OKTOBERFEST 2009

thanosth

Member
Μηνύματα
3.375
Likes
6.882
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Oktoberfest 2009
19.9.2009-4.10.2009

Eναρξη του Οκτομπερφεστ 2009 στις 12:00 στο Μόναχο.
Ωρες λειτουργίας
Καθημερινές: 10-23:30
Σαββατοκύριακα και αργίες 9-23:30

http://www.oktoberfest.de/en/index.php
 

chelito

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πρέπει να οργανωθεί μία εκδρομή εκεί για να τιμήσουμε την μπύρα που θα ρέει άφθονη! Έχω πάει στην γιορτή μπύρας στο Φάληρο, λέτε να έχει καμιά σχέση?:):):):)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω πώς είναι η γιορτή μπύρας στο Φάληρο (αν είναι σαν τη γιορτή του κρασιού στο Κορωπί πρέπει να έχει άφθονο γέλιο), αλλά το Oktoberfest είναι λίγο άγριο-βλάχικο. Πήγα μια χρονιά με τη Βαυαρή κοπέλα μου: πλήθη κόσμου κάτω από σκηνές να πίνουν μπύρα μέχρι λιποθυμίας, η μπύρα να πέφτει πάνω σε τραπέζια, πατώματα, ρούχα, νέοι και γέροι κατουράνε όπου βρουν, παραδοσιακή βαυαρική μουσική να παίζει από μπάντες που υποφέρουν από τους ημιμέθυσους (όλων των εθνικοτήτων, από Βραζιλία μέχρι ΗΑΕ είδαμε, το Ισλάμ μου μέσα) και οι σερβιτόρες είναι ντυμένες με στολές α λα Χάιντι. Μια από τις σερβιτόρες ήταν και η φίλη μας η Στέφανι, που έπρεπε να ανέχεται τα χουφτώματα των γερομπαμπαλήδων και το "σκηνάρχη" της που της ούρλιαζε διότι "το ντεκολτέ δεν είναι αρκετά χαμηλά". Πήγαμε τρεις φορές και τις τρεις είδα καβγάδες, την τελευταία μάλιστα έπαιζε και η κοπέλα μου φλάουτο στη μπάντα, όπου κάτι μεθύστακες Πολωνοί τους φώναζαν "αφήστε τα φλάουτα και πιάστε τις..." σε άπταιστα Hochdeutsch. Ίσως να το αντιπάθησα διότι δεν πίνω, ίσως γιατί δεν ήξερα όλα αυτά τα τραγουδάκια που ούρλιαζαν οι υπόλοιποι και ίσως γιατί δεν έχω πάρει σύνταξη ακόμη. Είχε και νέους, γενικά είναι παρεϊστικη κατάσταση, αλλά με πολύ λουκάνικο, μπύρα, ούρα και θυμίζει καπελιό.

Γούστα είναι αυτά, αλλά δεν παύει να είναι ένα από τα φολκλόρ στοιχεία της νοτιογερμανικής κουλτούρας.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Άντε...εγώ που πήγαινα...μικρό παιδί (τότε) ήταν πιο χαλαρά τα πράγματα! Και δεν έπινα μπύρα φυσικά....όπως δεν πίνω ούτε σήμερα! :)
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Πριν 3 χρόνια παραλίγο να πήγαινα.
Το συζητούσα και πρόπερσι αλλά και πέρσι.

Για να δούμε αν το 2009 φανεί τελικά η χρονιά μου για το περίφημο Oktoberfest !
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Θα μπορούσαμε να κάνουμε και μια πανελλήνια συγκέντρωση του φόρουμ στο Μόναχο ένα Σ/Κ μπύρας και γνωριμίας!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
κεγω το σκεφτομουν για φετος, μιας και θελω να παω μοναχο και ελεγα να το συνδυασω..αλλα με αυτα που διαβασα, μαλλον θα παω αλλη εποχη!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
αλλα με αυτα που διαβασα, μαλλον θα παω αλλη εποχη

Ε, καλά, μην αποτρέπω εγώ κόσμο ρε παιδιά... Γενικά δε μου αρέσουν τα ποτά, τα μπαρ τα ξενύχτια, τα κλαμπς κλπ, δεν πάω ποτέ σε τέτοια (για τα νυχτερινά κέντρα δεν το συζητάω, δεν έχω πάει ούτε μια φορά), οπότε λογικό ήταν να μη μου αρέσει κι αυτό. Μπορεί σε κάποιον άλλον να αρέσει, μη σας παίρνω και στο λαιμό μου. Πάντως είχε τόσους πολλούς τουρίστες που μάλλον θα είνια πανάκριβα τα καταλύματα εκείνη την εποχή και δημιουργείται το αδιαχώρητο παντού.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Oktoberfest δεν έχω πάει (αν και θα ήθελα).. ή μάλλον... ήθελα πριν την περιγραφή του Γιώργου, που δε με ψήνει και πολύ :p

Προσωπικά, θα μου άρεσε να πάω σ' ένα φεστιβάλ με πολλές ποικιλίες μπύρας (δε μου αρέσει γενικά η μπύρα, αλλά κάποιες ιδιαίτερες μάρκες με ιντριγκάρει να τις πιω) και πολλές πολλές ποικιλίες γερμανικού φαγητού... Έτσι ναι... αλλά με όλα τα υπόλοιπα που διαβάζω δεν μπορώ να πω ότι ψήνομαι... :)

Τώρα για το φεστιβάλ μπύρας στο φάληρο.. έχω πάει.. Είναι λίγο μπερδεμένο και χαμένο σε διάφορες ταυτότητες μπορώ να πω...

Από τη μία πάει να το παίξει λίγο γερμανικό, έχοντας διάφορες μπύρες, σταντ με λουκάνικα, λέμπερκεσε, πρέτσελ και ζαουερκραουτ (με αυτή την προφορά που τα λέω ναι :p).

Από την άλλη είναι λίγο σαν πανηγυράκι ελληνικό με σουβλάκια και λαϊκή μουσική...

Κι από την άλλη πάει να το παίξει και λίγο εναλλακτικό... Πέρισυ είχα πάει και έτρωγα το λουκάνικο με μουσική υπόκρουση... Κίτρινα Ποδήλατα...

Όλα αυτά δε φανερώνουν κανένα χαρακτήρα, χώρια που οι ποικιλίες είναι μικρές και οι ενδιαφέρουσες μπύρες λίγες... Τεσπά, ας πούμε τη στιγμή που δε γίνεται κάτι παρόμοιο εν Ελλάδι, μια φορά να πας ίσως και να λέει...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.375
Likes
6.882
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
η εικόνα που περίεγραψε ο Γιώργος ειναι πραγματική και ...τμηματική!
Αυτή ενα κομματι του Οκτόμπερφεστ!
Υπαρχει και το αλλο, που περιλαμβάνει το λούνα παρκ με αυτοκινητάκια, με κουλουράκια με λιχουδιές, με με με!!!
Και εγω δεν ειμαι φίλος της μπυροκατανυξης, αλλα δεν θα έλεγα οχι σε μια κυριακάτικη επισκεψη!

αν ριξετε μια ματια στην φωτο γκαλερι θα δειτε οτι δεν ειναι μονο μεθυσια, κ χουφτωματα κ γενικα παρακμιακές καταστάσεις, που υπαρχουν, δεν αντιλέγω!
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Ρε Γιώργο.Φεστιβάλ μπύρας είναι το συγκεκριμένο πάρτυ.Τι περιμένεις βρε θηρίο?Να κάθεται ο κόσμος και να διαβάζει τη βιογραφία του Γκάντι?Να συζητάνε υπαρξιακά θέματα?Πίνουν.μεθάνε γλεντάνε.Φυσικά σε όποιον δεν αρέσει η μπύρα ή τα παρελκόμενα της φάσης καλό είναι να πάνε κάποια άλλη εποχή στο Μόναχο.Εντάξει είναι λίγο ακριβά τα ξενοδοχεία αλλά όποιος αγαπάει τις μπύρες θα περάσει καλά.Προβλήματα δε θα συναντήσει.Οκ κάπου ανάβουν τα αίματα αλλά αν προκαλέσεις δε θα χει κανείς πρόβλημα.

Και μην ξεχνάτε ρε μάγκες.Φεστιβάλ μπύρας είναι το Oktoberfest.
:clap:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.375
Likes
6.882
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Οσες οι οσοι ενδιαφέρονται για επισκεψη στο Οκτόμπερφεστ εδω ειναι διάφορα tents-σκηνές:roll:, δεν ξερω πως μεταφράζεται σωστά!
Oktoberfest.de - The Wiesn Website | The big tents

κανοντας κλικ στα καθε λογης "καταστήματα μπύρας" υπαρχουν ολες οι σχετικές πληροφορίες οπως και οι τιμοκατάλογοι με αρκετά μενού!!!

πχ το μενου απο το Ιπποδρόμιο!
Das Hippodrom - Unsere Speisekarte
:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.188
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom