Καραϊβική Offshore, ξέπλυμα και άλλα σκάνδαλα στις Παρθένες Νήσους

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Θα πάθω εγκεφαλικό :lol::lol::lol: Με τη καλή έννοια...απλά οι ωραιότερες παραλίες στη γη...
Δώσε και άλλες πληροφορίες όμω,ς που μείνατε, μία μία τις παραλίες:D, τέτοια...
 

Anastasia@

Member
Μηνύματα
21
Likes
43
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Η πτήση μας ήταν από Μιλάνο-Μαιάμι- Σαιν Τόμας. Επειδή φτάσαμε αργά το βράδυ μείναμε σε ένα ενοικιαζόμενο εκεί το βραδύ. Την άλλη μέρα καταβήκαμε κ περιμέναμε το τοπικό τους λεωφορείο κλασικά ανοικτό (τι ωραία θα ήταν και στην ελλάδα το καλοκαίρι για τουρίστες και όχι μόνο, δεν συγκρίνονται με τα κλειστά) μέχρι το red hook. Όλοι έλεγαν καλημέρα κ γενικά υπήρχε μια ωραία αίσθηση, κάποιοι τραγουδούσαν κιόλας! Ο πληθυσμός κατα βάση αφροαμερικάνοι. Μείναμε σε ένα cottage που βρήκα απο το trip advisor με 120 δολλάρια την βραδια (γενικά απο τα πιο οικονομικά καθώς όλτα ξενοδοχεία είναι 5στερα και απευθυνονται σε συγκεκριμένο κοινό) Ήταν πολύ ωραίο το σπιτάκι και είχε και κουζινούλα κ ένα ωραίο μπαλκόνι με θέα. Οι παραλίες που πήγαμε ήταν Honeymoon beach, caneel bay, trunk bay, maho bay (η πιο ωραία κατα την γνώμη μου απ' όπου και οι φωτογραφίες) , και cinnamon bay. ¨Οπως αναφέρει και ο Gts όλες οι παραλίες είναι πολύ ωραίες αλλά η Maho εξαιρετική όπως και honeymoon beach. Συνήθως μαγειρεύαμε σπίτι, μια φορά που βγήκαμε έξω φάγαμε σε ένα chicken barbeque ενώ τριγύρω μας τριγυρνούσαν κοτόπουλα ήταν πολύ νόστιμο καθότι πιθανότατα ντόπιο. Τα εστιατόρια κόστιζαν περίπου 25-30 δολλάρια το άτομο. Κάτι μου φάνηκε ασυνήθιστο ήταν που ρωτάνε συνέχεια (κάθε 5-10 λέπτά) αν θέλετε κ άλλο (ποτό φαγητό γλυκό οτιδήποτε , η Μέκκα του καταναλωτισμού γαρ ) . Γενικά οι άνθρωπο έκαναν μια χαλαρή ζωή γνωρίζονταν σχεδόν όλοι, απλώς θέλει λίγη προσοχή στα έντομα γιατί είναι διαφορετικά είδη απο τα δικά μας (πχ είχε πρηστεί το πόδι μου απο κάτι, άλλοι έλεγαν έντομο άλλοι όξινο απο τα τροπικά δέντρα όταν έβρεχε, πέρασε μόνο του όταν γυρίσαμε). To τελευταίο βράδυ κάναμε την βόλτα μας στο κέντρο και καταλήξαμε στο μοναδικό beach bar του νησιού που είναι νυχτερινό για μπύρες (υπάρχει virgin islands beer με διάφορες γέυσεις, μου άρεσε το μάνγκο!) Γενικότερα είναι ένα προικισμένο μέρος, ενδείκνυται για ήσυχες διακοπές και για φυσιολάτρες (είχε εκδρομές και στο βουνό όπου μπορούσε κάποιος να δει στις σπηλιές χαρακτικά σχέδια προγενέστερων πολιτισμών). Επίσης έχει και τα ερείπια απο 2 φυτείες ζαχαρης. Ότι άλλο θέλετε εδώ είμαι!
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom