OΣΕ, το φαινόμενο :-(

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
λες ε? ειμαι Συνταγμα ενα πρωι καθημερινης με τη βαλιτσα μου. σε ποσες ωρες δηλ θα ειμαι στο σταθμο Θεσσαλονικη αν παρω αεροπλανο? ετσι απο περιεργεια ρωτω γιατι το εκανα πριν χρονια, εχεις αλλαξει τπτ? ας πει οποιος το εκανε προσφατα.
Ακριβως 50 λ με το Χ95 αν ειναι μερα, εχει καθε 15λ. Μια ωρα αναμονη, 1 ωρα πτηση και αποβιβαση, μια ωρα μεχρι το κεντρο Θεσσαλονικης. Συνολο 4 ωρες.
Μαντεψε τι διαλεγουν οι καπνιστες μη μεινουν ακαπνοι 4 ωρες :p και τουαλετες που δεν ειναι η χαρα του παρασιτολογου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ακριβως 50 λ με το Χ95 αν ειναι μερα, εχει καθε 15λ. Μια ωρα αναμονη, 1 ωρα πτηση και αποβιβαση, μια ωρα μεχρι το κεντρο Θεσσαλονικης. Συνολο 4 ωρες.
Μαντεψε τι διαλεγουν οι καπνιστες μη μεινουν ακαπνοι 4 ωρες :p και τουαλετες που δεν ειναι η χαρα του παρασιτολογου.
για τουαλετες, σταθμους τα λες καλα κ να τα ξαναπεις μπα κ ακουσουν. δυστυχως για τις αεροπορικες οι χρονοι ειναι αμειλικτοι. ειναι ασυγκριτο ενα μονο μεσο με 3. τοσα μεσα σηναινει στρες. οπως ειπα εχω παει πολλες φορες ορθιος. η 1 ωρα στα σπατα ειναι αρκετη χωρις αποσκευη αλλιως εχεις να αντιμετωπισεις τις τρομερες καλοκαιρινες ουρες στο βενιζελος. γενικα εγω το βρισκω στρεσφουλ που ελεγαν κ στο χωριο μου το αεροπορικο + αλλα 2-3 λεωφορεια. αν καποιος το βρισκει χαλαρωτικο οσο να εχεις τη θεση σου σε ενα etr470 πασο. ο χρονος θα δειξει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Η αποσκευη δεν μπαινει πλεον σε τρενα δωρεαν γιατι δεν υπαρχει χωρος αποσκευων στα βαγονια για ολες τις αποσκευες. Φυσικα κανουν τα στραβα ματια οι ελεγκτες, αλλα τα πηδηματα πανω απο τις αποσκευες σε περιοδους γιορτων που φουλαρουν ειναι ο κανονας. Εγω παντα εδινα αποσκευη να μεταφερθει γιατι κοστιζε ενα 5 ευρο και προτιμουσα την υπηρεσια παραλαβης να την κατεβασει. Η υπηρεσια αυτη καταργηθηκε τα τελευταια χρονια στους ενδιαμεσους σταθμους. Πρεπει να την κατεβασεις μονος σου, παροτι πληρωνεις, αυτο να δεις τις στρεσφουλ ειναι να την ψαχνεις απο τον ελεγκτη πριν τη σταση μην σε ξεχασει και φυγει το τρενο με τη βαλιτσα.
Σορι, αλλα αν δεν εχεις φαει στη μαπα αυτο το υπερθεαμα της ΤΡΕΝΟΣΕ δεν μπορεις να φανταστεις.
 
Last edited:

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Μιλάτε για ανάπτυξη και ΟΣΕ αλλά λάβετε υπόψη σας ότι στη Θράκη έχει να πραγματοποιηθει δρομολόγιο από το 2017 και όλοι οι σταθμοί είναι Ανενεργοι. Έχουν μεν προσωπικό ημιαπασχολησης των 300€ μηνιαίως που τους πληρώνουν για να ανοίγουν τα σταθμαρχείακαι να φαίνεται ότι λειτουργούν.
Δρομολόγια δεν γίνονται εδώ και χρόνια εκεί που κάποτε παιρνουσαν γραμμές που συνέδεαν διακρατικά με Βόρειες και Ανατολικές χώρες (Κώνστντινουπολη)....τα λιμάνια και άλλες πόλεις της Ελλάδας.


Άρα όταν μιλάμε για ΟΣΕ να μην ξεχνάμε ότι αναφερόμαστε όπως οτιδήποτε άλλο σε αυτή την χώρα για τις δύο πόλεις της αφού οι υπόλοιπες περιοχές είναι αποκλεισμένες και από το Δημόσιο αυτο αγαθο ....που κάποτε εξυπηρετούσε τους πάντες!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Μιλάτε για ανάπτυξη και ΟΣΕ αλλά λάβετε υπόψη σας ότι στη Θράκη έχει να πραγματοποιηθει δρομολόγιο από το 2017 και όλοι οι σταθμοί είναι Ανενεργοι. Έχουν μεν προσωπικό ημιαπασχολησης των 300€ μηνιαίως που τους πληρώνουν για να ανοίγουν τα σταθμαρχείακαι να φαίνεται ότι λειτουργούν.
Δρομολόγια δεν γίνονται εδώ και χρόνια εκεί που κάποτε παιρνουσαν γραμμές που συνέδεαν διακρατικά με Βόρειες και Ανατολικές χώρες (Κώνστντινουπολη)....τα λιμάνια και άλλες πόλεις της Ελλάδας.


Άρα όταν μιλάμε για ΟΣΕ να μην ξεχνάμε ότι αναφερόμαστε όπως οτιδήποτε άλλο σε αυτή την χώρα για τις δύο πόλεις της αφού οι υπόλοιπες περιοχές είναι αποκλεισμένες και από το Δημόσιο αυτο αγαθο ....που κάποτε εξυπηρετούσε τους πάντες!!!
Τα ιδια και στη Δυτικη Μακεδονια. Ενα,τρενο τη μερα πλεον μετα την πωληση , οταν λιγο καιρο πριν ειχε καθε 1,5 ωρα και το χρησιμοποιουσαν εργαζομενοι.
Εγω που ειμαι παλια εχω παει και Ναυπλιο με τρενο ενω το Πυργος-Πατρα Αθηνα το θεωρουσα ασφαλεστερο απο τον δρομο.
Βασικα παει για φουντο ολη η τρενοσε, οποιος δεν το βλεπει μαλλον δεν ξερει να μετραει. Αλλιως θα παει 500 ευρω το εισιτηριο για να συντηρει σταθμους για μια γραμμη.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Τα ιδια και στη Δυτικη Μακεδονια. Ενα,τρενο τη μερα πλεον μετα την πωληση , οταν λιγο καιρο πριν ειχε καθε 1,5 ωρα και το χρησιμοποιουσαν εργαζομενοι.
Εγω που ειμαι παλια εχω παει και Ναυπλιο με τρενο ενω το Πυργος-Πατρα Αθηνα το θεωρουσα ασφαλεστερο απο τον δρομο.
Βασικα παει για φουντο ολη η τρενοσε, οποιος δεν το βλεπει μαλλον δεν ξερει να μετραει. Αλλιως θα παει 500 ευρω το εισιτηριο για να συντηρει σταθμους για μια γραμμη.

Κάποτε στην επαρχία και περιφέρεια ο κόσμος μετακινούνταν με δημόσια συγκοινωνία... αργά μεν αλλά οικονομικά.....
Τώρα με ανύπαρκτο τον ΟΣΕ στην βόρεια Ελλάδα και μονοπώλιο των ΚΤΕΛ ολες οι μετακινήσεις με διόδια και καυσίμα στο θεό είναι προνόμιο των λίγων ενώ θα μπορούσαν να βάλουν και άλλους στο παιχνίδι.....(βλέπε ιδιωτικά λεωφορεία τύπου flixbus , τραίνα ) αλλά σιγά μην αφήσουν το μονοπώλιο ... οι έχοντες
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άρα όταν μιλάμε για ΟΣΕ να μην ξεχνάμε ότι αναφερόμαστε όπως οτιδήποτε άλλο σε αυτή την χώρα για τις δύο πόλεις της
ειναι κ η βορεια πελοποννησος..τι να κανουμε, αυτη ειναι η χωρα. περιξ των 2 γραμμων κατοικει το 60+% του πληθυσμου. μακαρι να εφτανε κ στοτελευταιο χωριο αλλα καθε επενδυση πρεπει να ειναι και βιωσιμη. το μονο θετικο που εγινε στον οσε ηταν η πωληση του.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Γιατί τι άλλαξε μετά την πώληση του;
To πήραν Ιταλοί και έχουμε τον Samion να προσπαθεί να μας πείσει ότι ό ΟΣΕ έγινε ο παράδεισος
των μετακινήσεων. Όπως προσπαθεί να μας πείσει για την ΑΛΙΧΑΛΙΑ .
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Όλο παράπονα είστε οι της επαρχίας. Μετά έχουν άδικο οι Αθηναίοι που σας λένε κομπλεξικους; Αν θέλετε κάποια πράγματα θα τα βρείτε μόνο στην Αθήνα. Η ιδέα της Αποκέντρωσης πέθανε. Κοστίζει πολύ και χεστηκαμε για τους χωριάτες. Τα σύγχρονα φιλελεύθερα ευρωπαϊκά κράτη επενδύουν στη Συγκέντρωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom