Γενικά Orio al Serio: Η πύλη μας στην Ευρώπη!

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Κοιτάζοντας το λινκ του πρώτου μηνύματος, βλέπω πως έχει real time αναχωρήσεις και αφίξεις, όπως σε όλα τα αεροδρόμια άλλωστε.
Aeroporto internazionale di Orio al Serio

Θέλω να ρωτήσω αν μπορούμε να βγάλουμε κάποια άκρη Απο εκει σχετικά με τις καθυστερήσεις. Δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τι εννοούμε όταν λέμε για μια πτήση "deleted" και τι "airborne" :xmas_rolleyes:

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος πάνω σε αυτο;

Αν βγάλουμε ένα συμπέρασμα, αν για παράδειγμα δούμε πως οι καθυστερήσεις δεν ξεπερνούν τις 4 ώρες, θα μπορούσαμε να πούμε πως πρέπει να φροντίζουμε να κλείνουμε πτήσεις με διαφορα τουλάχιστον 5 ωρών.

Μπορούμε ( με ηρεμία ) να βρούμε μια φόρμουλα για το ποτέ μας συμφέρει και ποτέ όχι να χρησιμοποιούμε αυτή την "πύλη"
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Μάνο, το Μιλάνο είναι Ευρώπη δεν έχει καθυστερήσεις, μην κοιτάς τώρα με την κακοκαιρία. Πολλά αεροδρόμια έχουν προβλήματα στη λειτουργία τους.
Για να οργανώσεις λοιπόν ταξίδι διαδοχικών πτήσεων, μην ακούες κανέναν. Άρχιζε και κλείνε πτήσεις και βάλε το χέρι στην καρδιά. Οι προληπτικοί ας μείνουν σπίτι τους...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
και εντέλει όποιος βιάζεται ή όποιος είναι τόσο γκαντέμης που πέφτει πάντα σε κίνηση,ας μη πάει βρε αδελφέ..δεν χάλασε και ο κόσμος...


ΥΓ.μια λίστα παρακαλώ με τα αεροδρόμια απ΄τα οποία θα πέσεις σε κίνηση πηγαίνοντας από αυτά στη πόλη σαν χριστουγεννιάτικο δώρο στους βιαστικούς...
κάνω την αρχή με Βαρσοβία.. απαπα!!!πολύ κίνηση μακριά απ΄αυτή τη πόλη!

Επειδή το μακρινότερο ταξίδι που έχεις κάνει είναι μέχρι τα Σελιανίτικα και επειδή μιλάνε όσοι έχουν πάει από το Orio στο Μιλάνο τα ξαναλέω μπας και τα καταλάβει και ο panpan που νομίζει ότι είμαι εκτός θέματος...

1. Δεν ρισκάρεις ΠΟΤΕ να κλείσεις δυο loco την ίδια μέρα γιατί σε περίπτωση στραβής θα χαλάσεις το ταξίδι σου... πρέπει λοιπόν να το έχουν αυτό υπόψιν τους όσοι θεωρούν το Orio σαν πύλη εξόδου για την Ευρώπη...

2. Όσοι θεωρούν το Orio πύλη εξόδου γιοα την Ευρώπη και θέλουν να κάνουν ένα connection από Μαλπένσα πρέπει πάντα να ξέρουν οτι ο περιφεριακός του Μιλάνο έχει πρόβλημα κίνησης... δεν είναι θέμα γκαντεμιάς αλλά κοινής λογικής... αν θες να πας από το Ρέντη στην Κηφισιά στις 9 το πρωί δεν είσαι γκαντέμης που έχει κίνηση είσαι βλάκας που δεν το καταλαβαίνεις... μπορεί να κάνεις εύκολα πάνω από δύο ώρες...

Κατάλαβες panpan ποιός είναι on topic και ποιός όχι? Εσύ anel δεν κατάλαβες γιατί ποτέ δεν καταλαβαίνεις.

Μα δεν είπα κάτι διαφορετικό. Και αυθημερόν να κλείσεις μια χαρά είναι, αρκεί να μην είσαι ξενέρωτος και σπασίκλας. Αν κλείσεις βέβαια την επομένη, ακόμη καλύτερα!
Θεικό και βαθυστόχαστο!! Ρεσιτάλ...
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
......

1. Δεν ρισκάρεις ΠΟΤΕ να κλείσεις δυο loco την ίδια μέρα γιατί σε περίπτωση στραβής θα χαλάσεις το ταξίδι σου... ....
Σύμφωνοι σύντροφε, αυτό λέει η φωνή της λογικής.

Η ερώτηση είναι η εξής.
Αν υποθέσουμε πως εμείς (από την Αθήνα) θα πάμε στο Bergamo με την Easy, πόσο πιθανό είναι να φτάσουμε με καθυστέρηση; Υπάρχουν κάποια στατιστικά;

Τα τελευταία χρόνια που ταξιδεύω με την Easy δεν μου έτυχε κάποια μεγάλη καθυστέρηση.
Όμως εσύ θα έχεις κάποια στοιχεία.

Θέλω να πω δηλαδή πως αν κάποιος πάει με Easy στο Bergamo και αναχωρεί πάλι από το Bergamo και φροντίσει να υπάρχει και ένα περιθώριο ασφαλείας 4-5 ώρες, ίσως και να μην είναι τόσο μεγάλο ρίσκο να κλείσει τις 2 loco την ίδια μέρα.

Υπάρχουν όμως στατιστικά; :xmas_rolleyes:
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Στατιστικά δεν υπάρχουν, άμα είσαι καντέμης, είσαι καντέμης! Εγώ κλείνω και δύο πτήσεις την ημέρα λόκο-ξελόκο και πετάω μια χαρά. Αν είναι για 20-30 ευρώ τα εισιτήρια όπως τώρα με την easyjet, στη διαδοχική πτήση θα κολλήσουμε;;; Η ζωή θέλει ρίσκα, αλλιώς βλέπεις τον κόσμο μόνο από το google earth!
-------------------
Kaι μια διευκρίνηση: Το Μιλάνο έχει τρία αεροδρόμια:
Η ryanair πετάει Bergamo και η easyjet στο Μαλπένζα!
Το άλλο, το Λινάτε, είναι πολύ κοντά στην πόλη και έχει πολλές πτήσεις εσωτερικού.
 
Last edited by a moderator:

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Σύμφωνοι σύντροφε, αυτό λέει η φωνή της λογικής.

Η ερώτηση είναι η εξής.
Αν υποθέσουμε πως εμείς (από την Αθήνα) θα πάμε στο Bergamo με την Easy, πόσο πιθανό είναι να φτάσουμε με καθυστέρηση; Υπάρχουν κάποια στατιστικά;

Τα τελευταία χρόνια που ταξιδεύω με την Easy δεν μου έτυχε κάποια μεγάλη καθυστέρηση.
Όμως εσύ θα έχεις κάποια στοιχεία.

Θέλω να πω δηλαδή πως αν κάποιος πάει με Easy στο Bergamo και αναχωρεί πάλι από το Bergamo και φροντίσει να υπάρχει και ένα περιθώριο ασφαλείας 4-5 ώρες, ίσως και να μην είναι τόσο μεγάλο ρίσκο να κλείσει τις 2 loco την ίδια μέρα.

Υπάρχουν όμως στατιστικά; :xmas_rolleyes:
Greek statistics δεν υπάρχουν. Και δεν μπορούν να υπάρχουν , όλα είναι απρόβλεπτα. Το καλοκαίρι έμεινα 2,5 ώρες μέσα στο αεροπλάνο στο Ελευθέριος Βενιζέλος λόγω traffic. Φαντάσου να φτάσεις με τέτοια καθυστέρηση κάπου. Θα συμφωνήσω με τον traveller , τόσο για την κίνηση πάνω από δύο ώρες σε ώρα αιχμής αλλά για για τις δύο loco την ίδια ημέρα.
Αλλά όποιος θέλει τζογάρει. Ένας παθών:xmas_sad:
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Greek statistics δεν υπάρχουν. Και δεν μπορούν να υπάρχουν , όλα είναι απρόβλεπτα. Το καλοκαίρι έμεινα 2,5 ώρες μέσα στο αεροπλάνο στο Ελευθέριος Βενιζέλος λόγω traffic. Φαντάσου να φτάσεις με τέτοια καθυστέρηση κάπου. Θα συμφωνήσω με τον traveller , τόσο για την κίνηση πάνω από δύο ώρες σε ώρα αιχμής αλλά για για τις δύο loco την ίδια ημέρα.
Αλλά όποιος θέλει τζογάρει. Ένας παθών:xmas_sad:
Διάβασες τι έγραψα; :xmas_rolleyes:


Αν είχες αφήσει ένα περιθώριο ασφαλείας 4-5 ώρες θα είχες πρόβλημα;


Αυτό ακριβώς επισημαίνω


Πως ενώ μικρές καθυστερήσεις είναι πολύ πιθανές (1-2 ώρες), πόσο πιθανές είναι καθυστερήσεις άνω των 4-5 ωρών.


Στοιχεία ζηταω, όχι προσωπικές εκτιμήσεις.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Greek statistics δεν υπάρχουν. Και δεν μπορούν να υπάρχουν , όλα είναι απρόβλεπτα. Το καλοκαίρι έμεινα 2,5 ώρες μέσα στο αεροπλάνο στο Ελευθέριος Βενιζέλος λόγω traffic. Φαντάσου να φτάσεις με τέτοια καθυστέρηση κάπου. Θα συμφωνήσω με τον traveller , τόσο για την κίνηση πάνω από δύο ώρες σε ώρα αιχμής αλλά για για τις δύο loco την ίδια ημέρα.
Αλλά όποιος θέλει τζογάρει. Ένας παθών:xmas_sad:
Μόνο που δεν λέμε πως μπορεί να μείνεις μέσα στο αεροπλάνο ή να καθυστερήσει η πτήση σου για διάφορους λόγους και με τις regular..
εμένα μου έχει συμβεί αυτό με aegean...μέσα στο αεροπλάνο 2 ώρες μέχρι να φύγει..τι θα πει αυτό??για μένα θα πει πολύ απλά πως επειδή όπως λες όλα είναι απρόβλεπτα,δεν κλείνουμε 2 πτήσεις συνεχόμενες αν δεν έχουμε υπολογίσει ένα εύλογο διάστημα ανάμεσα τους 6-7 ωρών..(χωρίς και πάλι να είναι κανείς 100% σίγουρος)και αν έχουμε τη δυνατότητα(άνεση χρόνου,χρήματα,όρεξη,κτλ) δεν τις κλείνουμε καν την ίδια ημέρα..
αλλά να γίνει σαφές πως ποτέ(είτε με low cost είτε με regular) δεν είσαι σίγουρος..:xmas_smile:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Διάβασες τι έγραψα; :xmas_rolleyes:


Αν είχες αφήσει ένα περιθώριο ασφαλείας 4-5 ώρες θα είχες πρόβλημα;


Αυτό ακριβώς επισημαίνω


Πως ενώ μικρές καθυστερήσεις είναι πολύ πιθανές (1-2 ώρες), πόσο πιθανές είναι καθυστερήσεις άνω των 4-5 ωρών.


Στοιχεία ζηταω, όχι προσωπικές εκτιμήσεις.

γνώμη μου:στοιχεία δεν θα σου δώσει κανείς..αλλά θα τα εξάγεις μόνος σου μπαίνοντας στα αεροδρόμια που σε ενδιαφέρουν και τσεκάροντας
τις αφίξεις και τις αναχωρήσεις...ας πούμε 1 βδομάδα κάθε μήνα υπό κανονικές συνθήκες(όχι απεργίες,κτλ.)τα στοιχεία που συνάγεις μ΄αυτόν τον τρόπο είναι άκρως ενδιαφέροντα...:xmas_wink:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
εγω εχω καταλαβει οτι φτανεις στο Bergamo και απο εκει αναχωρεις,ειναι αυτο το θεμα μας η κανω λαθος?
Αν ταξειδευεις με μια loco και εχεις πτηση με την ιδια εταιρια μετα απο 3 ωρες και το
αεροπλανο σου φτανει με καθηστερηση και χανεις την πτηση η εταιρια σε βαζει στην
πρωτη διαθεσημη που εχει την ιδια ημερα ναι η οχι?
Αν δεν εχει την ιδια ημερα σε βαζει στην επομενη ημερα ναι η οχι?
Φροντιζει για την διαμονη σου ναι η οχι?
Φροντιζει για την δωρεαν μεταφορα σου ναι η οχι?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πως ενώ μικρές καθυστερήσεις είναι πολύ πιθανές (1-2 ώρες), πόσο πιθανές είναι καθυστερήσεις άνω των 4-5 ωρών.
Αυτές τις μέρες με τα χιόνια, τις απεργίες των ΕΕΚ κλπ, ακόμα και πτήσεις που κανονικά δεν καθυστερούν ποτέ πάνω από 2 ώρες καθυστέρησαν πάνω από 4. Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να κοιτάξεις π.χ. τις πτήσεις από Φρανκφούρτη (τυχαίο παράδειγμα) για την Παρασκευή 17/12 στο Flightstats.
Στην Αθήνα, ο καιρός ήταν αρκετά καλός ώστε να μην δημιουργεί πρόβλημα στις πτήσεις, ωστόσο κι από δω καθυστέρησαν οι πτήσεις, γιατί διεξάγονται με τα ίδια αεροπλάνα που είχαν κολλήσει κάπου αλλού.
Πάντα υπάρχει πιθανότητα να συμβεί κάτι έκτακτο που θα δημιουργήσει καθυστέρηση. Ειδικά στις Low Cost που δεν κρατάνε αεροπλάνα "ρεζέρβα" στα hubs τους.
Την Τετάρτη το βράδυ, π.χ. περίμενα ένα συνεργάτη με την πτήση από Μόναχο, που κανονικά φτάνει στις 23:00. Λόγω απεργίας των ΕΕΚ της Ελλάδας, τους ανακοίνωσαν καθυστέρηση 90 λεπτών, ώστε το αεροπλάνο να μπεί στον Ελληνικό εναέριο χώρο μετά τις 00:00 που έληγε η απεργία. Τελικά όμως, λόγω χιονόπτωσης στο Αννόβερο, όπου βρισκόταν το αεροπλάνο (και εν συνεχεία και στο Μόναχο, καθώς ο καιρός άλλαξε κι εκεί), η πτήση καθυστέρησε συνολικά 4 ώρες και 30 λεπτά. Μπορούσε να το προβλέψει κανείς?
Τώρα, για το πόσο πιθανό... Το νόμο του Murphy τον ξέρεις?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
εγω εχω καταλαβει οτι φτανεις στο Bergamo και απο εκει αναχωρεις,ειναι αυτο το θεμα μας η κανω λαθος?
Αν ταξειδευεις με μια loco και εχεις πτηση με την ιδια εταιρια μετα απο 3 ωρες και το
αεροπλανο σου φτανει με καθηστερηση και χανεις την πτηση η εταιρια σε βαζει στην
πρωτη διαθεσημη που εχει την ιδια ημερα ναι η οχι?
Αν δεν εχει την ιδια ημερα σε βαζει στην επομενη ημερα ναι η οχι?
Φροντιζει για την διαμονη σου ναι η οχι?
Φροντιζει για την δωρεαν μεταφορα σου ναι η οχι?
Όχι, όχι, όχι και όχι. Δεν έχει καμία τέτοια υποχρέωση (εκτός αν είσαι με μια από τις ελάχιστες Loco που προσφέρουν connections).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom