OΣΕ, το φαινόμενο :-(

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
α δε θελω τετοια απο τη νεα χρονια :xmas_rolleyes::xmas_rolleyes::xmas_rolleyes:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Απεργία από τον ΟΣΕ για τις 19 και 20 Δεκεμβρίου.Θα ματαιωθούν τα βραδινά δρομολόγια την Τρίτη 18/12/2012 και όλα τα σιδηροδρομικά δρομολόγια την Τετάρτη 19/12/2012 και Πέμπτη 20/12/2012.
Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τα εισιτήρια σε αυτή την περίπτωση, ειδικά αν τα έχει βγάλει μέσω internet; Δικαιούσαι αλλαγή στις ημέρες;
α δε θελω τετοια απο τη νεα χρονια :xmas_rolleyes::xmas_rolleyes::xmas_rolleyes:
Δυστυχώς, όταν βγάζεις εισιτήριο πολλές μέρες πριν το ταξίδι σου δεν μπορείς να ξέρεις αν θα έχει απεργία ή όχι. Περίμενα κι εγώ μπροστά από τον υπολογιστή να βγουν οι προσφορές και ήμουν χαρούμενη που τις πρόλαβα (εκτός από μία διαδρομή που η τιμή ήταν τσουχτερή), αλλά τελικά προέκυψε η απεργία και πάει το εισιτήριο. Οκ, θα πάρω τα 9 ευρώ πίσω, αλλά τελικά αναγκάστηκα να πληρώσω αεροπορικό εισιτήριο για να πάω στον προορισμό μου.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Από σήμερα το ολοκαίνουργιο site της trainose. Φαίνεται λίγο περίεργο, αλλά με λίγο παίδεμα και ψάξιμο δεν είναι και τόσο δύσκολο όσο φαίνεται αρχικά.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Καλησπέρα σας!
εδώ και μέρες μπαίνω στο site της τραινοσε προκειμενου να κλεισω εισιτηρια για Θεσσαλονίκη, αλλά η ιστοσελίδα μονίμως 'σέρνεται' με αποτέλεσμα να μην φορτώνει σωστά και να είναι σχεδόν αδύνατη η χρήση της. Σήμερα επιτέλους κατάφερα να μπω εύκολα και πήγα να κλείσω τα πολυπόθητα εισιτήρια.

Εχω σκοπό να ταξιδέψω με το βραδινό στις 9/9 και επιστροφή 17/9. Αφού επέλεξα τις θέσεις (β' κατηγορίας), μου έβγαλε το κόστος, το οποίο δεν έχει καμία επαφή με το πραγματικό! Φυσικά και δεν προχώρησα στην αγορά , αφού η τιμή που μου δίνει είναι σχεδόν 50% πάνω από αυτήν που αρχικά αναφέρεται!

Μπορεί καποιος να το τσεκάρει μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος?

Επίσης, πρώτη φορά βλέπω ότι η ώρα άφιξης στη Θεσσαλονίκη είναι μετά τις 7 το πρωί, χωρίς να έχει αλλάξει η ώρα αναχώρησης! Πρόκειται για λάθος ή όντως έτσι είναι πλέον?

Τέλος, να πω ότι στο προηγούμενο ταξίδι μου που είχα κλείσει απο το νετ, κατά την επιλογή θέσεων ήμουν ιδιαίτερα προσεκτική στην επιλογή του βαγονιού (μεσαίο), αλλά και στη φορά των καθισμάτων, που ηθελα να είναι ίδια με του τρένου και διπλές θέσεις και προς μεγάλη μου έκπληξη βρέθηκα σε τατραπλή θέση, τελευταίο βαγόνι , με αντίθετη φορά. Το ανέφερα στον εισπράκτορα και μου είπε ότι στο site οι θέσεις είναι όπως νά'ναι και ουδεμία σχέση εχουν με αυτες του τρενου. Για ποιο λόγο λοιπόν μας δίνεται αυτή η δυνατότητα?
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
1) Το βραδινό πλέον κάνει πάνω από 7 ώρες (σχεδόν 7μιση)
2) Από τότε που άλλαξε μορφή το site τις περισσότερες φορές σέρνεται
3) Αν καταφέρεις να κλείσεις εισιτήριο να θυμάσαι ακριβώς την ώρα που έκλεισες, γιατί το mail επιβεβαίωσης (μπορεί να) αναφέρει άλλη ώρα :shock:
4) Για 9/9 που το κοίταξα με το βραδινό από Αθήνα προς Θεσσαλονίκη μου το βγάζει στα 19,20 ευρώ, κανονική τιμή δλδ. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνεις λάθος. Το δοκίμασα πολλές φορές και με διαφορετικές θέσεις και πάντα την ίδια τιμή μου βγάζει.
5) Για τη φορά των καθισμάτων κάπου το έχουμε ξαναγράψει. Ποτέ δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος. Εξαρτάται από το πώς θα "κουμπώσει" το συγκεκριμένο βαγόνι πάνω στον υπόλοιπο συρμό. Κι εγώ στην αρχή νόμιζα ότι το βαγόνι είχε τη φορά που έβλεπα στο σχεδιάγραμμα, μέχρι που την "πάτησα" για πρώτη φορά και έκτοτε την έχω "πατήσει" αρκετές φορές. Τώρα για τις 2πλές ή τις 3πλές θέσεις που λες (4πλές δεν υπάρχουν), αυτό μπορείς να το δεις στο site.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Bahari με τόση εμπειρία στα θέματα ΟΣΕ, αξίζει να σου απονεμηθεί καπέλο Σταθμάρχη... :love0054:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Bahari με τόση εμπειρία στα θέματα ΟΣΕ, αξίζει να σου απονεμηθεί καπέλο Σταθμάρχη... :love0054:
χαχαχα... Εγώ πάντως ελπίζω ο ΟΣΕ να μου δώσει όχι "καπέλο Σταθμάρχη", αλλά κανέναν πόντο που θα μετατραπεί σε δωρεάν ταξίδι, αφού πλέον, όπως λέει,

Όταν γίνεστε μέλος στο TrainoseRewards, κάθε εισιτήριο που αγοράζετε μετατρέπεται σε πόντους που μπορείτε να εξαργυρώσετε σε μια σειρά από παροχές...

Τώρα, πώς ακριβώς γίνεται αυτό και κάτω από ποιες προϋποθέσεις, κανείς δεν το γνωρίζει. Ο ΟΣΕ πρώτα κάνει τις ανακοινώσεις και μετά τρέχει να βρει πώς θα τις υλοποιήσει (το ίδιο έγινε και όταν ανακοίνωσε την αποζημίωση λόγω καθυστέρησης του συρμού και όταν πήγα να τη ζητήσω κανείς δεν ήξερε τη διαδικασία).
 
Last edited by a moderator:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_wsite2_1_22/07/2013_510611
Trainose gave two first class tickets to each of the 10 most frequent travellers from last year, based on web bookings.
Δε νομίζω να εννοεί αυτό, ε;


Χμμμ... απορώ πώς δεν είμαι μέσα σε αυτούς τους 10 τότε... εκτός και αν υπολογίζουν και τον προαστιακό... ;)

Ελπίζω πως όχι, μια και η ανακοίνωση για τους πόντους βγήκε στις 26 Αυγούστου, ενώ η συγκεκριμένη δημοσίευση είναι σχεδόν κατά ένα μήνα παλαιότερη. Θα δούμε...
 
Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Εγώ πάντως ελπίζω ο ΟΣΕ να μου δώσει όχι "καπέλο Σταθμάρχη", αλλά κανέναν πόντο που θα μετατραπεί σε δωρεάν ταξίδι, αφού πλέον, όπως λέει,
Κι επειδή ο ΟΣΕ δύσκολα τους δίνει τους πόντους, χρησιμότερη θα σου ήταν η ευχή για μόνιμη εγκατάσταση στη Β. Ελλάδα...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom