OKTOBERFEST 2009

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Προχτές που έβλεπα στο travel channel αφιέρωμα στο Μόναχο μιλούσε για κατανάλωση 6.000.000 λίτρων μπύρας κατά τη διάρκεια του φεστιβάλ!!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.376
Likes
6.889
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
μιας κ εγινε λογο για μπύρα:

1 maß (1 liter) HB Oktoberfestbeer: 8,25 ?
πηγή:
http://www.hofbraeu-festzelt.de/

ενα ποτήρι μπύρα 8,25Ε, τιμή περσινή
βεβαια οχι ποτήρι οτι νάναι, ποτήρι ενός λίτρου
το λεγόμενο "μάς"

δηλαδή αν θελήσει κανείς να παραγγείλει μπύρα δεν θα μπει στην σερβιτόρα το κλασσικό
άιν γκλάς μπιερ μπίτε
αλλά
α μας μπίερ
που ειναι βαυαρέζικο:cool:

Πηγή:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Καλά...μετά το δεύτερο ποτήρι...έτσι κι αλλιώς θα λέει σκέτο...Bier!!! :bleh::bleh::bleh:
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Θάνο μια και αναφέρεις αυτή τη μπυραρία στο Μόναχο, όταν πήγα εκεί γινόταν ο κακός χαμός, πήγα να καθίσω σε μια άδεια θέση όπου κάθονταν 3 βαυαροί ντυμένοι με παραδοσιακά ρούχα. Δεν με άφησαν να κάτσω, κάτι μου έλεγαν με πολύ άσχημο τρόπο επέμενα εγώ επέμεναν κι αυτοί τελικά τους σιχτίρισα και πήγα αλλού.Μου έδειχναν μια πινακίδα στον τοίχο που κάτι έγραφε - μάλλον οτι αυτοί μπορούν να κάθονται εκεί. Τι είδους δικαίωμα είναι αυτό ή προνόμιο να κάθονται σε ορισμένες θέσεις και να μην αφήνουν άλλους?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.376
Likes
6.889
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
καλά οταν πίνουν δεν ξερουν μετά τι τους γινεται...
εσείς τι μέρα πήγατε;

αλλά κοιτώντας απόψε λίγο τα διάφορα "μαγαζιά"
ειδα οτι σε αυτό της löwenbräu εγραφε οτι λογω μεγάλου αριθμού σταθερών πελατών -Stammkunden, δεν μπορεί να γίνει καμία κράτηση για νέους πελάτες.!
L

λέει ομως το σάιτ πως βαση δημοτικής διάταξης τα παρασκευοσαββατοκύριακα κ αργίες καθεται κανεις στο εσωτερικό οπου υπαρχει ελευθερη θέση μετα τις 9 το πρωί!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Θάνο μια και αναφέρεις αυτή τη μπυραρία στο Μόναχο, όταν πήγα εκεί γινόταν ο κακός χαμός, πήγα να καθίσω σε μια άδεια θέση όπου κάθονταν 3 βαυαροί ντυμένοι με παραδοσιακά ρούχα. Δεν με άφησαν να κάτσω, κάτι μου έλεγαν με πολύ άσχημο τρόπο επέμενα εγώ επέμεναν κι αυτοί τελικά τους σιχτίρισα και πήγα αλλού.Μου έδειχναν μια πινακίδα στον τοίχο που κάτι έγραφε - μάλλον οτι αυτοί μπορούν να κάθονται εκεί. Τι είδους δικαίωμα είναι αυτό ή προνόμιο να κάθονται σε ορισμένες θέσεις και να μην αφήνουν άλλους?
Μεταφέρω πάντα ότι είδα στο travel channel.
Οι τακτικοί πελάτες μιας μπυραρίας στο Μόναχο έχουν τα δικά τους τραπέζια και μόνο φίλοι τους ή κάποιοι που θα καλέσουν αυτοί μπορούν να κάτσουν μαζί τους στο τραπέζι τους.
Κάποιες μπυραρίες έχουν τους ίδιους πελάτες για δεκαετίες ολόκληρες. Συνήθως κλείνουν τραπέζι την ίδια ημέρα κάθε εβδομάδα, κάποιοι από αυτούς φορούν παραδοσιακές στολές της Βαυαρίας και περνούν ατελείωτες ώρες πίνοντας μπύρα και τσιμπολογώντας κάτι (αλλά που να βρεθεί χώρος για το φαγητό!:haha:).
Η μπυραρία φυσικά τους γνωρίζει, τους κρατάει το τραπέζι και είτε είναι 2 ή 10 άτομα το τραπέζι είναι αποκλειστικά δικό τους!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Μηπως να κανουμε ενα θεμα στους γερμανοφιλους για τις γερμανικες γιορτες, για να βρισκει κανεις πληροφοριες και για το Oktoberfest και για το Donauinselfest και για τα διαφορα Libori (αυτο ετσι γραφεται, μονο την εχω ακουσει τη λεξη?) που εχει στα χωρια?
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Έχω την αίσθηση (χωρίς να έχω πάει, από περιγραφές) ότι το Octoberfest απαευθείνεται κυρίως σε party-beer-lovers. Πάντως για λάτρεις της μπύρας, νομίζω ότι είναι καλύτερο ένα ταξιδάκι "δρόμοι της μπύρας" στα Βαυαρικά και στα Βέλγικα μοναστήρια. Θα το ψάξω και θα επανέλθω (με ξεχωριστό post, αφού εδώ είναι για octoberfest).
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Μηπως να κανουμε ενα θεμα στους γερμανοφιλους για τις γερμανικες γιορτες, για να βρισκει κανεις πληροφοριες και για το Oktoberfest και για το Donauinselfest και για τα διαφορα Libori (αυτο ετσι γραφεται, μονο την εχω ακουσει τη λεξη?) που εχει στα χωρια?
Ανοιξε καινούργιο θέμα γιατί είναι πολύ ενδιαφέρον όταν πηγαίνουμε σε μια περιοχή της Γερμανίας να ξέρουμε πότε έχουν την δική τους τοπική γιορτή. Το Oktoberfest αφορά το Μόναχο και γίνεται νομίζω σε ανάμνηση του γάμου κάποιου βασιλιά δεν θυμάμαι ποιού αλλά σε κάθε πόλη έχουν το δικό τους fest που δεν είναι συμπίπτει με του Μονάχου.
Πάντως με αυτά που έγραψε ο Γιώργος για το Oktoberfest του Μονάχου παραπάνω μάλλον είναι αποτρεπτικά για να παει κανείς.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.376
Likes
6.889
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αυτά που εγραψε ο Γιωργος για το Οκτόμπερφεστ ισχυουν, δεν λεω,,, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι μονο αυτά τα δυσάρεστα το Οκτόμπερφεστ!!!
Εξάλλου αν ηταν μονο αυτά ποιος ο λόγος να συρρέουν χιλιάδες επισκέπτες απο ολο τον κόσμο σε αυτό το πανηγύρι... με τα πολύ ευχάριστά του κ τα κάποια δυσάρεστά του!!!

Α, και σαν το Οκτόμπερφεστ υπαρχουν σε αλλες πόλεις αντίστοιχα ....fest!!
Στην Νυρεμβέργη δυο φορές το χρόνο υπάρχει το Volksfest.
N
Και στην Στουγκάρδη λιγες μέρες πριν η μετά το Οκτομπερφεστ υπάρχει αντιστοιχο φεστ που τώρα δεν μου έρχεται! το όνομά του!!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Το είχα ψάξει για 2007. 20 μέρες πριν σε ελάχιστα ξενοδοχεία υπήρχαν διαθέσιμα δωμάτια και εκείνα κατά 50% ακριβότερα από το κανονικό. Από πτήσεις δεν υπήρχε πρόβλημα. Γνωστή μου όμως κοπέλα μόνιμη κάτοικος του Μονάχου και μάλιστα εργαζόμενη στον χώρο του τουρισμού με απέτρεψε λέγοντάς μου περίπου αυτά που προανέφερε ο yorgos. Το κλίμα της διασκέδασης είναι έξω από την δική μας νοοτροπία.
 

vitaras

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ειχα παει και το 2007 και το 2008 απο 4 μερες την καθε φορα
για φετος δεν το βλεπω :(
η γιορτη ειναι καθαρα Γερμανική και κατα την γνωμη μου αν δεν εισαι Γερμανος δεν θα περασεις καλα (η εστω πρεπει να μιλας καλα βαυαρεζικα και οχι απλα Γερμανικα;) )
μπυρες δεν εχει πολλες και ειναι και οι πιο ακριβες απο εξω
ασε που την πρωτη φορα εκανα να δοκιμασω μπυρα 2 ωρες
(αν δεν κατσεις δεν σε σερβιρουν) και αντε να κατσεις σε ενα τραπεζι με αλλους 10 μεθυσμενους:p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom