Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Και δουλεύει κανονικά και με ελληνική ανέπαφη τόσο απλά και σε χρεώνει μισή τιμή όπως η ouster?
Nα φανταστώ τότε ότι με την ίδια πιστωτική δε μπορούν να περάσουν δύο άτομα; Λειτουργεί και με χρεωστική ανέπαφη γνωρίζεις μήπως;
Κανονικα χρεωνεσε αν χτυπησεις ελληνικη καρτα..κοιτα μετρο απο Heathrow δεν εχω παρει,λεωφορειο ομως που πηρα,χτυπησα την χρεωστικη μου ανεπαφα μια για μενα και μια για το αγορι μου αλλα το ειπα στον οδηγο(γιατι ακομα τοτε δεν ειχε δικια του ανεπαφη)..τωρα σε μετρο σε ξερω αν γινετε διοτι θα χει και κοσμο και ανοιγει και μπαρα για να μπεις...εκτος αν το πεις σε υπαλληλο εκει παλι και σ αφησουν να το κανεις...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ωραια τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Μια τελευταια ερωτηση. Αν τελικα παμε για 3 μερες αντι για 4 μερες, μας συμφερει να βγαλουμε visitors oyster card για να εκμεταλευτουμε το day cap?
Λογικά θα δουλεύει, και δεν τίθεται θέμα πιστωτικής η χρεωστικής. Το να είναι ανέπαφη μετράει. Επίσης, θα πρέπει να έχει ο καθένας από μία ανέπαφη. Στις ανέπαφες λειτουργεί κανονικά το cap όπως και στην oyster.
 

Christinaki88

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλησπέρα! Θα πάμε Λονδίνο τον Αύγουστο και έχουμε σκοπό να βγάλουμε και εμείς την travelcard 2-4-1 για να επωφεληθούμε τις προσφορές. Ήθελα να ρωτήσω αν τα έχω κάνει καλά ως τώρα.

1. Λοιπόν, εντόπισα τις προσφορές που θέλω και κατέβασα τα voucher. Δείχνω αυτό και μαζί με τις κάρτες είμαι οκ;

2. Για το London Eye και για το Μουσείο με τα Κέρινα μου ζητούσε να τα αγοράσω μέσω ίντερνετ, οπότε πλήρωσα το αντίτιμο για ένα άτομο και μου έστειλαν με μέιλ ενα λινκ να τα εκτυπώσω. Εγώ βέβαια τα πρόσθεσα στο apple wallet. a. Φτάνει ή το θέλουν εκτυπωμένο;
b. Φαίνεται ότι είναι πληρωμένο, ε; Γιατί δεν τα είχε και αυτά όπως τα απλά voucher;
c. Επίσης, δεν χρειάζεται όνομα ε; Απλά ως guest που λέει;
d. Μάλιστα, επειδή έχω φτιάξει πρόγραμμα, έβαλα και ως ημερομηνίες τις ημερομηνίες που θα πάμε και όχι την ημερομηνία που θα βγάλω την travelcard. Φαντάζομαι και αυτό είναι οκ, σωστά;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα! Θα πάμε Λονδίνο τον Αύγουστο και έχουμε σκοπό να βγάλουμε και εμείς την travelcard 2-4-1 για να επωφεληθούμε τις προσφορές. Ήθελα να ρωτήσω αν τα έχω κάνει καλά ως τώρα.

1. Λοιπόν, εντόπισα τις προσφορές που θέλω και κατέβασα τα voucher. Δείχνω αυτό και μαζί με τις κάρτες είμαι οκ;

2. Για το London Eye και για το Μουσείο με τα Κέρινα μου ζητούσε να τα αγοράσω μέσω ίντερνετ, οπότε πλήρωσα το αντίτιμο για ένα άτομο και μου έστειλαν με μέιλ ενα λινκ να τα εκτυπώσω. Εγώ βέβαια τα πρόσθεσα στο apple wallet. a. Φτάνει ή το θέλουν εκτυπωμένο;
b. Φαίνεται ότι είναι πληρωμένο, ε; Γιατί δεν τα είχε και αυτά όπως τα απλά voucher;
c. Επίσης, δεν χρειάζεται όνομα ε; Απλά ως guest που λέει;
d. Μάλιστα, επειδή έχω φτιάξει πρόγραμμα, έβαλα και ως ημερομηνίες τις ημερομηνίες που θα πάμε και όχι την ημερομηνία που θα βγάλω την travelcard. Φαντάζομαι και αυτό είναι οκ, σωστά;

1.Ναι.
2.a. Φαντάζομαι τα αγόρασες μέσω της σελίδας του 2for1.
b. Αν τα αγόρασες μέσω του 2for1 αφού επέλεγες άτομα, σε πήγαινε στην επόμενη σελίδα, σου ζήτησε ημερομηνία και σταθμό και μετά να κάνεις Log in.
c.Ναι ως guest.
d.Ελπίζω να έβαλες ημερομηνία στην οποία θα έχει ισχύ η Travelcard, αλλιώς δεν ισχύει το κουπόνι.
 

Christinaki88

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Νομίζω πως τα έκανα όλα αυτά σωστά. 2-7/8 θα είμαστε Λονδίνο και έβαλα ημερομηνίες 3/8 και 6/8 που είναι στο ενδιάμεσο, άρα φαντάζομαι ok.
 

Christinaki88

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Πείτε μου ότι δεν έκανα πατάτα! Λονδίνο θα είμαστε 2 με 7 Αυγούστου και την travelcard θα την βγάλουμε την πρώτη μέρα. Στο εισιτήριο για το μουσείο με τα κέρινα έβαλα ημερομηνία 5/8 ενώ τελικά θελουμε να πάμε στις 3/8. Θα μας το δεχτούν δεδομένου ότι θα φαίνεται στην travelcard ότι θα ειναι σε ισχύ απ την προηγούμενη μέρα ή θα πρέπει να πάμε μόνο στις 5/8;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Πείτε μου ότι δεν έκανα πατάτα! Λονδίνο θα είμαστε 2 με 7 Αυγούστου και την travelcard θα την βγάλουμε την πρώτη μέρα. Στο εισιτήριο για το μουσείο με τα κέρινα έβαλα ημερομηνία 5/8 ενώ τελικά θελουμε να πάμε στις 3/8. Θα μας το δεχτούν δεδομένου ότι θα φαίνεται στην travelcard ότι θα ειναι σε ισχύ απ την προηγούμενη μέρα ή θα πρέπει να πάμε μόνο στις 5/8;
Μαλλον θα πρεπει να πας την μερα που δηλωσες οποτε απλα αλλαξε το προγραμμα σου !
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
καλημέρα,
να σας κουράσω κι εγω λίγο με την Oyster :icon_redface:
5μελής οικογένεια
3 ενήλικες 15+ και 11+ (τα δυο παιδιά θα βγάλουν "μειωμένο"; )
Πρέπει να βγάλω 5 κάρτες;
Είδα στη σελίδα τους οτι οι 5£ δεν επιστρέφονται, οπότε για να υπάρχει ενδιαφέρον θα πρέπει να εξοικονομήσω 25£
Αρχικά θα ταξιδεύουμε με αυτοκίνητο, τα εισιτήρια απο Λονδίνο για Gatwick τα εχω ήδη πληρώσει, οπότε ουσιαστικά θα χρειαστώ τα ΜΜΜ για 2 πλήρεις ημέρες.
Είδα οτι θα εχω έκπτωση και στο τελεφερικ της Emirates.

Η Oyster μπορεί να χρησιμοποιηθεί και εκτός Λονδίνου;
Θα είμαστε και μερικές μερες Σκωτία, οποτε θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε κι εκει στα λεοφωρεία;

Ευχαριστώ
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
καλημέρα,
να σας κουράσω κι εγω λίγο με την Oyster :icon_redface:
5μελής οικογένεια
3 ενήλικες 15+ και 11+ (τα δυο παιδιά θα βγάλουν "μειωμένο"; )
Πρέπει να βγάλω 5 κάρτες;
Είδα στη σελίδα τους οτι οι 5£ δεν επιστρέφονται, οπότε για να υπάρχει ενδιαφέρον θα πρέπει να εξοικονομήσω 25£
Αρχικά θα ταξιδεύουμε με αυτοκίνητο, τα εισιτήρια απο Λονδίνο για Gatwick τα εχω ήδη πληρώσει, οπότε ουσιαστικά θα χρειαστώ τα ΜΜΜ για 2 πλήρεις ημέρες.
Είδα οτι θα εχω έκπτωση και στο τελεφερικ της Emirates.

Η Oyster μπορεί να χρησιμοποιηθεί και εκτός Λονδίνου;
Θα είμαστε και μερικές μερες Σκωτία, οποτε θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε κι εκει στα λεοφωρεία;

Ευχαριστώ
Για τα παιδιά:
https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/travel-for-under-18s
  • 11-15 year olds can travel free on buses and trams and travel at half adult-rate on all other TfL services and most National Rail services in London
  • 5-10 year olds can travel free on all TfL and most National Rail services in London
If you live outside the UK, you need to apply at least 4 weeks before you arrive in London.

Εδώ σου λέει πως θα τις βγάλεις https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/travel-for-under-18s/zip-oyster-photocards

Οι 5 λίρες επιστρέφονται όταν δώσει πίσω την κάρτα σου, επίσης θα σου δώσουν και το υπόλοιπο που ενδεχομένως να έχει μέσα στην κάρτα.

Εκτός Λονδίνου όχι δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Θα ξαναπαω Λονδινο λοιπον. Εχω αρχισει να ξεχναω καπως τις λεπτομεριες και θα ηθελα λιγο βοηθεια για επιβεβαιωση.

Αυτη την φορα θα βγαλω oyster στην οποια θα βαλω την 7ημερη travelcard για ζωνες 1-2.
Επειδη μια ημερα θα ηθελα να βγω εκτος των ζωνων μου, για το μουσειο της RAF, το οποιο ειναι στην ζωνη 4 (εικονα 1), απο οσο εχω καταλαβει, η travelcard μου θα εχει ισχυ μεχρι την σταση Hampstead Underground Station. Απο εκει μεχρι την σταση Colindale Underground Station θα πρεπει να πληρωσω επιπλεον τα χρηματα που εχω βρει (εικονα2).

Οποτε θα πρεπει στην Oyster να δωσω το ποσο της 7ημερης καρτας, τις 5 λιρες σαν εγγυηση και το ποσο του πηγαινε ελα που εχω βαλει παρακατω, καλυτερα τις τιμες του peak μην κολλησει απο λιγα λεπτα. Σωστα;
Δεν με ενδιαφερουν τιμες cap γιατι μια διαδρομη θα κανω με επιστροφη. Επισης αυτη την φορα δεν θα με ενδιαφερουν οι προσφορες της χαρτινης Travelcard με το σηματακι των σιδηροδρομων.

Τελος εκει που λεει ζωνη 2/3 τι σημαινει (εικονα 3); Εγω με την Travelcard 1-2 θα μπορω να παω εκει κανονικα, σωστα;
 

Attachments

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Αυτό που πρέπει να βγω εκτός ζωνών 1-2 με ενδιαφέρει και εμένα. Θα θέλω να πάρω την jubilee line για heathrow, πως γίνετε η διαδικασία για το έξτρα κόστος;;;
@orck μου κίνησες την περιέργεια με το μουσείο της RAF
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.600
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom