως απο τουριστες. που δεν πιστευαν στα ματια τους τι εβλεπαν σε ευρωπαικη χωρα..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
..δινεις τα μισα λεφτα απ οτι του τρενου,
τα μισα? βλεπεις πολλα δηλ με 27€? ποτε ακριβως τα βλεπεις? παει η εποχη ραιαν..
χωρια που θα ξεκινησουν λενε τωρα απο τα 45€. κ οπως ειπα το τραινο θα κερδισει μακροπροθεσμα. μην περιμενετε αποτελεσμα σε 2 μηνες. σε 2 χρονια θα ειναι ολα αλλιως. οπως ακριβως συνεβη κ στη γειτονα κ η γραμμη πρωτευουσας-2ης πολης εσβησε μπροστα στο τραινο. τσαμπα ηρθαν 5 frecciabianca? απο το 2017 εχουν αλλαξει τα πραγματα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
τα μισα? βλεπεις πολλα δηλ με 27€? ποτε ακριβως τα βλεπεις? παει η εποχη ραιαν..
χωρια που θα ξεκινησουν λενε τωρα απο τα 45€. κ οπως ειπα το τραινο θα κερδισει μακροπροθεσμα. μην περιμενετε αποτελεσμα σε 2 μηνες. σε 2 χρονια θα ειναι ολα αλλιως. οπως ακριβως συνεβη κ στη γειτονα κ η γραμμη πρωτευουσας-2ης πολης εσβησε μπροστα στο τραινο. τσαμπα ηρθαν 5 frecciabianca? απο το 2017 εχουν αλλαξει τα πραγματα.
Με εκπτωση αυτη τη στιγμη(20% λεει) το τρενο 3.50 ωρες κανει 88ε r/t και σε βαγονι 2ης class..αρα αυτο σημαινει οτι χωρις την εκπτωση αργοτερα θα παει παραπανω..ε ωραια με τα ιδια λεφτα λοιπον που το δινει τωρα η τραινοσε και την ιδια ωρα φτανω κυρια στην ωρα μου και με aegean ή skyexpress...αν ηρθαν τσαμπα ή οχι δε ξερω,ξερω οτι οι τιμες των τρενων στη Ελλαδα με τις παροχες που δινουν ειναι παντα δυσαναλογες των τιμων...λιγο αν φταναμε στο επιπεδο τιμων-παροχων της trenitalia ολα θα ηταν καλυτερα..και προφανως δε μιλαω για ταξιδια του στυλ α σημερα ειναι παρασκευη ας πετακτω σαββατο πρωι Σαλονικα,εκει παντα συμφερε το τρενο ή το κτελ απο θεμα τιμης..2019 εκανα τελευταια φορα το Αθηνα-Θεσ και το μετανιωσα οιχτρα δυστυχως,δε ξερω που ειδατε οτι εχει αλλαξει κατι απο το 2017 και μετα...
 
D

Delmem38110

Guest
Με εκπτωση αυτη τη στιγμη(20% λεει) το τρενο 3.50 ωρες κανει 88ε r/t και σε βαγονι 2ης class..αρα αυτο σημαινει οτι χωρις την εκπτωση αργοτερα θα παει παραπανω..ε ωραια με τα ιδια λεφτα λοιπον που το δινει τωρα η τραινοσε και την ιδια ωρα φτανω κυρια στην ωρα μου και με aegean ή skyexpress...αν ηρθαν τσαμπα ή οχι δε ξερω,ξερω οτι οι τιμες των τρενων στη Ελλαδα με τις παροχες που δινουν ειναι παντα δυσαναλογες των τιμων...λιγο αν φταναμε στο επιπεδο τιμων-παροχων της trenitalia ολα θα ηταν καλυτερα..και προφανως δε μιλαω για ταξιδια του στυλ α σημερα ειναι παρασκευη ας πετακτω σαββατο πρωι Σαλονικα,εκει παντα συμφερε το τρενο ή το κτελ απο θεμα τιμης..2019 εκανα τελευταια φορα το Αθηνα-Θεσ και το μετανιωσα οιχτρα δυστυχως,δε ξερω που ειδατε οτι εχει αλλαξει κατι απο το 2017 και μετα...
όταν κατεβεί στις 3,5 ώρες θα μπαίνεις κυρία σε ένα βέλος 5 λεπτά πριν την αναχώρηση ξεκινώντας το πολύ μισή ώρα πριν από το σπίτι σου στην Θεσσαλονίκη, και θα βγαίνεις κυρία στο κέντρο της Αθήνας.
μια θέση οικονομικής στο τρένο είναι πολύ καλύτερη και από τη μπίζνες στο αεροπλάνο.
και αν συμψηφίσεις το κόστος από και προς τα αεροδρόμια συν ενδεχόμενο πάρκινγκ.......θα δεις ότι είναι πιο γρήγορο και συμφέρον το τρένο.
στην Ιταλία το τρένο είναι στην κουλτούρα μετακίνησης. δεν λένε θα πάρω το λεωφορείο να πάω κάπου. αλλά το αυτοκίνητο η το τρένο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
...δινεις τα μισα λεφτα απ οτι του τρενου,
με τα ιδια λεφτα λοιπον
αλλα ειπες στο προηγουμενο ποστ. βαλε μετα μια μερα του αυγουστου κ θα δεις. επισης βαλε τον καιρο, την ταλαιπωρια αν εχεις βαλιτσες, παιδια κλπ. νομιζω ειναι εμφανης η διαφορα να μπαινεις σε ενα ΜΜΜ στο κεντρο μιας πολης κ να βγαινεις στο κεντρο της αλλης πολης αντι να παρεις μινιμουμ 3 ΜΜΜ με οτι αυτο συνεπαγεται. παρε λεωφορειο, μετρο ωρα αιχμης να πας ορθια 1 ωρα για σπατα κ τα λεμε μετα για θεσεις που ειπες κλπ.
δε ξερω που ειδατε οτι εχει αλλαξει κατι απο το 2017 και μετα...
ειδα 5 frecciabianca.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Με εκπτωση αυτη τη στιγμη(20% λεει) το τρενο 3.50 ωρες κανει 88ε r/t και σε βαγονι 2ης class..αρα αυτο σημαινει οτι χωρις την εκπτωση αργοτερα θα παει παραπανω..ε ωραια με τα ιδια λεφτα λοιπον που το δινει τωρα η τραινοσε και την ιδια ωρα φτανω κυρια στην ωρα μου και με aegean ή skyexpress...αν ηρθαν τσαμπα ή οχι δε ξερω,ξερω οτι οι τιμες των τρενων στη Ελλαδα με τις παροχες που δινουν ειναι παντα δυσαναλογες των τιμων...λιγο αν φταναμε στο επιπεδο τιμων-παροχων της trenitalia ολα θα ηταν καλυτερα..και προφανως δε μιλαω για ταξιδια του στυλ α σημερα ειναι παρασκευη ας πετακτω σαββατο πρωι Σαλονικα,εκει παντα συμφερε το τρενο ή το κτελ απο θεμα τιμης..2019 εκανα τελευταια φορα το Αθηνα-Θεσ και το μετανιωσα οιχτρα δυστυχως,δε ξερω που ειδατε οτι εχει αλλαξει κατι απο το 2017 και μετα...
Οι τουαλετες εμειναν ιδιες. Οι ιδιες νοικιασμενες καθαριστριες (δεν) τις καθαριζουν σε ολη τη διαδρομη. Παρολα αυτα ειναι ενδιαφερουσες οι φαντασιωσεις οσων δεν εχουν μπει σε ελληνικο τρενο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom