Ηνωμένο Βασίλειο Oyster card - Λονδινο

stellalala

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Τώρα πως να μην συμφωνήσω με τον traveller που σου "τάσουρε";;είναι δυνατόν να ταξιδεύεις σε δύο μέρες και να μην ξέρεις αν εκεί που μένεις έχει σύνδεση με μετρό κλπ ;μ αρέσει που βάζεις και σαν τελευταίο ερώτημα το πιό ουσιώδες που θάπρεπε πρώτο πρώτο να τόχετε λύσει,να τόχεις ψάξει ,μέσω ιστοσελίδων των μέσων μεταφοράς Λονδίνου κλπ κλπ,ψάχνεις και βρίσκεις....θέλει διάβασμα.
Εχει και τραίνα για αεροδρόμιο και λεωφορεία αλλά συγκεκριμένες ώρες από συγκεκριμένους σταθμούς και για να προσεγγίσεις το σταθμό απ όπου ξεκινάν μεταμεσονύκτιες ώρες ,2,3 τη νύχτα(όταν δηλ σταματάει το μετρό γιατί γύρω στις 12 ανάλογα με τους σταθμούς σταματάει )πρέπει να ξέρεις ποιό νυχτερινό λεωφορείο θα βολέψει να πάρεις από κει που θα μένετε(εκτός κι αν πάρετε ταξί).

Εντάξει, εγώ φταίω που δεν επεσήμανα ότι κάποια βασικά όντως τα έχω λύσει, όπως τη μεταφορά μου από και προς το αεροδρόμιο με το easy bus που το έχω κλείσει μέσω internet. :D Τώρα το πώς θα φτάσουμε στις 3 η ώρα σε εκείνη τη στάση για να πάρουμε το λεωφορείο, μάλλον όταν φτάσουμε εκεί θα είναι πιο εύκολο να ρωτήσουμε τι ώρες σταματούν τα δρομολόγια του μετρό κλπ. Το βασικό μου ερώτημα είναι σχετικά με αυτή την έρημη την oyster card, αξίζει να τη βγάλουμε για να μετακινούμαστε Παρασκευή και Σάββατο όλη μέρα ή μας κάνει το ίδιο να βγάζουμε κάθε φορά εισιτήριο από το μετρό;;; Τη βγάζουμε από το αεροδρόμιο ή από το μετρό;;; (Εντάξει δε φημίζομαι για την οργανωτικότητά μου ;) )
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εντάξει, εγώ φταίω που δεν επεσήμανα ότι κάποια βασικά όντως τα έχω λύσει, όπως τη μεταφορά μου από και προς το αεροδρόμιο με το easy bus που το έχω κλείσει μέσω internet. :D Τώρα το πώς θα φτάσουμε στις 3 η ώρα σε εκείνη τη στάση για να πάρουμε το λεωφορείο, μάλλον όταν φτάσουμε εκεί θα είναι πιο εύκολο να ρωτήσουμε τι ώρες σταματούν τα δρομολόγια του μετρό κλπ. Το βασικό μου ερώτημα είναι σχετικά με αυτή την έρημη την oyster card, αξίζει να τη βγάλουμε για να μετακινούμαστε Παρασκευή και Σάββατο όλη μέρα ή μας κάνει το ίδιο να βγάζουμε κάθε φορά εισιτήριο από το μετρό;;; Τη βγάζουμε από το αεροδρόμιο ή από το μετρό;;; (Εντάξει δε φημίζομαι για την οργανωτικότητά μου ;) )
όχι δε συμφέρει να αγοράζεις κάθε φορά εισιτήριο,θα βγάλετε η οyster η travelcard κάθε μέρα ημερήσια(η οποία σε καλύπτει για απεριόριστες διαδρομές)μέσα στο 24ωρο και για όλα τα μέσα
Στο Γκάτγουικ όχι δεν μπορείς να τη βγάλεις,,μόλις φτάσετε κέντρο σε σταθμό μετρό εκεί την βγάζετε ώστε να μπορείτε να επιιβαστείτε σε μετρό κλπ.
Οταν φτάσετε στο ξενοδοχείο ρωτήστε στη ρεσεψιόν...σχετικά με την πλησιέστερη στάση λεωφορείου;αν υπάρχει κάποιο που να πάει προς το σταθμό απ όπου θα πάρετε το easy bus.Πηγαίνοντας στη στάση έχει αναλυτικά τις ώρες που περνούν τα λεωφορεία Ν το νυχτερινό.
Αλλιώς αν δεν βρείτε άκρη με νυχτερινά λεωφορεία και δεν θέλετε να πάρετε ταξί θα ρωτήσετε στον πλησιέστερο σταθμό μετρό (εκει που θα μένετε δηλ)τι ώρα περνάει το τελευταίο δρομολόγιο ,γύρω στις 12 να υπολογίζεις,και απλώς πηγαίνετε πιό νωρίς για να πάρετε το easy bus και φτάνετε νωρίτερα αεροδρόμιο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Στο Γκάτγουικ όχι δεν μπορείς να τη βγάλεις,,μόλις φτάσετε κέντρο σε σταθμό μετρό εκεί την βγάζετε ώστε να μπορείτε να επιιβαστείτε σε μετρό κλπ.
Κι όμως μπορείς να την βγάλεις και στο Γκάτγουικ... στο σταθμό των τρένων... εκεί πρωτοέβγαλα oyster το μακρινό 2005...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κι όμως μπορείς να την βγάλεις και στο Γκάτγουικ... στο σταθμό των τρένων... εκεί πρωτοέβγαλα oyster το μακρινό 2005...
εσύ μιλάς για το μακρυνό 2005 εγώ μιλάω για το φετινό καλοκαίρι ΔΕΝ μου τη βγάλανε και μου είπαν να πάω στο κέντρο να τη βγάλω,
αλλά ίσως έπεσα σε ..περίπτωση ,τι να πώ,
ας ρωτήσει,όπως και νάχει από κει δεν της είναι και τόσο απαραίτητο γιατί ούτως η αλλως είτε τραίνο πάρει είτε λεωφ.για κέντρο δεν ισχύει η κάρτα,
με το που φτάνει σε κεντρικό σταθμό του Λονδίνου την αγοράζει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Απο τα γκισε του Gatwick Express δεν μπορεις να βγαλεις την απλη Oyster αλλα την Visitor Oyster. Η Visitor Oyster Card εχει τις εξης διαφορες:

1) Η καρτα οταν αγοραζεται εχει ηδη ενα φορτωμενο ποσο. Υπαρχουν καρτες των 10, 15, 20, 30, 40 και 50 pounds. Στα παραπανω ποσα προσθεστε και 3 pounds τοκοστος της καρτας και το οποιο δεν επιστρεφεται.

2) Δεν μπορειτε να προσθεσετε εβδομαδιαια travelcard. Επισης δεν μπορεις να κανεις register. Αν χαθειή κλαπη δηλαδη η καρτα μπορει να χρησιμοποιηθει απο οποιονδηποτε.

3) Οταν φευγετε απο το Λονδινο και ζητησετε επιστροφη των χρηματων που υπαρχει στην καρτα αυτα θα σας δοθουν σε μετρητα μονο αν ειναι λιγοτερα απο 5 pounds. Αν ειναι περισσοτερα θα σας δοθει επιταγη (σε στερλινες φυσικα). Σε αυτην την περιπτωση καλυτερα να τα αφησετε ωστε να τα χρησιμοποιησετε στο επομενο ταξιδι. Μιας και η Oyster δεν ληγει ποτε τα χρηματα στην καρτα δεν χανονται.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Tripakia μια ερώτηση που θα ακουστεί κουλη.

Αν θες μια oyster με εβδομαδιαία travelcard όταν θα τη χτυπάς στο μηχάνημα δεν θα σου χρεώνει τίποτα?

Η εβδομαδιαία travelcard είναι "χάρτινη" σωστά?και δεν τη χτυπάμε πουθενά.

Αν βάζοντας στην oyster την εβδομαδιαία travelcard δεν σε χρεώνει τίποτα επιπλέον για ππιο λόγο δεν βγάζουμε μια απλή travelcard και τη βάζουμε στην oyster;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Tripakia μια ερώτηση που θα ακουστεί κουλη.

Αν θες μια oyster με εβδομαδιαία travelcard όταν θα τη χτυπάς στο μηχάνημα δεν θα σου χρεώνει τίποτα?

Η εβδομαδιαία travelcard είναι "χάρτινη" σωστά?και δεν τη χτυπάμε πουθενά.

Αν βάζοντας στην oyster την εβδομαδιαία travelcard δεν σε χρεώνει τίποτα επιπλέον για ππιο λόγο δεν βγάζουμε μια απλή travelcard και τη βάζουμε στην oyster;
λοιπόν αυτό με τις κάρτες τι διάολο όσο και να το συζητάμε παραμένει μπερδεμένο...εγώ όταν πρωτοέβγαλα εβδομαδιαία travelcard(και τους τόνισα ότι δεν θέλω oyster αλλά εβδομαδ!)πλήρωσα το στάνταρ ποσό για μιά εβδομάδα και έχω στα χέρια μου πλαστική κάρτα που γράφει οyster (δεν έχω καταλάβει αν είναι συνδιασμός των δύο)την οποία φυσικά και τη χτυπάς παντού αλλά εννοείται ότι δε σε χρεώνει,απλά την χτυπάς και στου ανάβει το πράσινο φωτάκι στα μηχανήματα για να περάσεις.
Μόνο όταν βρεθείς σε ζώνη εκτός αυτών που έχεις δηλώσει στην κάρτα δε θα μπορέσεις να μπείς στο μετρό δε θ ανοίξει η μπάρα και απλά θα πας στο ταμείο και θα προσθέσεις το ποσόν,πράγμα που μπορείς να κάνεις και εκ των προτέρων όταν δηλ επιλέξεις μιά διαδρομή που είναι εκτός των ζωνών σου από πρίν να προσθέσεις το αντίτιμο στην κάρτα.
Κάθε φορά λοιπόν που πάω Λονδίνο την έχω αυτήν την κάρτα και φορτώνω μιά εβδομαδιαία travelcard ,το καλοκαίρι πλήρωσα 32 λίρες και κάτι ψιλά για 1 και 2 και για μιά μέρα στην 3.
Με την κάρτα αυτή πλήρωσα και μειωμένο εισιτήριο στο τραίνο για southall (ισχύει σε κάποιες διαδρομές τραίνων στα προάστια του Λονδίνου)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Tripakia μια ερώτηση που θα ακουστεί κουλη.

Αν θες μια oyster με εβδομαδιαία travelcard όταν θα τη χτυπάς στο μηχάνημα δεν θα σου χρεώνει τίποτα?

Η εβδομαδιαία travelcard είναι "χάρτινη" σωστά?και δεν τη χτυπάμε πουθενά.

Αν βάζοντας στην oyster την εβδομαδιαία travelcard δεν σε χρεώνει τίποτα επιπλέον για ππιο λόγο δεν βγάζουμε μια απλή travelcard και τη βάζουμε στην oyster;
Νομιζω σου απαντησε η ρομαντικη γυναικα... Ο λογος ειναι πως μπορεις να προσθεσεις και χρηματα μεσα για να τη χρησιμοποιησεις σαν Oyster PAYG σε περιπτωση που θες να κινηθεις σε αλλες περιοχες ή χρονους. Πληρωνεις βεβαια 5 pounds για την εκδοση της, τα οποια επιστρεφονται ομως.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
tripakias said:
Νομιζω σου απαντησε η ρομαντικη γυναικα... Ο λογος ειναι πως μπορεις να προσθεσεις και χρηματα μεσα για να τη χρησιμοποιησεις σαν Oyster PAYG σε περιπτωση που θες να κινηθεις σε αλλες περιοχες ή χρονους. Πληρωνεις βεβαια 5 pounds για την εκδοση της, τα οποια επιστρεφονται ομως.
Αυτή την απάντηση είχα και γω στο μυαλό μου απλά ήθελα την επιβεβαίωση.
Ευχαριστώ και τους δύο λοιπόν.

Νομίζω όμως ότι συμφέρει να βγάλεις την εβδομαδιαία από σταθμό του τρένου ώστε να επωφελείς της προσφοράς 2 σε 1.
Κάνω λάθος?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Αυτή την απάντηση είχα και γω στο μυαλό μου απλά ήθελα την επιβεβαίωση.
Ευχαριστώ και τους δύο λοιπόν.

Νομίζω όμως ότι συμφέρει να βγάλεις την εβδομαδιαία από σταθμό του τρένου ώστε να επωφελείς της προσφοράς 2 σε 1.
Κάνω λάθος?
To 2for1 ισχύει μόνο για travelcard (όχι oyster φορτωμένη με travelcard) που έχει εκδοθεί σε σταθμό τρένου. Αν θες εβδομαδιαία χρειάζεται και φωτογραφία σου. Εγώ σκέφτομαι να βγάλω oyster για τις καθημερινές μετακινήσεις και μόνο για τις 1-2 μέρες που θα χρησιμοποιήσω κουπόνια 2for1 ( St Paul, tower of London, κάτι tour σε γήπεδο για τα αγόρια της παρέας) θα βγάλουμε ημερήσια travelcard από σταθμό τρένου (η οποία δε χρειάζεται και φωτογραφία).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Αυτή την απάντηση είχα και γω στο μυαλό μου απλά ήθελα την επιβεβαίωση.
Ευχαριστώ και τους δύο λοιπόν.

Νομίζω όμως ότι συμφέρει να βγάλεις την εβδομαδιαία από σταθμό του τρένου ώστε να επωφελείς της προσφοράς 2 σε 1.
Κάνω λάθος?
Κατσε γιατι με μπερδεψες. Η προσφορα 2 for 1 ισχυει μονο με τις χαρτινες travelcards. Αν δηλαδη την εχεις σε Oyster δεν παιζει. Αν εχεις ομως εισιτηρια τραινου απο το Gatwick για Λονδινο και επιστροφης απο Λονδινο για Gatwick τοτε μπορεις να χρησιμοποιησεις την προσφορα για οσο διαστημα θα εισαι στο Λονδινο. Αν το εισιτηριο της επιστροφης ειναι ανοιχτο τοτε η προσφορα ισχυει για ενα μηνα. Αν εχεις εισιτηριο για απλη μεταβαση τοτε ισχυει μονο για τη συγκεκριμενη μερα. Η προσφορα ισχυει επισης και απο προς τα αεροδρομια Stansted και Luton. Δεν ισχυει για τα αεροδρομια Heathrow και City.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
To 2for1 ισχύει μόνο για travelcard (όχι oyster φορτωμένη με travelcard) που έχει εκδοθεί σε σταθμό τρένου. Αν θες εβδομαδιαία χρειάζεται και φωτογραφία σου. Εγώ σκέφτομαι να βγάλω oyster για τις καθημερινές μετακινήσεις και μόνο για τις 1-2 μέρες που θα χρησιμοποιήσω κουπόνια 2for1 ( St Paul, tower of London, κάτι tour σε γήπεδο για τα αγόρια της παρέας) θα βγάλουμε ημερήσια travelcard από σταθμό τρένου (η οποία δε χρειάζεται και φωτογραφία).
Η εβδομαδιαια travelcard δεν χρειαζεται φωτογραφια. Καθε εισιτηριο που εχει το σημα του National Rail γινεται δεκτο για την προσφορα ανεξαρτητως απο που το βγαζεις. Απο το tube βεβαια αν θελησεις εβδομαδιαια travelcard θα στη βγαλουν σε oyster.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom