Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

Aria*

Member
Μηνύματα
27
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά, ετοιμάζουμε ταξίδι Λονδίνο το Πάσχα. Απλά θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα. Αν τα κατάλαβα και σωστά δηλαδή.
Θα μείνουμε Λονδίνο 12-16 Απρίλη. Το ξενοδοχείο μας και σχεδόν όλα όσα λέμε να δούμε είναι μέσα στην 1 ζώνη. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω Oyster. Αν κατάλαβα καλά σε χρεώνει μέχρι ένα ποσό όσες φορές και να το χτυπήσεις, αρκεί να το χτυπήσει και στην είσοδο και στην έξοδο. Σωστά; και πόσο είναι αυτό το ποσό γιατί ψάχνω και μπερδεύομαι περισσότερο.
Επίσης δεν έχω καταλάβει καθόλου είναι το που την βγάζουμε και πως την λειτουργούμε.
Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις, αλλά δεν ξέρω γιατί, αυτή η πόλη όσο όμορφη είναι, άλλο τόσο μπελαλίδικη.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά, ετοιμάζουμε ταξίδι Λονδίνο το Πάσχα. Απλά θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα. Αν τα κατάλαβα και σωστά δηλαδή.
Θα μείνουμε Λονδίνο 12-16 Απρίλη. Το ξενοδοχείο μας και σχεδόν όλα όσα λέμε να δούμε είναι μέσα στην 1 ζώνη. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω Oyster. Αν κατάλαβα καλά σε χρεώνει μέχρι ένα ποσό όσες φορές και να το χτυπήσεις, αρκεί να το χτυπήσει και στην είσοδο και στην έξοδο. Σωστά; και πόσο είναι αυτό το ποσό γιατί ψάχνω και μπερδεύομαι περισσότερο.
Επίσης δεν έχω καταλάβει καθόλου είναι το που την βγάζουμε και πως την λειτουργούμε.
Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις, αλλά δεν ξέρω γιατί, αυτή η πόλη όσο όμορφη είναι, άλλο τόσο μπελαλίδικη.
Σε χρεώνει 7.70 λίρες την ημέρα ( λεωφορεία συν μετρο) . Την κάρτα την χτυπάς όπως χτυπάμε στην Αθήνα την προσωποποιημένη(δεν την βάζεις κάπου απλά την σκαναρεις).. εγώ δεν έβγαλα oyster, αν έχεις ρεβολουτ είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.. Στο μετρό χτυπάς όταν μπεις ΚΑΙ όταν βγεις , στα λεωφορεία ΜΟΝΟ όταν μπεις! Καλή χρονιά!!
 

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Καλή Χρονιά και από εμένα! Η Oyster είναι χρήσιμη και όταν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάποια χρεωστική αλλά κυρίως όταν ταξιδεύεις με μέλη τα οποία δεν έχουν (π.χ. οικογένεια με παιδιά και εφήβους) καθώς πρέπει να περνάει διαφορετική χρεωστική για κάθε άτομο.. Εμείς είχαμε 4 Oyster τις οποίες μας τις έδωσαν φίλοι από Ελλάδα και δεν βγάλαμε νέες. Πήγαμε στο σταθμό (μέναμε κοντά στο Russel - περιοχή Βρεττανικού Μουσείου) όπου υπήρχε ένας υπάλληλος εκεί όπου σκανάρεις για να περάσεις στις αποβάθρες. Μόλις του ζητήσαμε βοήθεια ήταν απόλυτα εξυπηρετικός. Πήρε τις κάρτες μας, τις σκάναρε, με ενημέρωσε ότι ήδη είχαν μέσα περίπου 3 λίρες η κάθε μία (είχαν εκδοθεί προ 5ετίας περίπου), άλλαξε την μορρφή της μίας για χρήση από το ένα παιδί μας (την μετέτρεψε για χρήση με μειωμένο εισιτήριο), φορτώσαμε επιπλέον 5 λίρες στην κάθε μία καθώς τη θέλαμε μόνο για μία μέρα (χρησιμοποιώντας την χρεωστική μας στο μηχάνημα έκδοσης) και μετακινηθήκαμε άνετα! Το παιδί κάτω των 11 (αν θυμάμαι καλά) δεν βγάζει καθόλου κάρτα αλλά περνάει με το γονιό από την είσοδο που προβλέπεται για γονείς, καροτσάκια κλπ. Σε όλους τους σταθμούς είχε υπαλλήλους που ήταν πρόθυμοι να βοηθήσουν και να διευκολύνουν (ήμασταν τα Χριστούγεννα με απίστευτο κόσμο)..
 

Aria*

Member
Μηνύματα
27
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας @spyros91 και @xanthi3.
Το πρόβλημα μας είναι πως δεν έχουμε revolut. Ήμαστε πιο πολύ τις "παλιάς σχολής" και θέλουμε να βγάλουμε καινούργιες κάρτες oyster. υπάρχει τρόπος; Ή η μόνη μας επιλογή είναι οι χρεωστικές (που όσο γίνετε θέλουμε να τις αποφεύγουμε, έως και να μην τις χρησιμοποιήσουμε) επειδή δεν έχουμε από παλιά κάρτα oyster;
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας @spyros91 και @xanthi3.
Το πρόβλημα μας είναι πως δεν έχουμε revolut. Ήμαστε πιο πολύ τις "παλιάς σχολής" και θέλουμε να βγάλουμε καινούργιες κάρτες oyster. υπάρχει τρόπος; Ή η μόνη μας επιλογή είναι οι χρεωστικές (που όσο γίνετε θέλουμε να τις αποφεύγουμε, έως και να μην τις χρησιμοποιήσουμε) επειδή δεν έχουμε από παλιά κάρτα oyster;
Σίγουρα θα υπάρχει τρόπος να βγάλετε oyster, ας απαντήσει κάποιος που έβγαλε.. συνάλλαγμα είναι τραγικό (σε 3 μέρη που κοιταξα στο Λονδίνο) .. μπορείτε βέβαια να βγάζετε από ΑΤΜ με την χρεωστική σας, αλλά δεν ξέρω τι προμήθεια θα έχετε από την εκάστοτε τράπεζα σας. Πάντως να ξέρεις και εμένα με αγχωνε η ρεβολουτ, αλλά είναι πολύ εύκολο να την χειριστείς και σε βοηθάει αρκετά.. απλά στο λέω ενημερωτικά!!
 

SofakiXef

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.
Καθώς ετοιμάζω κι εγώ σιγά σιγά το ταξίδι μου για το μαγευτικό Λονδίνο και καθότι πολύ σχολαστική, θέλω να τα έχω όλα πλήρως οργανωμένα και να μην τα αφήσω τελευταία στιγμή…
Οοοοοσο κι αν εφαγα τα μάτια μου σε όλο το Forum, δεν μπόρεσα να διαλευκανω εάν συμφέρει Oyster ή travelcard! Δεν έχω καταλάβει καν πλήρως πως λειτουργεί η Oyster και το capping κλπ…
Να δώσω τις εξής πληροφορίες… θα είμαστε 6βραδια(7μέρες) στο Λονδίνο, 3 άτομα… και σκοπεύω(έτσι σκέφτομαι τουλάχιστον.. εκτός αν έχει κάποιος να προτεινει κάτι άλλο) να βγάλω vouchers 2For1 για αξιοθέατα…
Δεν έχω κλείσει ακόμα το ξενοδοχείο, αλλά κατα 99% αυτά που προσανατολίζομαι(με βάση το βαλάντιο μας) βρίσκονται ζωνη 1 (κυρίως Paddington) ή βαριά ζώνη 1 όρια ζώνης 2..
Ως εκ τούτου, θα ήθελα κάποιος ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ή που έχει ταξιδέψει πρόσφατα, να μου διαλευκάνει πως ακριβώς λειτουργεί η Oyster, ΤΙ διαφορές έχει με την travelcard και εν τέλει ποια με συμφερει να βγάλω…(Info:τα 2 από τα 3 άτομα που θα είμαστε, είναι μεσήλικες και εικάζω ότι θα χρειάζονται αρκετές μετακινήσεις μέσα στη μέρα..)
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

SofakiXef

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!
Τα έχω διαβάσει αυτά τα ποστ… τουλάχιστον όσα είναι του 2023, γιατί είναι πιο πρόσφατα…
Αλλά είναι στοχευμένες οι ερωτησεις σε συγκεκριμένα πράγματα!
Πχ δεν έχω καταλάβει πως «φορτώνεις» με 7 μέρες την Oyster και τι «κερδίζω» από το να μην το κάνω ή από το να μη βγάλω καθόλου Oyster και να χρησιμοποιήσω revolut! Ή αντίστοιχα κάπου που να εξηγεί τη προτερήματα έχει το να βγάλω travelcard έναντι oyster!
Όλα αυτά δεν τα έχω βρει κάπου εδώ γι’αυτο και το θέμα ξανά
 

panosch1979

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά με υγεία εύχομαι. Εχω διαβάσει τόσα πολλά σε αυτό το νήμα αλλα ακόμα δεν εχω καταλάβει τι με συμφέρει. Θα πά στο Λονδίνο αρχές Μάρτη για 4 ημέρες. Το ξενοδοχείο μου θα είναι στο earl court και οι μετακινήσεις θα ήθελα να γίνονται κυρίως με μετρό. Οι μετακινήσεις θα αφορούν το κέντρο της πόλης για όλα τα γνωστά αξιοθέατα και μουσεία. Τι με συμφέρει να κανω; Να βγάλω καποια συγκεκριμένη κάρτα ή απλα να χρεώνω την πιστωτική μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά με υγεία εύχομαι. Εχω διαβάσει τόσα πολλά σε αυτό το νήμα αλλα ακόμα δεν εχω καταλάβει τι με συμφέρει. Θα πά στο Λονδίνο αρχές Μάρτη για 4 ημέρες. Το ξενοδοχείο μου θα είναι στο earl court και οι μετακινήσεις θα ήθελα να γίνονται κυρίως με μετρό. Οι μετακινήσεις θα αφορούν το κέντρο της πόλης για όλα τα γνωστά αξιοθέατα και μουσεία. Τι με συμφέρει να κανω; Να βγάλω καποια συγκεκριμένη κάρτα ή απλα να χρεώνω την πιστωτική μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αρκεί η πιστωτική. Ακόμα καλύτερα αν έχεις Revolut.
 

Jobous

Member
Μηνύματα
80
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Καλημέρα. Προσοχή μόνο στις χρεώσεις των τραπεζών για χρήση των καρτών σε διαφορετικό νόμισμα. Η Revolut δεν έχει χρεώσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom