Γενικά Orio al Serio: Η πύλη μας στην Ευρώπη!

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Πολλοί από μας σχεδιάζουμε το ταξίδι μας μέσω αεροδρομίων του εξωτερικού αφού η χώρα μας δε έχει ακόμη το πλεονέκτημα να διαθέτει αρκετές πτήσεις χαμηλού κόστους. Ένα από αυτά τα αεροδρόμια, σχετικά κοντά στη χώρα μας, είναι το αεροδρόμιο Bergamo του Μιλάνου (Orio al Serio) το οποίο κατακλύζεται καθημερινά από πτήσεις εκπτωτικών εταιριών. Από το αεροδρόμιο αυτό υπάρχει η δυνατότητα διαδοχικών πτήσεων για δεκάδες προορισμούς σε πολύ χαμηλές τιμές. Εδώ έχουν τις βάσεις τους μεγάλες εταιρίες όπως η ryanair και η wizzair, ενώ από εδώ ξεκινούν δεκάδες πτήσεις τσάρτερ κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες.
Οι εταιρίες που πετούν από το αεροδρόμιο είναι:
-ryanair προς διάφορους προορισμούς της Δυτικής, Βόρειας, Ανατολικής και Νότιας Ευρώπης, Κανάρια νησιά, Μαρόκο και φυσικά προς Βόλο, Ρόδο και Κω!
-wizzair προς Βουκουρέστι, Βουδαπέστη, Cluj-Napoca, Γκντανσκ, Πράγα, Τιμισοάρα, Κατοβίτσε, Πόζναν, Πράγα, Σόφια, Τιμισοάρα, Βίλνιους, Βαρσοβία
-Pegasus προς Τουρκία, Κύπρο, Βουλγαρία, Ρωσία και χώρες του Καυκάσου
-Windjet προς Κατάνια, Μόσχα και Αγ. Πετρούπολη
-airitaly προς Νάπολη
-bellair προς Τίρανα και Πρίστινα
Πετούν επίσης alitalia, astraeus travelfly, airarabia, blueair, carpatair, meridiana, κ.α.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ένα από αυτά τα αεροδρόμια, σχετικά κοντά στη χώρα μας, είναι το αεροδρόμιο Bergamo του Μιλάνου (Orio al Serio) το οποίο κατακλύζεται καθημερινά από πτήσεις εκπτωτικών εταιριών.
Το οποίο αεροδρόμιο Bergamo του Μιλάνου βρίσκεται στο BERGAMO!! Γιατί το Bergamo το φουκαριάρικο είναι πόλη και όχι συνοικία του Μιλάνο... Δηλαδή... είναι σα να λέμε... το αεροδρόμιο Χαλκίδα της Αθήνας... αυτά... α και μην ξεχάσω... μην κάνετε καμιά λαλακία και κλείσετε την ίδια μέρα ανταπόκριση, γιατί σε περίπτωση καθυστέριμενης άφιξης θα γνωρίσετε για τα καλά τις ομορφιές του Bergamo μια που θα χάσετε μαζί με την πτήση και τα λεφτά σας και θα καταστρέψετε και τις διακοπές σας... αυτά για το αεροδρόμιο Bergamo του Μιλάνου!!!
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Αυτό θα εννοεί μάλλον
Το Milan - Orio Al Serio είναι ένα από τα μεγαλύτερα αεροδρόμια στην Ιταλία. 45 km από το αεροδρόμιο βρίσκεται το Μιλάνο. Πολλοί ταξιδεύουν στο Milan - Orio Al Serio για αποδράσεις Σαββατοκύριακου. Ο κωδικός IATA του αεροδρομίου είναι BGY. Αυτό το αεροδρόμιο διαθέτει μόνο έναν αεροσταθμό.
Εταιρείες χαμηλού κόστους χρησιμοποιούν αυτό το αεροδρόμιο για εσωτερικές, διεθνείς και διηπειρωτικές πτήσεις. Ryanair και Trawel Fly χρησιμοποιούν το Milan - Orio Al Serio ως κεντρικό αεροδρόμιο. Μπορείται επίσης να ταξιδέψετε προς BGY με τις εταιρείες Air Arabia, Air Italy, Blue Air, Danube Wings, Meridiana, Pegasus Airlines, Wind Jet και άλλα.
flylowcostairlines.org
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά, 50 λεπτά είναι το Bergamo-Milano σύμφωνα με το googlemaps, με λεωφορείο κάθε 30 λεπτά που κοστίζει 10 ευρώ. (Σαν απόσταση είναι όσο από τον Ελ. Βενιζέλο στο Παλαιό Φάληρο. Η Χαλκίδα είναι 75 λεπτά από το Βενιζέλο.)

Αντίθετα, αν προσγειωθείς στη Μαλπένσα (το...κανονικό αεροδρόμιο του Μιλάνου), πάντα σύμφωνα με το googlemaps, η απόσταση καλύπτεται σε...48 λεπτά. Συγκλονιστική διαφορά τα δύο ολόκληρα λεπτά, δε λέω... Άσε που μάλλον τα έχεις κερδίσει στο χρόνο που χάνεις στην πολύ μεγαλύτερη Μαλπένσα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
To αεροδρόμιο βρίσκετε στο Μιλάνο ή στο Μπέργκαμο Γιώργο? Έχεις πάει από το Mπέργκαμο στο Μιλάνο Γιώργο με κίνηση να μας πεις πόση ώρα είναι? Από το Μαλπένσα άμα βιάζεσαι παίρνεις το τρενάκι σου και σε μισή ωρίτσα είσαι στο Μιλάνο... το Orio έχει τρενάκι να το πάρεις ή εξαρτάσαι από την κίνηση των Ιταλικών αυτοκινητοδρόμων?
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Γιώργο σε βλέπω καλά ενημερωμένο. Εγώ δεν έχω παιδευτεί ποτέ, το Orio al Serio κάθε λίγο έχει λεωφορείο για Μιλάνο (12 ευρώ πάνε-έλα) ή για Μπέργκαμο (3,60 ευρώ πάνε-έλα) και ποτέ δεν είχε κίνηση. Κίνηση συναντησα στα κεντρικά αεροδρόμια των μεγάλων πόλεων όχι στα περιφερειακά.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Συμβουλή για Bergamo

H ryanair συνδέει τα 3 ελληνικά της αεροδρόμια με το Μιλάνο Οrio del Sero στο Μπέργκαμο και έτσι ανοίγεται όλη η Ευρώπη μπροστά μας!
Για όσους έχουν αναμονή στην πτήση τους ή για όσους περιμένουν ανταπόκριση με ryanair, wizzair ή άλλη εταιρία:
-Μπορούν να περάσουν όση ώρα επιθυμούν στο πολυκατάστημα Orio Center όπου έχει ηλεκτρονικά είδη, ρούχα, καλλυντικά, εστιατόρια, κλπ. Και το κυριότερο: Υπάρχει δυνατότητα αποστολής στο σπίτι για να μην κουβαλάμε τα ψώνια με τις αποσκευές μας! Οι τιμές είναι κανονικές, όπως στην Ελλάδα, π.χ. Mediamarkt, αλλά υπάρχουν πολλές προσφορές σε αρκετά καταστήματα.
-Να επισκεφτούν την Città Alta στο Μπέργκαμο, μια πανέμορφη πόλη, σαν να έχει σταματήσει εκεί ο χρόνος...
 
Last edited by a moderator:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Γιώργο σε βλέπω καλά ενημερωμένο. Εγώ δεν έχω παιδευτεί ποτέ, το Orio al Serio κάθε λίγο έχει λεωφορείο για Μιλάνο (12 ευρώ πάνε-έλα) ή για Μπέργκαμο (3,60 ευρώ πάνε-έλα) και ποτέ δεν είχε κίνηση. Κίνηση συναντησα στα κεντρικά αεροδρόμια των μεγάλων πόλεων όχι στα περιφερειακά.
Ο περιφερικός του Μιλάνο είναι περιβόητος και έχω κολλήσει πάνω του 2 φορές για άπειρες ώρες.

Όπου υπάρχουν μέσα σταθερής τροχιάς απλώς τα προτιμάμε. Και σε όλα τα κεντρικά αεροδρόμια στα οποία έχω κατεβεί υπάρχουν αυτά τα μέσα. άρα δεν αντιλαμβάνομαι πως συναντάς κίνηση στα κεντρικά έναντι των περιφερικών
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Δεν μιλάω για τρένα, μιλάω για autostrada. Και τα κεντρικά αεροδρόμια έχουν πιό πολλές πτήσεις, άρα και πιό πολύ κίνηση (επιβάτες, προσωπικό, μεταφορές, "μπιφτέκια" για τα αεροπλάνα, κ.α.).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
To αεροδρόμιο βρίσκετε στο Μιλάνο ή στο Μπέργκαμο Γιώργο?

Δεν το βρίσκουμε, αλλά βρίσκεται από μόνο του στο Μπέργκαμο, όπως λέει και το όνομά του. Αυτό που δεν λέει το όνομά του είναι πως η χρονική απόσταση από το Μιλάνο (κατά το googlemaps, που θεωρώ πολύ αξιόπιστο) είναι ίδια όσο και η Μαλπένσα (που το όνομά της δεν λέει πως βρίσκεται στου διαόλου τη μάνα), παραπλανητικό το παράδειγμα Χαλκίδας-Βενιζέλου.

Έχεις πάει από το Mπέργκαμο στο Μιλάνο Γιώργο με κίνηση να μας πεις πόση ώρα είναι?
Έχω πάει αρκετές φορές από Μπέργκαμο προς Μιλάνο, ναι. Κινησομετρητή δεν είχα παρέα, αλλά έφτασα στην ώρα μου πάντα, γύρω στη μία ώρα. Αν υπάρχει κίνηση που να το κάνει πάνω από μια ώρα, εγώ δεν την πέτυχα, ενδεχομένως να έχει να κάνει με τις ώρες άφιξης των πτήσεων που πήρα (CRL, Σαραγόσα και Βαρκελώνη απογευματινή και με πολύ κρύο θυμάμαι).

Από το Μαλπένσα άμα βιάζεσαι παίρνεις το τρενάκι σου και σε μισή ωρίτσα είσαι στο Μιλάνο... το Orio έχει τρενάκι να το πάρεις ή εξαρτάσαι από την κίνηση των Ιταλικών αυτοκινητοδρόμων?

Πράγματι αν όντως βιάζεσαι τόσο πολύ, φτάνεις σε ώρα που θα έχει κίνηση και θες να πληρώσεις και καμιά 200άρα παραπάνω, πετάς για Μαλπένσα, όπου μπορεί να θες να αλλάξεις και τέρμιναλ (αν θυμάμαι καλά το τραίνο φέυγει από το τέρμιναλ 1), και τρέχεις μέσα σε ένα ψιλοχαώδες και καθόλου compact αεροδρόμιο (μέχρι να πάρεις βαλίτσες, να μπεις να βγεις να κατέβεις...άστα να πάνε, αν είναι και κανένας νέουρας...). Πάντως αν είσαι βιτσιόζος με τα τραίνα, το παίρνεις από το Μπέργκαμο, φεύγει κάθε 30-60 λεπτά και κάνει περίπου μια ώρα (το αεροδρόμιο-Μπέργκαμο είναι σκάρτα 10 λεπτά με το λεωφορείο, λιγότερο με ταξί αν βιάζεσαι). Με δεδομένο το χρόνο που τρώω μέσα στη Μαλπένσα, δε βλέπω καμία σημαντική διαφορά, άντε να' ναι κανένα εικοσάλεπτο.

Αν τη βλέπεις εσύ τη διαφορά και πεθαίνεις για ένα εικοσάλεπτο, φυσικά και είναι δικαίωμά σου να πετάς φανατικά μόνο από και προς Μαλπένσα. Γενικώς πάντως, και ειδικώς για την Ιταλία, δεν είναι σώφρον να κάνει κανείς οτιδήποτε με πίεση χρόνου, δεν είναι Σουηδία η χώρα, οπότε το "αν βιάζεσαι πολύ" δεν πολυπαίζει για μένα, διότι προγραμματισμό στην τρίχα με τους Ιταλιάνους δεν κάνω, ούτε από το Μπέργκαμο, ούτε από τη Μαλπένσα, ούτε απ' το Βατικανό στο Trastevere.

Μαρούσι-ΠΑΟΚ 81-76, έφυγα γεια σας
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Έχω πάει αρκετές φορές από Μπέργκαμο προς Μιλάνο, ναι. Κινησομετρητή δεν είχα παρέα, αλλά έφτασα στην ώρα μου πάντα, γύρω στη μία ώρα. Αν υπάρχει κίνηση που να το κάνει πάνω από μια ώρα, εγώ δεν την πέτυχα, ενδεχομένως να έχει να κάνει με τις ώρες άφιξης των πτήσεων που πήρα (CRL, Σαραγόσα και Βαρκελώνη απογευματινή και με πολύ κρύο θυμάμαι).
Ελα βρε έκανες μια ώρα? Βράδυ και χωρίς κίνηση... Ενώ η Χαλκίδα από την Αθήνα δηλαδή πόσο είναι? Μία ώρα και πέντε ή δέκα λεπτά? Παραπληροφορώ για δέκα λεπτά λοιπόν ε? Σοβαρέψου...

Απλά για την ενημέρωση σου... αν πας μέρα με ή χωρίς κρύο το ίδιο κάνει και μπλέξεις σε κίνηση κάνεις κανένα δύωρο το λιγότερο...αν βρέχει κιόλας άστα να πάνε...

Πράγματι αν όντως βιάζεσαι τόσο πολύ, φτάνεις σε ώρα που θα έχει κίνηση και θες να πληρώσεις και καμιά 200άρα παραπάνω, πετάς για Μαλπένσα, όπου μπορεί να θες να αλλάξεις και τέρμιναλ (αν θυμάμαι καλά το τραίνο φέυγει από το τέρμιναλ 1), και τρέχεις μέσα σε ένα ψιλοχαώδες και καθόλου compact αεροδρόμιο (μέχρι να πάρεις βαλίτσες, να μπεις να βγεις να κατέβεις...άστα να πάνε, αν είναι και κανένας νέουρας...). Πάντως αν είσαι βιτσιόζος με τα τραίνα, το παίρνεις από το Μπέργκαμο, φεύγει κάθε 30-60 λεπτά και κάνει περίπου μια ώρα (το αεροδρόμιο-Μπέργκαμο είναι σκάρτα 10 λεπτά με το λεωφορείο, λιγότερο με ταξί αν βιάζεσαι). Με δεδομένο το χρόνο που τρώω μέσα στη Μαλπένσα, δε βλέπω καμία σημαντική διαφορά, άντε να' ναι κανένα εικοσάλεπτο.
Γιατί να μην βιάζομαι δηλαδή... αν πάω Π/Σ/Κ στο Μιλάνο λες να μην βιάζομαι και να γουστάρω να είμαι κολλημένος στην κίνηση? Υπάρχει αγόρι μου τρένο που σε 30 περίπου λεπτά σε πάει στο κέντρο του Μιλάνο ναι ή όχι?Αυτό το τρένο φεύγει κάθε μισή ώρα ναι ή όχι? Ρε Γιώργο μαζί μου μιλάς όχι με κανένα άσχετο... τι συγκρίνεις τώρα? Το Μalpensa express που φεύγει κάθε μισή ώρα από το αεροδρόμιο με το τοπικό τρένο που φεύγει καθε μια από την πόλη του Μπέργκαμο και αν το χάσεις χάθηκες? Κόψε την πλάκα ρε συ...σου μιλάω για πράγματα που τα έχω κάνει δέκα φορές κι εσύ μου λες σάχλες... ο περιφεριακός στο Μιλάνο είναι κόλαση σε ώρες αιχμής γίνεται χαμός... έχω κάνει από την fiera στο Bergamo πάνω από δυό ώρες και από το Μalpensa στο ίδιο το Μιλάνο κανένα δύωρο... ο μόνος σοβαρός τρόπος αν θες να είσαι στην ώρα σου στο Μιλάνο είναι το τρένο... μια χαρά προγραμματισμό μπορείς να κάνεις με τα τρένα στην Ιταλία... έχουν ακριβώς τις ίδιες καθυστερίσεις που έχουν τα Αγγλικά και τα Γερμανικά...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ελα βρε έκανες μια ώρα? Βράδυ και χωρίς κίνηση...
Έξι φορές, οι 4 πρωί. Βράδυ και χωρίς κίνηση για 53 χλμ θα πρέπει να πηγαίνεις με 53χλμ/ώρα...

Υπάρχει αγόρι μου τρένο που σε 30 περίπου λεπτά σε πάει στο κέντρο του Μιλάνο ναι ή όχι?Αυτό το τρένο φεύγει κάθε μισή ώρα ναι ή όχι?

Αν ρωτάς το αγόρι σου, θα σου πει αυτό. Αν ρωτάς εμένα, ναι και ναι είναι η απάντηση, δεν είπα πουθενά πως όχι. Είπα πως υπάρχει τραίνο και από το Μπέργκαμο, το οποίο αργεί ένα μισάωρο περισσότερο, αλλά η διαφορά μετριάζεται από το χρόνο που χάνεις μέσα στο ίδιο του αεροδρόμιο. Είναι ταχύτερα από Μιλάνο, αλλά όχι τόσο ώστε να αποτελεί σοβαρό παράγοντα για όποιον δεν έχει πρόβλημα με ένα εικοσάλεπτο. Προσωπικά δε θα διάλεγα αεροπορική εταιρεία με σημαντική διαφορά κόστους για τόσο μικρή χρονική διαφορά. Εσύ θα το έκανες, δικαίωμά σου.

μια χαρά προγραμματισμό μπορείς να κάνεις με τα τρένα στην Ιταλία... έχουν ακριβώς τις ίδιες καθυστερίσεις που έχουν τα Αγγλικά και τα Γερμανικά...

Που δεν μου αρέσουν και πολύ. Γι' αυτό και ποτέ δε θα προγραμμάτιζα κάτι στην τρίχα. Τα γρήγορα ισπανικά (με επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση έστω και μικρής καθυστέρησης σου επιστρέφουν το ποσό) και τα Σουηδικά που τα έχω σε μεγαλύτερη εκτίμηση, επίσης δεν είναι αλάνθαστα και το εικοσάλεπτο για το οποίο προτιμάς το Μιλάνο δεν θα το έπαιρνα της μετρητοίς ποτέ. Το τραίνο γενικώς το βρίσκω πιο αξιόπιστο από το λεωφορείο, αλλά όχι τόσο ώστε ένα εικοσάλεπτο να καθορίζει το σε ποιο αεροδρόμιο θα πετάξω.

Καλό Σαββατόβραδο σε όλους...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.389
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom