Olympia International Travel

skyllis

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μα συνέχεια ταξιδεύω!
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Το εν λόγω γραφείο της Ολλανδίας αφού "Φέσωσε" Ξενοδόχους και Τουριστικά γραφεία στη Σάμο και ίσως και αλλού, βάρεσε κανόνι και με τα λεφτά που είχε μαζέψει την έκανε στην Αμερική. Μετά την PLOTIN κι άλλο ένα που δεν το θυμάμαι τρίτωσε το κακό.
Λυπάμαι βέβαια, αλλά από την άλλη ας τα βλέπουν οι Ξενοδόχοι που όταν καμμιά φορά τους μιλάμε για πολλαπλές συνεργασίες και με άλλα γραφεία μας ανταπαντούν οτι "Χρόνια συνεργάζομαι με το γραφείο Χ και είμαι ευχαριστημένος".
Το πόσο ευχαριστημένοι είναι όμως ας μας το πουν καλύτερα οι Ξενοδόχοι της Ζακύνθου που έχουν κατεβάσει και τα σώβρακα και δίνουν τιμές 3? το δωμάτιο

Μάλιστα..............3? το δωμάτιο!

Κι ας ψάχνετε οι Έλληνες να πάτε διακοπές και να σας λένε 120 ? το δωμάτιο αλλά δε δεχόμαστε Έλληνες
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν πολυκατάλαβα. Ποιος νοικιάζει 3ευρώ το δωμάτιο, ποιος 120, γιατί οι ζακυνθινοί τα δίνουν τόσο, τι σχέση έχουν οι έλληνες που δε δέχονται;

Λίγο βοήθεια με το κείμενο, να το καταλάβουμε καλύτερα;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επειδη εχω ξαδερφο στη Ζακυνθο που νοικιαζει δωματια , ξερω καλα οτι τα νοικιαζει σε γραφειο στην Αγγλια παμφθηνα - δε θυμαμαι για 3 ευρω αλλα πολυ φθηνα παντωs - μηνεs πριν τη σεζον. Οταν τον ρωτησα για τι τα δινει τοσο φθηνα και δεν περιμενει να νοικιασει το καλοκαιρι σε κοσμο που θα παει , μου ειπε οτι δεν ειναι σιγουρο αν θα εχει κοσμο και αν θα νοικιαστουν , οποτε προτιμαει τα σιγουρα λεφτα που προπληρωνει το γραφειο.
Παντωs στο λιμανι τηs Ζακυνθου καθε φορα που παω - και παω πολυ συχνα - εχει ανθρωπουs που σε ρωτανε αν θεs δωματιο , και ειναι σχετικα φθηνεs οι τιμεs.
 

skyllis

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μα συνέχεια ταξιδεύω!
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Απορίες Δευκαλίωνος

Καλησπέρα σε όλους

Δευκαλίωνα, ο φίλος go2dbeach σου απάντησε εν μέρει μα θα σου περιγράψω κι εγώ την κατάσταση.
Έχω επαφές λόγω επαγγέλματος - διαφημιστής στον Τουριστικό χώρο - με όλα τα Ξενοδοχεία Ιονίου και όχι μόνο.
Μέσα από αυτές τις επαφές διαπίστωσα οτι:
α) Γενικά, ενώ ο Έλληνας πληρώνει και καλά αλλά και μετρητοίς δεν τον θέλουν στα Ξενοδοχεία λόγω περιορισμένης διάρκειας διακοπών, δηλαδή μόνο μέσα στον Αύγουστο.
β) Λόγω υπέρογκων δανείων, τόκων κ.λ.π. των Ξενοδόχων έχουν παρουσιαστεί κάτι όρνεα και αετονύχιδες Tour-operators που σε συνεργασία με ντόπια κοράκια - αντιπροσώπους, αφου πάρουν στοιχεία από Τράπεζες για το ποιοί χρωστάνε και πόσα τους κάνουν πρόταση από Μάϊο ας πούμε 2007 για το τι προσφέρουν για τη σαιζόν 2008. Γνωρίζοντας την πίεση που ασκούν οι Τράπεζες στους Ξενοδόχους έχουν φτάσει σε σημείο να δίνουν τιμές 2.5 ευρώ, 3 ευρώ και σε ορισμένες περιπτώσεις και 0 (μηδέν) ευρώ το δικλινο αρκεί ο Ξενοδόχος να υπογράψει συμβόλαιο για όλα τα δωμάτια από 1η Μαΐου έως 31 Οκτωβρίου.
Εδώ τα συμβόλαια μπορεί να είναι με ή χωρίς εγγύηση οτι θα γεμίσουν και οι Tour-operators εφαρμόζουν κι άλλο κολπάκι ακόμα χειρότερο. Σε συμβόλαιο χωρίς εγγύηση πλήρωσης έρχονται δυό μέρες πρίν και λένε στον ξενοδόχο "μας ακυρώθηκαν όλες οι κρατήσεις γιατι μαθεύτηκε οτι έγιναν σεισμοί στη Ζάκυνθο (αυτό έγινε το 2006) και δεν έχω να σου στείλω κόσμο". Άντε ο ξενοδόχος να βρει κόσμο να γεμίσει Μάϊο μήνα.
Στους δε Τουρίστες λένε οτι δεν υπάρχουν κρεββάτια και είναι όλα καλυμμένα. Αυτό επιβεβαιώθηκε από προσωπικές επαφές ξενοδόχων με τουρίστες που ήθελαν να έρθουν και δεν έβρισκαν κρεββάτι.
Θα είδες πιο πάνω οτι υπήρξαν και προτάσεις για 0 (μηδέν) ευρώ και είμαι σίγουρος οτι με περνάς για Μυνχάουζεν αλλά εδώ να σου πώ οτι η πρόταση των Πρακτόρων είναι "δώσε μας τα δωμάτια με 0 ευρώ κι εμείς θα υποχρεώσουμε όλους τους τουρίστες να τρώνε στο εστιατόριο του ξενοδοχείου με τις όποιες τιμές θέλεις".
Υπάρχουν κι άλλα κολπάκια, όπως συμβόλαιο με 2 ευρώ/δωμάτιο και κατάθεση άλλων 10 σε "μαύρα" στο εξωτερικό.
Σε όλη τη Ζάκυνθο ΕΝΑ ξενοδοχείο μόνο ξέρω που βάζει ΜΟΝΟ Έλληνες μέσα κι ας δουλεύει από μέσα Ιουλίου έως τέλος Αυγούστου

Αυτά και άλλα πολλά γίνονται στο χώρο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν ξερω πωs ακριβωs εχουν τα πραγματα..ισωs ξερειs καλυτερα. Παντωs συναδελφοι μου εχουν βρει δωματια συγκεκριμενα στο Καλαμακι σε καλεs τιμεs τον περασμενο Ιουλιο.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σε κάθε περίπτωση πάντως, το λάθος είναι των ξενοδόχων έτσι όπως μου τα λες, διότι όπως και να τα πηγαίνει η επιχείρισή σου, δεν επενδύεις σε σχέσεις με απατεώνες -διότι για τέτοιους εξέλαβα εγώ όπως το περιγράφεις- για να τη σώσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom