Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

panosch1979

Member
Μηνύματα
7
Likes
8
Αρκεί η πιστωτική. Ακόμα καλύτερα αν έχεις Revolut.
Την οποία πιστωτική (revolut), θα την χτυπαω καθε φορα ππυ θα μπαινω και καθε φορα που θα βγαινω απο το μετρο; Αν καταλαβα καλα απο προηγουμενες αναρτησεις, αυτη ειναι η διαδικασια. Και εχει μια ανωτατη χρεωση στα 12-13€ περιπου/ημερα; Ασχετως ποσες παραπανω φορες απο αυτο το ποσο θα χρησιμοποιησω το μετρο;
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Σωστά. Μπαίνεις και βγαίνεις χρησιμοποιώντας τη Revolut. Αρχίζει και χρεώνει κανονικά ανά διαδρομή. Όταν η χρέωση φτάσει της 8,20 λίρες (αν θυμάμαι σωστά) μετά όλες οι υπόλοιπες διαδρομές είναι δωρεάν.
Εμένα μου είχε κάνει μια δέσμευση όλου του ποσού (περίπου 20 λίρες) αλλά τελικά τράβηξαν μόνο 8,20.
 

panosch1979

Member
Μηνύματα
7
Likes
8
Σωστά. Μπαίνεις και βγαίνεις χρησιμοποιώντας τη Revolut. Αρχίζει και χρεώνει κανονικά ανά διαδρομή. Όταν η χρέωση φτάσει της 8,20 λίρες (αν θυμάμαι σωστά) μετά όλες οι υπόλοιπες διαδρομές είναι δωρεάν.
Εμένα μου είχε κάνει μια δέσμευση όλου του ποσού (περίπου 20 λίρες) αλλά τελικά τράβηξαν μόνο 8,20.
Σουπερ. Και μια τελευταια ερωτηση (ολιγον χαζη). Θα ειμαστε με την συζυγο αλλα εχω μονο μια καρτα. Θα χτυπαω την ιδια καρτα 2 φορες στην εισοδο και 2 φορες στην εξοδο ή χρειαζεται οπωσδηποτε και 2η καρτα;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Σουπερ. Και μια τελευταια ερωτηση (ολιγον χαζη). Θα ειμαστε με την συζυγο αλλα εχω μονο μια καρτα. Θα χτυπαω την ιδια καρτα 2 φορες στην εισοδο και 2 φορες στην εξοδο ή χρειαζεται οπωσδηποτε και 2η καρτα;
Νομίζω ότι χρειάζεται και δεύτερη κάρτα.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα πάμε Λονδίνο για πέντε μέρες.
Συμφέρει να βγάλουμε κάποια κάρτα;
Αν δεν βγάλουμε κάρτα, και μπαίνουμε στο μετρό κ στα λεωφορεία χτυπώντας την πιστωτική/χρεωστική κάρτα στο μηχάνημα,πώς θα αποδείξουμε σε ενδεχόμενο έλεγχο ότι πληρωσαμε εισιτήρια ;
Εγώ έχω πιστωτική και η κόρη χρεωστική.Μπορώ να χτυπάω την πιστωτική δύο φορές και για τις δύο?
 
Last edited:

micef

Member
Μηνύματα
13
Likes
22
Θα πάμε Λονδίνο για πέντε μέρες.
Συμφέρει να βγάλουμε κάποια κάρτα;
Αν δεν βγάλουμε κάρτα, και μπαίνουμε στο μετρό κ στα λεωφορεία χτυπώντας την πιστωτική/χρεωστική κάρτα στο μηχάνημα,πώς θα αποδείξουμε σε ενδεχόμενο έλεγχο ότι πληρωσαμε εισιτήρια ;
Εγώ έχω πιστωτική και η κόρη χρεωστική.Μπορώ να χτυπάω την πιστωτική δύο φορές και για τις δύο?
Η Oyster έχει κόστος αγοράς και μετά την φορτίζεις, ενώ για χρέωση σε κάρτα δεν έχεις κόστος. Σε συχνές μετακινήσεις ανά ημέρα φτάνεις το μέγιστο όριο £9.6 και μετά δεν χρεώνει επιπλέον. Εμείς κάναμε χρήση Revolut.

Ο καθένας χρειάζεται ξεχωριστή κάρτα και να την χτυπάει κάθε φορά. Θεωρείται διαφορετική η φυσική κάρτα και η ίδια στο Wallet, μόνο έτσι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ίδια από 2 επιβάτες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.304
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom