Oι Άθλιοι...

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Χθες βράδυ στην γειτονιά μου τρεις εγκληματίες τρεις σχιζοφρενείς τρεις λούμπεν με τραγικό τρόπο αφαίρεσαν την ζωή ενός αθώου οικογενειάρχη για να του κλέψουν μια κάμερα... μια κάμερα που στην καλύτερη αξίζει 500?... εκεί φτάσαμε... στο κέντρο της Αθήνας να σε σκοτώνουν για 100-200-500 ψωροευρώ...

Οι τατρούφοι της υποκρισίας, πολιτικά κόμματα, υπουργοί, υφυπουργοί και οι δημοσιογράφοι λακέδες τους χύνουν κροκοδείλια δάκρυα και πασχίζουν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα... ψελίζουν, οι άθλιοι, γελοιότητες για δικαιολογίες και οπλίζουν την φαρέτρα των άλλων άθλιων... των "σωτήρων"...

Αυτοί που διαλύουν χρόνια τώρα συστηματικά την χώρα μας, κλέβουν και πλουτίζουν στις πλάτες όλων μας, κάνουν ένα ακόμα έγκλημα, το μεγαλύτερο... δίνουν άλλωθι στους τραμπούκους και επωάζουν το αυγό του φιδιού... η σιωπηλή πλειοψηφία των πολιτών στη γειτονιά μου και σιγά σε σιγά σε όλη την χώρα, βουβή, αργά αλλά σταθερά γυρίζει την πλάτη στα ξεπουλημένα κόμματα και αλληθορίζει προς τα πολύ δεξιά... οι καταστάσεις θυμίζουν Γερμανία του μεσοπολέμου... τότε οι εχθροί του λαού ήταν οι Εβραίοι, σήμερα είναι οι Αλβανοί, οι Πακιστανοί, οι Μαύροι... αυτά τα μορμολίκια της πολιτικής χωμένοι στο βούρκο των ανομημάτων τους, χαμένοι στη βρωμερή χλιδή τους με απάθεια βλέπουν τα χειρότερα που σίγουρα έρχονται... ελάχιστοι και ανεύθυνοι φορτώνουν τα πάντα στους μετανάστες... λες και οι μετανάστες ήρθαν μόνοι τους, λες και τους νόμους τους έφτιαξαν οι μετανάστες...

Ο κόσμος στη γειτονιά μου σιωπά... πρσπαθεί να πιαστεί από κάπου... κάποιοι μιλάνε για αυτοδικία, κάποιοι μας καλούν να πάρουμε όπλα και νταηλίκι να καθαρίσουμε εμεις, μια που το διευθαρμένο κράτος δεν νοιάζεται και ενδιαφέρεταο μόνο για το πως θα λιώσει τους εργαζομένους και πως θα δώσει τα λεφτά μας στους Ευρωπαίους νταβατζήδες μας... άλλοι βλέπουν με απάθεια και άλλοι με συμπάθεια κάποια "εύσωμα" παλλικάρια που μιλάνε για Ελλάδα και υπόσχονται δικαιοσύνη και φυλετική καθαρότητα... κάπως έτσι η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ πήρε πέρσυ 5% στην Αθήνα και κάπως έτσι του χρόνου θα πάρει 10% και του αντίχρονου 20%... όταν δεν υπάρχει κράτος και πειστικός πολιτικός λόγος οι παρίες της πολιτικής, τα φαντάσματα του παρελθόντος οι βρυκόλακες του χθες θα μας πολιορκούν...

Στην αρχή αργά θα κερδίζουν συμπάθειες περνώντας τις γιαγιάδες από τον δρόμο, μετά θα μιλάνε στο θυμικό του καταπιεσμένου μικροαστού που για την κατάντια του φταίνε οι μετανάστες και στο τέλος όταν θα νομιμοποιήσουν τον φαιδρό πολιτικό λόγο τους, θα μας κάτσουν στο σβέρκο... σήμερα στην πλατεία Βικτωρίας, οι "τιμητές" της Ελλάδας και του δικαίου μοίραζαν φάπες σε κακομοίρηδες μετανάστες που καμιά σχέση δεν είχαν με τον φόνο, απλά ήταν άτυχοι και βρέθηκαν σε λάθος τόπο λάθος ώρα... αύριο οι ίδιοι τραμπούκοι θα αρχίσουν να σκοτώνουν και μεθαύριο εκμεταλλευόμενοι ένα κράτος οπερέτα θα μας τυλίξουν στο μαύρο σάβανο τους...

Δυο βήματα από την πλ.Βικτωρίας στο ΤΡΙΑΝΟΝ παίζεται μια αριστουργηματική ταινία με εναν τραγικά επίκαιρο τίτλο... Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΦΑΣΙΣΜΟΣ... όσοι σκέφτεστε καθαρά και δεν σας έχουν υπνωτίσει οι ΑΘΛΙΟΙ αξίζει να την απολαύσετε...
Mε τόσο τεκμηριωμένη ανάλυση και εισήγηση είναι υποβιβασμός και προσβολή να επιχειρηματολογείτε για αυτά που δεν είπε ο Κίσινγκερ και για την ...οσμή του λαθρο- ή σκέτο μετανάστη.
Ναι, είναι τεράστιο κοινωνικό πρόβλημα η σύναξη όλων αυτών των εξαθλιωμένων που ήρθαν (συνήθως) διωγμένοι απ την πατρίδα τους και θρονιάστηκαν στη δική μας, αναζητώντας ασφάλεια, τροφή, επιβίωση.
Μόνο που λογάριασαν χωρίς τον ξενοδόχο...
Μια χαρά περιέγραψαν την ελληνική πραγματικότητα κι ο Traveller και η ΕΡΣΗ και όλοι όσοι αναφερθήκατε στην απουσία οργανωμένης πολιτείας, αποτελεσματικής αστυνομίας και σε όλα τα φαινόμενα που οδηγούν στον ΕΚΦΑΣΙΣΜΟ της ελληνικής κοινωνίας - αυτό είναι μεγαλύτερο πρόβλημα.
Σ αυτούς που ακομη επιμένουν ότι το ζητούμενο είναι η απομάκρυνση των εισαγόμενων υπανθρώπων, θυμίζω μερικά πολυ προσφατα περιστατικά στα οποία ΔΕΝ εμπλέκονται μετανάστες:

  • Δολοφονία 7 χρονου παιδιού σε εκκλησία, την ωρα της Ανάστασης
  • Παραλίγο ( μακάρι) δολοφονία διαδηλωτή από αστυνομικούς
  • Πυρπόληση ποδοσφαιριστή σε ημιτελικό κυπέλου.
Όσο για το τι θα μπορούσε να γίνει για να λυθεί το προβλημα με τους μετανάστες, σιγουρα δεν υπάρχουν αυτόματες ή μαγικές λύσεις. Όσο υπάρχουν οι γνωστές αιτίες που δημιουργούν προσφυγιά τα πράγματα θα ναι πολύ δύσκολα.
Ας δούμε τι έκαναν κράτη όπως πχ η Ολλανδία ή η Σουηδία.
(Όλη την προηγούμενη βδομάδα συνταξιδεψα -χωρις φόβο και μυρωδιές, άλλωστε και γω σκούρος ειμαι- πάμπολλες φορές με μετανάστες στα ΜΜΜ της Στοκχόλμης.
Ιδίως τις μεταμεσονύκτιες ώρες αποτελούσαν την πλειοψηφία των επιβατών.)
Πάντως ας μην κάνουμε ότι έκαναν οι ΝΑΤΟικοί που άφησαν να πεθάνουν πάνω από 60 πρόσφυγες που περιφέρονταν σε ακυβέρνητο καράβι στη Μεσόγειο...
Και πάλι πολλά μπράβο στον Τraveller για το θέμα που άνοιξε και την προσέγγιση στο ζήτημα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Tο 1920 η Γερμανία ήταν εντελώς διαλυμένη... ηττημένη από έναν παγκόσμιο πόλεμο και κατακερματισμένη από τους συμμάχους προσπαθούσε εις μάτην να μαζέψει τα κομμάτια της... το αστικό κράτος μόλις είχε συντρίψει την εξέγερση των Σπαρτακιστών και προσπαθούσε να οργανωθεί... οι βίαιες συγκρούσεις μεταξύ αριστερών και υπερεθνικιστών ήταν καθημερινό φαινόμενο... κάπου εκεί τον Μάρτη του 1920 έγινε η πρόβα τζενεράλε...

Ένας εθνικιστής, ασήμαντος δημόσιος υπάλληλος και δημοσιογράφος της πεντάρας, ο Wolfgang Kapp εμφανίστηκε ως δια μαγείας στο πολιτικό προσκήνιο... λίγο πριν και κυρίως κατά την διάρκεια του πρώτου μεγάλου πολέμου, έγινε το χαιδεμένο παιδί των γεοκτημόνων και της αριστοκρατίας πλουτίσε και αργά αλλά σταθερά άρχισε να αρθρώνει ένα πολιτικό φιλοβασιλικό συντηριτικό λόγο με βασικές θέσεις του την δυνατή εθνικιστική Γερμανία και την καταδίκη όλων αυτών που οδήγησαν την χώρα του στο χάος και την καταστροφή... ίδρυσε κόμμα και κατάφερε μάλιστα να γίνει μέλος του κοινοβουλίου το 1919 ως μοναρχικός...

Τον Μάρτη λοιπόν του 1920 ο εν λόγω κύριος σε συνεργασία με γνωστά αντιδραστικά πρόσωπα της εποχής, όπως ο Γκούσταβ Νόσκε που σαν υπουργός Άμυνας διέταξε την δολοφονία της Ρόζα Λούξεμπουργκ και του Κάρλ Λίμπκνεχτ, προσπάθησε πραξικοπηματικά να ανατρέψει την κυβέρνηση της Γερμανίας και να εγκαθιδρύσει ένα εθνικιστικό καθεστώς... όργανά του στην προσπάθεια του αυτή ήταν θαλάσσια ταξιαρχία Erhardt η οποία, για την ιστορία το αναφέρω, ήταν μια παραστρατιωτική οργάνωση και είχε πρώτη αυτή χρησιμοποιήσει την σβάστικα σαν έμβλημά της... η πραξικοπηματική υφαρπαγή της εξουσίας μπορεί να είχε εφήμερη επιτυχία, μια που ο λαός και τα εργατικά συνδικάτα με απεργίες διαδηλώσεις και αγώνες σχεδόν αμέσως την ανέτρεψαν δεν παύει όμως να αποτελεί τον προάγγελο των "σωτήρων"... ο Κapp μετά την κατάρευση του πραξικοπήματος του πρόλλαβε να φύγει στην Ελλάδα... λίγο αργότερα γύρισε στη Γερμανία, δικάστηκε και πέθανε στη φυλακή από καρκίνο το 1922...

Ο Kapp ήταν πειραματόζωο... χρησιμοποιήθηκε για να τεστάρει τις μάζες... δεν ηταν χαρισματικός λαοπλάνος και ο λόγος του αν και μιλούσε για την "μεγάλη Γερμανία" δεν συγκινούσε ιδιαίτερα μια που δεν είχε όραμα και προοπτική... η επαναφορά σε μια μοναρχία ελάχιστα ενδιέφερε έναν λαό ταπεινομένο, καταφρονεμένο και πεινασμένο... τα προβλήματα της Γερμανίας την αυγή του 1920 ήταν άλλα... τα αστικά κόμματα προσπαθούσαν με νύχια και δόντια να κρατηθούν στην εξουσία, οι Σπαρτακιστές έπνεαν τα λοίσθια και ο λαός έψαχνε με αγωνία από κάπου να πιαστεί... και κάπου τότε έκανε την εμφάνιση του "ο εκλεκτός του θεού"... χαρισματικότατη προσωπικότητα, τεράστιος ρήτορας, οργανωτικός, μαιτρ της προπαγάνδας, τύλιξε σε μια κόλλα χαρτί πολιτικούς και λαό και δημοκρατικότατα κατέλαβε την εξουσία... ο Χίτλερ είπε στους Γερμανούς αυτά που ήθελαν να ακούσουν... μίλησε για ένα δίκαιο σοσιαλιστικό κράτος που εξέχουσα θέση θα έχει ο μέσος Γερμανός... υποσχέθηκε δουλειές, κατηγόρησε τους Εβραίους σαν κύρια αιτία της διαφθοράς και της ανεργίας και έχρισε τους Γερμανούς σαν τον περιούσιο λαό κηρύττοντας φυλετική καθαρότητα... ευαγγελίζονταν μια νεά τάξη πραγμάτων γεμάτη υγεία, ισονομία, ασφάλεια, πλούτο, χωρίς βρωμερούς τσιγγάνους, ξυπόλυτους μαύρους, υπανθρώπους σλάβους, ύπουλους Εβραίους και άθλιους ομοφυλόφυλλους... και ο λαός φυσικά τσίμπισε... πολλοί λένε πως οι Γερμανοί έχουν στο DNA τους τον φασισμό... εγώ λέω αηδίες... όλοι οι λαοί αν είναι απελπισμένοι,αμόρφωτοι, ανιστόρητοι και παραμυθιαστούν κατάλληλα από τον "σωτήρα" και τα παπαγαλάκια του ρέπουν προς τον φασισμό... χαρακτηριστικό παράδειγμα η Ελλάδα του σήμερα... όποιος κατάλαβε κατάλαβε...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
traveller τα λες σωστα.
αλλα στην Ελλαδα του σημερα πιστευεις οτι υπαρχει ενας ανθρωπος στο παρων πολιτικοι προσκηνιο που να εχει τις ρητορικες ικανοτητες του Χιτλερ;
θυμαμαι στο μαθημα δημοσιων σχεσεων (η ψυχολογιας?) στο πανεπιστημιο εγραφε το βιβλιο οτι ο Χιτλερ ηταν ενας "δασκαλος",ενας "γκουρου" στο θεμα της προπαγανδας, της ρητορικης εξαπατησης κλπ
υπαρχει τετοιος πολιτικος στην ελλαδα;
γιατι εκτος του ενδεχομενου να μην εχει εμφανιστει στο προσκηνιο, δυσκολο να βρεθει...
ασε που πλεον ο λαος ειναι πολυ καχυποπτος με τους πολιτικους μετα τα "λεφτα υπαρχουν" κλπ κλπ κλπ
ισως για αυτο ακομα βεβαια δεν εγινε οτι και στην προπολεμικη γερμανια
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ποια είναι η σωστή λύση για το μεταναστευτικό;


Να νομιμοποιηθούν όλοι 16.78%


Να γίνει επιλογή για όσους μείνουν και οι υπόλοιποι να απελαθούν 9.4%


Να υπάρξει ποσόστωση στον αριθμό των μεταναστών που ζουν στη χώρα 7.59%


Να υπάρξει συνολική ευρωπαϊκή αντιμετώπιση 8.34%


Να επιτραπεί να φύγουν στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης 6.48%


Να υπάρξει αυστηρή αστυνόμευση στα σύνορα και στο εσωτερικό 4.33%


Να απελαθούν όλοι 46.69%


Αλλη 0.24%


Δεν ξέρω / Δεν απαντώ 0.16%




Σύνολο: 8685


Από μια διαδικτυακή δημοσκόπηση (in.gr). Δεν ξέρω αν το δείγμα στατιστικά είναι αντιπροσωπευτικό, εντούτοις υποθέτω ότι αφορά ηλικιακά άτομα που γνωρίσουν τη χρήση διαδικτύου. Και φοβάμαι ότι πολλοί συμμερίζονται την άποψη αυτή.

Καλοί βέβαια οι μετανάστες όταν προσέχουν τους ηλιωμένους, όταν κάνουν χαμαλοδουλειές χωρίς να τους πληρώνουμε ασφάλεια... φτάνει να μην μας ενοχλούν

Θα σχολιάσω όμως από την άλλη πως τα κίνητρα πολλών δεν είναι μόνο η αναζήτηση ενός καλύτερου αύριο (βλέπε πορνεία, οργανωμένο έγκλημα, παραεμπόριο κλπ). Για μένα το θλιβερό έιναι ότι η έλλειψη μεταναστευτικής πολιτικής έχει οδηγήσει σε κοινωνικά αδιέξοδα, καλλιεργεί το φόβο, την ανασφάλεια, την εχθρότητα μεταξύ γηγενών και αλλοδαπών.

Τοίχοι με τα συρματοφόρα πλέγματα, σεκιουριτάδες, ζώνες κατοικιών με ελεγχόμενη είσοδο, τα γκέτο, οπλοφορία, κλειδωμένες πόρτες στ'αυτοκίνητα... αυτό που θλιβερά διαπίστωσα στη Ν.Αφρική, φοβάμαι θα αρχίζω να το βιώνω στην ίδια μου τη πολη.
 
Last edited by a moderator:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
τουλάχιστον αθροιστικά ένα 52,92% είναι κάπως πιο διαλλακτικό
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τοίχοι με τα συρματοφόρα πλέγματα, σεκιουριτάδες, ζώνες κατοικιών με ελεγχόμενη είσοδο, τα γκέτο, οπλοφορία, κλειδωμένες πόρτες στ'αυτοκίνητα... αυτό που θλιβερά διαπίστωσα στη Ν.Αφρική, φοβάμαι θα αρχίζω να το βιώνω στην ίδια μου τη πολη.
Νομίζω ότι παρασυρόμαστε από μια μιντιακή τρομολαγνία.Κι άλλες χώρες βίωσαν τεράστια εισροή μεταναστών και τα αστικά τους κέντρα βεβαίως υποβαθμίστηκαν και εν γένει επηρεάστηκε η καθημερινότητα και η κοινωνική διαστρωμάτωση.Παρ'όλα αυτά η Ν.Αφρική ή το Ρίο,επί παραδείγματι,είναι ιδιαίτερες περιπτώσεις και δεν θα πρέπει να αντιπαραβάλλονται.

Δεν νομίζω να οπλοφορούν οι κάτοικοι του Παρισίου.Ούτε στη Ρώμη ή την Βαρκελώνη αντίκρισα ζώνες κατοικιών με σεκιουριτάδες.Δέχομαι ότι υπάρχει και θα επεκταθεί περαιτέρω η υποβάθμιση κάποιων συνοικιών αλλά κρατάω αποστάσεις από την άποψη του γενικού χαμού.

Αν κάτι με φοβίζει περισσότερο είναι η εμφάνιση και ο πόλεμος συμμοριών που σιγά-σιγά κάνει την εμφάνισή του στο Λονδίνο και το Παρίσι,και που έχουν ως βασικό στοιχείο την απολίτικη βία.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κι εγώ προσπαθώ να κρατήσω αποστάσεις , όμως είναι κοινώς αποδεκτό ότι για να περπατήσεις στο κέντρο της Αθήνας βράδυ πρέπει να έχεις και μάτια στη πλάτη. Επίσης σκέψου πόσοι άνθρωποι επενδύουν πλέον σε συστήματα ασφαλείας για να διαφυλάξουν την ασφάλεια του σπιτιού τους: κάμερες, συναγερμοί...
Έχω προσωπική εμπειρία διάρρηξης στο χώρο μου και το αίσθημα είναι τρομακτικό. Τα ίδια μηνύματα παίρνω συνεχώς από τον περιγυρο μου. Άρα δεν είναι μιντιακό εύρημα. Είναι μια θλιβερή καθημερινότητα.
Το αίσθημα ανασφάλειας, υπερβολικό ή μη, είναι υπαρκτό στις συνειδήσεις των περισσοτέρων και αυτό με προβληματίζει.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Ποια είναι η σωστή λύση για το μεταναστευτικό;


Να νομιμοποιηθούν όλοι 16.78%


Να γίνει επιλογή για όσους μείνουν και οι υπόλοιποι να απελαθούν 9.4%


Να υπάρξει ποσόστωση στον αριθμό των μεταναστών που ζουν στη χώρα 7.59%


Να υπάρξει συνολική ευρωπαϊκή αντιμετώπιση 8.34%


Να επιτραπεί να φύγουν στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης 6.48%


Να υπάρξει αυστηρή αστυνόμευση στα σύνορα και στο εσωτερικό 4.33%


Να απελαθούν όλοι 46.69%


Αλλη 0.24%


Δεν ξέρω / Δεν απαντώ 0.16%




Σύνολο: 8685


Από μια διαδικτυακή δημοσκόπηση (in.gr). Δεν ξέρω αν το δείγμα στατιστικά είναι αντιπροσωπευτικό, εντούτοις υποθέτω ότι αφορά ηλικιακά άτομα που γνωρίσουν τη χρήση διαδικτύου. Και φοβάμαι ότι πολλοί συμμερίζονται την άποψη αυτή.

Καλοί βέβαια οι μετανάστες όταν προσέχουν τους ηλιωμένους, όταν κάνουν χαμαλοδουλειές χωρίς να τους πληρώνουμε ασφάλεια... φτάνει να μην μας ενοχλούν

Θα σχολιάσω όμως από την άλλη πως τα κίνητρα πολλών δεν είναι μόνο η αναζήτηση ενός καλύτερου αύριο (βλέπε πορνεία, οργανωμένο έγκλημα, παραεμπόριο κλπ). Για μένα το θλιβερό έιναι ότι η έλλειψη μεταναστευτικής πολιτικής έχει οδηγήσει σε κοινωνικά αδιέξοδα, καλλιεργεί το φόβο, την ανασφάλεια, την εχθρότητα μεταξύ γηγενών και αλλοδαπών.

Τοίχοι με τα συρματοφόρα πλέγματα, σεκιουριτάδες, ζώνες κατοικιών με ελεγχόμενη είσοδο, τα γκέτο, οπλοφορία, κλειδωμένες πόρτες στ'αυτοκίνητα... αυτό που θλιβερά διαπίστωσα στη Ν.Αφρική, φοβάμαι θα αρχίζω να το βιώνω στην ίδια μου τη πολη.
κάθε φορά η 'σωστή λύση' σ΄ένα κοινωνικό πρόβλημα,εξαρτάται απ΄τις συνθήκες της συγκεκριμένης κοινωνίας στη συγκεκριμένη εποχή.
αυτή τη στιγμή λοιπόν ποιες είναι οι συνθήκες στην ελληνική κοινωνία?
ύφεση,ανεργία,ανασφάλεια για το μέλλον,παντελής έλλειψη στοιχειωδών(σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη)κοινωνικών-κρατικών δομών(είναι κοινό μυστικό πως στην Ελλάδα ή δεν δουλεύει κάτι ή δουλεύει ακόμα λόγω κεκτημένης ταχύτητας)..
μ΄αυτές τις συνθήκες λοιπόν θα πρέπει να σκεφτούμε πόσους και ποιους μετανάστες αντέχει η χώρα.
Η Αυστραλία πρόσφατα ζήτησε 16.000 εργάτες.Έβγαλε λοιπόν μια λίστα με ποια επαγγέλματα,ποια προσόντα και πόσα άτομα χρειάζεται.
Η Σουηδία(επειδή αναφέρθηκε προηγουμένως)φρόντιζε πρώτα απ΄όλα να διδάσκει τη γλώσσα στους μετανάστες της...αφού φυσικά με ευθύνη του κράτους είχε κάνει απογραφή και ήξερε ποιοι είναι και που,φρόντισε να τους παρέχει κάποιες αξιοπρεπείς συνθήκες διαβίωσης και φυσικά εργασία...(αυτά σε πολύ γενικές γραμμές για να μην λέμε πολλά).
Η Ελλάδα του σήμερα δεν έχει ιδέα πόσοι μετανάστες είναι στη χώρα,ούτε ποιοι είναι ,μα ούτε και που βρίσκονται...χιλιάδες άνθρωποι περιφέρονται ελεύθερα στις πόλεις,ζουν στους δρόμους,τρώνε σκουπίδια...
πολλοί απ΄αυτούς προφανώς κάναν τον κόπο να φτάσουν ως εδώ από ανάγκη με την ελπίδα μιας καλύτερης ζωής...πολλοί επίσης είναι καλοί και τίμιοι άνθρωποι που το μόνο που θέλουν είναι να δουλέψουν και να ζήσουν τίμια στη χώρα μας.πολλοί πέφτουν θύματα άγριας εκμετάλλευσης και στη χώρα μας(όπως και στις δικές τους προφανώς)..
πολλοί αναγκάζονται στην εξυπηρέτηση σκοπών διάφορων συμμοριών ή ομάδων μαφίας(πχ.τα πόστα στα φανάρια,η διακίνηση ναρκωτικών, πορνεία,το παρεμπόριο,κτλ)
το πρόβλημα δεν είναι οι μετανάστες γενικά και αορίστως,αλλά αυτοί οι άνθρωποι που κανείς δεν ξέρει τι είναι και που είναι(ούτε καν και με ποια κίνητρα βρέθηκαν εδώ)και ζώντας σε εξευτελιστικά απάνθρωπες συνθήκες οδηγούνται μοιραία στην εγκληματικότητα.
σε κανέναν δεν αρέσει να βλέπει ανθρώπους να κοιμούνται στη βροχή και το κρύο,να ψάχνουν τους κάδους σκουπιδιών για να φάνε,να μαχαιρώνονται στη μέση του δρόμου για μια θέση στα φανάρια,να σχηματίζουν αντίπαλες συμμορίες οι οποίες πολεμούν στη μέση των δρόμων,σπάζοντας αμάξια και καίγοντας ότι βρουν μπροστά τους(τελευταία χαπενιγκ στη Πάτρα),να ξεπετάγονται μέρα μεσημέρι και να μαχαιρώνουν για να πάρουν τη τσάντα ή το κινητό...και πολλά άλλα!
όσο λοιπόν αυτά τα φαινόμενα θα πυκνώνουν(και θα πυκνώνουν όσο περισσότεροι εξαθλιωμένοι στοιβάζονται στη χώρα μας),τόσο οι Ελληνες θα ζουν με τον φόβο,θα ξεχνάνε τα ανθρωπιστικά τους αισθήματα,θα ψάχνουν για κάποιον σωτήρα...και φυσικά θα μετατρέπονται σε εύκολα θύματα κέντρων και σκοπών που θα τους υπόσχονται ασφάλεια.
ξαναλέω λοιπόν,πως για να μη φτάσουμε να δούμε μια τέτοια Ελλάδα,θα πρέπει όλοι να διεκδικήσουμε πριν να είναι πολύ αργά,από την πολιτεία να δράσει...αυτό φυσικά ούτε εύκολο είναι ούτε δια μαγείας μπορεί να πραγματοποιηθεί...χρειάζεται να μπει μια άνω τελεία στην συζήτηση για το μεταναστευτικό και να απαιτήσουμε σαν λαός αρχικά το κράτος να καταγράψει αυτούς τους μετανάστες(είτε τους δώσει άδεια παραμονής είτε όχι).και φυσικά άμεσα να τους μαζέψει απ΄τους δρόμους...μετά βλέπουμε σαν χώρα πόσους μπορούμε να 'σηκώσουμε' και τι θα γίνει με τους υπόλοιπους.
 
Last edited by a moderator:

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
"Η ύπαρξη εχθρών είναι πάντα χρήσιμη, απαραίτητη, όταν δεν θέλουμε ή δεν αντέχουμε να μπούμε σε διαδικασίες αυτογνωσίας"
αυτό είναι μαι μεγάλη αλήθεια και μακάρι να την είχαμε στην άκρη του μυαλού μας πάντα...θα βοηθούσε στην ατομική και την κοινωνική μας εξέλιξη.
όμως εδώ δεν νομίζω να μιλάει κανείς για εχθρούς αλλά για ένα υπαρκτό και αντικειμενικό κοινωνικό ζήτημα...αυτό της εγκληματικότητας που αντιμετωπίζει η χώρα στις δοσμένες οικονομικο- κοινωνικο-πολιτικές συνθήκες.δεν νομίζω να ψάχνει κανείς για εξιλαστήρια θύματα,αλλά για λύσεις που θα βοηθάνε όλους, Ελληνες και μετανάστες.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Περναγα με ταξι τη Σωκρατους και απο το παλιο Αμπασσαντορ που ειχε καταληφθει ,προσγειωθηκε και εσκασε διπλα σακουλα με σκατα,εσπασε και γεμισε ταξι και περιεχομενο.
Σε 6 μηνες που χρησιμοποιουσα ηλεκτρικο μου επιασαν 4 φορες τα οπισθια και αλλες τοσες τα εμπροσθια.
Ειμαι 64 χρονων,οσο κι αν δεν φαινεται.
Πορτοφολι 2 φορες,μια ομπρελλα κλπ.
Για λογους υγειας κυκλοφορω ελαχιστα,εχω ομως παιδια.
Δεν θελω να ζω με το φοβο πως και αν θα γυρισουν πισω.
Ομως δεν θελω και δεν θελουν να ζησουν πουθενα αλλου.
Τη χωρα αυτη με ολα τα στραβα της(και που δεν υπαρχουν αλλωστε) την αγαπαω πολυ.
Εχω κανει μετεναστρια στην Αμερικη,ξερω απο πρωτο χερι τι σημαινει αυτο.
Δεν ειμαι ρατσιστρια,αλλα δεν τους θελω πια εδω.
Εσεις οι νεοτεροι,βοηθηστε να γινει βιωσιμος και ομορφος αυτος ο ευλογημενος τοπος,αυτο το περιβολι του Θεου.Μονο εσεις μπορειτε.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Coco τα λες πολύ σωστά... έχει άραγε αναρωτηθεί κανείς γιατί όλοι αυτοί οι λαθρομετανάστες επιλέγουν να έρθουν στην Ευρώπη και στην Ελλάδα και όχι σε μουσουλμανικές χώρες όπως η Μαλαισία, τα ΗΑΕ ή οι χώρες του Κόλπου που υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ανάπτυξη και περισσότερες δουλειές?:rolleyes:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τα λέει μάλλον το βιβλίο των σοφών της Σιών;
Ή μήπως είναι σχέδιο Ερντογάν;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.772
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom