OΣΕ, το φαινόμενο :-(

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Έγραψα ένα ποστ αναφερόμενη σε γεγονότα και την ψυχολογική μου φόρτιση.Γιατι μπήκες στον κόπο να γράψεις αυτό το κατεβατο δεν το καταλαβαινω. Νοήμων ειμαι τα γνωρίζω αυτά που αναφέρεις.Οσο για τη τελευταία φράση σου το αφήνω να περάσει ασχολιαστο
κοιτα...απο τη στιγμη που γραφουμε σε ενα σεντονι σκεψεις και ιδεες εκθεσεις πανω σε ενα θεμα που απασχολει την κοινωνια νομιζω κακως μπαινουν περιορισμοι και απαγορευσεις απο την στιγμη που δεν προσβαλει κανεις τον αλλα παρα μονο καυτηριαζει τα κακως κειμενα!
Οσον αφορα γιατι το γραφω...Προσκαλω τον οποιοδηποτε απο εσας να να κανει μια βολτα στα στενα του Νεστου το σημα κατατεθεν καποτε του ελληνικου ΟΣΕ σε Παγκοσμιο επιπεδο....
Οχι δεν υπαρχει καν δρομολογιο εδω και 3 -4 χρονια γιατι δεν μπορει να το συντηρησει πλεον το σιδηροδρομικο δικτυο. Αυτος ειναι ο Λογος που το γραφω και κανεις αλλος!
Οσον αφορα για το αλλο .....ας ερθει οποιοσδηποτε θελει να κανει μια απλη βολτα στην ελληνικη Μεθοριο θα καταλαβει αμεσως γιατι το γραφω! απλα κανενας δε θελει να το παραδεχτει στη χωρα αυτη. Η χωρα εχει εγκαταλειφθει και ειναι ερμαιο των λαθροδιακινητων και ειναι στα ορια της εγκαταλειψης. Το λεω και το εννοω ειτε σε οδικο ειτε σε σιδηροδρομικο ειτε σε οποιο αλλο επιπεδο και αν το πιασεις !!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ποια χωρα της Ευρωπης εχει τοσο διευρυμενο δικτυο Σιδηροδρομου Οδικο Αερομεταφορων? Απαντηση : ΚΑΜΙΑ

Ποια χωρα της Ευρωπης με την ιδια εκταση και πληθυσμο εχει π.χ....τοσα πολλα Αεροδρομια ?
Απλη ερωτηση και οχι σε καμια περιπτωση Δικαιολογηση της καταστασης που επικρατει ειναι η παραπανω διατυπωση.
Υπάρχουν αρκετές με περισσότερα αεροδρόμια και μάλιστα χώρες που δεν έχουν την ιδιαιτερότητα της Ελλάδας με τα τόσα νησιά. Για το οδικό δίκτυο ασχολιαστο που έχουμε ένα από τα πιο επικίνδυνα της Ευρώπης. Για το σιδηροδρομικό γελάμε.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Υπάρχουν αρκετές με περισσότερα αεροδρόμια και μάλιστα χώρες που δεν έχουν την ιδιαιτερότητα της Ελλάδας με τα τόσα νησιά. Για το οδικό δίκτυο ασχολιαστο που έχουμε ένα από τα πιο επικίνδυνα της Ευρώπης. Για το σιδηροδρομικό γελάμε.
Πες μου μια χωρα οχι της κεντρικης Ευρωπης αλλα των Βαλκανιων που εχει τοσα Αεροδρομια τοσα Λιμανια και ολη αυτην την εκταση της Ελλαδας?? Αλβανια- Ρουμανια - Βουλγαρια (με τρια μολις αεροδρομια?) η καποια αλλη?
Τι να πρωτοκανει η δυσμερη Ελλας?
Ηταν ειναι και θα ειναι Χωρισμενη οχι στα 2!!!! στα 3 και στα 4 ! ο Πλουσιος Νοτος και Φτωχος Βορράς τα Νησια και η ηπειρωτικη Χωρα!!!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αυτός ο οργανισμός δεν θα αλλάξει ποτέ προς το καλύτερο, είτε είναι στο δημόσιο, είτε είναι ιδιώτη.
Δεν μπορείτε να φανταστείτε. τι αλαλουμ επικρατεί σε ότι αφορά τις αποζημιώσεις για καθυστέρηση
Ταξίδεψα το Σάββατο από Θεσσαλονίκη για Αθήνα με την πρώτη πρωινή,το etr
Είχαμε καθυστέρηση περίπου 3 ώρες λόγω κακοκαιρίας στη Θεσσαλονίκη.
Από τη Δευτέρα προσπαθώ να εισπράξω την αποζημίωση με μηδενικό αποτέλεσμα.
Τη Δευτέρα το απόγευμα στα γκισέ του σταθμού Λαρίσης με παρέπεμψαν στα γκισέ της Θεσσαλονίκης ή στην ιστοσελίδα της ,hellenic train. Επειδή έφτασα αργά το βράδυ, δεν πήγα γκισέ αλλά προσπάθησα σε το σάιτ.
Εκεί μου έβγαζε ότι δεν είναι αποζημίωσημο, γιατί προφανώς δεν το πέρασαν ακόμη.
Χθες πήρα τηλέφωνο στη γραμμή για τα τρένα etr κ με παρέπεμψαν σε γκισέ.
Πήγα σήμερα σε γκισέ κ πάλι δεν διευθετήθηκε η αποζημίωση.
στην αρχή δεν φαινόταν η συγκεκριμένη καθυστέρηση, μετά φαινόταν, μετά η υπαληλος μιλούσε με το κέντρο για 10 λεπτά αλλά στο τέλος για είσπραξω αποζημίωση με παρέπεμψε στο σάιτ της hellenic train
Το εισιτήριο που είχα βγάλει ήταν ψηφιακό.
Η τρίωρη καθυστέρηση δεν με πείραξε. Αυτό το από τον Άννα στο Καϊάφα είναι άνευ προηγουμένου
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Όποιος με βοηθήσει να είσπραξω την αποζημίωση για την τρίωρη καθυστέρηση του σαββατιανού δρομολογίου ICE 51, θα του χαρίσω τη μιση 😁😉
Μπήκα εκεί που λέει για τις αποζημιώσεις δίνοντας αριθμό εισιτηρίου και κωδικό ασφαλείας κ μου βγάζει μη αποζημιωσιμο.
Μπαίνω στην άλλη τους πλατφόρμα για παράπονα και αιτήματα και αφού τα, συμπληρώνω όλα όπως πρέπει μου βγάζει το περίεργο μήνυμα ότι κάτι δεν συμπληρώνω σωστά χωρίς να καταλαβαίνω τι ακριβως

Ου μπλέξεις με αυτή την εταιρία και τον οργανισμό, όσο και να αγαπάς τα τρενα
😢😵🤬
 

Attachments

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
αφου χρειάστηκε να παρω ξανα τηλεφωνο στην ειδική γραμμή για τα etr τρενα, παρενθεση αυτη η γραμμη εξυπηρετησης ειναι με αστική χρεωση σε αντιθεση για ολα τα αλλα τρενα, και αφου παραδεχθηκε η ευγενικη υπαλληλος οτι ναι λογω συστημικου προβλήματος η πλατφόρμα για αιτηση αποζημιωσης για καθυστερηση δεν βγαζει το δρομολόγιο ice51 ως αποζημιώσιμο ενω θα επρεπε γιατι οντως υπηρχε 3ωρη καθυστερηση μου διευκρίνηση οτι θα πρεπει να διεκδικήσω την αποζημιωση απο τη φορμα παραπονων και αιτημάτων. της ειπα οτι δεν με αφηνει να ολοκληρωσω την διαδικασια και της ειπα οτι μου βγαζει αυτο που δειχνει η φωτο στο προηγουμενο ποστ μου ειπε πως το λαθος πεδιο που συμπληρωνω ειναι ΤΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ και οχι ΤΑΞΙΔΙ. εκει εγω ειχα γραψει ice51 ενω θα επρεπε να γραψω θεσσαλονικη και μου εβγαλε λιστα με ολα τα δρομολόγια κι απο εκει να επελεγα το ic 51 θεσσαλονικη αθηνα.
αυτος που το σχεδιασε ολο αυτό θα πρεπει λιγο να το ξαναδει νομίζω γιατι εξαιτιας αυτης της αμφισημιας ταξιδι και δρομολόγια ξοδεψα πολλά λεπτα απο τον ελευθερο χρονο μου για να βρω την ακρη.
για την καθυστερηση λογω κακοκαιρίας δείχνω κατανοηση, οχι ομως για τετοιες προγραμματικες αστοχιες.
 
Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.503
Εμεις το καταλαβαμε (ορισμενοι εννοω) πως αυτη η εταιρεια ειναι για ….. απ οταν σκοτωθηκαν 57 ανθρωποι στην πιο πολυσύχναστη διαδρομη της χωρας παντως
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Τελευταίο update
Πριν λίγα λεπτά έλαβα ειδοποίηση ότι η Hellenic Train επέστρεψε το 50% του αντιτίμου...
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Πριν από έναν χρόνο αν θυμάμαι καλά, με τα χιόνια ήταν, 1.30 ώρα άργησε το τρένο και καμία ενημέρωση δεν υπήρξε στον σταθμό αναχώρησης για την καθυστέρηση.
Απλώς περιμέναμε στην παγωνιά και όταν έφτασε στην Αθήνα έστειλα ένα email παραπόνων στην εταιρεία με όλα τα στοιχεία του εισιτηρίου μου. (Ηλεκτρονική κράτηση)

Ήταν στο όριο ο χρόνος καθυστέρησης για αποζημίωση αλλά είπα να προσπαθήσω και όντως μου απάντησαν και μου έδωσαν 10% έκπτωση για το επόμενο ταξίδι.
Τώρα πια, δεν υπάρχει η επιλογη μετακίνησης με τρένο στην χώρα.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
590
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom